“Цьогоріч я найбільше читав у шелтері на паркінгу, водночас як росіяни обстрілювали Україну ракетами. Я читаю, бо вважаю, що українці повинні бути однаково сильними у протистоянні з Росією — як на полі бою, так і в медійному полі”, — розповідає український політолог та блогер Микола Давидюк.
На прохання Bazilik Media він підготував список з 11 книжок, які варто читати не лише політологам, а й усім громадянам України. Якщо ви пропустили інтерв’ю з Миколою, де він розповідав, як громадянам робити свою країну успішною тут і зараз, читайте “Успішна країна — це кооперація багатьох людей”: інтерв’ю з політологом Миколою Давидюком.
Генрик Мейнандер “Історія Фінляндії”
“Ця книжка видана понад 10-15 років тому, але досі не втрачає своєї актуальності. Це — історія Фінляндії з часів заснування до створення їхньої державності. Історія цієї прекрасної держави, яка досягла свого апогею зовсім нещодавно, коли вступила в НАТО, дуже сильно нагадує історію України, яка теж була у складі різних імперій.
Ця книжка показує розвиток держави та її постійну боротьбу за звільнення від зовнішнього поневолення. Там детально розповідається також про дві успішні війни проти спроб окупації Радянським Союзом, про вступ до Європейського Союзу, створення глобальної компанії Nokia та інше.
“Це якраз той шлях, який нам ще треба пройти: і ЄС, і створення великих транснаціональних українських компаній, продуктами яких користуватиметься весь світ”.
Елінор Баркетт “Ґолда”
“Киянка, яка створила Ізраїль. Це перша прем’єр-міністерка Ізраїлю, яка сформувала політику Близького Сходу на десятиліття. Вона вела Війну Судного дня проти арабів, вела перемовини з лідерами Єгипту, Палестини. Ця людина справді показала себе надзвичайно великою сильною лідеркою. Ґолда — рольова модель лідерства для України сьогодні. Дуже часто у своїх політичних рішеннях ми посилаємось на Ізраїль, наша сутність відображалась і в їхній історії, а зараз їхня історія відображається в нашій — це такий історичний взаємообмін”.
Ґолда Меїр (1898 — 1978) — ізраїльська політична та державна діячка з українським корінням, перша міністерка іноземних справ, перша посол Ізраїлю в СРСР, п’ята прем’єр-міністерка Ізраїлю. У книзі описані ідеали й погляди Ґолди, найцікавіші елементи біографії та її мотивація.
Сергій Плохій “Ядерне безумство. Історія Карибської кризи”
“Він пише про Карибську кризу, яка багато в чому перегукується сьогодні з війною Росії проти України, де Путін постійно погрожує Україні застосуванням ядерної зброї”.
Найнебезпечніший період Холодної війни — Карибська криза. Автор книжки описує можливі наслідки застосування ядерного озброєння, а також розглядає варіанти, як запобігти катастрофі.
Сергій Плохій “Ялта. Ціна миру”
“Ялта — пошук миру, світового геополітичного балансу. Книжка розповідає, як нав’язати стійкий мир росіянам через перемогу українців у війні. Тут детально описано, яким чином змусити росіян прийняти нашу волю через зміну геополітичних балансів у майбутньому”.
Лютий 1945 року. У Ялті зустрічаються Рузвельт, Черчилль і Сталін — трійка майбутніх переможців над нацистською Німеччиною та Японією. Війна добігала кінця, і потрібно було домовитися про життя світу після неї. У кожного з трьох лідерів були свої цілі на Ялту, тактика перемовин, аргументи й таємні домовленості. Про це детально розповів Сергій Плохій у своїй книжці.
Ден Сенор, Сол Синґер “Країна стартапів. Історія ізраїльського економічного дива”
“Ця книжка розповідає про філософію державного управління Ізраїлю, їхньої спроби зміни й менталітету на підприємницькій, драйвовий, яскравий. Ця книжка про те, як нам діяти, щоб створити першокласну круту європейську державу. Україна теж зараз демонструє сучасні IT-проєкти, інноваційні проєкти на полі бою, змінює філософію державного управління”.
Піддавайте сумнівам очевидні речі, ставте запитання і сперечайтеся. Це три поради із багатьох, викладених у цій книжці. Автори створюють для читача таку собі “екскурсію” підприємницьким світом Ізраїлю, щоб пояснити, як серед пустелі постала настільки інноваційна й розвинена країна.
Більше про цю книжку ми розповідали в окремому матеріалі Культура підприємництва в умовах війни: за книжкою “Країна стартапів”
Карл фон Клаузевіц “Про війну”
Цю книжку пруський генерал Карл фон Клаузевіц написав у 30-х роках XIX століття, після наполеонівських війн. Ця книжка — про війну і військову стратегію, вона була написана в результаті вивчення ходу понад 130 боїв.
“Це його відомий трактат про політику та війну. Українці живуть у війні з 2014-го року, але вся країна «закопалась» у філософію війни тільки зараз. Багато світових доктрин базуються на Клаузевіці, навіть логіка дій Путіна багато в чому пояснюється саме тією природою війни, яка описана в книжці. Росія хоче розколоти наше суспільство через колабораціонізм і сепаратизм думок, медійну колаборацію. Ця книжка — світова класика, навіть попри те що в Україні завжди був популярнішим китайський стратег Сунь-цзи. Але ми насправді воюємо якраз по Клаузевіцу.
Боріс Джонсон “Фактор Черчилля”
“Нехай Джонсон постане перед нами як літературний автор, не тільки як талановитий політик і улюбленець українців, але як письменник.
Біографії таких людей, як Вінстон Черчилль, потрібні сьогодні в українській історії, в історії цієї війни — як рольові моделі лідерства, підтримки та самопожертви. Книжка, зокрема, про пошук ресурсів до перемоги, організації людей для досягнення своєї візії”.
Боріс Джонсон “Омріяний Рим”
“Ця книжка дуже цікава з погляду того, куди ми йдемо в контексті спільного ринку, спільної європейської сім’ї. Книжка — про пошук європейських ідей, які об’єднують різні народи в одному союзі. Для українців ця книжка дуже важлива”.
Омріяний Рим — це про шлях до досягнення злагоди й процвітання різних народів, які діють спільно. Джонсон у книжці описує секрети успіху управління Римською імперією з алюзією рішень для Європейського Союзу.
Дмитро Донцов “Інтегральний націоналізм”
“Донцов поширює у книжці доволі своєрідні погляди про інтегральний націоналізм, але тут більш важлива історія пошуку державності.”
Дмитро Донцов уявляв досягнення української незалежності через боротьбу проти Московії, вважав, що нація — це “воля творити щось спільне”. У книжці він описує волю до влади і до життя, фанатизм на шляху боротьби за власну ідею та віру в національну єдність.
Павло Скоропадський “Спогади. Кінець 1917 — грудень 1918”
“Павло Скоропадський багато думав і говорив про українську державність, пошук її сутності. Невдалі спроби столітньої давності переросли в те, що ми зараз маємо вдалу спробу. Програні битви минулого дають сильне підґрунтя перемоги сьогодні”.
Ці спогади Скоропадський писав передусім як головнокомандувач армії, а згодом і як останній український гетьман.
Мемуари Володимира Винниченка
“У становленні державності важливу роль відіграє людський чинник”.
Український державний діяч Володимир Винниченко очолив перший український уряд, створений у 1917-му Центральною Радою. Саме він був головним автором усіх декларацій, універсалів та законодавчих актів УНР. Події революції 1917-1919 років Винниченко описав у тритомних мемуарах “Відродження нації”.