Пандемія вплинула на всю fashion-індустрію
Видання The Business of Fashion прогнозує зменшення продажів у лакшері-сфері на 35%, а консалтингова компанія McKinsey — на 40%. Навіть наше невелике дослідження, проведене спільно з Українською Радою Моди, показало, що у квітні 2020 року продажі в дизайнерських брендів впали на 77% проти квітня 2019 року.
Ясна річ, що ситуація зміниться після виходу країни з карантину, і цифри збитків будуть наближені до світових прогнозів. Але величезне зниження продажів — неминуче. Як і звільнення та зниження заробітної плати в галузі.
Для таких країн, як Бангладеш, Індія, В’єтнам, Камбоджа, настала гуманітарна катастрофа. На швейних фабриках цих країн за кілька перших днів карантину було скасовано замовлень на мільярди доларів. І уряди цих країн ніколи не зможуть забезпечити працівникам, що втратили роботу, допомогу, подібну до тієї, яку надають безробітним у США та Європі.
Для України, де дизайнерські бренди мають менеджмент і продакшн у своїй країні, зниження продажів і пов’язані із цим збитки «розподіляться» по всьому ланцюгу виробництва колекції. Буде складно, але ми виживемо.
За 23 роки ми пережили багато криз, але ця — найбільша, тому що глобальна
Вихід із карантину не гарантує повернення на робочі місця. Криза не зникне, економіка буде в рецесії. Та навіть у цій складній ситуації дизайнери об’єднуються заради вищих цілей. До ініціативи Світлани Бевзи «Захисні костюми – лікарям» долучилося багато брендів: Frolov, Bobkova, Valeria Kovalska, Таgo, The Coat, Lake, Vorozhbyt & Zemskova, A.M.G. Усі вони безкоштовно шиють одноразові захисні костюми та передають їх медикам.
Людмила Кисленко організувала процес і відшила тисячі захисних комбінезонів. Бренд KASS виготовляє креативні маски високої якості, а гроші від продажу спрямовує на виготовлення одноразових масок і костюмів для дитячих будинків та лікарень. Бренд Ruslan Baginskiy пожертвував 1 мільйон гривень на медичне обладнання для лікарень Львова та Коломиї. Це гідні людські вчинки. Україна може пишатися своєю індустрією моди.
Ми також відчуваємо соціальну відповідальність. Ще на початку карантину ми приєдналися до флешмобу Stay Home та запропонували українським дизайнерам записати відеозвернення зі словами підтримки для наших підписників в Instagram. До ініціативи долучилися дизайнери: Володимир Демчинський, Дафна Майберг, Богдан Касс, Ельвіра Гасанова, Оксана Островська, Кирило Харитонцев, Мальва Вербицька, Софія Русинович, Катерина Бякова і Максим Голуб.
Ми також відчуваємо соціальну відповідальність. Ще на початку карантину ми приєдналися до флешмобу Stay Home та запропонували українським дизайнерам записати відеозвернення зі словами підтримки для наших підписників в Instagram
Наша команда перейшла у віддалений режим роботи ще за два тижні до офіційного запровадження карантину, адже інформація про COVID-19 і перебіг подій у різних країнах почала надходити від наших міжнародних партнерів достатньо давно. І хоча більшість подій, якими опікується Ukrainian Fashion Week, раніше проходили офлайн, роботу команди UFW ми швидко і без втрат перевели в онлайн.
Ukrainian Fashion Week як інституція — це не тільки Тиждень моди, який відбувається двічі на рік уже 23 роки. Ми проводимо також Всеукраїнський конкурс молодих дизайнерів «Погляд у майбутнє», International Young Designers Contest, Fashion Film Festival Kyiv.
Нам пощастило, що сезон UFW FW20-21 у лютому вдалося провести повноцінно. А вже інші події, заплановані на весну та літо, довелося перенести.
Зауважу, що з моменту заснування UFW у 1997 році ми не пропустили жодного сезону, попри будь-які катаклізми, як в Україні, так і за її межами. Наприклад, у 2014 році, під час Революції Гідності, ми ухвалили непросте рішення проводити Тиждень у «закритому» форматі — виключно для професіоналів індустрії.
З моменту заснування UFW у 1997 році ми не пропустили жодного сезону, попри будь-які катаклізми, як в Україні, так і за її межами
У квітні ми повністю адаптували до онлайн-формату регіональні етапи конкурсу молодих дизайнерів «Погляд у майбутнє» та провели їх украй успішно. А фінал конкурсу, запланований на 3 червня, перенесли на кінець літа. Так само дату International Young Designers Contest, який мав проходити 4-6 липня, ми перенесли на жовтень.
У травні втретє мав проходити Fashion Film Festival Kyiv — одноденний фестиваль фешн-фільмів, який ми проводимо разом з нашим партнером FILM.UA. Він охоплює кінопокази, лекторій та Церемонію нагородження. Ми вирішили провести його повністю онлайн. Сподіваємося організувати повноцінний фестиваль, який триватиме кілька місяців.
NO SEASON season
Ми закликали дизайнерів активно застосовувати сучасні технології та презентувати колекції у різноманітних форматах: традиційному та у всеможливих формах діджитального
Найголовніше для нас рішення — ми вирішили не пропускати сезон і не переносити Тиждень моди. Як і було заплановано, Ukrainian Fashion Week NO SEASON Season проходитиме з 31 серпня по 4 вересня у Мистецькому арсеналі.
Майже весь квітень команда працювала над концепцією нового сезону. Ми обрали концепцію позасезонності — надали можливість дизайнерам представити колекції, що не були продемонстровані минулого сезону, але актуальні для продажу зараз. Разом з ними дизайнери представлять і колекції нового сезону. Ми закликали їх активно застосовувати сучасні технології та презентувати колекції у різноманітних форматах: традиційному та у всеможливих формах діджитального.
Ми продовжимо розвивати напрям sustainability в межах проєкту BE SUSTAINABLE!. і створимо спеціальні умови для презентації молодих дизайнерів.
Ми звернулися до дизайнерів-членів Ukrainian Fashion Council з проханням поділитися тканинами з молодими дизайнерами, і вони погодилися. Зараз в офісі Ukrainian Fashion Week є невелика «галерея» тканин, якою вже скористались фіналісти конкурсу молодих дизайнерів.
За кілька днів ми запропонуємо обрати собі тканини для пошиття колекцій усім учасникам Ukrainian Fashion Week New Generation Day. Це конкурс, де молоді дизайнери мають нагоду заявити про себе.
Переосмислення функціонування модної індустрії
У світовій індустрії моди зараз відбувається революція, яка насувалась, але яку значно прискорила криза, спричинена пандемією. Зміни, запропоновані UFW, повністю збігаються з пропозиціями змін у світовій індустрії
Новина про те, що ми запропонували новий формат сезону, отримала величезну медіапідтримку. Але найголовніше — ми думаємо та діємо синхронно зі світовою індустрією. Ми оприлюднили своє бачення змін 14 травня. А вже за кілька годин після цього світ побачив звернення, ініційоване виданням The Business of Fashion. У ньому йдеться про потребу переосмислити функціонування модної індустрії.
Рух #rewiringfashion вимагає розв’язати практичні питання існування модної індустрії: створити новий фешн-календар та синхронізувати його з потребами споживачів; подолати залежність людей від знижок, що зменшує прибутковість брендів; змінити відносини між брендами та ритейлерами.
Пізніше ще дві ініціативні групи висловили свої ідеї щодо змін у фешн-індустрії. Тобто у світовій моді зараз відбувається революція, яка насувалась, але яку значно прискорила криза, спричинена пандемією. Зміни, запропоновані UFW, повністю збігаються з пропозиціями змін у світовій індустрії.
В усіх наших комунікаційних каналах, зокрема на сайті, ми надаємо комунікаційну та PR-підтримку всім брендам-резидентам Ukrainian Fashion Week
Зараз ми продовжуємо працювати над різними форматами Тижня моди. Стежимо за ситуацією та проробляємо варіанти на випадок проведення UFW в умовах карантину. Ми не збираємось порушувати закон та наражати людей на небезпеку. Тиждень моди пройде саме так, як його можливо буде організувати, з огляду на епідеміологічну ситуацію. А це потребує від нас одночасної роботи над кількома планами проведення UFW у вересні.
Під час карантину ми запустили серію Q&A live-сесій з міжнародними фешн-експертами. Ми мали на меті підтримати українських дизайнерів і надати їм можливість отримати якнайбільше важливої професійної інформації, поспілкуватися з іноземними фешн-інсайдерами у прямому ефірі. Серед них були: експертка у sustainable fashion Шері Біркнер (Німеччина), креативний директор і професор IED — Instituto Europea di Design Джованні Оттонелло (Італія), власник та баєр BUNKER TOKYO Казума Морі (Японія), редакторка та фешн-консультантка Крістен Бейтман (США). Сесії відбувалися на нашій сторінці в Instagram та на YouTube-каналі. Охочі могли приєднатися й поставити запитання. Ми поступово викладаємо матеріали з основними інсайтами цих зустрічей на нашому сайті fashionweek.ua.
В усіх наших комунікаційних каналах, зокрема на сайті, ми надаємо комунікаційну та PR-підтримку всім брендам-резидентам Ukrainian Fashion Week. На період карантину ми її значно посилили.
Дуже важливою для UFW є генерація професійного контенту. Під час карантину ми презентували відеодайджести нового сезону. У сезоні FW20-21 оргкомітет Ukrainian Fashion Week запросив українських моделей — учасників шоу «Топмодель по-українськи» Дмитра Топоринського та Ярославу Крутову — виступити в ролі ведучих офіційного Youtube-каналу Тижня моди. Результатом цього проєкту стали три дайджести, присвячені молодим дизайнерам, свідомій моді та проєкту BE SUSTAINABLE! FW20-21, а також Тижню моди загалом. У відео ведучі спілкувалися з фешн-інсайдерами, представниками креативної індустрії та гостями показів.
Робота з партнерами
Сьогодні наші знання, досвід і прагнення інновацій дають нам можливість залишатися лідером змін індустрії в Україні та повноцінним учасником світових fashion-подій
Презентувавши нову концепцію сезону для фешн-індустрії, ми звернулись і до партнерів UFW з пропозицією змінити формати участі в Тижні моди у вересні. Наша пропозиція, узагальнено, полягає в тому, щоб створити спільно з партнерами активні майданчики для професійного висвітлення подій UFW NO SEASON Season. Ми започаткували «комунікаційні центри» для спілкування як з усією країною, так і з іноземними фахівцями фешн-індустрії, які з різних причин не зможуть фізично відвідати UFW у вересні, але будуть з нами на зв’язку.
Багато онлайн-форматів, які стануть новими для наших колег в інших країнах, вже випробувані Українським Тижнем Моди у минулі сезони. Це онлайн-трансляції показів, дайджести дня, онлайн-коментарі подій UFW від фахівців індустрії.
Ukrainian Fashion Week готовий до нових викликів. Ми ніколи не припиняли змінюватися, з огляду на світові процеси, що відбувалися. Сьогодні наші знання, досвід і прагнення до інновацій дають змогу залишатися лідером змін в індустрії України та повноцінним учасником світових фешн-подій.