fbpx
Кейси

Історія QR-кодів та їх використання в комунікаціях

Розповідаємо про коди швидкого відгуку та яскраві кейси з ними
Альтман Дарина, 01.05.2021

QR-код – це двовимірний штрих-код, який можна швидко розпізнати сканувальним обладнанням і камерою мобільного телефона. Коди здатні переносити різні формати даних: вебсторінки, зашифрований текст, e-mail, SMS, географічні координати, gif, jpg, png- зображення тощо.

Технологію винайшли в Японії для відстеження автомобілів на виробництві. Проте зараз QR-коди широко застосовують для різних комунікацій. Їх розміщують у рекламі, використовують для спрощення доступу до інформації, для обміну контактами, авторизації на сервісах, підключення до WiFi в публічних місцях тощо.

Ми розповіли про історію створення QR-кодів, їх технологію та цікаві кейси використання в комунікаціях.


Трохи історії

Систему QR-кодів (англ. quick response — швидкий відгук) винайшов Масахіро Хара в 1994 році в японській компанії Denso Wave. На початковий дизайн його надихнули чорно-білі фігури з китайської настільної гри Ґо. Спочатку коди використовували для відстеження автівок на виробництві. Їх спеціально виготовили, щоб сканувати об’єкти, які швидко рухаються. На відміну від звичайних штрих-кодів, QR-коди містять більше інформації, оскільки вони можуть зберігати дані як по горизонталі, так і по вертикалі.

Штрих-коди використовують лише горизонтальну інформацію. І хоча чудово працюють, наприклад, для сканування товарів у супермаркетах, QR-коди мають набагато вищу здатність передавати інформацію. Така універсальність зробила їх  популярними для різних сфер.

Усе більше компаній помічали зручність QR-кодів та переваги для бізнесу. Зокрема, їх почали застосовувати в харчовій та фармацевтичній галузях. Хара вирішив не зберігати патентні права, і QR-коди швидко знайшли застосування в повсякденному житті людей.

У 2000 році QR-коди додали до міжнародних стандартів ISO. Незважаючи на те, що термін “QR code” і є зареєстрованим товарним знаком DENSO Corporation, використання кодів не обкладається жодними ліцензійними відрахуваннями. Це дозволило використовувати їх по всьому світу.

Із винайденням та поширенням смартфонів популярність QR-кодів вийшла на новий рівень. Зараз QR-коди використовують у різних галузях: як під час виготовлення та дистрибуції продукції, так і в повсякденних комунікаціях — у сфері послуг та рекламі. 


Концепція та використання

Сучасний QR-код складається з 7 частин. Кожна з них має піксельний шаблон, схожий на кросворд. Елементи мають певне призначення — кожен передає певну частину інформації за допомогою коду. Напрямок друку, розміщення та пробіли навколо частин коду допомагають відрізнити QR-код від того, що його оточує.

Більшість QR-кодів сканується за допомогою смартфона. Існує багато безкоштовних програм для сканування QR-кодів — як для пристроїв на Android, так і на iOS. Останніми роками виробники смартфонів вбудовують такі сканери прямо в камери девайсів, тому достатньо просто ввімкнути камеру й навести фокус на QR-код, щоб він спрацював.

QR-коди для смартфонів добре прижилися у сфері реклами, адже вони забезпечують швидший доступ до вебсайту бренду, на відміну від ручного введення URL-адреси. Окрім елементарної зручності для споживача, унікальність QR-кодів полягає в тому, що вони збільшують коефіцієнт конверсії — шанс того, що контакт споживача з рекламою перетвориться на продаж. Зацікавлені потенційні клієнти швидко потрапляють на вебсайт, без затримок і зусиль. Натомість, вводячи адресу вручну, користувач може втратити інтерес до сайту.

QR-коди розміщують на вивісках, білбордах, автобусах, візитних картках, у книжках і на будь-яких об’єктах, про які користувачі можуть потребувати інформації. Під час пандемії їх почали активно використовувати в ресторанах і кафе. QR-коди розміщують на столиках або біля входу в заклад, щоб відвідувачі могли ознайомитись із меню зі свого телефона.

Цікаво, що у 2008 році в Японії розробили QR-коди для кладовищ. Їх викарбовували на надгробках, щоб відвідувачі мали змогу переглядати інформацію про померлого, а члени сім’ї — відстежувати відвідування. 

Використовують QR-коди і в банкінгу — їх зображають на банкнотах. У 2011 році в Данії випустили першу в світі офіційну монету з QR-кодом, щоб відсвяткувати сторіччя будівлі Королівського нідерландського монетного двору. Монету можна просканувати за допомогою смартфона й потрапити на вебсайт з інформацією про історичну подію та дизайн монети. У 2014 році Центральний банк Нігерії випустив банкноту номіналом 100 найр на честь свого столітнього ювілею. Це була перша банкнота, у дизайні якої було використано QR-код. Відсканований код переводить на сайт, який розповідає історію сторіччя Нігерії. Згодом так почали робити і в інших країнах.

Окрім цього, QR-коди активно використовують для оплати послуг. Банки й платіжні системи зберігають у такий спосіб інформацію про банківські рахунки або кредитні картки та проводять платежі за допомогою QR-коду, зокрема в мобільних додатках. 


Кейси

Amazon

Amazon Go — це мережа мінімагазинів у Сполучених Штатах та Великій Британії від корпорації Amazon. У автоматизованих супермаркетах клієнти можуть купувати товари без касирів та кас самообслуговування. Щоб придбати товар, потрібно завантажити додаток, отримати в ньому унікальний QR-код, прикласти його до турнікетів, узяти потрібні вам товари — і можна виходити з магазину.

Додаток дозволяє користувачам додавати інших до свого облікового запису Amazon, і в такий спосіб користуватися сімейним рахунком для покупок. Магазин використовує камери та датчики, що фіксують, які товари покупець складає собі в корзину, а на полицях магазинів встановлені датчики ваги, які дозволяють визначити, який саме товар узяв клієнт. 

Перший Amazon Go було відкрито у 2017 році, а наразі мережа налічує 29 магазинів.

Ще один цікавий кейс використання QR-кодів від Amazon — коробки з елементами доповненої реальності до Геловіну. На коробках, у яких компанія надсилає замовлення, зобразили QR-коди, які можна зчитати в додатку Amazon Augmented Reality. Після наведення камери на код перед користувачами з’являвся анімований гарбуз, який переміщувався кімнатою.

Компанія описала цю ініціативу, як “цікавий спосіб повторного використання коробки Amazon, поки ви не будете готові вкинути їх у смітник для перероблення”.

Читай також: Імперія Amazon: історія та особливості компанії


Instagram

У серпні 2020 року Instagram запустив функцію візитівок із QR-кодами, що дають змогу миттєво відкрити профіль з камери. Користувачі можуть створити власний QR-код, який можна просканувати з будь-якого додатка з камерою.

Ідея в тому, щоб швидко ділитися з іншими людьми доступом до свого акаунта. Наприклад, компанія може надрукувати на рекламних матеріалах свій QR-код — і клієнти скануватимуть його, одразу потрапляючи на профіль в Instagram. Там люди можуть побачити графік роботи, меню, купувати товари або просто стежити за акаунтом.

“Ми знаємо, що шлях для малого бізнесу, зокрема ресторанів та магазинів, може бути складним. Тому ми розробляємо інструменти, які допомагають комунікувати з людьми у новий спосіб”, — коментують в Instagram.

Щоб створити власний QR-код, потрібно перейти в меню налаштувань у своєму профілі та обрати QR-code. Тут можна створити дизайн візитівки, обравши колір фону, емоджі та навіть селфі з масками.


Princess Connect: Re Drive

У квітні 2021 року в Шанхаї 1500 дронів зобразили в небі QR-коди, які можна просканувати. Це сталося в межах святкування річниці японської рольової гри “Princess Connect: Re Drive”. Під час заходу в небі над Шанхаєм влаштувале дрон-шоу з різними зображеннями героїв гри та візуальними ефектами. Персонажі “Princess Connect: Re Drive” проводили битви та виконували хореографічні рухи.

Дрони проєктували текстові повідомлення, логотип гри, а в кінці вистави вони зобразили гігантський QR-код у небі. Глядачі могли просканувати його, як звичайний QR-код, та отримати доступ до персонального посилання на більш детальну інформацію про гру та завантажити її.


Netflix і Snapchat

У 2016 році до прем’єри серіалу Gilmore Girls Netflix виступили із кампанією з QR-кодами. У співпраці зі Snapchat вони перетворили 200 реальних кафе на вигляд Luke’s Diner, як у Gilmore Girls. Snapchat доповнив цю кампанію брендингом, надрукувавши QR-коди на кавових чашках у цих кафе. Під час сканування відвідувачі могли отримати унікальний фільтр Gilmore Girls у Snapchat.

Snapchat

Що по висновках?

QR-коди стали сучасною і зручною альтернативою штрих-кодам. Новий формат дав змогу розширити способи використання та відкрив нові можливості для бізнесів.

QR-коди — це зручний інструмент для комунікації брендів. Їх оригінально використовують у рекламі та для зв’язку зі споживачами. Із розвитком нових технологій QR-коди отримують нові сміливі втілення.


Підтримай нас на Patreon!

 Donate

Читайте також у рубриці Кейси
/ КЕЙС: чому реклама гарячої лінії психологічної підтримки наштовхнулась на критику
Разом з комунікаційниками аналізуємо ситуацію
Квір-серіали з важливими меседжами
Як тепер називати путіна?
У МЗС зробили офіційну заяву щодо «інавгурації»
/ «Пацифізм – це розкіш, яку ми собі не можемо дозволити»
Режисерка харківського театру «Нафта» Ніна Хижна про тілесність, антидепресанти й театральне життя в Харкові
Аналіз в SMM
Які показники справді важливі, що враховувати, а чим можна пожертвувати
Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень