fbpx
Зсередини

Як знімати предметну фотографію. Поради Анастасії Федоренко

Секрети flat lay зйомки
Данилюк Даяна, 26.10.2020

Анастасія Федоренко — лекторка Bazilik School, SMM-менеджерка China Hi, Vietnam Hi, контент-мейкерка, фуд-стилістка. У минулому працювала SMM-менеджеркою одеських закладів Make my cake та White Whale Coffee.


Що таке flat lay?

За визначенням, flat lay — це пласке зображення предметів, які лежать на поверхні. По суті це різновид предметної фотографії, який можна використовувати для будь-якої сфери: від ресторанної та б’юті до зйомок одягу та канцелярії.

Проте варто пам’ятати, що фото ніколи не повинно бути пласким на вигляд. Інакше воно нічим не відрізняється за об’ємністю від графічного дизайну, який роблять у 2D. Моє основне правило у flat lay зйомці — зробити фото живим, щоб людина відчувала, ніби вона може протягнути руку до екрана і взяти зображені предмети.

Для мене flat lay — це предметна фотографія, з якою потрібно “гратися”. Міксувати кольори, предмети різних розмірів та фактур, щоб композиція привертала увагу споживача.

 Для мене flat lay — це предметна фотографія, з якою потрібно “гратися”


Що потрібно для знімка в стилі flat lay

Техніка. Передусім нам потрібен телефон. Я фотографую на iPhone 11 Pro, але це не означає, що класну фотографію неможливо зробити на іншу модель телефона. На одному з flat lay воркшопів студентка робила знімки на шостий айфон, і вся група була дуже здивована, що фотографії вийшли якісними й гарними. Але, звісно, якість фотографії буде дещо відрізнятись залежно від телефона, на який ви знімаєте.

Насправді для предметної фотографії нам важливіше світло, аніж пікселі на телефоні. Якщо ви зніматимете в умовах достатнього освітлення — штучного чи природного, ваша фотографія не програватиме в якості.

Коли я працювала в Make my cake, у нас не було окремої студії чи софт-боксу, але у крамниці було підвіконня з білими стінами й хорошим освітленням. Більшість фотографій для Instagram ми знімали саме на цьому місці. Використовуючи правильну композицію та “граючись” із ракурсами, я створювала хороші кадри без дорогої техніки.

Допоміжні засоби. Перш за все, нам потрібен фон, на якому ми розмістимо предмети. Залежно від їх розмірів можна скористатися звичайними кольоровими аркушами паперу або ж придбати спеціальний фотофон. Загалом вашим фоном може бути будь-який предмет: від столу з кам’яною чи дерев’яною поверхнею до постільної білизни. Головне зробити хорошу композицію, не забувати про світло й обрати правильний ракурс зйомки.


Які бувають ракурси

Навіть композиційно правильну розкладку flat lay можна зіпсувати неправильним ракурсом. Тому ми згадуємо про те, що цей вид фотографії потребує гри. Ми повинні експериментувати з різними ракурсами, змінювати розміщення предметів та прибирати будь-яку деталь, що, як нам здається, погіршує композицію.

Я розповідаю студентами про 11 різних типів ракурсів, хоча насправді їх може бути стільки, скільки ви самі вигадаєте. Сьогодні ми поговоримо про три основні: крупний план, фреймінг та діагоналі.

1.

Крупний план або, як його ще називають, close up — це коли 80% місця на фотографії займає наш головний предмет, товар тощо. Через такий ракурс ми акцентуємо увагу на деталях, показуємо структуру, щоб глядач зміг детально роздивитися об’єкт.

2.

Фреймінг (від англ. frame — “рамка”) — цей ракурс означає обрамлення в певну композицію. Тобто ми поміщаємо всі предмети в рамку, всередині якої у нас міститься головний акцент фотографії.

Фреймінг також часто використовують для модельних зйомок, коли модель перебуває всередині композиції, а обрамляє її рамка для фото, сонячні промені тощо.

У предметній фотографії фреймінг, на перший погляд, — це купа розкиданих предметів. Проте щойно ти почнеш розглядати таке фото, то зрозумієш, що всі вони ведуть нас у центр фотографії з основним об’єктом. Однією із цінностей цього ракурсу є затримка уваги глядача. Таке фото не хочеться одразу прогортати в Instagram-стрічці — затримуєшся на певний час, щоб роздивитися всі деталі.

3.

Ракурс діагоналей можна легко сплутати із симетрією та повторами. Адже в такому кадрі ми справді розміщуємо кілька предметів у певному порядку та симетрично один до одного. Головний фокус — сфотографувати розкладку по діагоналі, щоб вона здавалася набагато більшою за сам кадр. Такий ракурс наповнює фото динамікою.


Додатки для оброблення фотографій

Наостанок нам потрібно відредагувати готові фотографії. Мій базовий набір для оброблення мобільних фото складається з трьох додатків: для накладання фільтрів, кольорокорекції та ретачу.

Передусім, ще під час зйомки я намагаюся зробити все так, щоб знадобилося мінімум оброблення. Це важливо і для продуктових фото, щоб не спотворювати кольори й передати властивості продукту.

1.

VSCO

VSCO — мій топ серед додатків для оброблення й накладання фільтрів. Крім широкого інструментарію, у VSCO відмінна комунікація: є сайт, блог, стрічка новин і власні соцмережі. У додатку я зазвичай накладаю фільтр, змінюю температуру фото, за потреби додаю зернистість.

У мене оформлена підписка VSCO X. Вона коштує близько $20, але відкриває купу можливостей: доступ до всіх фільтрів, а також бонусні — лише для власників підписки. Усі ці фільтри можна використовувати і для оброблення відео. Це велика перевага, адже так зберігається цілісна стилістика профілю й не потрібно завантажувати нічого додатково для роботи з відеофайлами.

У мене в “обраному” збережено близько 30 улюблених фільтрів. Але найчастіше я використовую А6, А4, А9 та М5. Є ще багато фільтрів, які добираю під фото для різних проєктів, щоб вони відрізнялися один від одного. Іноді взагалі не використовую фільтрів.

2.

SNAPSEED

У SNAPSEED багато інструментів, які допомагають зробити фото ідеальними без фільтрів. Тут я працюю з експозицією, темними та світлими відтінками, балансом світла, додаю різкість і “граюся” зі структурою.

Мені принципово користуватися цією програмою, тому що саме в ній бачу, як поліпшується якість знімків. Фільтри в цьому додатку не використовую — у моєму випадку і з моїм баченням вони не дають потрібного результату.

3.

TOUCHRETOUCH

TOUCHRETOUCH — цей додаток допоможе прибрати з фото розетки, тріщини, сміття, нерівності та будь-які інші “неідеальності”. Є безкоштовний аналог цієї програми — Photoshop Fix, але Touchretouch, як на мене, зручніший.


І наостанок. Щоб навчитися створювати класні предметні фотографії, я раджу всім розвивати надивленість. Не потрібно шукати фото в Pinterest і повторювати його, але варто знайти Instagram-акаунти, які щоразу надихатимуть вас на нові ідеї. Надивленість — це про те, щоб шукати натхнення в усьому, що вас оточує.

 Дізнатися більше про предметну фотографію, ракурси, роботу з композицією можна на Flat Lay Workshop від Насті Федоренко в Bazilik School. Під час практичної частини Настя навчить працювати з реквізитом, фонами і створювати інстаграмні знімки.  

Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень