fbpx
Зсередини/Блоги

Про що говорять крафтові предмети в інтер’єрі ресторанів

Як заклади створюють власну айдентику та приваблюють відвідувачів
Bazilik Media, 23.02.2024

У 2023 році українці почали частіше ходити до кафе й ресторанів, якщо порівнювати з першим роком повномасштабної війни. Галузь адаптується до викликів, з’являються нові заклади, розвиток споживацької культури це підігріває.

Отже, конкуренція зростає, і серед рестораторів потреба виділятися на ринку яскраво розкривається у створенні унікальних інтер’єрів. Вадим Зюзюк, дизайнер інтер’єру та архітектури й засновник студії Znak Design, розповідає, як крафтові предмети допомагають рестораторам виражати власну айдентику та створювати простори, в які хочеться повертатися знову й знову.

 Крафтові інтер’єрні вироби доступні широкому сегменту українських рестораторів, і це варто цінувати.

У типових предметах інтер’єру масового виробництва є певні переваги: вони бюджетні, їх легко вписати у дизайн приміщення, є багато естетичних варіантів. Але якщо для фастфуд-закладів такий базовий підхід до створення інтер’єру цілком прийнятний, то для ресторанів бази недостатньо. Їм потрібно створити простір, у якому приємно довго перебувати, який допоможе побудувати позитивний емоційний зв’язок з гостями, запам’ятатись.

Індивідуальні предмети для дизайну простору здатні робити всю цю магію. І цьому є логічні пояснення: люди більше цінують те, до чого докладено значні людські зусилля. Оскільки в таких творах є неповторність і певний символізм поряд із функціональністю. У книзі психолога та дослідника Адама Вайца The Power of Human: How Our Shared Humanity Can Help Us Create a Better World можна знайти яскраві приклади практичних досліджень, як люди сприймають ручні вироби та як їхня цінність зростає разом із поширенням автоматизації.

В Україні крафтові вироби в ресторанній сфері — доволі популярна й розвинена річ, доступна широкому сегменту рестораторів, і це варто цінувати. Для порівняння, в інших європейських країнах послуги крафтових майстрів, та й дизайнерів інтер’єру загалом, — це розкіш, яку можуть собі дозволити лише преміум-заклади.

Тому українські дизайнери інтер’єрів мають цінну можливість активно співпрацювати з крафтовими майстрами в різноманітних проєктах, разом втілювати творчі ідеї. Ця співпраця драйвить галузь, збагачуючи дизайн громадських інтер’єрів свіжими унікальними рішеннями. Натомість для крафтових майстрів такі проєкти є хорошою можливістю розвитку та підтримки їхнього бізнесу. Адже одна з найбільших проблем невеликих виробників, враховуючи обмеженість їхніх ресурсів для просування, — знайти стабільного замовника.

Як ми зазвичай співпрацюємо: робимо всі креслення для меблів та декору самі, показуємо виробникам. Далі можемо спільно розвивати естетику та функціональність виробу. Ось приклад такої колаборації — плетені світильники в київському ресторані Park Land, які пройшли десятки різних вузлових комбінацій до винайдення цього затишного патерна.

До речі, плетіння з тканин та різних мотузок є трендом у крафтовому дизайні — з таких елементів створюють цікаві конструкції. Цей матеріал дуже вдало працює на створення затишку, відчуття тепла, м’якості, безпеки у просторі.

Ось декілька прикладів елементів інтер’єру, що мене надихають. Можливо, роботи канадської дизайн-студії Studio Munge припадуть і вам до смаку: 

 Дати предметам можливість говорити

Краса в тому, що навіть простий крафтовий декор, особливо з натуральних матеріалів, створює комфортну атмосферу в просторі, вабить нетиповими формами (а наш мозок завжди шукає різноманіття), робить інтер’єр емоційно наповненим. Як я зазначав вище, те, що створене руками, завжди привертає більше уваги через свою унікальність та особливу історію.

Історії та сенси у предметах інтер’єру — це тренд, який диктується розвитком споживацького досвіду загалом з його потребою глибших вражень. Можливо, також пошуком додаткових опор, окрім комфорту, естетики та функціональності. Мені здається, це певна точка розвитку дизайну громадських комерційних інтер’єрів, що його починають частіше використовувати для вираження айдентики бренду. І я вважаю, що це важлива тенденція, адже предмети вміють дуже яскраво розповідати історії, і треба давати їм цю можливість.

В ідеалі дизайнери інтер’єру мають спільно працювати з командою графічних дизайнерів, щоб розробити фірмовий стиль закладу. Але на практиці так відбувається не завжди, що ускладнює завдання отримати в підсумку цілісний дизайн. Якщо нам доводиться робити інтер’єр закладу, де ще немає сформованої айдентики — ми створюємо індивідуальні предмети з простими образами, закладаючи потенціал для їх розвитку у більш глибоку історію згодом.

Так, у вже згаданому закладі Park Land, що стоїть на березі озера, у замовника був запит на природні елементи в інтер’єрі, бо ідея та атмосфера закладу були про розслаблене проведення часу на природі. Ми вирішили підключити асоціації саме з озерною екосистемою і спільно з крафтовими майстрами створили світильники, що нагадують крила бабки, яскравої мешканки озер, які ресторан згодом використав у лого.

На мій погляд, тенденція поширення індивідуальних предметів інтер’єру в українських закладах буде зростати. І окрім поглиблення комунікації між просторами та відвідувачами, тут багато інших плюсів: і підтримка малого бізнесу, і sustainability, і культурне просвітництво, і збагачення ринкових креативів.

Матеріали підготовлено в рамках проєкту «Strategic Media Support Program», який реалізує Львівський медіафорум за фінансової підтримки People in Need (PIN) та Pioneer Foundation.

Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень