fbpx
Кейси/#КейсДня

Більше ніж мода: соціальні теми на подіумі

Розповідаємо, як змінюється світ моди, чому брендам важливо тримати руку на пульсі суспільних змін і чим примітні колекції Весна/літо 2022
Мар'яна Хемій, 07.11.2021

Останніми роками світ моди значно трансформувався. Це наклало відбиток на меседжі, які транслюють бренди та модні будинки своїми продуктами й показами. Оскільки перед клієнтами нині постає великий вибір, окрім якісних речей, вони все більше шукатимуть компанії, співзвучні з їхніми цінностями та поглядами. А це, своєю чергою, впливатиме на стратегію розвитку брендів.

Не просто одяг

Річ перестала бути просто річчю. Тому виробники повинні замислюватися над тим, що саме вони транслюють, і бути уважними до деталей. Зараз не лише доми високої моди, а й бренди мас-маркету пропагують екоініціативи, створюють колекції з переробленої бавовни, збирають речі зі своїх минулих колекцій тощо.

Одним із перших, хто за допомогою одягу спонукав до роздумів на значно ширші теми, був Жан Поль Готьє. Ще у 80-х роках він випустив на подіум чоловіків у спідницях, у такий спосіб ставлячи суспільству незручні запитання: чи достатньо чоловікові одягти штани, щоб вважатися мужнім, а жінці вдягнути спідницю — щоб бути жіночною? Якщо чоловік у спідниці, чи стає він менш мужнім? Чи все ж жіночність і мужність — категорії особистості, а не зовнішнього вигляду й того, що людина носить?



Зі свіжих новин — майже всі бренди люксової корпорації Kering відмовляються від натурального хутра. Saint Laurent і Brioni стануть fur-free наступного сезону. Раніше хутряні вироби перестали виробляти Gucci (у 2017-му), Balenciaga й Alexander McQueen (у квітні 2021 року).

Креативний директор Gucci Алессандро Мікеле ламає усі стереотипи в контексті того, що є гарним/негарним, і створює таку моду, яка промовляє до молоді. Для одного з подіумних показів він створив модель сукні з вишитими на ній внутрішніми жіночими статевими органами, привертаючи увагу до жіночого здоров’я й розширюючи кордони сприйняття краси.

На показі весняної колекції Dior у 2016 році моделі дефілювали подіумом у футболках з написами We should all be feminists (“Нам усім варто бути фемініст/-ками”). Так дебютувала перша жінка на посаді креативної директорки дому Dior Марія Грація К’юрі. Під час показу Весна/літо 2018 на одязі моделей розмістили написи “Чому не було великих мисткинь?”.


Така різна краса

Balenciaga з 2016 року випускає на подіум людей неконвенційної краси — яких ми зустрічаємо і в житті. Так бренд апелює до реального світу, адже краса — в різному. І не можна зводити її до стандартів, які ми звикли раніше бачити на подіумах. Крім того, на подіумі у Balenciaga люди різного віку, понад 40% — старші за 50 років.

Victoria’s Secret змушені були відмовитися від своїх знаменитих шоу за участі “ангелів” — супермоделей з ідеальними фігурами, які дефілювали з крилами янголів, метеликів і фей. Грандіозні шоу безперервно відбувалися з 1995-го до 2018 року, “ангели” також представляли бренд на різноманітних подіях. Та часи змінилися, і компанія, пройшовши через низку скандалів і трансформацій, повністю переформатувалася. Новими обличчями Victoria’s Secret стали відомі спортсменки, активістки, а також трансгендерні моделі.

Plus size моделі присутні зараз майже на кожному показі модних брендів. Випускаючи на подіум моделей різної статури, з різними рисами обличчя, модельєри в такий спосіб розширюють уявлення людей про красу.


Увага до деталей — понад усе

Кілька років тому Prada звинуватили в расизмі. Вони випустили сумку з брелоками, мавпочка на одному з яких була омажем — в Америці у 50-х роках ним зображували чорношкірих людей. Усі ці сумки вилучили з продажу, а Міучча Прада, дизайнерка з поважною репутацією у світі моди, проходила тренінг із поваги до людей з різним кольором шкіри. Також Prada були змушені взяти на роботу спеціаліста з diversity.

У 2018 році модний дім Dolce&Gabbana потрапив у скандал, пов’язаний з культурною апропріацією. Для фешн-брендів зараз найважливіший азіатський ринок, насамперед китайський. Dolce&Gabbana мали презентувати в Шанхаї свою нову колекцію. Вони створили рекламну кампанію, у якій китайська модель їла паличками піцу й пасту. Це сприйняли як насмішку над китайською культурою і звинуватили D&G у поширенні неприйнятних стереотипів.

Китайські та японські блогери почали спалювати одяг D&G, цей контент став вірусним. Фешн-шоу в Шанхаї скасували, бренд публічно попросив вибачення. Але пізніше сталася ще одна хвиля скандалу — коли оприлюднили повідомлення, нібито написані співзасновником D&G Стефано Габбана, де він образливо висловлювався про китайців.


Колекції Весна/літо 2022

Пандемія внесла корективи в життя модного світу, поставивши на паузу звичні покази. Після перерви не всі повернулися до презентацій наживо. Так, Marine Serre представили нову колекцію у форматі фешн-фільму. У ньому глядачам пропонують прожити день в ретрит-центрі в сільській місцевості, де люди медитують на дахах машин, готують їжу, шиють одяг, проводять ритуали й танцюють. Усе це вони роблять в одязі з весняної колекції бренду.

Креативний директор Marni Франческо Ріссо вигадав, як створити атмосферу єднання на своєму першому за майже два роки офлайн-шоу. На його показі в одяг бренду були повністю одягнені не лише моделі, а й гості. Більш як 400 запрошених редакторів, інфлюенсерів і друзів бренду за кілька днів до шоу побували на примірці й отримали одяг із переробленої бавовни, розписаної вручну.

Англійський дизайнер Гарріс Рід показав свою другу колекцію, усі речі якої виконані зі старих весільних суконь і смокінгів. Дизайнер переробив їх, створивши сукні й костюми для весілля мрії. Частину коштів із продажу спрямують на потреби благодійної організації з допомоги бідним Oxfam. В одязі із цієї колекції Гарріс Рід увійшов у історію як перший чоловік на обкладинці британського журналу Grazia, номер якого був присвячений моді.

Стелла Маккартні представила на Паризькому тижні моди нову колекцію з тканини із грибів. Вона так ними захоплюється, що проголосила гриби “майбутнім моди” і присвятила їм своє повернення на Паризький тиждень моди. Дизайнерка розповіла, що для вирощування грибів у лабораторіях не потрібна вода, і їм достатньо невеликої кількості електрики. Гриби спресували й перетворили на штучну шкіру, з якої й виготовили сумки для її колекції. Ще кілька років тому це було недосяжним, однак стало можливим із розвитком сучасних технологій.


Підтримай нас на Patreon!

 Donate

Читайте також у рубриці #КейсДня
/ Більше ніж просто їжа: унікальний ресторан, де замовлення приймають за допомогою конструктора LEGO
Розповідаємо про одну з локацій данського LEGO House
/ Без смертей на дорогах: як Норвегія комунікує про безпеку руху
Та чи вдасться їм пересадити всіх мешканців на електромобілі
/ Шлях кримських татар: як комунікувати від імені цілого народу
Розповідаємо про мультидисциплінарний проєкт “Шлях/Yol”: історія і культура кримських татар
/ Історія та стратегія Marvel: шлях від коміксів до власного всесвіту
Розповідаємо про комікси, масштабну кризу та три незмінні кроки в корпорації
/ Hello Kitty: шлях від малюнку до масштабної культури
Секрет популярності та пристосування до змін
Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень