fbpx
Зсередини

Ілон Маск — історія одного з найвидатніших підприємців сучасності

Розповідаємо про діяльність засновника Tesla та SpaceX
Альтман Дарина, 21.05.2021

Ім’я Ілона Маска нині чути звідусіль. Він є одним з найбагатших людей планети, його компанії Tesla, SpaceX та Neuralink постійно згадують у заголовках новин, а один лише його допис у Twitter здатен істотно змінити вартість криптовалют.

Шлях Ілона до успіху не був стрімким — він роками займався різними бізнесами та вибудовував потужний особистий бренд. Як і в інших успішних людей, не всі його рішення були вдалими, не всі люди в захваті від його діяльності. Утім, Ілон Маск є одним з найвизначніших підприємців сучасності та щодня продовжує змінювати наше уявлення про космос і технології.

Ми розповіли історію Ілона Маска, про його шлях до успіху та нинішні проєкти.


Дитинство

Ілон Маск народився у 1971 році у Південній Африці. Його мати, Мей Маск, – відома модель канадського походженя, має із батьком Ілона ще двох дітей. Батьки рано розлучилися, й Ілон згодом обірвав спілкування з батьком, описуючи його як “найжахливішу людину, яку лише можна уявити”.

У ранньому віці в хлопчика з’явився інтерес до комп’ютерів. Уже в 10 років він почав вчитися програмування, а у 12 продав уласноруч написаний код для відеогри за $500. Як згадує Ілон, у дитинстві він був дивним та закритим хлопцем, нерідко піддавався цькуванню в колективах, а одного разу навіть потрапив до лікарні через те, що інші хлопці скинули його зі сходів.

Мей Маск з дітьми

Ілон мав бажання потрапити до Сполучених Штатів і розумів, що з Канади це буде втілити легше. Завдяки своєму канадському походженню після закінчення школи Маск переїхав до Канади, сподіваючись знайти там свого родича. Зазнавши невдачі, він деякий час подорожував країною, працював на фермах, на лісових підприємствах. Згодом Ілон вступив до університету Квінз в Онтаріо, звідки пізніше перевівся до Пенсильванського університету. Так він здобув економічну освіту та диплом бакалавра з фізики.

Маск успішно простажувався в компаніях у Силіконовій долині, мав інтерес до науки, досліджував електролітичні ультраконденсатори для зберігання енергії. Згодом його прийняли до Стенфордського університету на докторську програму з фізики енергії. Проте Ілон кинув навчання, провчившись два дні. Це був 1995 рік, коли розпочався масовий інтернет-бум, і Маск разом із братом Кімбалом вирішили заснувати інтернет-стартап.


Перший проєкт

Цей період також відомий як “бульбашка доткомів”, коли з’явилася велика кількість інтернет-компаній. Їхні акції швидко злетіли в ціні, що привертало ще більше уваги до інтернету та змушувало інші компанії переорієнтовувати свою діяльність. Стартап братів Маск, що називався Zip2, займався розробленням програмного забезпечення, що давало змогу різним виданням розміщувати в себе онлайн-путівники містами.

Іншими словами, вони надавали змогу газетам та медіа розміщувати в себе карти й маршрути. Хоча перший час довелося жити дуже економно та постійно працювати в обмежених умовах, згодом брати Маск отримали контракти з The New York Times і Chicago Tribune. Їм вдалося істотно розширити бізнес і згодом продати компанію за 307 мільйонів доларів готівкою.


X.com та PayPal

Отримавши гроші від першого упішного проєкту, Маск став співзасновником X.com. Це був онлайн-сервіс платежів, через який можна було здійснювати оплату за допомогою електронної пошти. На той момент стартап був одним з перших онлайн-банків, що мали федеральне страхування. Це робило X.com більш надійним в очах клієнтів, тож уже за перші кільца місяців до нього приєдналися більше 200 тисяч людей.

Невдовзі компанія, щоб запобігти конкуренції, об’єдналася із Confinity, які мали свій платіжний сервіс PayPal. За наступні кілька років Маск устиг посісти та покинути посаду CEO об’єднаної компанії, яка була остаточно перейменована в PayPal. Зрештою, у 2002 році сервіс придбав eBay, і Маск як найбільший акціонер з 11,7-відсотковою часткою отримав понад 100 мільйонів доларів.


SpaceX

Ще у 2001 році Маск зацікавився дослідженням космосу. Він захопився ідеєю перевірити, чи вийде вирощувати продовольчі культури в мініатюрних теплицях на Марсі. За задумом Ілона, цей проєкт мав зробити дослідження космосу одним з головних інтересів серед громадськості. Не зумівши набрати потрібну кількість партнерів та обладнання, Маск вирішив заснувати свою компанію SpaceX.

Головною ідеєю компанії було забезпечити майбутню колонізацію Марса за зменшеними витратами на космічний транспорт. SpaceX почала розроблення космічних кораблів. Хоча перші три спроби запуску виявились невдалими, у 2008 році Falcon 1 став першою приватно розробленою ракетою із повністю рідким паливом, яка вийшла на орбіту навколо Землі. За весь час існування SpaceX здійснював польоти та перезапуски ракет Falcon 9 понад 100 разів.

Пізніше, у 2012 році, SpaceX також стала першою приватною компанією, яка відправила космічний корабель Dragon на Міжнародну космічну станцію. А у 2020-му – направили астронавтів на орбіту та на Міжнародну космічну станцію у межах місії SpaceX Crew Dragon Demo-2. Наразі SpaceX розробляє надважку ракету BFR, яка за планами полетить з туристичною місією навколо Місяця. Цей проєкт називається #dearMoon.

Головним пасажиром буде японський мільярдер Юсаку Маедзава, який візьме із собою ще кілька осіб. За його задумом, іншими пасажирами стануть 8 митців із різних галузей, які після повернення на Землю створять витвори мистецтва, натхненні побаченим. Наразі орієнтовна дата запуску — не раніше 2023 року.

Ще одна гілка SpaceX – проєкт Starlink, який займається побудовою та запуском на орбіту супутників зв’язку. Завдяки їм високошвидкісний інтернет буде доступним навіть у віддалених від комунікацій місцях на Землі. Супутники почали запускати в 2018 році. За планом Starlink збирається спершу зробити повноцінне покриття на території Канади, а потім перейти до глобального покриття всієї планети. 

Цікаво, що назву “Starlink” взяли з популярного роману Джона Ґріна “Провина зірок”. SpaceX збирається в майбутньому продавати супутники, які можна буде використовувати в наукових або військових інтересах. Виручені кошти Ілон Маск планує інвестувати в подальше дослідження колонізації Марсу і має намір створити подібне сузір’я супутників і на орбіті, біля червоної планети.

Уперше над Україною супутники Starlink можна було побачити в травні 2019 року. Минулого року навесні можна було спостерігати масовий політ сузір’я, адже SpaceX запустили ще більшу кількість супутників. Визначити місцезнаходження апаратів можна на сайтах n2yo.com або heavens-above.com. Для цього потрібно вказати свої координати чи обрати місто й перевірити, де зараз пролітає найближчий супутник.

Окрім цього, у березні 2021 року в українських ЗМІ почали з’являтись повідомлення, що SpaceX збирається запустити український супутник “Січ-2-30” наприкінці 2021 року. Вартість запуску обійдеться в мільйон доларів і буде здійснена на кораблі Falcon 9.


Tesla

Компанію електромобілів Tesla заснували в 2003 році Мартін  Ебергард і Марк Тарпеннінг. Невдовзі Ілон Маск став одним з інвесторів компанії, а пізніше — головою ради директорів і офіційним співзасновником. 

Назва компанії — це данина всесвітньо відомому електротехніку і фізику Ніколі Теслі. Офіційна мета – допомогти прискорити перехід до стійкого транспорту та енергії за допомогою електромобілів та використання сонячної енергії.

Tesla збиралися розпочати виробництво зі спортивного автомобіля преміум-класу, а потім перейти до більш масових автомобілів. У 2006 році Маску вдалося привернути увагу інвестиційних фондів і масштабних підприємців, зокрема співзасновників Google, і залучити ще 100 мільйонів доларів фінансування. Так Tesla почала виробництво своєї першої моделі Roadster.

У 2010 році стався ще один вирішальний момент для Tesla. Компанія почала первинне публічне розміщення акцій (IPO) на NASDAQ, що зробило її першою американською автомобільною компанією, яка провела IPO, після Ford Motor в 1956 році. У такий спосіб компанія отримала доступ до найбільшого джерела фінансування.

У липні 2017 року Tesla почала продавати седан Model 3, а у 2019 році був представлений новий електромобіль Tesla Model Y. Хоча автомобілі за концепцією та ціною не розраховані на масового користувача, завдяки екологічній концепції та вдалому брендингу Tesla користується популярністю по всій планеті. Їх активно купують та обслуговують навіть у країнах, де немає офіційного представництва компанії. 

Цікаво, що, на відміну від більшості автовиробників, Tesla не продає автомобілі через незалежних дилерів. Салони Tesla виконують лише демонстраційну функцію, а купити автомобіль можна через сайт Tesla.


Neuralink та OpenAI

Ще один масштабний проєкт Маска – нейротехнологічна компанія Neuralink, яка займається розробленням і виробництвом нейрокомп’ютерних інтерфейсів, які можна буде імплантувати людям. Як прокоментував Ілон, компанія прагне створювати обладнання для лікування серйозних захворювань головного мозку, а в довгостроковій перспективі — удосконалити людей та їхні можливості.

У квітні 2021 року Neuralink опублікували відео, на якому мавпа із чипом у мозку силою думки грає у відеогру. Раніше компанія повідомляла, як успішно вживила мавпі чип у мозок. У ролику 9-річна мавпа Пейджер грає у гру Pong. Спочатку її навчали грати із джойстиком— Пейджер переміщувала курсор за помаранчевим квадратом. Як винагороду тварині давали банановий смузі.

Упродовж гри імплант записував інформацію про те, які нейрони були активні під час навчання. У такий спосіб чип зміг передбачити, куди мавпа перемістить курсор ще до того, як вона фізично виконала цю дію. Потім у мавпи забрали джойстик і ввімкнули гру. Тварина не рухала ним, але силою думки повністю контролювала свої дії у грі за допомогою вживлених нейронних ниток.

У своєму Twitter Ілон Маск зазначив, що із чипом Neuralink люди з паралічем зможуть користуватися смартфоном силою думки навіть швидше за інших людей.

OpenAI — це лабораторія, заснована Маском разом з іншими ініціаторами проєкту. Вона досліджує штучний інтелект. Компанія проводить дослідження в галузі та розробляє технології і пристрої на базі штучного інтелекту, які приноситимуть користь людям у повсякденному житті. 

Ілон Маск згадував, що вважає технологію штучного інтелекту найбільшою екзистенціальною загрозою людству. Утім, за  правильного та регульованого використання, він бачить у ній потенціал, який міг би приносити користь людям.

У 2017 році комп’ютерна програма від OpenAI змогла виграти у професійних гравців в Dota 2 у форматі 1 на 1. Після цього програма все ще була слабкішою у командному режимі. Але в 2019 році боти OpenAI виграли і в командному режимі у професійної кіберспортивної команди OG, яка була двократним світовим чемпіоном. Після цього OpenAI закріпила свій виграш, отримавши перемогу в більш як 99% ігор у змаганнях, де міг взяти участь кожен охочий.


Особистий бренд 

Незважаючи на свій статус, Маск не має репутації типових, серйозних і зайнятих, багатіїв. Він завжди був відкритим у своїх поглядах та інтересах перед публікою і неформально спілкувався з медіа. Одного разу, під час запису подкасту Джо Рогана, Ілон навіть викурив цигарку з марихуаною, що викликало публічний резонанс. У США та світі публіка ставиться до Ілона Маска більше як до селебріті, аніж до бізнесмена, мільярдера чи винахідника.

Маска часто запрошують зніматися у фільмах і серіалах, як-от  “Залізна людина 2”, “Люди в чорному (2019)”, “Сімпсони”, “Теорія великого вибуху”, “Південний парк”, “Рік і Морті”. Ілон є постійним гостем на популярних лейт-найт шоу, бере участь у різних інтерв’ю та дискусіях.

Популярність та впливовість власника зробили із Twitter-акаунта Маска цікавий феномен. Однією з найпопулярніших тем в індустрії останніми роками є криптовалюта. Маск часто пише твіти, пов’язані з новинами цієї галузі, навіть інвестував власні кошти у Dogecoin. І вже неодноразово після допису Маска про певну криптовалюту її вартість миттєво зростала. Це зумовлено тим, що фінансові інвестори та фахівці пильно стежать за акаунтом.

Так, у січні 2021 року ціна біткоїна зросла на 5 тисяч доларів після того, як Ілон просто оновив опис свого акаунта в Twitter, додавши гештег — #bitcoin. Ця дія Маска стрімко збільшила попит на криптовалюту — вартість біткоїна зросла з 32 до 37 тисяч доларів лише за декілька годин.

Відомо, що зараз Маск проживає у Техасі. Він має семеро дітей, виховує спільну дитину зі співачкою Граймс. Коли Маск і Граймс публічно оголосили ім’я своєї дитини, це вчергове викликало інтерес громадськості. “X Æ A-12” – так вони хотіли назвати сина, але ім’я містило символи, яких немає в сучасному англійському алфавіті, тому зрештою дитину назвали X AE A-XII, скорочено просто Ікс. 


Критики та вплив

Ілона Маска неодноразово критикували за неекологічні ініціативи, зловживання ресурсами й невідповідне поводження з працівниками його компаній. За весь час своєї діяльності Ілон не раз ухвалював невдалі рішення, які нерідко порушували закони й ставили партнерів і працівників у незручне становище. Багато людей критикують його головну ідею — колонізацію Марса. На їхню думку, це спричиняє забруднення Землі й вичерпування її ресурсів заради нереалістичної мети.

Незважаючи на це, Маск наразі залишається одним з найуспішніших сучасних підприємців і має репутацію ентузіаста й новатора у сферах технологій і космосу. Він – один з небагатьох прикладів діячів, які відзначилися не тільки новаторськими ідеями у прогресивних напрямах, а й умінням ухвалювати вдалі бізнес-рішення.


Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень