fbpx
Зсередини

Аукціони, унікальні продукти, ютуб і менторство

Які танці з бубном вигадують благодійники, щоб збирати кошти на відбудову шкіл
Bazilik Media, 15.03.2024

Олександра Шевченко, керівниця напряму бізнес-партнерств благодійного фонду SavED 

Два мільйони гривень — стільки коштує облаштування тимчасової школи в селі на Миколаївщині. Місцева школа та садок тут зруйновані через влучання ракет та авіабомб.

170 дітей не мають де вчитися. Тимчасову школу зроблять у будинку культури. На кожне таке відновлення потрібні кошти. Немалі. А оскільки повномасштабна війна триває і зборів на різноманітні потреби все більшає, благодійникам доводиться робити стрибки з попідвипідвертами, щоб залучати кошти на важливі нам усім речі.

Керівниця напряму бізнес-партнерств благодійного фонду SavED, який відновлює доступ до освіти у зруйнованих росіянами навчальних закладах, деокупованих та прифронтових регіонах, Олександра Шевченко розповіла, які способи залучення партнерств працюють зараз найефективніше. 

Донатити на ЗСУ, сидячи в укритті під час чергового обстрілу, для багатьох із нас стало доброю звичкою і трохи заспокійливим. Та коли мріємо про майбутнє після перемоги, то в думках передусім дивимось на дітей. І на те, як постраждала серед усього іншого їхня освіта.

Говорячи про освіту українських дітей в умовах війни, ми маємо на увазі садки та школи як фізичний простір та забезпечення доступу до освіти як базового права. Адже через руйнування шкіл, постійні обстріли, торішні блекаути й тотальну дистанційку наші діти не мають можливості здобувати знання та навички. Як розповідають учителі у маленьких громадах, де школи зруйновані, без соціалізації діти вже почасти втрачають навички спілкування одне з одним.

Коли кажуть, що за освітою майбутнє, то слід пам’ятати, що для цього необхідний доступ до навчання та належні умови. Ми хочемо повернути якомога більшу кількість дітей до навчання, і багато бізнесів готові допомогти. Перед початком співпраці з бізнесом нам важливо не тільки озвучити свій запит, а й запропонувати формати його втілення.

Також часто буває, що підприємці самі приходять з конкретними ідеями. Або ж ми спільно знаходимо варіанти співпраці, які дають змогу задовольнити потреби фонду і є прийнятними для партнера.

Ось 5 прикладів успішних партнерств, які повертають дітям доступ до освіти.

 Фотовиставка в Gulliver

На другому поверсі ТЦ Gulliver ми організували виставку фотографій «Почуй історії дітей». На ній показали світлини учнів та вчителів шкіл, з якими ми працюємо. Поки діяла виставка, ми проводили майстер-класи для батьків та дітей. Усі ці заходи допомогли нам зібрати кошти на облаштування тимчасової школи у селі Червона Долина Миколаївської області.


 Унікальне взуття від Kachorovska та печиво від Bakehouse

Часто бізнес готовий створити унікальний продукт, а кошти з його продажу спрямувати на благодійність.

Наприклад, пекарня Bakehouse зробила печиво у формі школи за мотивами нашого фірмового стилю. Кошти з продажу смаколиків віддали на облаштування тієї ж таки тимчасової школи в Червоній Долині. Скоро всі 170 учнів матимуть можливість відвідувати уроки офлайн.

Інший приклад — співпраця з брендом Kachorovska. Їхні дизайнери створили три унікальні пари взуття, натхненням для яких стали всесвітній тур Бейонсе «Ренесанс», фільм Ґрети Ґервіґ «Барбі» та образ героїні серіалу «Секс і місто» Кері Бредшоу.

Це взуття неможливо було купити, лише виграти в розіграші: за невеликий донат кожен міг стати учасником.

Переможцям команда Kachorovska пошила взуття за індивідуальними мірками. А зібрані донати й частину коштів від себе бренд передав на облаштування STEM-класу в селищі Михайло-Коцюбинському, що на Чернігівщині.


 Ютуб та Женя Янович

Публічні люди долучаються до висвітлення проблеми конкретних громад. У нас так склалось із Женею Яновичем: він зняв спецвипуск «20:23» про освіту в Снігурівці на Миколаївщині та розповів історію Снігурівського ліцею — єдиного, який вцілів за дев’ять місяців окупації.

За 40 годин завдяки цьому спецвипуску вдалося зібрати 1,5 млн грн на укриття в ліцеї. А ще цей випуск потягнув за собою низку інших співпраць.


 Ощадбанк та Visa: ви користуєтесь — компанії донатять

Це чи не найпопулярніший напрям співпраці з бізнесом. Тут відстежили кілька форматів:

  1. компанії підтримують збори певною сумою;
  2. організовують збори коштів серед працівників та своєї аудиторії;
  3. віддають на збір відсоток від продажу товару/послуги, які вже існують.

Представники Ощадбанк та Visa зв’язались із нами після спецвипуску про Снігурівку. Разом ми втілили акцію «Подаруйте укриття дітям»: протягом місяця Ощадбанк перераховував одну гривню з кожної транзакції карткою Visa. Так вдалося назбирати ще 1,5 млн грн на укриття в Снігурівці. Укриття там величезне, тому ми облаштовуємо його поетапно, реалізуючи подібні партнерства.

Схожу акцію запускала в себе компанія Lenovo. В межах акції «Класна робота» з кожної покупки ноутбука Lenovo ThinkBook компанія перераховувала 1000 грн до фонду. Так вдалось зібрати понад 3 млн грн на тимчасову школу у Червоній Долині. А мережа магазинів «Техно Їжак» на відсотках із продажів зібрала майже 120 тис. грн на спортивний майданчик у Бородянці.


 Менторство: емоційно з’єднати бізнеси й дітей

У межах програми громадянської освіти для підлітків UActive, де учні борються за мінігранти на реалізацію своїх проєктів, ми часто запрошуємо різні бізнеси стати менторами для команд, а також прийти на пітчинг як журі.

Наприклад, разом з компанією «МХП» ми поїхали в Баришівку на пітчинг проєктів. Фахівці допомогли учасникам, дали зворотний зв’язок щодо кожної ідеї.

Ще один формат менторства — триваліша співпраця з громадою. Наприклад, фахівець із комунікацій бренду Kachorovska після підтримки команди UActive у Михайло-Коцюбинському кілька разів їздив до ліцею проводити лекції для учнів. А фахівці компанії MacPaw проводитимуть заняття у DIY-лабораторіях, які ми запускаємо з MacPaw Foundation. Перший такий центр скоро запрацює у Березнуватому на Миколаївщині. У цих місцях також розвиватимуть напрям STEM-освіти.

У форматі менторства бізнес по-максимуму включається емоційно. І це спонукає їх робити більше та запрошувати долучитися тих, хто поруч.


 Аукціони: бізнеси продають експертизу заради укриття в садку

Щоб зібрати гроші на укриття в садочку № 77 у Миколаєві, ми об’єдналися з фондом «Твоя опора». Запустили на платформі Meeting.me благодійний аукціон зустрічей, на якому топменеджери, маркетологи українського бізнесу та консультанти з різних питань продають свою експертизу за донати.

Зазвичай їхні послуги коштують набагато дорожче, а подекуди й просто неможливо купити таку консультацію. Тож аукціон стає не тільки можливістю долучитися до доброї справи, а й отримати шанс на консультацію від цінного фахівця.

Загалом в аукціоні майже 60 учасників з різних сфер: топменеджери, маркетологи, комунікаційники, бізнес-тренери, топові психологи, зірки шоу-бізнесу. Наприклад, є шанс стати гостем Катерини Осадчої на одному з телепроєктів чи сходити до театру з балериною Ольгою Морозенко.

Та найцікавішими для аудиторії є представники бізнес-спільноти. Одним із найуспішніших лотів на сьогодні є консультація від Олени Плахової, директорки з управління репутацією та маркетингом «Нової пошти». Нині аукціон вже завершено, вдалося зібрати 240 тисяч гривень. Зазначимо, що спрацювало не тільки те, що Олена крута фахівчиня, а і її емоційна включеність.

У соцмережах вона розповіла своїй аудиторії не тільки про участь в аукціоні, а насамперед про кінцеву мету: облаштувати укриття в садочку у Миколаєві. Олена сама родом звідти, тож для неї ця історія має ще й особистий відтінок.

Організувати аукціон — це добре, та як зробити його успішним? Покликати класних людей і представити їх як  лоти — це пів справи, а як спонукати інших людей заплатити? Ось підходи, які використали ми:

  1. акцентуємо на подвійній (чи більше) користі від придбання лота. Купуючи зустріч, ви не тільки зможете отримати консультацію крутого фахівця, а й долучитесь до доброї справи. А ще це можливість якісно розширити свій нетворк: чи часто випадає нагода поснідати, наприклад, з редакторкою Української Правди Севгіль Мусаєвою чи політологом Миколою Давидюком?
  2. емоційна залученість. Коли фахівець включається в комунікацію, до акції долучається насамперед його аудиторія. І саме ці люди найчастіше є покупцями. Вони стежать за цим фахівцем, розуміють його цінність, тож готові платити за час та експертизу.
  3. Такі заходи – ідеальні приклади win-win: всі, хто долучились, є благодійниками (покупці — бо оплачують лоти, учасники — бо пропонують свій час та експертність). 

Матеріали підготовлено в рамках проєкту «Strategic Media Support Program», який реалізує Львівський медіафорум за фінансової підтримки People in Need (PIN) та Pioneer Foundation.

Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень