fbpx
Зсередини

Втрата роботи: як припинити переживати. Відповідає психолог

Говоримо з психологом про все, що стосується зміни роботи
Ірина Виговська, 16.06.2020

Михайло Єрмаков, клінічний психолог, психотерапевт, співзасновник освітньої платформи psyedu, розповідає, що відбувається з нами, коли ми звільняємось. Чому це тривожно та як правильно шукати нову роботу.

Михайло Єрмаков


А якщо мене звільнять?

Часто ми переживаємо через імовірність втратити роботу, ще перебуваючи на робочому місці. Турбуємось, що можемо щось зробити не так — і нас звільнять. Через це підвищується загальний рівень тривожності. Ми турбуємося про те, що думає про нас керівник, колеги, клієнти. Боїмося виявитися недостатньо кваліфікованим працівником, недостатньо освіченою людиною і так далі. Але саме в той момент, коли починаємо тривожитися, ми насправді шкодимо собі.

Чому? У вас є завдання — це ніби об’єкт, який ви намагаєтеся розглянути з різних боків. Але тривога стає між вами і цим завданням — відтак концентрація падає, і ви заважаєте собі якісно виконати завдання. Це деструктивно.

 Коли починаємо тривожитися, ми насправді шкодимо собі


Мене звільнили

Що робити далі, якщо ви все-таки втратили роботу. Подумайте, щодня величезна кількість людей знаходять роботу і втрачають її. Для інтересу можна подивитися, наприклад, статистику МакДональдзу. Але що вам статистика, якщо саме зараз ви сидите й переживаєте. 

Про що ваші переживання? Найімовірніше, про те, що ви не зможете знайти нову роботу; що ви підете на співбесіду, і ваша кандидатура не підійде; а якщо навіть підійдете, то вас може не прийняти колектив.

Зазвичай більшість із нас сприймає звільнення як крах усього життя. Ми переживаємо, що не вистачить грошей на оплату квартири, комунальних, їжу.

Катастрофізація звільнення — мисленнєва пастка, яка дуже заважає нам розв’язувати завдання. Ми витрачаємо енергію на негативні думки, замість того щоб зосередитися й швидко знайти нову роботу.

 Катастрофізація звільнення — мисленнєва пастка, яка дуже заважає нам розв’язувати завдання. Ми витрачаємо енергію на негативні думки, замість того щоб зосередитися й швидко знайти нову роботу

У психології є відомий термін «гештальт». Щоб зрозуміти його, можна уявити чотири точки в просторі. Наш мозок улаштований так, що він намагається з’єднати ці точки в одну лінію. Тобто кожну думку, яку ми думаємо, він намагається завершити, прагне знайти відповідь на кожне запитання. Але коли це думка про майбутнє, мозок не може її завершити, адже ситуація ще не відбулася, відповідно, її результату немає. Ба більше, емоційно ми проживаємо ситуацію так, ніби вона вже сталася, ніби у нас уже немає грошей на їжу. Рівень стресу і фрустрації у такому випадку дуже підвищується. Це деструктивно.

У цей момент варто себе зупинити і сказати: «Я сам впливаю на те, як усе буде в моєму житті». Успіх залежить від зусиль, які ми вкладаємо в себе як в особистість та професіонала. Усю енергію варто спрямувати на те, щоб запобігти катастрофі, а не на думки про неї.

 Успіх залежить від зусиль, які ми вкладаємо в себе як в особистість та професіонала. Усю енергію варто спрямувати на те, щоб запобігти катастрофі, а не на думки про неї


Як правильно шукати нову роботу

 Поспішне рішення може призвести до помилок: ви погодитеся на роботу, яка вам не сподобається, і за місяць доведеться шукати знову

Часом ми тривожимо себе запитаннями: «А що, як мене не візьмуть на нову роботу? Раптом я не сподобаюся HR?». Замість цього варто подумати, що потрібно зробити чи змінити, аби все вийшло.

Так само не варто витрачати час на думки про те, «а чи справді я хороший». Краще докласти зусиль і стати кращим, зрозуміти, яких навичок бракує, і набути їх.

  1.  Не забувайте, що співбесіда — це перевірка не лише того, чи підходите ви на вакансію, а також — чи підходить ця вакансія вам.
  2. Не варто погоджуватися на першу-ліпшу роботу. Уважно вивчіть умови праці, зрозумійте, чи підходять вони вам. 

Поспішне рішення може призвести до помилок: ви погодитеся на роботу, яка вам не сподобається, і за місяць доведеться шукати знову.

Ставте більше запитань на співбесіді. Якщо вас не взяли на ту чи іншу вакансію, не соромтеся дізнатися причину. Можливо, відповідь допоможе вам у майбутньому пошуку.


Як зрозуміти, що настав час змінити роботу

 Важливо вибудовувати життя так, щоб робота не займала 100% вашого часу й емоційного залучення

Коли йдеш з роботи сам, емоційно це пережити простіше, аніж звільнення. Але як же зрозуміти, що настав час змінити роботу? Найпоширеніша причина — емоційне і професійне вигоряння. Про нього ми говорили в попередньому матеріалі. Це коли у вас цілковито зникла мотивація виконувати свої обов’язки.

Друга причина — некомфортний колектив. Якщо вам незатишно з колегами або керівництвом, або ж ваші ідеї не чують і не сприймають, — це все вагомі чинники для зміни роботи.

І наостанок, пам’ятайте, що робота — це не життя. Це лише невелика його частина. Важливо вибудовувати життя так, щоб робота не займала 100% вашого часу й емоційного залучення.

Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень