fbpx
Slow news

Музиканти з різних країн виконали український «Щедрик» на 50 локаціях світу

Відео створили до 100-річного ювілею гастролей капели Олександра Кошиця
Кірста Олена, 26.12.2024

Український проєкт Ukraine WOW відзначив сторіччя світового турне Української республіканської капели під керівництвом Олександра Кошиця. Саме це турне, що тривало п’ять років, подарувало світу «Щедрик» Миколи Леонтовича. У всьому світі цю мелодію нині знають як Carol of the Bells.

До пам’ятної дати організатори відтворили виконання композиції на 50 локаціях у 17 країнах світу. У межах ювілею мелодія знову прозвучала на тих самих сценах, де століття тому її вперше виконали для іноземної публіки. Тоді капела дала понад 500 концертів ― і всюди з аншлагом. 
«Через сто років український “Щедрик”, знаний у світі під назвою Carols of the Bells, прозвучав на тих самих 50 майданчиках, де його вперше презентувала капела. Серед них Orfeo Catala у Барселоні, National Theater у Празі, Théâtre des Champs-Élysées у Парижі, варшавська National Philharmonic, арена Plaza de Toros у Мехіко, Konzerthaus у Відні, бельгійський Королівський театр La Monnaie, Central Hall Westminster у Лондоні, Civic Auditorium у Сан-Франциско», ― розповіли ініціатори створення відеоролика. 
Музичною керівницею проєкту стала Jerry Heil, яка разом із хором «В.У.Х.А.» заспівала в Національній філармонії України, де мелодія «Щедрика» 29 грудня 1916 року вперше прозвучала під керівництвом Олександра Кошиця. 
Особливої атмосфери додали відеопідводки від американських зірок із українським корінням — Віри Фарміґи та Барбри Стрейзанд, які поділилися історією «Щедрика». Проєкт має на меті не лише нагадати про культурну спадщину України, а й підкреслити її внесок у світову культуру.
«Уже майже сто років українська мелодія “Щедрика”, яку створив Микола Леонтович і адаптував американський композитор українського походження Петро Вільговський, звучить на різдвяні свята в усьому світі. Щоб пояснити її внесок у боротьбу з російськими наративами, з манерою росії привласнювати усе найкраще з української культури, а інше — безжально знищувати, не потрібно багато слів. Достатньо навести цитату. Ці слова належать диригенту найвідомішого в Європі чеського хору “Глагол” Ярославу Кржічці. Після виступу Української республіканської капели він сказав: “Я думаю, що ми мало про них (українців) знали і тяжко кривдили, коли несвідомо і без інформацій з’єднували їх проти волі в одне ціле з народом московським. Саме наше бажання “великої і неподільної росії” є слабким аргументом проти природи цілого українського народу, для якого самостійність є всім, як була колись і нам”. Ці слова сказані в 1919 році. Але сьогодні вони актуальні як ніколи», — кажуть засновниці Ukraine WOW Ярослава Гресь та Юлія Соловей.
Організатори закликають ділитися мелодією в соцмережах із гештегом #ukrainewow, щоб нагадати про її українське коріння.
Проєкт реалізовано за підтримки Міністерства закордонних справ України, Leontovych Institute та інших партнерів. Головною експерткою проєкту стала Тіна Пересунько, яка є авторкою книжки та ініціаторкою проєкту «Світовий тріумф “Щедрика” ― 100 років культурної дипломатії України».
Читайте також у рубриці Slow news
Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень