fbpx
Зсередини

Креативні фестивалі світу. Колонка Віталія Капустяна

Навіщо відвідувати та брати участь, де їх шукати і скільки це буде коштувати
Капустян Віталій, 06.01.2021
Віталій Капустян

Привіт усім, хто любить рекламу, креатив, або ж випадково натрапив на цю статтю. Автор колонки – рекламний задрот, що, на рівні з футбольними чи баскетбольними змаганнями, уважно стежить за сезоном фестивалів реклами та креативності. Розбираємось, навіщо брати в них участь, чим вони відрізняються, і формуємо власний календар подання проєктів на фестивалі.


 Фестивалі грають на наших бажаннях

Визнаймо, що в рекламі працює багато марнославних людей. У хорошому сенсі цього слова, якщо він існує. Творчим людям потрібне визнання та підтвердження, що все недарма. Круто, коли в підсумку вдалося допомогти клієнту вирішити бізнес-задачу. Ще краще – коли це підкріплено статуеткою в руках. Так побудована наша психологія: ми любимо винагороди, і від цього нікуди не дітись.

  Фестивалі привертають увагу

Перш за все, нагорода – це сильний інструмент для залучення талантів до агенції. Круті люди хочуть працювати там, де роблять круті проєкти. І фестивалі вказують їм напрям пошуку.

По-друге, це хороший спосіб привернути до себе увагу клієнтів. Маленький футбольний клуб “Лестер” знали тільки фанати з рідного міста, доки в сезоні 2015/2016 вони не виграли золоті медалі Англійської Прем’єр-ліги. Нагороди завойовують увагу і, завдяки правильному менеджменту, конвертуються в нові контракти.

 Фестивалі розвивають

Хороша конкуренція змушує вас рухатися вперед. Тільки в конкуренції розкривається справжній рівень вашого проєкту. Найкращі фестивалі креативності збирають так багато учасників не через дизайн своїх нагород, а завдяки можливості оцінити себе на тлі майстрів креативу з усього світу.


01.

Квітень

Почати сезон можна зі скромного, але дуже міцного фестивалю. 

Фестиваль White Square проходить у Мінську. Склад журі міжнародний, але цього року переважає десант із Росії та Білорусі. Хороша можливість перевірити, наскільки робочий ваш кейс, і встигнути перезібрати його під вагоміші фестивалі.

Ціна також грає на користь “Білого квадрата”. У 2021 році фестиваль пройде протягом 9-11 червня, а податися можна до 17 травня. І навіть із суперпізнім дедлайном участь коштуватиме вам не дорожче 200 євро (для креативу, брендингу і діджиталу) і до 450 євро в номінації маркетингова ефективність.


02.

Травень

Одразу два надпотужних фестивалі проходять у травні на території двох найбільших рекламних ринків. Якщо провести аналогію з кіно – це “Золотий Глобус” перед врученням “Оскара”. Хтось скаже “розігрів”, а для когось ці премії є куди трушнішими, ніж хайповий двіж на червоній доріжці у червні.

Американський The One Show Awards визначить переможців 9 та 10 червня.

Подати роботи можна до 26 березня (найпізніший дедлайн). 

Фестиваль є дуже крутим промомайданчиком саме на ринку США. Тому, якщо плануєте продовжувати тут кар’єру або бажаєте привернути до себе увагу місцевих клієнтів, олівець One Show зайвим не буде.

Найдорожчі категорії навіть в останні дні подання тут будуть коштувати не дорожче 900 євро.

За тиждень після своїх американських колег, 26 та 27 травня, олівці роздають на британському D&AD.

Дедлайн подання робіт – 17 березня. Серед креативників є думка, що саме D&AD – головний фестиваль креативності. Шанс отримати олівець (ага, тут також роздають олівці) супермізерний. Це робить нагороду неймовірно бажаною навіть для тих метрів, які мають у запасі з десяток статуеток левів.

Вартість подання тут залежить від дат, категорії, а також від того, це самостійне чи мультиподання. Загалом можете легко вкластися в 500 євро.


03.

Червень

Головний фестиваль сезону – Cannes Lions –проходить цілих чотири дні, з 21 по 25 червня. 

Фестиваль розпочався із заздрощів кіношникам. Ті щороку приїздили розігрувати пальмові гілки у Францію. Рекламісти вважали, що їхня ТВ-реклама також тягне на мистецтво, і почали роздавати власні статуетки в 1954 році. Відтоді кількість категорій тільки збільшується, а фестиваль уже давно відзначає людей не за рекламні, а за креативні досягнення.

Дедлайн для заявок – 15 квітня. Окрім дати, вартість подання залежить від категорії. Здебільшого навіть у крайні терміни за одне подання ви не заплатите більше 1000 євро.

Після цього фестивалю креативники беруть супердовгу паузу, щоб перевести дихання й підготуватися до осіннього марафону фестивалів.


04.

Вересень

Другу половину сезону можна почати з маленького, але дуже потужного грузинського фестивалю Ad Black Sea. Дата проведення на 2021-й поки не визначена.

Фестиваль ще доволі молодий, але вже зарекомендував себе хорошою атмосферою і чітким суддівством. Ціни тут на рівні “Білого квадрата” – дорожче 200 євро не заплатите.

Далі трошки екзотики. Знаю, на нашому ринку мало хто дивиться в бік азіатської реклами. Здебільшого сприймають тамтешній креатив, як чисто “дикуху на поржати”. Утім, якщо проаналізувати переможців головних міжнародних фестивалів і не полінуватися заглянути у склад їхніх журі, то ви будете здивовані, як багато там представників азіатського регіону.

Хороший шанс оцінити свій рівень проти місцевих майстрів дає фестиваль Spikes Asia. Дати його проведення поки не відомі.

Навіть якщо не плануєте подавати сюди свої роботи, хоча б пройдіться архівом минулорічних переможців. Після американсько-європейсько-британського міксу це – справжній ковток свіжого повітря.

Дедлайн подання на фест минулого року тривав з середини жовтня 2020 року, а фінальний дедлайн — 21 січня 2021. Вартість не перевищує 700 євро.

Ще один міцний середнячок, але вже з дуже багатою історією – Golden Drum. Проходить в Любляні, у 2021 фестиваль пройходитиме з 13 по 15 жовтня. 

На цей фестиваль не цураються подавати свої роботи такі мастодонти, як McCann Romania чи Publicis Milan. А минулого року на фестивалі впровадили зал слави, куди увійшов Андрій Губайдулін.

Для того рівня журі, яке щороку приїздить до Любляни, ціни за подання доволі демократичні – до 400€.

Наступний фестиваль, Epica Awards, сильно виділяється поміж конкурентів. Судити сюди запрошують не креативників, а представників медіа, що пишуть про рекламу.

Головні фаворити сезону, що вже отримали статуетки найвищого ґатунку навесні, рідко подаються на “Епіку”. Тому серед переможців можна побачити свіжі роботи, які на попередніх фестивалях губилися поміж бронз чи шортів.

Найдорожче подання тут за інтегровані кампанії, коштуватиме воно до 600 євро.

Ще один цікавий, завдяки своєму формату, учасник списку – ADC Europe.

Річ у тім, що участь тут безкоштовна, але ви не можете просто прийти з вулиці й подати свій проєкт. У фестивалі беруть участь тільки переможці локальних ADC у своїх країнах. Українська частина фестивалю проходитиме в травні. Хороша можливість отримати одразу дві відзнаки і двічі забрати бали в залік сезону креативності.

Осінній період завершують два дуууже круті фести. Знову “близнюками” є американські та британські конкурси.

Американский Clio Awards згадував навіть Мел Гібсон. У фільмі “Чого хочуть жінки” його персонаж працює в одній з агенцій Нью-Йорка. Під час першого знайомства зі своєю новою начальницею він згадує успішну кампанію, яка завоювала статуетку Clio.

У 2019 році організатори потішили інтерактивним муралом. На ньому були відзначені креативні шедеври, які пройдуть через роки. Погратись можна ось тут.

За боротьбу з найкращими роботами світу треба буде віддати до 700 євро.

Майже одночасно з Clio Awards у Британії проходить London International Awards, більш відомий як LIA.

Один з головних фестивалів сезону, LIA традиційно збирає кращі проєкти й найсильніших креативників у журі. Так само, як і D&AD, фестиваль маловідомий в Україні. Здивувати місцевих клієнтів, та навіть і креативників, вам навряд вдасться, але в очах міжнародних клієнтів “крилата” нагорода піднімає вас дуже високо.

Вартість схожа з розцінками Clio.

І ось, довгоочікуване завершення року. У грудні заплановано один фестиваль креативності – Eurobest.

Він проходить з розмахом і останніми роками виключно в Лондоні. Для головних агенцій континенту статуетка Eurobest підкреслює вдало проведений сезон або відкриває перспективи на марафон наступного року.

Фестиваль рівня А, отже й ціна подання відповідна – від 500 до 700 євро.

Для українських агенцій календарний рік завершує фестиваль ефективності Effie Awards.

Схема чимось схожа на ADC. Але в разі перемоги потрібно буде заплатити двічі, якщо захочете вийти на міжнародні змагання. Напевно, найвідоміша премія в нашій країні, оскільки вона тішить марнославство не лише представників рекламних агенцій, а й маркетингові команди клієнтів.

За останні роки українські агенції піднабрали вагу на міжнародних фестивалях. Гарнюні статуетки дедалі частіше поповнюють полиці місцевих офісів.

Бажаю усім вдалого фестивального сезону. Робіть класні проєкти та конкуруйте з найкращими проєктами!


Підтримай нас на Patreon!

 Donate

Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень