fbpx
Зсередини

Ідентичність бренду, імідж бренду та фірмовий стиль

Розбираємо поняття та будуємо зв’язок між ними
Коротенко Оля, 23.03.2021

Терміни “ідентичність бренду”, “імідж бренду” та “фірмовий стиль бренду” часто плутають або трактують неправильно. У матеріалі розповідаємо, що означають ці терміни та чому вони між собою нерозривно пов’язані.


Ідентичність бренду

Ідентичність бренду — це те, як компанія визначає свій бренд, які сенси в нього вкладає, яку має місію та візію, які в неї цінності та пріоритети. Ідентичність визначає способи взаємодії всередині компанії та за її межами, способи презентації та комунікації. Ідентичність бренду — про те, якою компанія хоче зробити свій бренд у сприйнятті споживача. Усвідомлене й цілеспрямоване формування ідентичності бренду дозволить управляти тим, як він сприйматиметься.

Як бренду визначити свою ідентичність

 Визначте інсайт — що чіпляє / має чіпляти споживача при взаємодії з вашим брендом? Що важливо споживачу?

 Визначте цільову аудиторію — хто ваші клієнти?

 Визначте раціональні переваги вашого бренду — які функції виконує бренд та чим відрізняється від конкурентів?

 Визначте емоційні переваги вашого бренду — які відчуття ваш бренд викликає / має викликати у споживача?



Фірмовий стиль

Фірмовий стиль, або айдентика, — це візуальні, вербальні та інші інструменти, за допомогою яких компанія транслює ідентичність бренду й формує його імідж. Узгодження всіх елементів айдентики та відповідність айдентики ідентичності створює цілісність бренду і формує його імідж.

Види та елементи айдентики

 Класична візуальна айдентика — традиційний усталений набір візуальних елементів, за яким можна ідентифікувати бренд: логотип, палітра кольорів, набір шрифтів, графічні елементи тощо. При розробці класичної візуальної айдентики продумують і прописують правила використання стилю для всіх можливих ситуацій. Для цього створюється спеціальний документ — гайдлайн.

 Динамічна візуальна айдентика — варіативна і може змінюватися залежно від ситуації. Наприклад, логотип може змінювати форму або колір, а графічні елементи — підлаштовуються під потрібний макет. Динамічна айдентика стане у пригоді тим компаніям, які мають багато різних продуктів або каналів комунікацій. Вона дає простір для креативу та звільняє дизайнера від постійної розробки нових макетів. Головне правило — не “загратися” з варіативністю і зберегти впізнаваність бренду.

 Вербальна айдентика — аудіальне сприйняття бренду, тобто все те, що ми можемо почути або прочитати. До вербальної айдентики відносять неймінг, слогани, tone of voice і навіть скрипти в точках продажу (“вітаємо в Aroma Kava, що вам приготувати?”).

 Нюхова айдентика — аромати бренду, торгових точок, продукції, паковання тощо. Детальніше про аромати в брендингу ми писали тут.

 Тактильна айдентика — все, до чого можна доторкнутися, від паковання до продукції, що створені з певних матеріалів. І навіть ці матеріали можуть стати частиною вашої айдентики.

 Маскоти — бренд-персонажі, що наділені якостями брендів і є їхніми символами. Стають головними дієвими персонажами в рекламних кампаніях та бренд-комунікаціях. Маскота для бренду можна вигадати, а також успадкувати — якщо компанія на ринку давно.



Імідж бренду

Імідж бренду — це те, як споживач бачить і сприймає бренд. Це раціональний та емоційний зв’язок споживача з продуктом. Образ бренду має бути унікальним і виникати миттєво при будь-якому контакті або згадці бренду.

Навіщо бренду потрібен імідж? Бо споживач купує не тільки продукт (раціональний чинник), а й сенси, які в нього закладені (емоційний чинник). Донесення цих сенсів і є частиною формування іміджу.

Як побудувати імідж? Потрібний імідж будується лише на основі ідентичності — тільки коли ви самі розумієте, про що ваш бренд та як його меседжі можна транслювати аудиторії. Імідж — це узгодження елементів айдентики, структури комунікації та сервісу.

Отже, ідентичність та імідж — це два боки одного дзеркала. І якщо імідж бренду збігається з його ідентичністю, можна вважати, що компанія все робить правильно.


Підтримай нас на Patreon!

 Donate

Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень