fbpx
Кейси

Квір-серіали з важливими меседжами

Bazilik Media, 21.05.2024

Публічний інфопростір містить різні тези, наративи та міфи про квір-людей. Дискурс щодо ЛГБТК+ у масовій культурі стає дедалі позитивнішим. Однак досі деякі з меседжів про ЛГБТК+ людей є шкідливими, оскільки можуть підживлювати стереотипи та зміцнювати дискримінацію.

Масова культура може допомагати поширювати коректні наративи. Тож ми запитали у представників ГО «КиївПрайд» про їхній ТОП квір-серіалів, які розвінчують міфи та формують правильні наративи у суспільстві щодо квір-людей.

«Коли завмирає серце» (Heartstopper), 2022

Наратив, який руйнує серіал:

«Усі бісексуалки та бісексуали просто не можуть визначитися»

Британський романтичний телесеріал від Netflix на основі однойменного графічного вебкоміксу Еліс Осман (в Україні його презентувало видавництво «Видавництво»).

Один з головних героїв відкриває свою ідентичність у стосунках з іншим хлопцем, усвідомлюючи, що є бісексуалом. Це зворушлива підліткова історія про пошуки себе та перші потужні романтичні почуття.

У серіалі зображено, як бісексуальні люди можуть відчувати стирання та заперечення своєї ідентичності. Серіал «Коли завмирає серце» доводить, що наша ідентичність визначається не тим, з ким ми у стосунках, а тим, до кого взагалі ми відчуваємо потяг.


«Восьме чуття» (Sense8), 2015

Наратив, який руйнує серіал:

«Різноманіття – це те, що нас роз’єднує»

Американський науково-фантастичний серіал, створений сестрами Вачовскі спільно з Дж. Майклом Стражинскі.

Серіал «Восьме чуття» розповідає про вісьмох незнайомців – представників різних культур та частин світу – які віднаходять ментальний та емоційний зв’язок одне з одним. Вони можуть відчувати та спілкуватися між собою, а також можуть ділитися своїми знаннями та навичками.

Усіх героїв та героїнь серіалу розділяє дуже багато ознак: мова, національність, сексуальна та гендерна ідентичність, робота, переконання, стосунки. Але зрештою ми розуміємо, що їх розділяє зовсім небагато. Усі вони пережили страждання, зраду, радість, страх і любов. І навіть якщо людей розділяє певний контекст, їх об’єднують життєві випробування та люди, про яких вони піклуються.


«Сексуальна освіта» (Sex Education), 2019

Наратив, який руйнує серіал:

«Бути ЛГБТК+ – це лише про суцільні страждання та гоніння»

Британський серіал, що розповідає про життя молоді з містечка Мурдейл. Головний герой починає консультувати своїх однолітків та допомагає їм розв’язувати проблеми, пов’язані із сексуальним життям.

Це яскравий приклад позитивної та неклішованої репрезентації ЛГБТК+ людей. Серіал повністю спростовує троп про те, що квір-люди в кіно та серіалах або помирають (англ. bury your gays), або ж лише страждають.

Тут ми бачимо реалістичне представлення: герої та героїні «Сексуальної освіти» мають власні проблеми, труднощі, стикаються з нерозумінням. Але також пізнають радість стосунків, дружби та підтримки.

У серіалі можна зустріти людей найрізноманітніших ідентичностей: небінарних, гомосексуальних і багатьох інших, що сприяє їх найкращому пізнанню та розумінню.


«Смайлик» (Smiley), 2022

Наратив, який руйнує серіал:

«ЛГБТК+ люди мають принципово інше життя та стосунки»

Іспанський романтичний комедійний телесеріал, заснований на однойменній п’єсі Гієма Клуа.

Серіал знайомить нас із різними сюжетними лініями, персонажками та персонажами: від стосунків лесбійської пари до історії драг-квін. А основна історія зосереджена навколо двох чоловіків, між якими спалахують почуття і які відчувають шалений потяг. Але багато обставин стають їм на заваді.

Деякі глядачі переконані, що в цьому серіалі забагато кліше. Проте в ньому ми також бачимо, що в стосунках ЛГБТК+ люди мають такі ж проблеми, як і всі. Це непорозуміння, зрада, невдалий шлюб тощо. Водночас ЛГБТК+ люди так само шукають особистого щастя.


«Молоді монархи» (Young Royals), 2021

Наратив, який руйнує серіал:

«Статус має значення»

Шведський драматичний телевізійний серіал, дія якого відбувається у вигаданій елітній школі-інтернаті.

Сюжет розгортається довкола таємних романтичних стосунків юного шведського принца і його однокурсника.

У серіалі ми бачимо, що для ЛГБТК+ людей (як і для гетеросексуальних), жоден соціальний статус не має значення. Навіть якщо ти принц. Адже справжні почуття існують попри будь-які кордони та обставини.


«Гламур» (Glamorous), 2023

Наратив, який руйнує серіал:

«Якщо бути собою – неможливо стати успішною та успішним»

Американський серіал у жанрі комедії та драми. Він розповідає історію блогера, чиє життя, здавалося б, зупинилося на одному місці. Допоки він не починає працювати на роботі мрії – у косметичній компанії.

Для хлопця ця робота — перший шанс зрозуміти, чого він хоче від життя, ким він є і що насправді для нього означає бути квір-людиною.

У серіалі недостатньо розкрита тема трансгендерної ідентичності, проте він залишає багато простору для думок.

Як підтримати ЛГБТК+ людей в Україні?

Долучайтеся до заходів КиївПрайд 2024 – наймасштабнішої правозахисної ЛГБТК+ події.

  • Спеціально до прайд-місяця КиївПрайд оголосить великий збір, щоб підтримати наших військових та організації, які їм допомагають.
  • 9 червня у Києві відбудеться благодійний фестиваль з лекціями, воркшопами, майстернями, артпрограмою і багатьма іншими цікавими активностями.
  • 16 червня, вперше за час повномасштабної війни, у Києві відбудеться Марш Рівності.
Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень