fbpx
Конспект

Як вийти на англомовний ринок, захистити дані в мережі та лагідно українізуватися: поради від учасників YouTube Mates 

Конспект події для українських ютуберів від Львівського медіафоруму
Bazilik Media, 10.11.2022

Наприкінці жовтня у Lviv Media Hub зібралося 25 українських відеоблогерів, щоб знайомитись, партнеритись і вчитися в спільноті однодумців. Подію для контент-мейкерів YouTube Mates організував Львівський медіафорум, який з 2013 року розвиває “здорові” медіа в Україні.

Протягом трьох днів учасники YouTube Mates генерували ідеї для роликів та колаборацій, шукали нові інструменти розвитку своїх проєктів, намагалися уважно слухати колег та змагалися за першість у категорії найкращих жартівників.

Читай повний конспект фінального дня YouTube Mates у нашому матеріалі.


Як вийти на англомовний YouTube

Віктор Волинець, 
керівник ГО “Кузня Українських Ютуберів” та автор YouTube-каналу “ЗупиниГуся”

Український контент часто є настільки крутим та унікальним, що його аналогів не знайдеш в YouTube взагалі. Наприклад, у Києві є проєкт “ЗупиниЛося”, що має на меті донести українським водіям правила дорожнього руху. Я захопився цією ідеєю і створив власний канал “ЗупиниГуся”, який розвиваю у Черкасах.

Зйомка роликів — це складно й дорого, особливо коли твоя робота тримається на донатах. До того ж пригнічувати її може реакція аудиторії — я маю багато хейтерів і тролів, а також людей, які знецінюють мою діяльність. Відчуваючи моральну втому, деякий час я не знімав ролики. Допоки в моє життя не прийшов англомовний YouTube.

Я вирішив перекладати свої відео та орієнтуватися на зарубіжну аудиторію. Так я створив англійську версію свого каналу Stop the Goose. З початком повномасштабного вторгення я переформатував діяльність каналу і тепер за допомогою нього збираю донати від англомовних користувачів на допомогу Україні.


Як створити канал для англомовного YouTube

Перше, що ми повинні вигадати — це назва каналу, образи, персонажі й стиль обкладинок. Також на цьому етапі думаємо над форматом каналу, нашими цінностями та цілями, яких хочемо досягти за допомогою контенту. Не забуваємо про конкурентів, унікальну торгову пропозицію та цільову аудиторію.

Це стандартний шаблон, який чудово працює на етапі розробки.


Як запускався я

Спершу я виклав 3-5 відео. Це можна робити навіть в один день, тому що YouTube на це жодним чином не реагує. Відео можуть хоч декілька місяців бути на вашому каналі, і лише коли ви додасте на них трафіку — YouTube їх помітить.

Достатньо буде вибірки з 300-400 людей, щоб YouTube зрозумів портрет аудиторії і показував ваші відео відповідним користувачам.


Як нарощувати трафік “хвилинками”

“Хвилинка” — це коротке відео-панчлайн (речення, що підсумовує суть, зазвичай дотепне або з неочевидною думкою — ред.), в якому має бути сетап (обкладинка й назва відео, що привертають увагу). Цей тип контенту виник від дитячого, адже діти не можуть довго утримувати увагу й потребують постійної зміни картинки.

Нещодавно YouTube визнав, що ввів поняття “задоволення як глибина переглядів” — вона дорівнює серії переглядів. Тож виходить, що для поліпшення роботи алгоритмів доцільно довге відео або подкаст різати на маленькі “хвилинки”. Такі відео повинні тривати щонайбільше 1-2 хвилини й обовʼязково мати закінчену думку наприкінці.

Це не YouTube Shorts. “Хвилинки” містять рекламу, яку YouTube ставить на початку відео й після 30 секунд. Тож аби сервіс за допомогою власних алгоритмів просував ваші “хвилинки”, ви повинні утримати глядача більш як на 31 секунду.

Цей тип контенту чудово підходить для запуску нових каналів, тому що завдяки коротким відео ви можете згенерувати новий трафік.

Для користувача вони працюють у такий спосіб: він бачить короткий ролик, який його зацікавив, але не насичується ним. Він може або подивитися інші частини цього ж випуску або одразу перейти на оригінальне відео. Водночас YouTube бачить, що користувач додивляється відео до кінця, ще й “гуляє” вашим каналом, а тому додає вам трафіку та допомагає алгоритмами.


Звідки брати трафік

01.

TikTok.

Класно визначає ваш трафік та аудиторію, оскільки має потужну нейромережу. Публікуючи цікавий шматочок відео в TikTok, можна отримати багато переглядів. Як і з “хвилинками” — потрібно дати короткий ролик із завершеною думкою, а додатково прописати назву свого YouTube-каналу в коментарях або шапці профілю.

Раджу використовувати саме цей метод, адже YouTube дає кращий трафік, коли вас шукають через Пошук. Це справді може відсіяти велику кількість людей, але ті користувачі, які до вас дійдуть, будуть справжніми звірами.


02.

SEO.

Обовʼязково додавайте до всіх ваших роликів теги та описи. Правильно дібрані теги допоможуть системі YouTube та користувачам зрозуміти, про що саме ваш ролик. За допомогою своїх алгоритмів YouTube зіставляє пошуковий запит користувача та відеоролики в мережі, після чого пропонує найбільш релевантний контент. Також не забувайте стежити за конкурентами й оптимізуватися під них.


03.

Спільнота.

За допомогою спільноти в YouTube ви можете спілкуватися з вашою аудиторією безпосередньо в мережі. Активність підписників та їхні вподобання YouTube також зчитує, після чого додає трафік на ваш канал і пропонує його людям зі схожими інтересами. Тож робіть щоденні пости, проводьте опитування й додавайте до них картинки.Додатково свій канал можна рекламувати в інших спільнотах.

Додатково свій канал можна рекламувати в інших спільнотах.

Головний секрет 

Аналізуючи схожості й розбіжності між менталітетами, ми можемо знайти те, що для України буденне, а для інших країн — ні.

Це і є ключ до переглядів на англомовному YouTube.


Як протидіяти сталкінгу та деанону

Перше, що потрібно розуміти — особистих даних не існує. Вони збираються дуже давно, і не тільки з боку держави. Ваші особисті дані можуть продати іншій людині, до того ж за невеликі гроші, або ж знайти у відкритих джерелах.

Яку особисту інформацію можна “дістати” з відкритих (або майже відкритих) джерел:

  • фактичне місце проживання;
  • номер телефону;
  • паспортні дані;
  • авіаперельоти;
  • анонімні сторінки в соцмережах;
  • номери автомобілів;
  • номери банківських карток;
  • адреси й імена родичів;
  • ваші вподобання (їжа, доставка одягу тощо);
  • доступи до хмарних сервісів;
  • паролі до соцмереж та багато іншого.

Після 2014 року в Україні відкрили дуже багато державних баз даних, наприклад, реєстр юридичних та фізичних осіб, реєстр нерухомого майна, реєстр судових рішень. Це було зроблено, зокрема, для журналістів, які проводять розслідування. І коштує ця послуга лише 30 грн.

Толік Остапенко,
редактор “Телебачення Торонто”


Соцмережі

Ми рідко задумуємося над тим, який контент публікуємо в соцмережах. Умовно, частина твого вікна може потрапити на фото, а після того, як ти закинеш його в сторіс — тебе легко задеанонити (зняти анонімність).

За допомогою соцмереж можна знайти фактичне місце проживання — ваше та ваших родичів, а також виконати зворотний пошук. Коли в людини є сторінка у Facebook — вона зареєстрована на певний номер та пошту. Тож коли хакер дізнається ці дані — він може дізнатися про вас абсолютно все.

Порада: якщо ви записуєте відео вдома, варто стежити за тим, щоб у кадр не потрапляли ті частини оселі, які може розпізнати сервіс пошуку за фотографією.

Ще одна порада: не надсилайте в Telegram фотографії файлами. У такому випадку мережа стискає сам файл і надалі дозволяє за допомогою фото знайти ваші метадані.


Телеграм-боти “Пробівони”

Такі боти використовують росіяни для “пробивання” людини. Але найгірше те, що їх використовують ФСБ та російські правоохоронці для пошуку інформації.

Що можна дізнатися за допомогою ботів:

  • сторінки соцмереж;
  • номер телефону;
  • іноді паролі (неактуальні);
  • авіаперельоти;
  • номер паспорта;
  • архівні фотографії з ВКонтакте.

Банальні дієві поради

  • Сучасний світ побудований так, що ти завжди залишатимеш принаймні найменші цифрові сліди. Але ось перелік порад, які можуть завадити комусь задеанонити вас:
  • Ваше завдання — не підчистити всю інформацію про вас, а ускладнити пошук.
  • Періодично потрібно змінювати паролі. А ще вони мають бути унікальними для кожного сайту. Якщо ви колись чули новину про злиті хакерами паролі, то знайте, що це правда і купити базу з паролями доволі легко.
  • Стежте за сторінками батьків або друзів, які приходять до вас у гості.

  • Намагайтеся під час зйомок мінімально “світити” ту частину квартири, яку видно ззовні. Ваше місце проживання можна знайти навіть за віконною рамою — для цього достатньо скористатися Google Maps.
  • Користуйтеся сервісами маскування поштової скриньки. Під час реєстрації на деяких сайтах Apple почала пропонувати “приховати реальну адресу”. Це роблять для того, щоб хакер, який купує базу даних, не дізнався вашу точну електронну адресу й, відповідно, пароль до скриньки. Знову ж таки, ми намагаємося максимально ускладнити пошук.
  • Видаляйте з телефона вразливий контент.
  • Намагайтеся замовляти їжу або доставку не прямо до квартири.


Макс Щербина,
журналіст та співведучий “Телебачення Торонто”

YouTube Mates було створено з метою нарешті всіх познайомити. Зібрати ютуберську спільноту разом, обмінятися досвідом і надати нові інструменти для розвитку проєктів.

Український YouTube — це те, що стається на очах у всіх українців останні кілька років. Цей розвиток важливо підтримувати, а також розширювати кругозір наших ютуберів. Бо насправді в нас ще дуже багато вільного простору, який потрібно заповнювати. Зараз в українського YouTube зʼявилося власне “обличчя”, глядачі вже мають власні асоціації та улюблених блогерів у різних категоріях.

Тому потрібно підтримувати тих ютуберів та канали, які вже є, та збільшувати наші обсяги — якщо ви давно хотіли створити власний YouTube-канал, то, повірте, зараз саме час. У нас є ілюзорна думка, що українською повинно бути лише щось неймовірно класне, а тому багато хто вважає, що це не про нього. Насправді ж українською має бути весь контент — на кожного блогера знайдеться свій глядач, тому ми повинні максимально закривати потреби нашої аудиторії.


Про колаборації: поради від ютуберів

 Колаборація з іншим ютубером може мати як позитивний ефект, так і негативний. Тож передусім подумайте, що ви хочете від неї отримати та як ви це будете робити.

 Найлегше вимірювати успішність колаборації у цифрах. Тому якщо ви запрошуєте до себе на канал якогось гостя, ваше завдання — настільки класно розповісти про його особистість та цінності, щоб він отримав конкретні переходи, підписки та інше.

 Розповідайте про запрошену людину нову інформацію, яку ще ніхто не чув. Шукайте ті деталі та неочікувані дрібнички, які зацікавлять вашу аудиторії та будуть не відомі його шанувальникам.

 Знаходьте точки перетину або, навпаки, шукайте свої розбіжності. Саме вони можуть стати цікавою темою випуску та обговорення.

 Користь від колаборації може бути й ефемерною. Наприклад, якщо ви шукаєте способи підвищити свою репутацію — співпрацюйте з різними блогерами, знайомтеся з їхньою аудиторією та розповідайте про свої проєкти.

 Залишайтеся людьми та поважайте одне одного. Якщо ви відчуваєте, що не хочете робити колаборацію — краще не робіть. Важливо, щоб після такого формату співпраці всі сторони отримали позитивний досвід.

 І не забувайте, що головна, така собі метафізична, ціль колаборацій — це дати аудиторії поштовх до пошуку нових каналів та облич в українському сегменті YouTube.

 Якщо статистика вашого каналу пішла вниз, ви справді можете отримати новий виток розвитку за допомогою колаборації. Але не покладайтесь виключно на свого партнера. Замість вас ваш канал ніхто не поліпшить.


Як лагідно українізуватися за допомогою YouTube-каналу

 Не поводьтеся зверхньо та спирайтеся лише на особистий досвід. Люди не люблять, коли їх повчають та звинувачують. Зрозумійте, що ви вже цей шлях пройшли, а хтось лише на нього став.

 Ми готові дослухатися до інших, коли впізнаємо себе в чужому побуті та проблемах.

 Українізація — це не одноденний процес. Ваш глядач бачить результат і також прагне його досягти, але ви повинні донести йому, що диво не трапиться за один день. Потрібні час та наполегливість.

 Починати потрібно із себе. Навіть якщо ти зростав в українськомовному середовищі, спробуй поставити себе в позицію людини, яка цього не мала. Зрозумій, як мислить аудиторія, якій ти намагаєшся донести свої меседжі.

 Немає жодних лайфхаків. Але є формати, у яких можна втілити ваші ідеї: запросіть класного відомого блогера та поділіться його досвідом або знайдіть тему, в якій ви можете зробити ролик у стилі “розвінчення міфів”.

 Спробуйте сприймати будь-яку нішу в українському сегменті як абсолютно порожню і станьте тією людиною, яка намагається її заповнити. Можна брати старі теми, але перепаковувати їх по-своєму і створювати унікальний контент.

 Поясніть аудиторії, що українізація — це не про відречення від минулого досвіду, а про відкриття нового світу. Вимикайте меншовартість.

 Контент можна робити зі всього того, що загальна маса пропустила за останні роки, поки ми перебували під впливом російської культури. Навіть якщо вам здається, що це буде нецікаво — не бійтеся створювати нову нішу.


Ярема Дух,
автор каналу “Ярема Дух”

Я переконаний, що причина, з якої ми 8 років успішно протистоїмо росіянам, — це наша єдність. Незалежно від різних життєвих чинників усі ми розуміємо, хто наш ворог і на кого потрібно націлити всю лють.

YouTube Mates — це ще один спосіб допомагати країні, наближати її до перемоги, триматися разом.

Найважливішим для мене було просто подивитися на цих людей. Зрозуміти, якими інструментами вони користуються в роботі та як працюють, проаналізувати, як роблю я та оцінити загальний результат. Нині я більше слухаю, ніж розповідаю, а також час від часу намагаюся смішно жартувати.

Артем Албул,
автор каналу “Клятий Раціоналіст”

Останні 8 місяців ми всі напружені та завантажені роботою, тому подібне спілкування з людьми, які чудово тебе розуміють, — це ментальне перезавантаження.

Цей об’єднавчий чинник, коли в одному місці збираються різні локальні блогери, — однозначно допомагає. У кожного своя причина: хтось відчуває, що його каналу треба бустернутися, хтось утомився від одноманіття і мріє про колаборацію з іншим блогером.

Дарка Гірна,
авторка каналу Faces of Independence

Заходи, схожі на цей, завжди дарують тобі не тільки емоції, а й нові думки та досвід. У нашому випадку це був особистий досвід понад 30 контент-мейкерів з різними поглядами. Тому реальні знання, які я отримала за три дні YouTube Mates, навіть перевершили мої очікування. Відтепер я більш осмислено створюватиму контент, адже раніше мій підхід до роботи з каналом був радше інтуїтивним.

YouTube може бути вашим інструментом донесення важливих змістів. Це більше ніж самолюбування або переслідування цифр.


YouTube Mates підтримали Празький громадянський центр, n-ost і Телебачення Торонто.

Читайте також у рубриці Конспект
/ Що читають тату-майстрині: книжкова полиця Уляни Нєшевої
Що і як говорити, щоб вас почули іноземці?
Про це розповіли Тома Істоміна, співзасновниця та заступниця головного редактора Kyiv Independent та Дарина Шевченко, CEO Kyiv Independent
/ Які книжки читають експерти та організатори фестивалю «Книжкова країна»
Добірка книжок, на які варто звернути увагу
Як протистояти оновленим російським ІПСО: рекомендації медіаекспертів
Українські медіаексперти виокремили конкретні загрози та дали рекомендації, як з ними впоратися.
Як побороти застарілу систему: кейс «Армія ТV»
Огляд роботи оновленого медіаресурсу Міністерства оборони України
Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень