fbpx
Зсередини/Блоги

Як захистити інтелектуальну власність в інтернеті

Добірка сервісів для пошуку плагіату та як видалити копії
Bazilik Media, 15.02.2024

Упевнений, що хоча б раз у житті ви надсилали фото, зроблене власноруч, своїм друзям у месенджерах. Або ж просто публікували їх на власній сторінці. А як щодо текстів? Чи пишете ви вірші, консультації або ж, наприклад, аналітичні статті для власного блогу?

З погляду авторського права, не так важливо ЩО, бо все буде вважатись твором – об’єктом авторського права, який підлягає захисту. Кожен може зіткнутися з крадіжкою свого твору в інтернеті, бо технічно це не викликає жодних труднощів. Наслідки ж цього можуть бути серйозними.

Саме тому я підготував для вас добірку простих (та не дуже) онлайн-сервісів, що допоможуть виявити порушення авторських прав на ваші твори. Окрім того, ви знайдете практичні поради щодо протидії та припинення тих самих порушень.

Пошук Google. Найпростіший, але водночас ефективний інструмент виявлення плагіату невеликих текстових об’єктів. Для цього необхідно в пошуковику виділити відповідний текстовий фрагмент лапками. Як результат ви отримаєте всі ресурси, що містять цитований текст.

Google Lens. Принцип роботи той самий, що і з простим пошуком Google, але цей інструмент використовують для пошуку неправомірних копіювань зображень. Для використання необхідно натиснути на значок об’єктива в пошуковому рядку, підвантажити зображення та перевірити результати на наявність неправомірних копіювань.

Інтерфейс Google Alerts

Google Alerts. Служба, що повідомлятиме на електронну пошту про появу в інтернеті збереженого запиту, наприклад, вашого імені або фрагмента вашого твору. Відмінний сервіс для виявлення текстових копіювань у фоновому режимі.

Content ID. Автоматизована система ідентифікації контенту від YouTube, завдяки якій окремі правовласники можуть в автоматичному режимі відстежувати контент, що вже міститься на відеохостингу та буде завантажуватись у майбутньому. Система доступна не для всіх користувачів, а лише для тих, які володіють виключними правами на контент і можуть підтвердити це. Для України таким підтвердженням буде свідоцтво про реєстрацію авторського права на відповідний твір. Окрім того, для користування цією системою необхідно укласти з YouTube спеціальну угоду.

Також може бути цікаво

Чи все можна назвати плагіатом та крадіжкою?

Суперечка через авторство кави між SOCAR та Вадимом Грановським, засновником компанії Coffee in Action

Copyright Match Tool. Більш простий та доступний до використання інструмент від YouTube, за допомогою якого можна відшукати на відеохостингу фрагменти, що порушують авторські права власника відео. Після виявлення останніх, правовласник може обрати одну з таких опцій: проігнорувати збіг, відправити запит на видалення виявленого відео або ж зв’язатися з користувачем, який завантажив такий фрагмент.

Приклад з офіційної відеопрезентації сервісу від YouTube

Copyscape. Сервіс-антиплагіат. Завантажуєте URL з оригінальним контентом, після чого сервіс надасть список ресурсів зі скопійованим вмістом.

SUDU M. Український сервіс, що дає змогу оперативно блокувати піратський контент в інтернеті. Передусім його використовують для автоматичного пошуку неправомірних копій вашого відео з  контенту 24/7, за допомогою ботів сервісу. Окремо забезпечує автоматичне відправлення скарг адміністраторам, хостинг-провайдерам та пошуковим системам.

Domain takedown service від Red Points. Ще один платний сервіс для відстежування та видалення доменів сайтів, що порушують ваші права на торговельні марки в автоматичному режимі. Цей сервіс платний, але можна замовити демо.

 Як діяти в разі якщо ви виявили порушення ваших авторських прав в інтернеті?

1. Звернутися до власника вебсайту із заявою про припинення порушення авторського права в порядку, передбаченому ст. 56 Закону України “Про авторське право і суміжні права”.

2. Подати DMCA-скаргу (іншими словами, скарга за стандартною формою у Google).

3. Звернутися до суду за захистом авторського права, зокрема з вимогою про припинення порушення та відшкодування компенсації.

На практиці ефективними будуть дії, передбачені пунктами 1 та 2. Ба більше, звернення до власника вебсайту із заявою, як це передбачено пунктом 1, є новим і доволі дієвим інструментом в українському законодавстві, що з’явився на допомогу (а інколи й на заміну) більш традиційним “претензіям”, порядок подання яких майже ніяк не зафіксований у чинному законодавстві.

Своєю чергою, DMCA-скарги вже багаторазово підтверджували свою ефективність на практиці. Назва DMCA є абревіатурою Digital Millennium Copyright Act – закону, що забезпечує дотримання авторських прав у США. А оскільки штаб-квартира Google розташована в Каліфорнії, корпорація також зобов’язана підпорядковуватися цьому акту незалежно від того, де перебувають користувачі. Для того, щоб подати DMCA-скаргу, необхідно створити запит і заповнити звернення відповідно до вказівок платформи.

Натомість звернення до суду буде довготривалим процесом, однак стане ефективним, якщо ви вже здійснили дії, передбачені пунктами 1 та 2, але вони не принесли результату в боротьбі з порушником. У такому разі ці дії будуть вважатися спробами досудового врегулювання спору, що підсилить вашу позицію у суді та, як наслідок, допоможе покарати порушника та стягнути компенсацію.

Водночас звернення до суду з вимогою про припинення порушення ваших прав не завжди може зарадити в окремих випадках. Такий спосіб захисту буде ефективним у разі, якщо порушник теж перебуває і веде свою діяльність на території Україні.

 Як бути з порушенням прав українських авторів порушниками з-за кордону?

У таких ситуаціях слід зважати на те, в якій країні перебуває порушник та чи є ця країна підписантом у якій-небудь міжнародній конвенцій з охорони авторського права.

Спойлер: найімовірніше, так. У світі існує велика кількість таких міжнародних договорів, зокрема:

 Бернська конвенція про охорону літературних і художніх творів 1886 року;

 Всесвітня конвенція про авторське право 1952 року;

 Угода про торговельні аспекти прав інтелектуальної власності, більш відома як “угода ТРІПС”, тощо.

Абсолютна більшість країн у світі є учасниками тієї чи іншої міжнародної угоди. Всі вони покладають на країн-учасниць обов’язки з охорони та захисту прав та інтересів авторів і правовласників об’єктів інтелектуальної власності незалежно від їхнього місцезнаходження.

 Чому це важливо?

Країна-підписант такого договору бере на себе обов’язки з адаптації власного законодавства до його умов. А маючи правові підстави для захисту свого права у цій країні, ви можете так само звернутись за захистом своїх прав та інтересів до суду. Тільки вже в цій країні, а не в Україні.

Звісно, міжнародне право було б не міжнародним правом, якби працювало без винятків. Є ситуації, за яких, попри участь у міжнародних договорах та угодах, країна не хоче брати на себе відповідних зобов’язань та намагається ігнорувати й обходити встановлені домовленості. Здогадались, про кого йдеться?

Ліворуч — співачка Христина Соловій; праворуч — фігуристка Каміла Валієва у ролі Одарки. Валієва танцювала під перероблену пісню Соловій

Наприклад, розглядаючи нещодавній випадок крадіжки виконавцем з рф пісні “Тримай” української виконавиці Христини Соловій, можна впевнено сказати, що звернення громадян України до російського суду для захисту своїх прав буде провальним. Після початку повномасштабного вторгнення рф веде так звані “списки недружніх країн”, громадян яких законно, на думку рф, обмежують у правах та свободах. До таких країн належить і Україна.

 Як діяти в такій ситуації? Боротись усіма доступними методами. Наприклад, можна подавати DMCA-скарги до Google або ж на платформах, на яких розміщені матеріали, що порушують авторське право. Звісно, якщо матеріали розміщені на російських платформах, то про такий спосіб теж можна забути.

Матеріали підготовлено в рамках проєкту «Strategic Media Support Program», який реалізує Львівський медіафорум за фінансової підтримки People in Need (PIN) та Pioneer Foundation.

Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень