fbpx
Кейси

Імперія Amazon: історія та особливості компанії

Як Amazon перетворилась на гіганта індустрії
Альтман Дарина, 22.04.2021

Коли компанія Amazon розпочинала свою діяльність у 1995 році, це був сайт, де продавалися лише книжки. Нині Amazon – це найдорожча компанія у світі й найбільший ринок електронної комерції. 

З роками Amazon перетворився на глобального домінанта в усіх цифрових сферах: компанія займається стримінгом відео на Amazon Prime, має музичний сервіс Amazon Music, електронну читалку Amazon Kindle та сервіс з аудіокнигами Audible. Amazon також має власне видавництво. Дочірні компанії Amazon виробляють техніку й охоплюють великі інтернет-ресурси, як-от Twitch.tv та iMDb.

Ми розповіли про історію компанії Amazon, її особливості та яскраві кейси.


Трохи історії

Amazon створив американський підприємець і вічний глава компанії Джефф Безос. На початку 90-х років він розробляв мережу для міжнародної торгівлі, та в один момент покинув пост віцепрезидента компанії з Волл-стрит, поїхав до Сіетла й вирішив заснувати книжковий інтернет-магазин. У 1995 році Джефф, керуючи компанією зі свого гаража, запустив сайт, який продавав книжки.

Безос обрав йому назву, переглядаючи словник. Він зупинився на “Амазонц”, адже слово описувало щось “екзотичне та незвичне” – саме так він бачив свою інтернет-компанію. За словами Джеффа, ріка Амазонка є найбільшою у світі, і так само він планував зробити свій магазин найбільшою книгарнею на планеті. Ще одна причина для назви – вона починалася з літери “А”, що ставило б компанію у верхівку списків за алфавітом. 

У 1998 році магазин уже почав продавати музичні диски, згодом – відеопродукцію. У асортименті з’явилися MP3-диски, різна електроніка, програмне забезпечення, відеоігри, одяг, меблі, продукти харчування та іграшки. 

Існує навіть корпоративна легенда, за якою Джефф зібрав свій перший робочий стіл із дверей, і тому в офісах Amazon деякі столи також зроблені з дверей, щоб нагадувати про необхідність економити.

З року в рік успіх компанії наростав, і згодом Amazon зважилась на наступний крок. Скориставшись величезною кількістю складів, компанія створила єдину службу швидкої доставки. Це швидко збільшило продажі товарів.

У 2000 році Amazon представила свій культовий логотип із вигнутою стрілкою у формі усмішки, що веде від А до Z. Це символізує те, що компанія має усі товари — “від А до Я “.

Надалі справи Amazon не завжди йшли так само добре: порівняно повільне зростання у перші 5 років змусило акціонерів скаржитися, що компанія не досягає прибутковості. Модель та концепція Amazon сприймалися досить новаторськими і незвичними на той час. Чимало людей переймалися, що компанія не виправдає інвестиції або навіть не виживе в довгостроковій перспективі.

Упродовж років різні кризи знищили багато електронних компаній, але Amazon вижила і змогла стати визначним гравцем в онлайн-продажах. Коли компанія зрештою вийшла “в плюс” і отримала дохід у мільярд доларів, це довело, що нетрадиційна бізнес-модель Безоса все-таки увінчалась успіхом.

Amazon функціонує як величезний конструктор, де кожна складова є окремим сервісом або дочірньою компанією. Одним із найуспішніших проєктів став Amazon Kindle – компанія не забувала про своє книжкове походження. Коли електронні книжки стали популярними, але все ще не могли повноцінно прижитися, Amazon вступив у гру. У 2007 році Джефф Безос запустив сервіс для читання та почав випускати електронні книжки. Урешті-решт, це зробило компанію світовим лідером у цьому секторі.

Зростаючи в цифровій сфері, Amazon зіткнувся із жорсткою конкуренцією з боку Apple та Google на початку 2010-х. Стриміговий сервіс Amazon Prime із фільмами та серіалами став повноцінним конкурентом Netflix, а дочірня компанія Amazon Studios займається виробництвом художніх кінострічок. Нещодавно музичний сервіс Amazon Music вийшов на арену поряд із Apple Music та Spotify. Amazon також стала першою компанією, яка випустила смартпристрій: колонку Echo, оснащену власною системою штучного інтелекту Alexa. 

Та не всі численні спроби стартапів усередині компанії виявилися успішними. У 2014 році Amazon запустила проєкт Fire Phone. Він повинен був стати стримінговим сервісом мультимедіа, але ініціатива зазнала невдачі й Amazon отримав збитки в розмірі 170 мільйонів доларів. Але Amazon не полишав надії втілити ідею зі стримінгом контенту й у серпні того ж року придбав Twitch – платформу для онлайн-відеотрансляцій, яку широко використовують геймери.

Ще одним успішним проєктом Amazon із зовсім іншої галузі стала мережа супермаркетів Whole Foods, яку компанія придбала у 2017 році. Whole Foods відомі тим, що продають продукти без гідрогенізованих жирів та штучних барвників, ароматизаторів та консервантів. Мережа супермаркетів стала відомою у всьому світі своїми органічними продуктами, а її ім’я навіть стало називним.


Концепція

Окрім запуску різних сервісів та компаній-гілок, Amazon продовжує функціонувати у вигляді своєї початкової ідеї. На сайті Amazon.com можна придбати товари з різноманітних категорій: книжки, DVD-диски, вінілові платівки, одяг, дитячі товари, побутову електроніку, косметику, продовольчі товари, товари для здоров’я, ювелірні вироби, годинники – буквально все, що може людині знадобитися. У серпні 2019 року компанія Amazon навіть подала заявку на продаж спиртного, а згодом — і аптечних медикаментів. 

У США Amazon є компанією, що фактично домінує у сфері замовлень товарів і доставки. Усі знають — будь-що можна придбати й отримати з Amazon за лічені години. Окрім цього, компанія пропонує послуги міжнародної доставки й має філіали по всьому світу. На Amazon виставляють свою продукцію близько трьох мільйонів продавців, які становлять понад 60% всіх продажів на платформі. Хоч це й зумовлює величезну конкуренцію, нові продавці все одно прагнуть потрапити на майданчик. Адже особливості роботи алгоритмів та потенційні можливості для розвитку, що дає Amazon, виправдовують наявні ризики.


Інновації

Amazon намагається бути новатором в усіх напрямах. Компанія постійно тестує нові сервіси, моделі роботи, упроваджує в робочий процес різні нововведення. У 2016 році Безос заявив, що його компанія першою у світі доставила товар покупцеві за допомогою дрона-безпілотника.

А у 2017-му Amazon відкрила перший у світі автоматизований супермаркет — Amazon Go. Магазин працює без касирів. Щоб придбати товар, потрібно завантажити додаток, отримати в ньому унікальний QR-код, прикласти його до турнікетів, узяти потрібні вам товари — і можна виходити з магазину. Магазин використовує камери та датчики, що фіксують, які товари покупець складає собі в корзину. 

Ще один цікавий концепт від компанії – Amazon 4-Star. Це елітний магазин у Нью-Йорку в районі Сохо, де представлені товари, оцінені чотирма зірками (4*) та вище. Вебсайт Amazon відбирає найбажаніші й такі, що часто купують, товари — і вони продаються в магазині за окремими категоріями. Поряд із цінниками розміщені картки з вирізками з онлайн-відгуків та оглядів, з якими можна ознайомитись перед купівлею товару. 


Критика

Із моменту заснування компанія стикається з критикою та звинуваченнями щодо своїх дій. Amazon неодноразово звинувачували в наданні правоохоронним органам засобів спостереження і розпізнавання облич, у партнерстві з ЦРУ, в  ухилянні від сплати державних податків тощо. Найбільша дискусія щодо Amazon – це, звичайно, проблема монополії. Багато людей вважають, що компанія отримала домінуюче положення на ринках різних сфер завдяки нечесним діям і зараз усіляко заважає малим та середнім бізнесам пробитися в індустрії. 

Amazon також відомий своїми жорсткими умовами роботи для працівників. Компанія використовує суворий відбір, систему метрик і змагання між працівниками. Колишні та нинішні працівники неодноразово критикували Amazon у ЗМІ за нестерпні умови праці в компанії.

Окрему увагу приділяють проблемі екологічного впливу. У 2018 році діяльність Amazon призвела до викиду 44,4 мільйона метричних тонн вуглекислого газу в атмосферу. У 2019 році працівники Amazon організували окрему колону на Глобальному кліматичному страйку. Група під назвою “Служби Amazon для кліматичної справедливості” заявила, що понад 1800 працівників у 14 країнах взяли участь у акції протесту проти впливу Amazon на навколишнє середовище та бездіяльності щодо зміни клімату. Робітники вимагали в Джеффа Безоса та Amazon припинити пожертви політикам та лобістам, які заперечують кліматичні зміни, припинити співпрацю з компаніями, які використовують викопні палива, та досягти нульових викидів вуглецю до 2030 року.


Що по висновках?

Amazon є унікальною компанією, що вчинила справжню революцію в електронній комерції. Започаткована як невипробуваний концепт, Amazon еволюціонувала та створила стандарти для більшості електронних маркетплейсів.

Нині Amazon — це більше ніж просто онлайн-магазин товарів. Глобальність та масштабність компанії дає їй можливості розвивати нові сервіси та продукти в цифровій сфері.

Сміливі та інноваційні рішення, які пробує втілювати в життя Amazon, не завжди приживаються в масовому використанні. Іноді технології та ідеї виявляються занадто дорогими і їх складно втілити в повсякденне життя. Утім, для компанії важливо підтримувати імідж першопрохідців і визначати тренди та напрями розвитку індустрії на майбутнє.


Підтримай нас на Patreon!

 Donate

Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень