Створення колекції одягу — це процес творчості й пошуку натхнення. Тому іноді світові дизайнери звертаються по допомогу до вже наявних творів мистецтва. Це можуть бути образи з малюнків, експонати музеїв, сцени кіно, а також різноманітні обʼєкти архітектури. У них бренди шукають нові форми для втілення, цікаві поєднання кольорів і стилів. Деякі беруть основну ідею й реалізують навколо неї колекцію, інші — повністю дублюють відомі візерунки, лінії, історії.
Ми зробили добірку із 6 колекцій від світових брендів, в основі яких елементи архітектурних будівель, і розповідаємо про деталі показів.
Dolce & Gabbana
Dolce & Gabbana — це італійський будинок моди, який заснували Доменіко Дольче і Стефано Габбана у 1985 році. Одним з головних компонентів упізнаваності дуету модельєрів є використання в колекціях архітектурних елементів Італії. На ескізах бренду зображені орнаменти готелів Сорренто, бароко старого Неаполя, собори Сицилії. Здебільшого дизайнери не наголошують, якими спорудами надихались, і залишають цей процес дослідження публіці.
Винятком є стиль Сицилії: архітектура Бароко, руїни грецьких храмів, капели з мозаїками, горді жінки, краса природи. Існує навіть жарт, що жителі цього регіону в першу секунду розпізнають саме той одяг бренду, на створення якого дизайнерів надихнула Сицилія. У такий спосіб можна зрозуміти, хто перед тобою стоїть: корінний громадянин чи ні.
У 2013 році Dolce & Gabbana випустили колекцію, повністю присвячену мозаїці собору Монреаля. Загалом кафедральний простір уміщує приблизно 6500 квадратних метрів фрески, які присвячені історії Старого й Нового Заповітів.
Саме ці сюжети команда відтворила у вигляді вишивки на одязі. Основні кольори показу також обрали відповідно до стилю собору: чорний, золотий, червоний. А для того, щоб реалістичніше відтворити образ Пресвятої Богородиці — моделі дефілювали в коронах із коштовним камінням.
Попри обережне ставлення людей до теми релігії, колекція отримала позитивні реакції, а гості показу одразу почали скуповувати представлені вбрання.
Chloe
Chloe — це французький модний будинок, який заснували Жак Ленуар і Габріель Аг’єн у 1952 році. Перша колекція бренду містила лаконічі сукні з аплікацією і вишивкою, які стали візитівкою Chloe на наступні 14 років. У 1966 році до команди вперше приєднується незалежний дизайнер. Ним став тоді ще мало кому відомий Карл Лагерфельд. Він створює завужені жакети, шовкові блузи у квіточку, легкі сукні в ретростилі та вкладає у бренд його модні коди.
За 70 років існування з Chloe працювали 8 дизайнерів у різні часові проміжки, проте кожен з нних дотримувався стандартів мінімалізму. Бренд і досі транслює у своїх колекціях лаконічність, жіночність, витонченість.
У 2016 році креативна директорка бренду Клер Вейт Келлер випустила колекцію, присвячену ісламській культурі. Відомо, що дослідження арабесок та інших орнаментів Близького Сходу є особистим хобі Клер, яке вона трансформувала на подіум. Головним кольором став білий — символ чистоти й нового початку, а напівпрозорі мережива довершували ніжні образи моделей.
Milly
Milly — це американський бренд, який заснувала Мішель Сміт у 2000 році. У модному світі його вважають дуже перспективним новачком: за 22 роки бренду вдалося привернути до себе увагу багатьох світових особистостей. Спочатку дизайнерка акцентувала на яскравих кольорах, нетипових фасонах, популяризувала ремені та пояси. Одяг бренду мав на меті розкрити жіночу ніжність.
Згодом Мішель змінила вектор — тепер у її ескізах з’явились упевненість, зухвалість, гордість. Ця зміна відбулася через нове захоплення архітектурою Захи Хадід: “У її роботах є чарівна плинність форм, яка добре зіставляється з тим, над чим працюю я.”
У 2016 році колекція Milly була повністю присвячена роботам архітекторки. Команда обрала її найвизначніші будівлі й відтворила форми та вигини на бавовняній тканині. Показ відбувся під декораціями, які також були наближені до бачення Захи.
Givenchy
Givenchy — це французький модний будинок, який заснував Юбер де Живанши в 1952 році. Перша колекція дизайнера стала відомою завдяки використанню пишних елементів на класичній блузі й витонченим спідницям, що було нетипово для 50-х років. Через нестачу коштів одяг пошили з дешевої й неякісної тканини. Та позаяк аналогів таким фасонам не було, споживачі розкупили колекції.
Новаторство простежується у всіх колекціях бренду: саме Юбер першим створив сукню-сорочку, сукню-лялечку, пальто у вигляді повітряної кулі. У 1995 році засновник завершив роботу дизайнером, а його місце посів Джон Гальяно. Протягом наступних 27 років на посаді креативного директора побували близько 10 дизайнерів, яких об’єднувала любов до створення нетипових ескізів.
У 2008 році бренд представив першу колекцію, що складається з мотивів готичних будівель. Речі повторювали кольори, орнаменти, настрій храмів і соборів. А 90% ескізів були натхнені стелями архітектури. Головними кольорами стали чорний, золотий, білий.
Публіка сприйняла цей експеримент із захопленням, тому Givenchy продовжив використовувати різні готичні орнаменти під час створення одягу.
Dior
Dior — це французький бренд, який у 1946 році заснував Крістіан Діор. Свої перші ескізи дизайнер присвятив модному на початку 50-х силуету під назвою New Look. Сукні й спідниці акцентували на талії та мали розкльошений низ у стилі мінімалізму.
Упродовж наступних років Крістіан зберігає вірність своїй первинній меті: створює одяг для жінок, підкреслює їхні переваги, щоразу покращує колекції.
Після смерті засновника, у 1957 році, дизайнером бренду стає Ів Сен-Лоран, який популяризував відомий фасон “трапеція” й доклав зусиль, щоб він асоціювався саме з Dior. Наступні креативні директори намагалися зберегти цю чуттєву геометрію, яка започаткувала впізнаваність одягу.
У 2014 році бренд випустив колекцію з вишивкою орнаментів палацу Естерхазі. Більшість виробів представили в білому кольорі з акцентом на витонченість, ніжність та легкість. Вишивка повторювала малюнки на стелях і стінах палацу, а локацію для показу прикрасили квітами.
Balenciaga
Balenciaga — це французький модний будинок, який заснував Крістобаль Баленсьяга у 1937 році. Уже першою колекцією дизайнер заявив про себе як авангардист, що зробить революцію у світі моди. Саме так і відбулося. Він першим намалював ескіз блузи без коміра, придумав силует-кокон і сукню baby doll. На успіх бренду не вплинула навіть війна: одяг купували й вивозили з Франції нелегально.
Крістобель помер у 1972 році, після чого вся команда припинила брати участь у житті модного світу майже на 20 років. Наступні дизайнери намагалися відновити ім’я бренду, доповнюючи наявні силуети епатажними деталями, але досі вважається, що ніхто не перевершив засновника.
У 2008 році бренд створив колекцію за мотивами іспанського музею Гуггенхайма, який присвячено сучасному мистецтву. Футуристичний дизайн будівлі команда зобразила переважно завдяки металевому кольору, геометричним формам вирізів і загалом мінімалістичній локації.
Зараз Balenciaga продовжує використовувати архітектурні деталі у своєму одязі, але без гучного акценту.
Читай також: Абсурдний, дивний, але дико популярний. Розбираємо кейс Balenciaga
читай також: