fbpx
Кейси

Як утворилися назви відомих брендів

Facebook, IKEA, Coca-Cola, Reebok та інші
Коротенко Оля, 16.11.2020

Неймінг відіграє важливу роль для бренду. Часто над вигадуванням назви працює ціла команда професіоналів. Вони досліджують ринок, опитують людей у фокус-групах та проводять мозкові штурми.

Але не завжди до неймінгу ставляться так серйозно. Деякі назви утворюються органічно, без залучення копірайтерів. Багато компаній називаються на честь своїх засновників. А деякі назви взагалі з’являються випадково, через помилку в написанні.

Ми зібрали 15 назв відомих брендів, які мають цікаву історію виникнення.


Google

Назва найбільшої пошукової системи з’явилася через помилку. Коли засновники компанії Ларрі Пейдж і Сергій Брін думали над назвою, вони хотіли наголосити в ній на тому, що їхня система здатна обробляти величезну кількість інформації. Тож для назви обрали слово googol. Воно означає число, що складається з одиниці зі 100 нулями.

Зміна назви з Googol на Google відбулася випадково, на зустрічі з одним із засновників Sun Microsystems Енді Бехтольшаймом. Коли він підписував чек на суму 100 тисяч доларів на ім’я ще не існуючої компанії Googol Incorporated, то неправильно записав назву компанії і виділив кошти на Google. Щоб отримати гроші в банку, засновникам довелося зареєструвати фірму саме під цією назвою.


Facebook

Ідея назви Facebook у Марка Цукерберга була ще з дитинства. У школі, де він навчався, кожному старшокласнику видавали довідник із фотографіями, адресами й телефонами всіх учнів. Повна назва цієї книжки — The Photo Address Book (“Довідник адрес із фотографіями”). Але в розмові його називали коротко — The Facebook. Артикль “the” прибрали з назви в 2005 році, після того як компанія купила доменне ім’я facebook.com.

Основним кольором сайту був і залишається синій. Це також свідомий вибір, адже в Цукерберга дейтеранопія — характерна для 1% людей форма часткової кольорової сліпоти. Марк погано розрізняє червоний і зелений кольори, натомість синій — дуже добре.


Skype

Початкова концепція месенджера базувалася на словосполученні sky peer-to-peer, тобто “простір для спілкування тет-а-тет”. Тих, хто працював над проєктом, колеги називали skypers — за першими літерами назви технології. Після цього букву “r” прибрали, і утворилась відома всім назва Skype.


Sony

Назва компанії походить від латинського слова sonus, що в перекладі означає “музика”, “звук”. У 1950-х роках навіть прижився сленговий вираз sonny boy — так називали розумних молодих людей. Засновники новоявленої компанії просто підкорегували популярне слово, і вийшла проста та звучна назва.


Amazon

Засновник Amazon Джеффрі Безос обрав саме таку назву своєму бренду, адже хотів, щоб вона вказувала на великий потенціал та серйозні наміри компанії. У тлумачному словнику Безос натрапив на назву річки Амазонка — однієї з найбільших і найважливіших річок світу — і вирішив, що це вдала асоціація із чимось могутнім.


IKEA

Назва IKEA — це акронім, що розшифровується як Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd. Ingvar Kamprad — ім’я та прізвище засновника компанії, Elmtaryd — назва ферми, де він народився, а Agunnaryd — назва передмістя.


Snickers

Власник шоколадної фабрики Mars Incorporated Френк Марс випустив перший Snickers у 1923 році. Засновник компанії назвав батончик на честь улюбленого коня, якого звали Снікерс. З англійської snicker перекладається як “іржання”.

До речі, батончики Mars теж є винаходом Френка Марса. Нескладно здогадатися, як виникла ідея для назви цих солодощів.


Pringles

Є кілька версій щодо створення назви популярних чипсів. Одна з легенд свідчить, що назву Pringles взяли з телефонного довідника — чи то за назвою вулиці Pringle Drive, чи то за прізвищем Pringle. За іншою теорією, чипси назвали на честь Марка Прінгла, що в 1937 році запропонував новий спосіб оброблення картоплі.

Спочатку компанію назвали Pringle’s Newfangled Potato Chips (“Новомодні картопляні чипси Прінгла”), але в 1975 році назву скоротили.


Starbucks

Старбакс — це прізвище морського вовка з роману “Мобі Дік” Германа Мелвілла. Цей морський вовк став для засновників бренду взірцем відважного мореплавця. У назву бренду заклали романтичний образ мандрівника й торговця заморськими диковинками.

Про історію бренду Starbucks ми писали тут.


Coca-cola

Виробники Coca-cola кажуть, що смак їхнього напою утворився завдяки змішуванню листя чагарника кока й горіхів під назвою кола. Так і виникла назва — Coca-cola (соса leaves + kola nuts). Щоправда, слово kola стали писати через букву “c” — маркетологи вирішили, що назва з однаковими літерами залучатиме більше покупців.

Про комунікації Coca-Cola ми писали тут.


Pepsi

Напій Pepsi в 1893 році придумав американський фармацевт Калеб Девіс Бред. Спочатку він назвав газовану воду “Напій Бреда” (Brad’s Drink), але в 1898 році змінив назву на Pepsi Cola.

Назва походить від грецького слова “пепсіс”, що в перекладі означає “травлення”. Бред сподівався створити напій, який би оздоровлював травну систему й надавав сил. Приставка Cola в назві теж неспроста: до складу напою входив екстракт горіхів коли.


Maybelline NY

Компанію Maybelline створив фармацевт із Нью-Йорка Том Вільямс у 1915 році. Якось він побачив, що його сестра Мейбел змащує вії сумішшю вазеліну й вугільного пилу, щоб зробити їх темнішими. Вільямс відтворив цю суміш у своїй лабораторії і почав продавати під назвою Lash-Brow-Ine. Продукт став місцевим хітом, але назва була непривабливою для покупців. Тоді Вільямс вирішив перейменувати свій продукт на Maybelline, поєднавши в назві ім’я своєї сестри і слово “вазелін” (Mabel + vaseline).


Max Factor

Бренд Max Factor названо на честь його засновника Максиміліана Факторовича. Він працював помічником гримера у Великому театрі, а в 1895 році відкрив перший магазин косметики власного виробництва. Косметика була високоякісною, що зробило Максиміліана популярним. У 1904 році він разом із сім’єю емігрував до США і заснував компанію Max Factor, скоротивши для назви своє ім’я та прізвище.


Adidas і Puma

Обидва бренди утворилися після розпаду сімейної компанії з виробництва спортивних товарів Dassler. Два брати Адольф і Рудольф Даслери після смерті свого батька серйозно посварилися. Через це не захотіли продовжувати справи компанії Dassler і розділили сімейний бізнес. Рудольф забрав собі нову фабрику, а Адольф — стару. Вони домовилися не використовувати назву й символіку сімейного підприємства, тому виникла необхідність створювати повністю нові бренди. Адольф назвав свою фірму Addas, а Рудольф свою — Ruda. Але вже через кілька місяців Addas перетворився на Adidas (скорочення від Аді Дасслер), а Ruda — на Puma.

Про особливості бренду Adidas ми писали тут.


Reebok

У 1958 році Джозеф і Джефрі Фостери заснували компанію з назвою Reebok. Вони знайшли слово rnebok у словнику мови африкаанс. Книжку їхній дід Джо Фостер виграв у дитинстві на змаганні з бігу. Значення цього слова — швидконога африканська антилопа. Також воно позначає поняття “стрункість” і “граціозність”. Оскільки для англійської мови слово rnebok не надто милозвучне, його “облагородили” й перетворили на reebok.


Дізнатися більше про те, як створити назву бренду, можна на лекції Call me by your name від Анни Лісовської у Bazilik School

Читайте також у рубриці Кейси
“Спільний спадок”: як працює український краудфандинг зі збереження культурної спадщини
Розповідаємо про створення проєкту, його філософію та особливості співпраці з музеями
Як Frontline.Care створили комікс про БПЛА “Мара”, аби закрити збір на 5,2 мільйона
Розповідаємо про ідею, сюжет і митців, які долучилися до проєкту
/ Рекламний бліц з Артемом Гусєвим
Артдиректор про кейси, які підтримують під час війни та надихають до змін
13 кінострічок, натхненних реальними історіями брендів
Добірка про історії успіху та складнощі, що виникали на цьому шляху
10 рекламних роликів про Україну, знятих з початку повномасштабної війни
Про волонтерів, військових, матерів, дітей та всіх українців
Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень