Гейміфікація — цікавий та дієвий спосіб залучення аудиторії за допомогою ігрових методик у неігрових практиках.
Прийоми гейміфікації використовують майже в кожній сфері нашого життя: у компаніях працівників стимулюють рейтингами досягнень, у донорстві пропонують збирати піни за кожну успішну донацію, а щоб кинути курити, тисячі людей використовують застосунок з ігровою практикою.
У навчанні або ознайомленні зі складними темами гейміфікація працює так само ефективно. Згідно з дослідженнями Університету Колорадо, учасники гейміфікованого навчання отримують вищі бали, ніж ті, хто використовує традиційні методи. 67% опитаних повідомили, що ігри мотивують їх вчитися інтенсивніше.
У цьому матеріалі ми зібрали онлайн-ігри та настільні ігри, які в приємній та простій формі допоможуть розібратися у складних, але важливих темах. Зіграйте!
Про сталий розвиток
Mission 1.5: гра від ООН для розв’язання кліматичних проблем
У лютому минулого року Програма розвитку ООН розробила кампанію для боротьби зі змінами клімату — гру Mission 1.5. Гейміфікація не тільки допомагає доступно розповісти про політику в галузі кліматичних змін, а й залучає користувачів до розв’язання важливих кліматичних питань.
На сайті можна обрати країну і мову, якою гратимете. Гра містить 18 запитань — потрібно обрати найбільш влучні, на вашу думку, варіанти відповідей.
Окрім цього, у грі є анонімне голосування, в якому можна взяти участь. Система аналізує результати голосування та надає їх урядам.
У кінці гри результати відображаються у вигляді термометра з відповідною кількістю градусів за Цельсієм. Мета гри — набрати не більше ніж 1,5 градуса.
“Цілі сталого розвитку”: гра від ООН про глобальні цілі
Цього місяця мережа Глобального договору ООН в Україні запустила гру “Цілі сталого розвитку”. Гра не для новачків, а для тих, кому ця тема вже знайома. За допомогою неї можна перевірити обізнаність із Цілями сталого розвитку (ЦСР). Брати участь можуть усі зацікавлені у сфері: працівники бізнес-компаній, викладачі університетів, студенти, які вивчають курси, пов’язані зі сталим розвитком, школярі та інші.
За правилами, гравці кидають виклик одне одному, намагаючись досягти ЦСР до 2030 року. У ході гри вони отримують базові знання про 17 Цілей, сформульованих у вигляді якісних та кількісних завдань на наступні роки. Мета гравців — дати правильні відповіді на 20 запитань, що в сумі принесуть 100 балів.
Напередодні гру протестували понад 100 викладачів українських університетів. Зіграти можна за посиланням, попередньо потрібно зареєструватися.
Перш ніж розпочати гру й перевірити свої знання, Мережа Глобального договору ООН пропонує пройти короткий ознайомчий курс із ЦСР, щоб знайти вектор для своєї організації та отримати сертифікат від ГД ООН.
Про демократію
“ДемоГРАтія”: гра від IFES про методи громадянської участі
У квітні цього року вийшла гра, яка навчає жити в демократичному українському суспільстві.
Міжнародна фундація виборчих систем (IFES) створила інтерактивну пригоду під назвою “ДемоГРАтія”, яка на життєвих прикладах допомагає застосувати методи громадянської участі та побачити їх уплив.
Гра виконана за принципом інтерактивної стимуляції від першої особи. Під час пригоди у гравців з’являється можливість поглянути на суспільство очима різних персонажів: студента, бізнесмена, чиновника, голови ОСББ чи громадського активіста. Кожен з них потрапляє в ситуації, знайомі багатьом з нас: погані дороги, хабарі, труднощі із сусідами тощо. Від зваженого розподілу ресурсів гравця залежить те, скільки персонаж протримається в грі.
Гра створена на підтримку оновленого інтерактивного курсу з громадянської освіти “Демократія: від теорії до практики”, що доступний у 40 вишах України. В основі курсу – переконання, що всі люди заслуговують на право самоврядування, верховенства закону, дотримання прав людини та поваги гідності, і що кожне покоління має працювати над побудовою та захистом цих принципів.
Розробники гри вважають, що демократії треба навчатися, і не тільки в теорії, а й на практиці, у цікавий спосіб. Гру створили, щоб спонукати людей до роздумів про те, як можна сприяти демократичному прогресу в Україні.
Про критичне мислення
“Слідство веде НАБУ”: гра від НАБУ про антикорупційне розслідування
Минулого року Національне антикорупційне бюро (НАБУ) випустило антикорупційну гру-розслідування “Слідство веде НАБУ”.
Гру створено для студентів-юристів, журналістів-розслідувачів, громадських активістів, які викривають корупцію, а також для молодих слідчих, які розпочинають кар’єру в правоохоронних органах. Для успішного проходження гри потрібно провести низку слідчих дій, зібрати докази, повідомити особі про підозру та скерувати справу до суду.
Інтерактивний формат допоможе розширити знання та вдосконалити навички щодо викриття незаконних дій чиновників, оцінити масштаби розслідування топкорупції та розібратися в тонкощах слідчих дій.
У грі поєднали відеолекції та завдання, розкривши дозволені аспекти роботи детективів. Кожен етап гри містить відео з порадами від експертів.
Інтерактивний курс-гру НАБУ розробило спільно зі студією онлайн-освіти EdEra за підтримки Антикорупційної ініціативи Європейського Союзу в Україні.
Провести власне розслідування можна за посиланням.
“Медіаграмотна місія”: гра від IREX про медіаграмотність
Ще в 2015-2016 роках Рада міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX), Академія української преси та волонтерський інтернет-проєкт StopFake представили проєкт “Програма медіаграмотності для громадян”.
У межах нього розробили дистанційний курс про медіаграмотність, а також інтерактивну гру “Медіаграмотна місія”, яка доступна й досі.
Гра дає можливість перевірити свої знання й навички з медіаграмотності та критичного мислення, а також поліпшити їх. Головна мета — навчити користувачів медіа розпізнавати джинсу, маніпуляції та фейки. У грі використано реальні кейси та пояснення, що допомагають ліпше засвоїти матеріал.
Завдання гравця — знищити “Фабрику брехні”, яка поширює неправдиву інформацію та маніпулює свідомістю суспільства. Щоб успішно пройти гру, потрібно застосовувати критичне мислення та базові знання із журналістики та медіаграмотності.
Проєкт розрахований на аудиторію 18+, оскільки, як зазначають розробники, “гра створена за методиками навчання дорослих”.
“Критикотики”: гра від “Освіторії” про критичне мислення
Ще одна освітня гра, яка допомагає розрізняти фейки та маніпуляції — “Критикотики”. Вона розрахована на дітей від 10 років і дорослих. Ціль гри — розвивати критичне мислення, яке допомагає опиратися маніпуляціям.
Проєкт розробили та презентували експерти громадської спілки “Освіторія” в лютому 2021 року. Розробники кажуть, що ідея гри виникла, коли розпочався перший карантин COVID-19. Адже тоді було багато невизначеності та непотрібної інформації.
Гра містить понад 40 завдань з когнітивних упереджень, що зумовлені суб’єктивними переконаннями, стереотипами, проблемами в обробленні інформації тощо. Завдання допоможуть розпізнавати фейки, приховану рекламу та маніпуляції.
Головним героєм у грі є персонаж Кіт Інжир, у якого є власні сторінки на Facebook та в Instagram. Мета гри — “нагодувати” кота правильними відповідями, за які учасник отримує фішки. Переможцем стає той, хто отримає найбільшу кількість фішок.
Придбати настільну друковану версію гри можна за посиланням. Розробники також планують випустити електронну версію гри у формі мобільного застосунку, а ще англомовну версію.
Про політичний контекст
“УПА – відповідь нескореного народу”: гра від Інституту національної пам’яті про історію України
Настільна освітня гра-стратегія, яка розповідає про боротьбу УПА проти нацистів і совєтів. Її презентував Інститут національної пам’яті у 2018 році до Дня Українського козацтва.
Крім самої гри, до комплекту входить посібник, який розповідає про історію створення УПА, її головних історичних персонажів та боротьбу, що тривала більше двох десятиліть.
Аналогічну за принципом гру, але на тему Української Революції 1917-1921 років Інститут випустив роком раніше. Вона має назву “Сто років Українській Революції”. Розробники зазначають, що вся зібрана в іграх інформація взята з історичних джерел та відповідає реаліям.
Усі комплекти обох ігор передали до шкіл, щоб гейміфікувати уроки з історії України. Проте можна самостійно роздрукувати поле, картки, фішки та правила гри за посиланням.
“Переселенська блуканина”: гра від Stabilization Support Services про проблеми переселенців
Благодійний фонд Stabilization Support Services у 2017 році розробив настільну гру “Переселенська блуканина”. У ній розкрито досвід реальних переселенців, які через війну були змушені покинути свої домівки.
Ігрове поле складається з типових ситуацій, з якими стикаються внутрішньо переміщені особи в повсякденному житті: пошук житла й роботи, бюрократична тяганина, упереджене ставлення тощо.
Учасникам гри пропонують перевтілитися в переселенців і пройти шлях від переїзду до інтеграції в новому місці. До речі, автори гри самі є переселенцями з Донецької та Луганської областей, тому не із чуток знають про проблеми внутрішньо переміщених осіб.
Головною метою гри було викликати в людей емпатію. За результатами опитування гравців, 45% з них після участі в грі змінили своє ставлення до переселенців в позитивний бік, а 34% висловили співпереживання.
Отримати комплект настільної гри можна, заповнивши гугл-форму за посиланням.