fbpx
Кейси/#КейсДня

Як створювали дизайн пляшки Coca-Cola

Та чим він надихнув Сальвадора Далі
Коротенко Оля, 27.12.2020

Розроблення дизайну паковання — це відповідальний крок, що дає змогу задати напрям розвитку бренду. За допомогою дизайну можна змінити ставлення покупців до компанії в позитивний бік, залучити нових споживачів і підвищити рівень доходу.

Ми розібралися, як скляна пляшка Coca-Cola отримала свій фірмовий дизайн і що цьому передувало.


Напій Coca-Cola з’явився у США в 1886 році, спочатку його продавали на розлив в аптеках як лікувальний сироп. Продавці власноруч змішували прямо в склянках два інгредієнти — сироп і содову. У 1894 році власник магазину солодощів Джозеф Біденгарн придумав готувати напій заздалегідь і виставляти на вітрини в пляшках. Коли з’явилося спеціальне обладнання, “Колу” почали розливати по скляних пляшках.

Перші пляшки, які використовували для розливу, називалися “пляшки Хатчінсона”. Названі на честь розробника, пляшки були звичайнісінькою для того часу тарою і не виділяли Coca-Cola з-поміж інших напоїв.

Пляшка Хатчінсона

У 1899 в Америці побудували перший завод для виготовлення Coca-Cola в пляшках. Цікаво, що ще цілих 29 років розлив напою значно перевищував за рівнем збуту бутильований варіант. У промислових масштабах виробники відмовилися від “пляшок Хатчінсона” і почали використовувати інший варіант: кольорову пляшку з витягнутим горлечком — наймоднішу в ті роки. Але, як і раніше, це паковання відрізнялося від багатьох інших тільки логотипом бренду. Так тривало до 1915 року, але все змінилося через проблеми в компанії.

Дизайн 1900-1916 рр.

Річ у тім, що в ті роки популярність напою зростала в геометричній прогресії, і з тією ж швидкістю збільшувалася кількість підробок. Тоді бізнесмен Бенджамін Томас, якому належали ексклюзивні права на виробництво бутильованої Coca-Cola по всій Америці, вирішив створити оригінальний дизайн пляшки — для боротьби з підробками. Він сказав, що “потрібна така пляшка, яку можна ідентифікувати не тільки в темряві на дотик, а навіть за осколками на підлозі”. Тоді компанія вирішила провести національний конкурс на новий дизайн пляшки.


“Потрібна така пляшка, яку можна ідентифікувати не тільки в темряві на дотик,

а навіть за осколками на підлозі.”


Свій варіант оригінальної форми пляшки запропонував дизайнер компанії з виробництва скла Root Glass — Ерл Дін. Його ідеєю було створити пляшку у вигляді плоду какао, який, хоч і не мав нічого спільного з напоєм, добре прижився. На думку майстрів скла, саме така форма пляшки мала привертати увагу на прилавках — і вони не помилилися.

Перший варіант  фірмової пляшки Coca-Cola

У 1918 році Coca-Cola провела першу рекламну кампанію із просування бутильованого напою, а через 10 років продажі напою в тарі перевищили споживання на розлив.

Оригінальну форму пляшки зареєстрували як торгову марку бренду значно пізніше, тільки в 1977 році, паралельно з реєстрацією товарних знаків “Coke” і “Coca-Cola”. Унікальна форма стала символом бренду завдяки рекламі, що справді вражала. Дизайн пляшки визнали й зареєстрували як торгову марку в багатьох країнах світу.

Оригінальна пляшка Coca-Cola

Пляшка Coca-Cola навіть надихала знаменитих художників. Одним із перших образ фірмової пляшки використав Сальвадор Далі. На полотні “Поезія Америки” зображена непомітна, на перший погляд, але дуже впізнавана пляшка. Енді Воргол також прославив Coca-Cola: він створив низку полотен у стилі попарт, головним об’єктом яких є контурна пляшка.

Сальвадор Далі “Поезія Америки”, 1943


Експерти в галузі дизайну стверджують: фірмова пляшка стала однією з перших ланок у ланцюзі блискучих інновацій Coca-Cola, які допомогли компанії стати гігантом галузі.

Це пляшка, що стала початком мільярда ковтків.


Читайте також у рубриці #КейсДня
/ Більше ніж просто їжа: унікальний ресторан, де замовлення приймають за допомогою конструктора LEGO
Розповідаємо про одну з локацій данського LEGO House
/ Без смертей на дорогах: як Норвегія комунікує про безпеку руху
Та чи вдасться їм пересадити всіх мешканців на електромобілі
/ Більше ніж мода: соціальні теми на подіумі
Розповідаємо, як змінюється світ моди, чому брендам важливо тримати руку на пульсі суспільних змін і чим примітні колекції Весна/літо 2022
/ Шлях кримських татар: як комунікувати від імені цілого народу
Розповідаємо про мультидисциплінарний проєкт “Шлях/Yol”: історія і культура кримських татар
/ Історія та стратегія Marvel: шлях від коміксів до власного всесвіту
Розповідаємо про комікси, масштабну кризу та три незмінні кроки в корпорації
Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень