fbpx
Кейси

Як утворилися назви відомих брендів

Facebook, IKEA, Coca-Cola, Reebok та інші
Коротенко Оля, 16.11.2020

Неймінг відіграє важливу роль для бренду. Часто над вигадуванням назви працює ціла команда професіоналів. Вони досліджують ринок, опитують людей у фокус-групах та проводять мозкові штурми.

Але не завжди до неймінгу ставляться так серйозно. Деякі назви утворюються органічно, без залучення копірайтерів. Багато компаній називаються на честь своїх засновників. А деякі назви взагалі з’являються випадково, через помилку в написанні.

Ми зібрали 15 назв відомих брендів, які мають цікаву історію виникнення.


Google

Назва найбільшої пошукової системи з’явилася через помилку. Коли засновники компанії Ларрі Пейдж і Сергій Брін думали над назвою, вони хотіли наголосити в ній на тому, що їхня система здатна обробляти величезну кількість інформації. Тож для назви обрали слово googol. Воно означає число, що складається з одиниці зі 100 нулями.

Зміна назви з Googol на Google відбулася випадково, на зустрічі з одним із засновників Sun Microsystems Енді Бехтольшаймом. Коли він підписував чек на суму 100 тисяч доларів на ім’я ще не існуючої компанії Googol Incorporated, то неправильно записав назву компанії і виділив кошти на Google. Щоб отримати гроші в банку, засновникам довелося зареєструвати фірму саме під цією назвою.


Facebook

Ідея назви Facebook у Марка Цукерберга була ще з дитинства. У школі, де він навчався, кожному старшокласнику видавали довідник із фотографіями, адресами й телефонами всіх учнів. Повна назва цієї книжки — The Photo Address Book (“Довідник адрес із фотографіями”). Але в розмові його називали коротко — The Facebook. Артикль “the” прибрали з назви в 2005 році, після того як компанія купила доменне ім’я facebook.com.

Основним кольором сайту був і залишається синій. Це також свідомий вибір, адже в Цукерберга дейтеранопія — характерна для 1% людей форма часткової кольорової сліпоти. Марк погано розрізняє червоний і зелений кольори, натомість синій — дуже добре.


Skype

Початкова концепція месенджера базувалася на словосполученні sky peer-to-peer, тобто “простір для спілкування тет-а-тет”. Тих, хто працював над проєктом, колеги називали skypers — за першими літерами назви технології. Після цього букву “r” прибрали, і утворилась відома всім назва Skype.


Sony

Назва компанії походить від латинського слова sonus, що в перекладі означає “музика”, “звук”. У 1950-х роках навіть прижився сленговий вираз sonny boy — так називали розумних молодих людей. Засновники новоявленої компанії просто підкорегували популярне слово, і вийшла проста та звучна назва.


Amazon

Засновник Amazon Джеффрі Безос обрав саме таку назву своєму бренду, адже хотів, щоб вона вказувала на великий потенціал та серйозні наміри компанії. У тлумачному словнику Безос натрапив на назву річки Амазонка — однієї з найбільших і найважливіших річок світу — і вирішив, що це вдала асоціація із чимось могутнім.


IKEA

Назва IKEA — це акронім, що розшифровується як Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd. Ingvar Kamprad — ім’я та прізвище засновника компанії, Elmtaryd — назва ферми, де він народився, а Agunnaryd — назва передмістя.


Snickers

Власник шоколадної фабрики Mars Incorporated Френк Марс випустив перший Snickers у 1923 році. Засновник компанії назвав батончик на честь улюбленого коня, якого звали Снікерс. З англійської snicker перекладається як “іржання”.

До речі, батончики Mars теж є винаходом Френка Марса. Нескладно здогадатися, як виникла ідея для назви цих солодощів.


Pringles

Є кілька версій щодо створення назви популярних чипсів. Одна з легенд свідчить, що назву Pringles взяли з телефонного довідника — чи то за назвою вулиці Pringle Drive, чи то за прізвищем Pringle. За іншою теорією, чипси назвали на честь Марка Прінгла, що в 1937 році запропонував новий спосіб оброблення картоплі.

Спочатку компанію назвали Pringle’s Newfangled Potato Chips (“Новомодні картопляні чипси Прінгла”), але в 1975 році назву скоротили.


Starbucks

Старбакс — це прізвище морського вовка з роману “Мобі Дік” Германа Мелвілла. Цей морський вовк став для засновників бренду взірцем відважного мореплавця. У назву бренду заклали романтичний образ мандрівника й торговця заморськими диковинками.

Про історію бренду Starbucks ми писали тут.


Coca-cola

Виробники Coca-cola кажуть, що смак їхнього напою утворився завдяки змішуванню листя чагарника кока й горіхів під назвою кола. Так і виникла назва — Coca-cola (соса leaves + kola nuts). Щоправда, слово kola стали писати через букву “c” — маркетологи вирішили, що назва з однаковими літерами залучатиме більше покупців.

Про комунікації Coca-Cola ми писали тут.


Pepsi

Напій Pepsi в 1893 році придумав американський фармацевт Калеб Девіс Бред. Спочатку він назвав газовану воду “Напій Бреда” (Brad’s Drink), але в 1898 році змінив назву на Pepsi Cola.

Назва походить від грецького слова “пепсіс”, що в перекладі означає “травлення”. Бред сподівався створити напій, який би оздоровлював травну систему й надавав сил. Приставка Cola в назві теж неспроста: до складу напою входив екстракт горіхів коли.


Maybelline NY

Компанію Maybelline створив фармацевт із Нью-Йорка Том Вільямс у 1915 році. Якось він побачив, що його сестра Мейбел змащує вії сумішшю вазеліну й вугільного пилу, щоб зробити їх темнішими. Вільямс відтворив цю суміш у своїй лабораторії і почав продавати під назвою Lash-Brow-Ine. Продукт став місцевим хітом, але назва була непривабливою для покупців. Тоді Вільямс вирішив перейменувати свій продукт на Maybelline, поєднавши в назві ім’я своєї сестри і слово “вазелін” (Mabel + vaseline).


Max Factor

Бренд Max Factor названо на честь його засновника Максиміліана Факторовича. Він працював помічником гримера у Великому театрі, а в 1895 році відкрив перший магазин косметики власного виробництва. Косметика була високоякісною, що зробило Максиміліана популярним. У 1904 році він разом із сім’єю емігрував до США і заснував компанію Max Factor, скоротивши для назви своє ім’я та прізвище.


Adidas і Puma

Обидва бренди утворилися після розпаду сімейної компанії з виробництва спортивних товарів Dassler. Два брати Адольф і Рудольф Даслери після смерті свого батька серйозно посварилися. Через це не захотіли продовжувати справи компанії Dassler і розділили сімейний бізнес. Рудольф забрав собі нову фабрику, а Адольф — стару. Вони домовилися не використовувати назву й символіку сімейного підприємства, тому виникла необхідність створювати повністю нові бренди. Адольф назвав свою фірму Addas, а Рудольф свою — Ruda. Але вже через кілька місяців Addas перетворився на Adidas (скорочення від Аді Дасслер), а Ruda — на Puma.

Про особливості бренду Adidas ми писали тут.


Reebok

У 1958 році Джозеф і Джефрі Фостери заснували компанію з назвою Reebok. Вони знайшли слово rnebok у словнику мови африкаанс. Книжку їхній дід Джо Фостер виграв у дитинстві на змаганні з бігу. Значення цього слова — швидконога африканська антилопа. Також воно позначає поняття “стрункість” і “граціозність”. Оскільки для англійської мови слово rnebok не надто милозвучне, його “облагородили” й перетворили на reebok.


Дізнатися більше про те, як створити назву бренду, можна на лекції Call me by your name від Анни Лісовської у Bazilik School

Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень