13 липня 1923 на південному схилі гори Маунт-Лі в Лос-Анджелесі з’явилися величезні білі букви Hollywoodland. За всі ці роки напис став на третину коротшим і отримав статус символу американської кіноіндустрії. Але встановлюючи тоді напис, ніхто навіть припустити не міг, що він стане настільки популярним. Призначення його цілковито інше.
Історію напису Hollywood читайте в матеріалі.
Здається, що напис Hollywood завжди асоціювався з найрозвиненішою кіноіндустрією світу, але це не так. У 1923 році англійський художник Томас Фіск Гофф на замовлення будівельної компанії створив ефектний напис Hollywoodland, який став рекламою житлових кварталів на прилеглих пагорбах. Разом із командою художник виготовив 13 літер — 15 метрів заввишки і 9 метрів завширшки кожна. Разом літери складалися в назву місцевості, їх було видно з відстані в 40 кілометрів.
Щоб привернути до напису ще більше уваги, на кожну з літер встановили близько чотирьох тисяч лампочок, які в темряві по черзі спалахували. Спочатку засвічувалися літери HOLLY, потім — WOOD, потім — LAND, і зрештою слово засвічувалося повністю. Такий проєкт обійшовся забудовникам у 21 тисячу доларів.
У Лос-Анджелесі тих часів ця реклама мала дуже ефектний вигляд і була цілком доречною — усе місто тоді виблискувало вогнями й яскравими вивісками.
За планом така реклама новобудов повинна була тривати півтора року, після чого напис Hollywoodland планували демонтувати. Однак за цей час літери на пагорбах перетворилися на своєрідний символ індустрії розваг. Крім того, напис почав міцно асоціюватися з містом, тож його вирішили залишити.
До 1930-х років майже ніхто вже не пам’ятав, що напис рекламує нерухомість — за кілька років для жителів міста він устиг перетворитися на неофіційний символ кіноіндустрії, що активно зростала й розвивалася.
Дуже зручно ситуація тоді склалася для влади Лос-Анджелеса: їй не довелося нічого планувати, конструювати й оплачувати — символ з’явився сам собою.
Оскільки напис мав жити всього півтора року, робили його недовговічним. Літери були виготовлені з дерев’яних панелей, які спиралися на телеграфні стовпи. Як наслідок, напис часто потрібно було ремонтувати й відновлювати. У 1939 році його утримання припинили фінансувати, тож знак почав швидко старіти й мав уже зовсім не такий ефектний вигляд, як спершу.
Відремонтували конструкцію тільки через 9 років, коли Торгова палата Голлівуду уклала контракт із Департаментом з парків Лос-Анджелеса. За умовами контракту, останні чотири букви Land з напису прибрали, а решту — відновили і зміцнили. Але конструкція все одно залишалася нестійкою й розвалювалася, а до кінця 1970-х опинилася під загрозою повного руйнування. У 1978 році напис демонтували.
Але пустувати схилам гори довелося недовго, оскільки вже за три місяці музикант Еліс Купер і видавець журналу Playboy Г’ю Гефнер організували благодійний збір на відновлення напису. Нові літери вирішили виготовити зі сталі, аби напис знову не довелося нескінченно ремонтувати. Оскільки це було задоволення не з дешевих, на фінансування кожної з дев’яти літер знайшли меценатів.
Відкриття напису, що став уже головним символом міста, призначили на день 75-річчя Голлівуду. За телетрансляцією урочистої церемонії в прямому ефірі спостерігали 60 мільйонів глядачів.
Після відкриття знак Голлівуду часто використовували місцеві жителі, щоб звернути увагу на якусь важливу подію або підтримати улюблену спортивну команду.
Серед знаменитих випадків — коли літери Hollywood перетворилися на Hollyweed, що в перекладі означає “свята трава”. Такою була реакція людей на новий закон, який легалізував марихуану.
Хоча видозмінювати літери напису забороняв закон, декому вдавалося домовитися з владою. Наприклад, у 1983 році напис перетворився на слоган Go Navy — на підтримку традиційного футбольного матчу Army-Navy Game.
У 1993 році влада встановила навколо знака систему безпеки й відеоспостереження. А в 2010 році Г’ю Гефнер виписав чек на 900 тисяч доларів для збереження напису й навколишньої території.
Пізніше поліція Лос-Анджелеса ще більше посилила заходи безпеки навколо напису. Зараз до літер не можна підійти ближче, ніж на 45 метрів — вони обнесені парканом і цілодобово охороняються.
Нині напис Hollywood у Лос-Анджелесі — це важливий урбаністичний символ кіноіндустрії, який органічно став місцевою Ейфелевою вежею.
Як сказав Г’ю Гефнер: “Голлівудський знак уособлює мрії мільйонів людей. Це символ. Як Ейфелева вежа для Парижа. Він являє собою кіно”.