fbpx
Зсередини

Що послухати: добірка українських подкастів

Про історію, культуру, роботу та війну
Елеонора Чорноморченко, 28.05.2022

Зібрали добірку українських подкастів різної тематики — з експертними порадами, професійними дискусіями та історіями звичайних людей.


Про психологію та ментальне здоров’я


Мета проєкту — допомагати українцям впоратися з психологічними проблемами, які виникли через війну. У кожному епізоді подкаста психологи дають практичні поради для самодопомоги та розбирають теми, які непокоять кожного під час війни. Зокрема, з перших трьох епізодів ви дізнаєтесь, як знайти сили жити далі, що робити, коли не вдається заснути, та чому нас дратують люди, у яких усе добре.


Я знаю, як це

 Apple Podcasts

 Google Podcasts

 YouTube

Подкаст від журналістки Іванни Шкромиди, у якому звичайні люди діляться своїм унікальним досвідом боротьби з психічним розладом, а психологи дають фахові поради. Кожен епізод — про різні ментальні захворювання: депресію, порушення харчової поведінки, тривожно-депресивний, посттравматичний стресовий або біполярний розлад.


Температура нормальна

 Apple Podcasts

 Google Podcasts

 Spotify

Подкаст від видання “УП.Життя” про здоров’я. Тут знайдете випуски про те, як впоратись із тривогою та залишатися хорошими батьками під час війни, які дієві заспокійливі можна приймати, коли келих вина свідчить про залежність, чи є користь від кето-дієти та інтервального голодування.


Головний подкаст

 Сайт подкаста

Подкаст від науково-популярного видання “Куншт” про психічні розлади. У ньому психіатр та кандидат медичних наук Андрій Бондарчук розглядає клінічні кейси та розповідає, чому ветерани війни шукають під подушкою гранату, чому люди вірять у рептилоїдів чи привидів та про що свідчить постійне бажання перевірити (не)вимкнену праску.


Про історію


Без оголошення війни

 Apple Podcasts

 Spotify

Подкаст про події минулого, які допоможуть краще зрозуміти майбутнє, від кандидата психологічних наук Олександра Аврамчука та радіоведучого Іллі Кабачинського. Тут дізнаєтесь про те, чому в росії з’явився культ перемоги й помпезне святкування 9 травня, як після Другої світової за допомогою Плану Маршалла відновлювали Європу та які справжні події лежать за путінськими міфами.


Подкаст від “Локальної історії”, у якому історик Віталій Ляско розповідає про те, як перетинаються минуле та сучасне. У своїх випусках експерт запрошує гостей та обговорює важливі українські історичні події та явища. Так, він порівнює поведінку російських військових зараз і під час Другої світової, розповідає, хто такі УПА, чи варто декомунізувати їжу та в чому подібність путіна та сучасних підручників з історії України.


Як ми кохалися

 Apple Podcasts

 SoundCloud

 Spotify

 YouTube

Подкаст від етнологині Ірини Ігнатенко про інтимне життя українців у традиційному українському суспільстві. У кожному епізоді експертка розповідає про різні давні звичаї і традиції українців, наприклад, заборонений секс, про контрацепцію та небажану вагітність, позашлюбні стосунки та привселюдну перевірку на цноту.


Їли колись

 SoundCloud

 Spotify

 YouTube

Ще один подкаст від “Локальної історії” про гастрономічне минуле та сьогодення українців та всього світу. У кожному епізоді історики та дослідники розповідають про харчові тонкощі та звички різних народів. Тут можна дізнатися про те, якою була їжа киян за часів Ярослава Мудрого, чим харчувалися справжні вікінги та яку каву замість флет-вайту пила еліта 300 років тому.


Про культуру


Український культ

 Apple Podcasts

 Spotify

У цьому подкасті відомі експерти з української історії, літератури, мистецтва, філософії та кіно розповідають про наші зв’язки з європейською та світовою культурою, руйнують міф про провінційність України та оживляють звичні образи українських митців. Зокрема, дізнаєтесь, як Іван Франко боровся з внутрішніми демонами, Ольга Кобилянська — обстоювала жіночі права, а Тетяна Яблонська — не втрачала талант і вміння радіти у складні радянські часи.


Авторський подкаст від українського режисера Нарімана Алієва. До війни автор запрошував до себе в гості цікавих діячів культури та обговорював з ними їхню діяльність, мистецтво та життя. Декілька місяців тому почав вести щоденник та рефлексувати про змінотворчі явища, які відбуваються з українцями, боротьбу з ворогом, причини української незламності, а також російську культуру рабства та імперіалізму.


ПереФарбований лис

 Apple Podcasts

 google podcasts

 Spotify

Подкаст про психологію персонажів української літератури. У ньому освітянки Валентина Мержиєвська та психологиня Марія Діденко розбирають біографії та твори українських авторів, аналізують поведінкові сценарії героїв та дискутують про те, як шкільна програма впливає на наше повсякдення.


Про роботу та кар’єру


Подкаст про життя та самоідентифікацію, який допомагає розібратися в тому, як жити гармонійно, куди рухатися далі та як знайти улюблену справу. Після російського вторгнення автори проєкту почали робити партнерські спецепізоди та вести дискусії про життя під час війни: наприклад, як працювати з власним емоційним станом, долати “провину вцілілого” та не відкладати життя на потім.


Тут-і-тепер

 Apple Podcasts

 Soundcloud

 YOUTUBE

Проєкт “Тут-і-тепер” ― це 15 історій журналістів, які висвітлюють та осмислюють повномасштабне вторгнення росії в Україну — як на передовій, так і в тилу. У подкастах герої діляться професійними та особистими відчуттями, розповідають про складнощі та виклики, що перед ними стоять. Перший випуск аналітика Віталія Портникова присвячений аналітиці в умовах війни, помилкам путіна та природі російської поведінки. А другий випуск ведучої Алли Кошляк — змінам у роботі радіо, колаборантах у медіа та воєнним будням у столиці.


Сорітелінг

 Apple Podcasts

 Google Podcasts

 Spotify

Подкаст від журналістки Даші Чиж із людьми, що працюють у креативній індустрії. Герої розповідають про шлях у професії, внутрішню кухню своєї сфери, а також діляться кумедними факапами, які з ними траплялись.


Креативна Практика про креативні практики

 Soundcloud

Подкаст, у якому графічні дизайнери, проєктувальники інтерфейсів, власники студій та агенцій, фахівці з реклами та маркетингу, автори комп’ютерних ігор, актори, режисери та музиканти діляться “залаштунками” своїх професій. Зокрема, останні випуски присвячені відкриттю та веденню ФОПів, біржам для фрилансерів та тонкощам у створенні портфоліо.


Про людей та війну


Говорить Жадан

 Apple Podcasts

 Google Podcasts

  SoundCloud

 YouTube

Подкаст, у якому український письменник та музикант Сергій Жадан у прямому ефірі розмовляє з різними знаковими діячами нашої країни. Гостями останніх випусків були: єдиний український кореспондент у росії Роман Цимбалюк, командир снайперів Сергій Варакін та кулінарний експерт Євген Клопотенко.


Подкаст від “Бабеля” про українців, які переживають війну. В останніх випусках можна послухати історії волонтера з Київщини, харків’янки, що прожила в місті перші два місяці війни, та мешканки Старобільська, що втекла з окупації.


Щоденник війни

 Apple Podcasts

 Spotify

Подкаст від ведучої Дарії Коломієць про сміливих українців та їхню боротьбу з російською агресією. Тут можна почути історію дівчини, яка приїхала із Чехії в Маріуполь для порятунку мами; чоловіка, який виїхав з окупованого міста та вивіз вініли й вишиванку, або ж новоспеченої мами, яка народила в окупованій Бучі.


Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень