Результати нового дослідження Gradus Research свідчать, що придбання ліків стало одним із найбільших викликів для українців. Більшість опитаних вказали, що витрати на медикаменти зросли, і це змусило їх обмежити споживання інших товарів — від одягу до продуктів.
Ці результати стали одним із ключових висновків першої хвилі опитування, яке проводили в межах ширшого аналізу змін у споживчих звичках українців на тлі повномасштабної війни та економічних викликів.
Ціни зростають — витрати також
Основні результати опитування: 82% респондентів заявили про помітне зростання своїх витрат за останній рік. За їхніми словами, здорожчання охопило фактично всі сфери повсякденного життя.
Найбільші витрати, згідно з даними опитування, припадають на три категорії:
- продукти харчування (85%);
- комунальні послуги (72%);
- лікарські засоби (60%).
Ліки є найбільшою статтею витрат, зокрема, для людей віком 60+ років — про це вказали 78% опитаних. У малих містах (до 50 тисяч населення) про цю проблему заявили 50% літніх людей, тоді як у сільській місцевості ситуація ще гостріша — 71% мешканців витрачають гроші переважно на ліки. Це пов’язано з віковою структурою населення в сільській місцевості.
Вартість ліків зросла — і це вплинуло на споживчі звички
Здорожчання ліків помітили 94% українців. Для 90% респондентів це стало серйозним чинником, що змусив їх змінити свої витрати.
79% опитаних вже почали економити. Найчастіше — на одязі, товарах для дому та навіть на продуктах.
У сільській місцевості ситуація найгостріша — 86% мешканців сіл вказали, що скоротили витрати. У великих містах — 72%.
Серед людей віком 60+:
- 62% змушені обмежувати витрати на їжу;
- 66% опитаних віком 55–60 років — на товари для дому.
«Це свідчить про те, що здорожчання ліків не просто вплинуло на рівень життя населення, а змушує людей відмовлятися від базових потреб, що може мати серйозні соціальні та медичні наслідки», — йдеться в результатах дослідження.
Методологія дослідження: Опитування провела компанія Gradus Research у спосіб самостійного заповнення анкети в мобільному застосунку Gradus. Вибірка охоплює доросле населення України (від 18 років), репрезентує його за статтю, віком, регіоном проживання та розміром населеного пункту (за винятком тимчасово окупованих територій і зон активних бойових дій). Загальна вибірка: 1604 респонденти.
Також може бути цікаво: культурні та споживчі вподобання українців: дослідження