fbpx
Кейси/Розбір кейсів

Чи все можна назвати плагіатом та крадіжкою?

Суперечка через авторство кави між SOCAR та Вадимом Грановським, засновником компанії Coffee in Action
Дяченко Віктор, 17.01.2024

Задум цього матеріалу народився за кілька секунд, адже творчих людей обурює питання плагіату, крадіжок ідей та робіт. Останні роки українці фіксують численні випадки викрадення нашої культурної спадщини росією. Обурливо, коли подібне відбувається всередині країни. Тож цей матеріал має на меті з’ясувати, що вважається плагіатом та чи завжди можна захистити свою креативну ідею?

Що сталося?

Ще в листопаді 2023 року мережа АЗС SOCAR презентувала новий зимовий напій — каву Black Red. Це ароматне американо, вдало поєднане зі згущеним азербайджанським гранатовим соком та спеціально підібраною сумішшю зимових спецій, що розкриває всю палітру смаків напою.

Декілька місяців потому, 15 січня 2024 року, підприємець, засновник компанії Coffee in Action Вадим Грановський та автор напою Flat Red на своїй сторінці у фейсбуці опублікував допис-звинувачення в плагіаті.

За словами Грановського, у 2019 році він зареєстрував торгову марку Flat Red, проте залишив рецепт відкритим. «Кожен може готувати цей напій — це кава з українською душею. Десятки кав’ярень в Україні скористались нагодою — українцям припала до смаку кава з гранатом.»

Головна претензія: «SOCAR, чому плагіат, а не колаборація?».


Реакція пресслужби SOCAR

На допис відреагувала PR-директорка SOCAR Energy Ukraine Олена Осипчук. Ми звернулися за розширеним коментарем щодо ситуації. Відповідь наводимо далі:

«Перед початком повномасштабного вторгнення компанія SOCAR вела перемовини з декількома агенціями для розширення кавової лінійки. Особистого спілкування представників компанії з паном Вадимом Грановським не було, тільки з агенцією, яка представляла його пропозицію. Хочу зауважити, що пан Грановський пропонував свій авторський рецепт не тільки SOCAR, а й іншим великим автозаправним мережам. Зокрема, WOG, де я в той час працювала. І на зустрічі, де я теж була присутня, він пропонував для мережі АЗК WOG його авторську каву Flat Red.

Утім, зараз пан Вадим чомусь це заперечує.

Пан Грановський звинувачує SOCAR у плагіаті: 1. Назви напою. 2. Рецепту напою. 3. Презентації Flat Red, яку нам надала агенція, що представляла його інтереси. 4. Його власних текстів.

Олена Осипчук
Олена Осипчук, PR-директорка SOCAR Energy Ukraine

1. Назва напою, яку запатентував пан Грановський – Flat Red. Назва напою, що продається в мережі SOCAR – Black Red. Як мені відомо, саме торговий знак Flat Red зареєстрував пан Вадим. Наша назва – Black Red. Слово red саме собою – у вільному вжитку.

Тож тут плагіату бути не може. Історія знає багато подібних ситуацій. Як влучно зазначив один юрист у коментарі до посту Вадима, слово dent чи слово fresh є у назві більшості зубних паст. І це є нормальним явищем, це не привід звинувачувати когось у плагіаті.

2. Рецепти напою різні. У пана Грановського до рецептури входять подвійний еспресо, гранатовий та апельсиновий фреші. У SOCAR – американо, нашараб (гранатовий соус на основі згущеного натурального соку) та спеції. Очевидно, що складники й рецепт напою істотно відрізняються. Єдиним спільним інгредієнтом є кава, та навіть тут є різниця.

3. Надаю вам наші релізи. Презентація, надана агенцією, захищена договором про нерозголошення конфіденційної інформації. Можливо, пан Грановський зможе вам її надати. Спробуйте пошукати в ній плагіат. Я не знайшла.

4. Які саме «власні тексти» має на увазі пан Вадим, мені незрозуміло. Але можу сказати, що всі анонси й пресрелізи ми готуємо самі. Ми ніколи не використовували чужі тексти й будь-які інші форми комунікацій без попереднього погодження з автором.

Окремо хочу наголосити (я про це вже писала пану Грановському в коментарях до його допису): SOCAR понад 10 років щоосені проводить «Гранатові тижні». У цей період на наших АЗК продаються різноманітні страви та напої, де обов’язково одним зі складників є гранат у тій чи іншій формі. Щороку ми розширюємо перелік продукції зі вмістом гранату і його похідних (фото додаю).

Дуже прикро, що запуск нового кавового напою із додаванням нашарабу та спецій у дні наших «Гранатових тижнів» спричинив таку реакцію пана Вадима.»


Вадим Грановський, підприємець, засновник компанії Coffee in Action та автор напою Flat Red

За останній рік Flat Red став популярним у всьому світі. І я думаю, що це причина, чому SOCAR саме зараз вирішив створити цей напій. Наприкінці 2021-го та на початку 2022 року креативна агенція презентувала ідею колаборації для відділу маркетингу компанії SOCAR. Звичайно, повномасштабне вторгнення зупинило ці перемовини. Але було декілька зустрічей і попереднє позитивне рішення.

Саме тому я стверджую, що SOCAR скористався цією ідеєю. Сама ідея — це також предмет авторського права.

Flat Red роками готують на подіях: корпоративах, семінарах, презентаціях. Він добре відомий. Ми шість років готуємо цей напій на Leopolis Jazz Fest, три роки готували його в Українському домі у Давосі. Свідчення цього легко знайти через пошук у ґуглі: новини з десятка країн. Тому я впевнений, що назва Black Red не є випадковою. І рецепт кави з гранатом — саме ми пропонували SOCAR адаптувати оригінал до потреб мережі заправок.

Фото 2016 року, архів В. Грановського

Ця ситуація викликала яскраві емоції у користувачів соцмережі, тому ми вирішили з’ясувати юридичний аспект питання — чи можна вважати продукт від SOCAR плагіатом?

На чиєму боці закон?

«Я ознайомився з дописом та коментарем пресслужби SOCAR і, з юридичної точки зору, не бачу порушення зі сторони компанії SOCAR.

Почну з того, що рецепти не охороняються авторським правом. Може захищатися текст, але виріб за цим самим рецептом не буде розглядатися як порушення інтелектуальної власності. Також ми бачимо, що пан Вадим має ідею кави з поєднанням соку гранату й апельсина. А в АЗС рецепт: кава, гранатовий сироп та спеції.

Схоже на те, що пан Вадим намагається звинуватити компанію у тому, що вони вкрали його ідею «кави з гранатовим соком». Але ідеї не охороняються авторським правом, тільки їх фактичне втілення. Тобто кожен може придумати вживати каву з апельсиновим, ананасовим соком, тоніком чи іншими поєднаннями.

У пана Вадима є торговельна марка Flat Red, яка зареєстрована, зокрема, для кави та кавових напоїв. І якби SOCAR назвали так власну каву, то тут можна було б говорити про порушення прав на ТМ. Однак назва кави SOCAR інша — Black Red.»

Максим Попов, партнер Mentors Law Firm, автор проєкту Fashion Law in Ukraine

Тож захистити можна лише текст рецепта (заборонити його передрук без згоди автора), але приготування страви вже не є порушенням авторського права. І це логічно, бо тоді кожен з нас чинив би акт беззаконня, готуючи сніданок, обід чи вечерю. Але попри це залишається чимало запитань.

Як захистити авторським правом ідею?

«Ідеї не охороняються авторським правом. Це зроблено для того, щоб був баланс між захистом прав творчих людей та розвитком усього суспільства. Наприклад, ми вдвох можемо мати ідею створити каву з соком, але в кожного буде власна реалізація. Ми вдвох можемо мати ідею медіа про комунікацію, але реалізація, дизайн, підходи будуть різними. Саме тому ідея не може захищатися авторським правом, щоб уникнути монополізації кимось одним.»

 Ідеї не охороняються авторським правом

Як же бути компаніям, які будують багатомільйонний бізнес на авторській рецептурі своїх продуктів? Це банальна прогалина в законодавстві?

«Ми маємо такі приклади не лише в Україні. Смак та аромат не є обʼєктами в розумінні авторського права. А компанії під силу створити систему захисту своєї рецептури.

Серед варіантів — комерційна таємниця, підписання договорів про конфіденційність (NDA) із працівниками та підрядниками, посилення свого бренду, впізнаваності. Але ви легко знайдете на ринку аналогічні смаки бургерів чи соусів, які вони додають. Якщо ці копії матимуть таку саму назву — компанія зможе надіслати претензію. Однак якщо єдиним запозиченням є схожий смак — шансів тут небагато.»

Фото з соцмереж Вадима Грановського

Який, на вашу думку, є варіант розвитку подій у ситуації між SOCAR та Вадимом Грановським?

«Щодо юридичного складника — малоймовірно, що вдасться довести порушення. Так, факт попередніх зустрічей може натякати, що SOCAR не самостійно створив цю ідею. Однак гранат є типовим продуктом для SOCAR та Азербайджану в цілому. Товари поєднує лише спільна ідея, продукт реалізовано за іншою рецептурою, тому позиція для претензій тут не видається сильною. Хоча, можливо, метою є викликати суспільний резонанс та наштовхнути на колаборацію.»

Якщо вам цікава ця тема, читайте наші матеріали: Просто про складне: авторське право в Україні та Чим відрізняються авторське право, торговельні марки та патенти: відповідає юрист


Маєте свою історію?

Якщо ви хочете поділитися власною історією щодо захисту авторських прав — пишіть нам на редакційну пошту. Охоче розглянемо приклади розв’язання ситуацій та поділимося ними із читачами Bazilik Media.

Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень