Кейси/#КейсДня

Комунікація за допомогою архітектури, кольору, музики: ким був творець “тарілки” на Либідській Флоріан Юр’єв

Розповідаємо про різні іпостасі митця, який помер у віці 92 роки
Мар'яна Хемій, 12.09.2021

Флоріана Юр’єва знають насамперед як творця радянського герба Києва і “тарілки” на Либідській. Та він був також мультидисциплінарним художником, науковцем, який досліджував уплив кольору, засновником нового виду мистецтва — кольоромузики, майстром музичних інструментів, мистецтвознавцем, педагогом і поетом.

Що пов’язувало митця з комунікаціями, з’ясовуємо в матеріалі. 

Комунікація через архітектурні об’єкти 

Так звана “Літаюча тарілка”, збудована за проєктом Флоріана Юр’єва — це будинок Українського інституту науково-технічної та економічної інформації МОН України, що стоїть біля станції метро “Либідська” в Києві.

Збудована 1978 року, вона й нині вирізняється оригінальністю, що й казати про її появу в часи типового радянського проєктування. За цей проєкт Юр’єв одержав нагороду “За новаторство в архітектурі”.

У конференц-залі Інституту інформації, за задумом Юр’єва, мав функціонувати унікальний кольоромузичний театр, який об’єднує музику, світло й колір. Саме тому будівля має таку химерну форму, яка дала змогу створити залу з ідеальною акустикою. Звук тут із рівномірними амплітудою та тембром розподіляється на кожне з п’ятисот глядацьких місць

Ілюстрація Флоріана Юр’єва до його книжки “Музыка света”

Як художник-архітектор Флоріан Юр’єв створив також проєкт мікрорайону “Нивки-3” у Києві, наземну станцію метро “Хрещатик” і низку пам’ятників відомим діячам. 


Комунікація за допомогою кольору

Як науковець з 1950-х років Юр’єв  працював над теорією “музики кольору” — про сприйняття кольору, його відображення в мистецтві, проблематику “кольоромузики”, синтезу звуку та зображення. Флоріан Юр’єв розглядав кольоропис як самостійний спосіб художнього мислення, де колірні гармонії за своїми засадами близькі до музичних, звідси ж — ідея музики кольору.  Свого часу митець давав беззвучні концерти музики кольору. 

Одним із перших у світі він довів органічну природу кольоросприйняття, яку забезпечує наявність двох кольорових та одного чорно-білого каналів бачення у зорових нервах людини. У Союзі відкинули цю теорію, натомість через десятиліття її підтвердили дослідження англійських учених-фізіологів, які врешті отримали за неї Нобелівську премію.

Ілюстрація Флоріана Юр’єва до його книжки “Музыка света”

Вважав, що колір в інформації виконує три функції — комунікативну, пізнавальну й виражальну.

Юр’єву також належить метод колірної фонетичної транскрипції, який можна застосувати до всіх мов, а також для колірного запису музичних творів. У ній він поєднував звуки, зображення та слова, додаючи до кольору та музики мистецтво поезії.

Флоріан Юр’єв. Арт-формула “Кольоропис”. Кольорове письмо


Комунікація через музику

Юр’єв був скрипалем, композитором та одним з найкращих в Україні майстрів-художників скрипкових музичних інструментів (скрипка, альт, віолончель, контрабас), створив їх близько 30. Кожна з них названа іменем відомої людини і має вишукану форму — головки інструментів завершують скульптури. Майстер вчився цій справі в Італії та США.

Окрім того, йому належать сім авторських патентів в царині музичної акустики, які вдосконалили й надали сучасного звучання скрипці та віолончелі. 

Флоріан Юр’єв у своїй квартирі. 2013 рік. Фото Олександра Бурлаки


Комунікація через візуальні образи

Як художник Юр’єв творив кольоромузичні картини. У радянський період через боротьбу з “абстракціонізмом” частину його робіт знищили. Абстракція Юр’єва мала на меті не так розвиток формального боку мистецтва, як стосувалася пошуку нових способів комунікації з публікою. З такою ж ціллю у 1960-х виник його кольоромузичний фільм “Двадцяте сторіччя”, який теж був знищений. 

Флоріан Юр’єв. Портрет-модус Кандинський “Синій вершник”. Полотно, темпера. 1984 р.
З колекції Національного художнього музею України

Також митець ілюстрував книжки з науково-популярної фізики, хімії, біоніки, деякі з них здобули професійні нагороди. 

Понад 20 років вів курс “Художнє кольорознавство” в Українському поліграфічному інституті, виховавши чимало художників-колористів. 

Флоріан Юр’єв. Кольоропис “Вокалізація тунгуської пісні”. Картон, темпера 1962 р.
З колекції Національного художнього музею України


Вербальна комунікація 

Флоріан Юр’єв був поетом і автором численних статей і книжок: “Музыка света”, “Выразительные качества цветной иллюстрации”, “Цвет в искусстве” та ін. “Музыка света” була написана 1962 року, видана 1971-го й одразу заборонена. Наклад знищили, авторові вдалося врятувати всього кілька примірників. 

Ілюстрація Флоріана Юр’єва до його книжки “Музыка света”


Підтримай нас на Patreon!

 Donate

Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень