fbpx
Кейси/#КейсДня

Кейс дня: як Nike Cortez отримали своє ім’я, і до чого тут Adidas

Культова модель кросівок і тонкий тролінг конкурента
Бедій Назар, 30.08.2020

Nike Cortez – одна з найперших моделей Nike, яка в наш час стала справді культовою. Лімітовані колекції Nike Cortez виходили і в колаборації з Кендріком Ламаром, і з серіалом Stranger Things від Netflix. А ще кортези відомі як кросівки Фореста Гампа, адже саме в них бігав герой Тома Генкса в легендарній кінострічці.

Звісно, як і будь-яка культова річ, Nike Cortez має цікаву історію створення та етапи становлення. А найцікавішим моментом у “біографії” цих кросівок є їхня назва.

Розповідаємо, як Cotrez отримали своє ім’я, до чого тут Adidas, та як могли би зватися відомі кросівки Nike, якби не їхній конкурент з Німеччини.


Від TG-24/Shoe — до Nike Cortez

Коли в 60-х роках з’явився перший прототип Cortez, його назва більше нагадувала ім’я дитини Ілона Маска – TG-24/Shoe. А бренду Nike тоді взагалі ще не існувало. У той час компанія майбутніх засновників Nike Філа Найта та Білла Бавермена називалася Blue Ribbon Sports та займалася дистрибуцією спортивного взуття японської компанії Onitsuka Tiger.

У жовтні 1966 року Білл Бавермен зробив Onitsuka Tiger замовлення на 300 пар кросівок за його дизайном — для дистрибуції у США. Це були хороші бігові кросівки для тогочасних спортсменів, які швидко припали до смаку ринку.

Перший прототип майбутніх Nike Cortez – TG-24/Shoe
Джерело: medium.com

Через рік, у 1967-му, Білл вирішує, що назву потрібно змінити на більш привабливу для ринку – таку, що ліпше звучатиме й буде легше запам’ятовуватися. Так на світ з’являється модель Mexico – названа на честь літніх Олімпійських ігор 1968 року, що мали відбутися в Мексиці. Хоч і з новою назвою, Mexico, – це все ті самі колишні TG-24/Shoe та майбутні Nike Cortez.

Після завершення ігор дистриб’юторська компанія Blue Ribbon Sports та Onitsuka Tiger вирішують, що і Mexico — недостатньо хороша назва для цієї моделі. Тож вирішують перейменувати її на Aztec – з відсилкою на імперію ацтеків, яка в 14-16 сторіччі розташовувалась на півдні Північної Америки, зокрема – на території сучасної Мексики.

Джерело: theolympians.co

Проте дуже швидко до офісу компанії надійшов лист із Німеччини – писав Adidas. Конкурент вимагав Blue Ribbon Sports відмовитися від назви Aztec, посилаючись на авторські права. Річ у тім, що Adidas мав власну модель із назвою Azteca Gold, що надто нагадувала назву Aztec.

Не бажаючи поступатися конкуренту без бою, Blue Ribbon Sport зробили хід конем – перейменували свою модель з Aztec на Cortez, на честь іспанського конкістадора Ернана Кортеса.

Родзинкою цього ходу було те, що саме Кортес відомий історії як завойовник ацтеків. Таким чином, Blue Ribbon Sports, хоч і змушені були відповісти на вимогу конкурента про зміну назви, їм вдалося зробити це красиво й навіть символічно.

Onitsuka Tiger Mexico
Джерело: reddit.com

Уже в 1971 році, на тлі успіху своєї моделі Cortez, Філ Найт та Білл Баверман наважуються почати випуск спортивного взуття під власним брендом. Називають його Nike – на честь грецької богині перемоги.

Як бачимо, Філ та Білл, принаймні на початку становлення своєї спортивної імперії, дуже полюбляли символізм у назвах. А у відомих Nike Cortez ним аж кишить: це водночас і грецька богиня перемоги, і іспанський командир-завойовник цілої цивілізації.

Nike Cortez
Джерело: solecollector.com

Навряд чи Nike завдячують своїм подальшим успіхом виключно принципу “як корабель назвеш”. Проте хтозна – може, це і справді відіграло вагому роль. Як би там не було, а звучить історія красиво, і сьогодні весь світ знає про культові Nike Cortez.

Читайте також у рубриці #КейсДня
/ Більше ніж просто їжа: унікальний ресторан, де замовлення приймають за допомогою конструктора LEGO
Розповідаємо про одну з локацій данського LEGO House
/ Без смертей на дорогах: як Норвегія комунікує про безпеку руху
Та чи вдасться їм пересадити всіх мешканців на електромобілі
/ Більше ніж мода: соціальні теми на подіумі
Розповідаємо, як змінюється світ моди, чому брендам важливо тримати руку на пульсі суспільних змін і чим примітні колекції Весна/літо 2022
/ Шлях кримських татар: як комунікувати від імені цілого народу
Розповідаємо про мультидисциплінарний проєкт “Шлях/Yol”: історія і культура кримських татар
/ Історія та стратегія Marvel: шлях від коміксів до власного всесвіту
Розповідаємо про комікси, масштабну кризу та три незмінні кроки в корпорації
Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень