fbpx
Кейси

Соціальна реклама: історія виникнення та яскраві кейси

Плакати воєнних часів, ВІЛ та гендерна нерівність
Альтман Дарина, 15.11.2020

Соціальна реклама – це вид некомерційної реклами, що має на меті привернути увагу громадськості до певної соціальної проблеми. Зазвичай її темами стають суспільні цінності та сфери інтересів: від здоров’я і благодійності до закликів голосувати на виборах. Соціальна реклама може відображати державну ідеологію, закликати до певних дій або підвищувати обізнаність суспільства.

Ми розповіли про історію соціальної реклами та зібрали яскраві кейси.

Читай також: Як працює закон про соціальну рекламу.


Соціальна реклама зародилася на початку 20-го сторіччя. У 1906 році “Американська громадянська асоціація” створила першу соціальну рекламу, що закликала захистити Ніагарський водоспад від шкоди енергетичних компаній.

I want you for U.S. Army

З початком Першої світової війни у США з’явилися перші агітаційні рекрутингові плакати. Одним з найвідоміших залишається плакат з дядьком Семом, що вказує пальцем на глядача, з написом: “I want you for U.S. Army” (“Ти потрібен мені для армії США”). Під час Першої світової війни було надруковано 4 мільйони копій цього плаката. Ще один наклад надрукували для вербування солдатів на Другу світову війну.

Художник: Джеймс Монтгомері


Радянська реклама

У 1920-х роках в Радянському Союзі з’являється соціальна реклама, що відіграла істотну роль у масовій пропаганді. Постери відображали всі сфери життя комуністичного режиму: ідеологію, агітацію до праці, критику західних режимів, антирелігійність, космічну гонку тощо.


We Can Do It!

Ще один американський плакат часів Другої світової війни “We Can Do It!” (“Ми можемо це зробити!”) був створений Дж. Говардом Міллером у 1943 році для Westinghouse Electric. Він був покликаний надихнути й підвищити бойовий настрій жінок-працівниць. Під час війни плакат був маловідомим, але з 1980-х років став культовим зображенням фемінізму та боротьби за рівні права.


Smokey Bear

У 1941 році в США створили Рекламну раду (Ad Council). У роки війни її завданням було мобілізувати націю для перемоги. Згодом рада взяла на себе роботу з координації соціальної реклами. Відтак вона почала займатися саме соціальними проблемами: сприяла підвищенню безпеки на дорогах, скороченню лісових пожеж. У 50-ті роки стає популярним створений Рекламною радою Ведмідь Смокі, талісман служби лісу США.

Згодом у США та в усьому світі проблематика соціальної реклами розширилась: у ній порушували питання неграмотності серед громадян, здоров’я, запобігання насильству над дітьми тощо. Соціальною рекламою займалися різні некомерційні інститути: церкви, школи, лікарні, університети, громадські організації та асоціації.


The Crying Indian

У 1971 році з’являється реклама “Індієць, що плаче”. У ній зобразили корінного американця, що дивиться на забруднений ландшафт і пускає сльозу. “Люди починають забруднення. Люди можуть його зупинити”, – говорить голос за кадром. Цей рекламний ролик виграв чимало нагород і був визнаний однією зі 100 найкращих рекламних кампаній 20-го століття за версією Advertising Age.


This Is Your Brain On Drugs

У 1980-х роках актуальною стають проблеми наркоманії та зловживання алкоголем. Товариство “Партнерство в ім’я Америки, вільної від наркотиків” випускає 30-секундний ролик, в якому чоловік запитує, чи є ще хтось, хто досі не розуміє небезпеку вживання наркотиків. Він показує яйце й каже: “Це — твій мозок”, показує на сковороду й додає: “Це — наркотики”. Потім він розбиває яйце, виливає його смажити й каже: “А це — ваш мозок під дією наркотиків”. У кінці ролика чоловік дивиться в камеру й запитує: “Ще є запитання?”. Випустили також скорочену версію ролика, де зображено лише смажене яйце з голосом за кадром. Вона стала більш популярною.


ВІЛ

Соціальна реклама кожної епохи віддзеркалювала актуальні проблеми та події у суспільстві. Із поширенням ВІЛ державні та некомерційні організації почали створювати рекламу для підвищення обізнаності людей щодо хвороби та розвіювання популярних міфів. До зйомок у кампаніях запрошували знаменитостей, як-от співачку Шер і актора Берта Ланкастера.


Соціальна реклама у наші дні

Сучасна соцреклама змінилася в способах комунікації та набула нових актуальних тем. Часто вона дивує або змушує нас почуватися некомфортно, адже наголошує на важливих речах, про які складно говорити.

Із часом соціальну рекламу почали створювати не лише некомерційні організації, а й відомі бренди, транслюючи свою місію та цінності. Далі розглянемо кілька цікавих кейсів.

Your skin color shouldn’t dictate your future

LICRA. Міжнародна ліга боротьби з расизмом та антисемітизмом у співпраці з Громадською радою Парижа створили соціальну кампанію “Your skin color shouldn’t dictate your future” (“Колір твоєї шкіри не повинен визначати твоє майбутнє”).

На постерах зобразили трьох немовлят. Одне з них має темний колір шкіри й одягнене, як прибиральник, дорожний робітник або будівельник.


I’ll be there in a while… wheelchair

Бренд Volkswagen у Південній Африці створив кампанію, що наголошує на небезпеці листування в чатах за кермом. На рекламних постерах зобразили повідомлення, які часто пишуть комусь за кермом, додавши автокорекцію набору: “Я буду на місці невдовзі (у інвалідному візку)”, “Побачимося зараз (ніколи).”


You Are Not A Sketch

Бразильська модельна агенція Star Models випустила кампанію, у якій зобразила малюнки-ескізи моделей поряд із фотозображеннями справжніх жінок. На ескізах героїні зображені хворобливо худими. У модельному світі часто зустрічається проблема розладів харчової поведінки, адже моделі прагнуть досягти нереалістичних стандартів. 

“Ти – не малюнок. Скажі “ні” анорексії”


#WomenShould

UN Women (ООН Жінки, орган ООН з питань гендерної рівності) у 2013 році створив кампанію з популярними пошуковими запитами в Google. Результати пошуку демонструють поширеність сексизму і дискримінації щодо жінок.

“Жінки повинні.. знати своє міце, залишатися вдома, не мати прав.”

У межах кампанії також створили відеоролик, де показали історію боротьби жінок за рівні права.


Don’t buy exotic animal souvenirs

WWF разом з агенцією Lowe створили рекламу, що закликає не купувати сувеніри з екзотичними тваринами, що часто приваблюють туристів. Процес виробництва таких товарів є жорстоким щодо тварин та призводить до вимирання рідкісних видів.

Читай також: Добірка соціальних реклам із тваринами

Що по висновках?

Соціальна реклама є дзеркалом суспільства, вона втілює його менталітет і моральні цінності. У різні історичні періоди вона перегукувалася і з політичною діяльністю, відображаючі певні інтереси держави.

Кожна країна має для соціальної реклами свою місію, як-от профілактика трагічних наслідків або ж пропагування національної ідеології.

Із плином часу змінилися суспільні цінності, а з ними — і способи комунікацій із соціумом. У наш час Не тільки некомерційні організації, а й бренди використовують соціальну рекламу як інструмент для транслювання своїх цінностей.

Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень