fbpx
Зсередини

Важливо сформувати власний голос у цьому «жаб’ячому хорі». Думки трьох підприємців про бізнес і комунікації

Підсумкова частина проєкту WOOO AGENCY
Данилюк Даяна, 19.05.2020

Креативна агенція WOOO AGENCY продовжує ділитися досвідом та спостереженнями підприємців зі свого внутрішньоосвітнього проєкту “Карантинні зустрічі”.

У першій та другій частинах представники бізнесу розповіли про те, як налагоджували роботу з початком карантину, будували нову стратегію та змінювали комунікації. У підсумковій частині “Карантинних зустрічей” троє підприємців діляться думками щодо кризових комунікацій та майбутнього для бізнесів. 


Анатолій Амелін,
cпівзасновник та директор економічної програми аналітичного центру
«Український інститут майбутнього»

Насправді з подібною кризою ані Україна, ані світ ще не стикалися. Головне завдання бізнесу зараз — скоротити витрати на все. І це нормальна практика, навіть для аналітичних центрів.

Коли це все закінчиться?

За даними, які я відстежую, карантинні заходи в більшості країн мають послабити до кінця травня. Хоча до певної міри карантин зберігатиметься аж до середини осені. Що глибше досліджуватимуть природу COVID-19, то більше необов’язкових обмежень зніматимуть.

Загалом те, що відбувається, на мою думку, неадекватно. Заходи, які вживають уряди країн, щоб стримати поширення пандемії, не відповідають рівню загроз для економік.

Що буде з бізнесом?

Літо, я вважаю, буде своєрідним світанком, оскільки є невгамований голод на бізнес-активності. Зараз уряд розробляє план підтримки бізнесу, що передбачає і податкові канікули, і дешеві кредитні вливання. Бізнес зможе цим користуватися.

Про антикризові заходи

Завдання будь-якого уряду на час кризи — створити всі умови, щоб люди працювали. Люди, яких скоротили, стають на біржу праці й отримують допомогу з бюджету. А ті, хто працює, отримують зарплату й через споживання стимулюють розвиток економіки.

Про маркетинг

Усе залежить від досвіду топменеджера. Якщо люди вже переживали кризи, вони розуміють, що це тимчасово. Будь-яка криза відкриває нові можливості. Грамотний менеджер розуміє, що колись криза завершиться, тож важливо зберегти лояльність клієнтів, воронку продажів та позиціювання компанії на ринку.

Наприклад, у багатьох моїх знайомих продажі в інтернеті зросли, а це теж канал, що потребує маркетингу. У кризу, коли втрачається офлайновий потік клієнтів, потрібно використовувати маркетинг, щоб зберегти онлайн-активність.

Якою має бути комунікація?

Я більше розуміюся не в комунікації, а в продажі сенсів. Однак вважаю, що в будь-якому разі комунікувати потрібно. Звісно, форми комунікації мають змінюватися. Залежно від продукту, його споживчих властивостей, цільової аудиторії, очікування вигоди, потрібно вибудовувати індивідуальний формат комунікації.

Я працюю із сенсами, і мої ключові канали комунікації — ЗМІ та контакти із живими людьми. Ми даємо ідеї, а люди передають їх далі — ми ніби “запилюємо” ідеями. Для нас кожна зустріч з людьми є продовженням нашого маркетингу.

Про кризу

Будь-яка криза — це можливості. Якщо голови будуть світлими, ви відкриєте для себе круті кейси і зробите прорив, як особистий, так і в плані бізнесу.

Які книЖКи радить?

  • Віктор Андрусів, Анатолій Амелін «Візія України 2030»
  • Старий заповіт


Влад Воскресенський,
CEO та засновник міжнародної IT-компанії RevenueGrid

Наша компанія налічує 120-130 людей, які розподілені між Україною та США. Ми пишемо софт з автоматизації продажів, який продаємо інших компаніям. Я краще знаюся на специфіці В2В у Західній Європі та США, адже більшість наших клієнтів звідти.

Про організацію процесу

З погляду організації процесу, карантин для нас виявився не надто великою проблемою. Ми розуміли, як працювати: слова Zoom, call-meeting, Microsoft Teams для нас не нові. Все й так було побудовано онлайн: щоденні зустрічі, agile-процеси. Єдине, чого трохи не вистачає — людського спілкування в офісі. І зрозуміло, що дещо все ж довелося змінити. Але якщо для IT-компаній це 5% змін, то для інших компаній — це 100-відсоткові зміни в типових процесах.

Про кризу

Певно, що є бізнеси, які неможливо перевести онлайн (ресторани, бари, організація івентів), і я не знаю, як їм зарадити. Але бізнесам, яким не потрібен фізичний контакт, карантин навіть допоміг: світ розплющив їм очі на те, що можна ефективно працювати й віддалено.

Про спілкування

Люди зрозуміли переваги Zoom, але звісно, після виходу з карантину ми повернемося до нормального спілкування. Буде якийсь розумний мікс віддаленого й безпосереднього контакту. Технології все більше проникають у наше життя і забирають на себе ті функції, які можуть забрати.

Про підтримку

У нас завжди були дейлі-стендапи, а зараз ми навіть виділили на це додатковий час. Попросили колег обговорювати між собою, окрім робочих питань, особисті теми. Наприклад, як діти, як погода, як вчора зіграло “Динамо—Київ”. До карантину працівники щодня могли спілкуватися на кухні або курилці, а зараз, звісно, цього не вистачає. Коли ти тиждень-два без неформального спілкування — це ще ок, а далі стає складно. Тому ми рекомендуємо: збирайтеся в онлайні й спілкуйтеся не про роботу, а про життя. Також заохочуємо використовувати наші корпоративні інструменти, щоб зберігати дружні контакти з колегами.

Про маркетинг

Якщо люди в тебе щось купують, то не використовувати sales-маркетинг — це злочин перед собою. Питання в тому, які канали обирати, адже зараз надто підвищився рівень інформаційного шуму. Заходиш на якийсь вебресурс — і тебе атакує реклама: і на телефон приходять смс, і на пошту. Важливо сформувати власний голос у цьому “жаб’ячому хорі”.

Які книжки радить?

  • Aaron Ross, Marylou Tyler «Predictable Revenue»
  • Aaron Ross, Jason Lemkin «From Impossible To Inevitable»


Юрій Филюк,
підприємець-ресторатор, керівник компанії «23 ресторани», громадський активіст, співзасновник урбаністичного проєкту «Тепле місто» та проєкту «Промприлад»

Зараз основний проєкт, яким я займаюся, — це завод “Промприлад”. Ми перетворюємо його на інноваційний центр. Проєкт називається “Промприлад-реновація”. Плануємо поетапно завершити реконструкцію у 2023 році.

Про лідерство

У кризовий час посилюється потреба в лідерстві. Коли система працює на підтримку налагодженої роботи, то це один тип управління. А ось коли нависла криза — потрібен зовсім інший. Важливо ухвалювати швидкі рішення і брати відповідальність на себе.

Ресторанний бізнес

Людям зараз дуже потрібен позитив. Ми стараємося повідомляти їм хороші новини. У ресторанному бізнесі ми продаємо не їжу, а емоції.

Зараз буде багато демпінгу, і я вважаю, що це передсмертні конвульсії. Є сенс не починати демпінгувати, бо тоді помруть усі, а спільно домовитися про скорочення обсягів. Потрібно розуміти, що знижки понад 50% згубно впливають на сферу.

Тепле місто

“Тепле місто” включилося в режим антикризової роботи. Ми створили спеціальний антикризовий фонд. У нього є два основні напрями діяльності. Перший — боротьба з коронавірусом та медичною кризою, другий — боротьба з економічною кризою.

Звісно, повністю перемогти кризу й вірус ми, як організація, не можемо, але намагаємося максимально пом’якшити наслідки. Ми виступили своєрідним медіатором: відстежуємо, хто найактивніший, і кажемо: “Давайте разом діяти синхронно”.

Зараз є таке поняття, як “Об’єднаний фонд громадських ініціатив Івано-Франківська”, куди входить “Тепле місто”, ІТ-кластер Драмтеатр та низка громадських ініціатив. Ми залучаємо фінанси від людей і бізнесу, моніторимо потреби лікарень, підтримуємо малозабезпечених.

Другий напрям — полегшення наслідків економічної кризи. Наш фокус: підприємці, малий і середній бізнес. Зараз там є три проєкти: антикризові вебінари від “Теплого міста”, система менторства та інновації (онлайн-платформа, яка допоможе шукати нові рішення).

Нам важливо розблоковувати стан, коли розум стискається від паніки.

Промприлад

У цей час ми би вже мали запустити другу хвилю збору інвестицій і розпочати реконструкцію сусіднього корпусу. Довелося це трохи відтермінувати. Утім, ми не відмовляємося від планового терміну здачі об’єкта — 2023 рік. Поточний рік використаємо більше на проєктну підготовку.

Чи доречні зараз витрати на маркетинг?

Я думаю, все індивідуально. Медійним персонам у будь-якому разі потрібно вкладати гроші у свою присутність. Однак можна шукати варіанти, коли це не буде дуже дорого. Кожен бізнес має дуже ретельно ставитися до своїх витрат, оскільки зараз легше впливати на витрати, ніж на надходження.

Як комунікувати?

Класичні маркетингові інструменти зараз працюють трохи гірше: люди хочуть справжності й чуттєвості. Часто це добре сприймається від перших осіб компаній.

Які книжки рекомендує?

  • Насим Талеб «Антикрихкість. Про (не)вразливе у реальному житті»
  • Дэн Миллмэн «Путь мирного воина», «Путешествие Сократеса»

Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень