fbpx
Зсередини

Як справи в бізнесу та менеджерів з комунікацій. Колонка Марини Батуринець

Проміжні висновки та актуальні поради
Коротенко Оля, 11.04.2020

Кризу 2014 року я зустріла в ролі SMM-менеджерки на фрилансі, і вона, як не дивно, дала мені змогу зрости як фахівцю. Кризу 2020 року я застаю уже в ролі власниці двох брендів: школи комунікацій Bazilik і медіа про комунікації Bazilik Media. Упевнена, ця криза теж дасть мені змогу зрости, питання лише в нервах.

За 4,5 року існування Bazilik я звикла вирішувати всі питання, комунікуючи зі студентами й перекладаючи їхній досвід у наші програми. Про те, як справи в бізнесу та менеджерів з комунікацій, я теж запитала в них. Ось які висновки про роботу сьогодні можна зробити.


Поради для малого бізнесу

1. Адаптація продукту під “сьогодні”

Майже в усіх освітніх проєктів є тенденція переводити навчання в онлайн-режим. Така потреба виникла і в Bazilik — ми частково перевели школу в онлайн. Пощастило тим проєктам, які вже були до цього готові й мали опції віддаленого навчання. У кого не було — у короткі терміни це виправляли.

Ресторани почали працювати на доставку. Як на мене, виграють ті, хто зрозумів, що, крім доставки, потрібно збирати набори “зроби сам”. Це ми бачимо на прикладі піци Mimoza, бургерів Beef, нового проєкту Cookit від Алекса Купера та проєкту “Счастье есть”.

Салони краси поки що всі діють за однією схемою: на сторінках соцмереж розповідають, як пережити карантин удома без їхніх послуг. Виживають завдяки продажам професійної косметики зі знижками, наборів для домашніх послуг та сертифікатів, якими можна буде скористатися після карантину. Хоча є й салони, які просять клієнтів відмовитися від домашніх експериментів і почекати.

Фешн розділився на два табори: хтось перекваліфікував виробництво під пошиття масок та костюмів для медиків — наприклад, Frolov і Bevza, а хтось активно знижує ціни й улаштовує акції навіть на нові колекції.

Юристи, ріелтори, автодилери та комунікаційні агентства створюють нові послуги у вигляді бонусних консультацій, якщо таких не було, переводять роботу в онлайн, але теж продовжують працювати. У будь-якому разі, якщо хочеш залишитися, без адаптації продукту не виходить.


2. Комунікація

Ось тут роботи тільки додалося, ніби всі дружно прочитали заповідь: “Будь корисним своїй аудиторії”. Вона й так завжди існувала, але тільки зараз у всіх почало вистачати на це часу.

Наша студентка, яка працює комунікаційницею в юридичній компанії, розповіла, що до карантину власники не надто занурювалися в її роботу, будь-які зміни або пропозиції сприймали поверхово. Тепер стали прислухатися, разом розробляють ідеї і нарешті зрозуміли, навіщо їм потрібні комунікації.

Час кризи — це час, коли всім потрібно переписати план, згадати про незавершені брендингові стратегії, ще краще вивчити свою цільову аудиторію і врешті почати з нею комунікувати, а не просто продавати.

Водночас не варто перегинати палицю: влаштовувати забагато прямих ефірів із засновниками бізнесу та кожним працівником, давати те, що всі й так уже показали.

А ще важливо не заробити біполярний розлад бренду. Таке може статися, якщо ресторан буде радити фільми, а салон класи — робити музичні добірки. Залиште поради фахівцям у цих сферах, а себе — у своїй.


3. Створення контенту

Не знижуйте якості, яка у вас уже є. Так, зараз неможливо організувати повноцінну зйомку, інфоприводів стало менше, але вихід є.

Перш за все, варто використати архівні матеріали, які встигли зробити до карантину. Ваші контент-креатори можуть, наприклад, зібрати нові ролики зі старих відео або анімувати наявні фото, як пропонує своїм клієнтам Ярослав Данильченко.

Ще краще, якщо маєте можливість продовжувати створювати контент у домашніх умовах. Хороший приклад серед великих брендів — остання зйомка ЦУМ. Для маленьких брендів прикладом може бути Bazilik. Наша фотографка знімає для нас контент удома, використовуючи екрани телефона, ноутбука або планшета.

Зараз саме той час, коли всій команді варто замислитися, що генерувати ситуативний контент повинен уміти не лише фотограф. Так ваші працівники зможуть самостійно створювати контент, а контент-менеджер — адаптувати його в єдину історію.


4. Команда

Тут немає порад, як і немає правильного рішення. Тільки досвід різних брендів. Хтось скорочує частину працівників, оскільки припиняється фінансування їхніх відділів. Хтось скорочує заробітну плату (поки це рішення прийняв і Bazilik: усім знизили зарплату на 30%, оскільки відпали витрати на поїздки в офіс). У когось виходить зберегти все як було, і це, звичайно, ідеальний варіант.

Із того, що мені сподобалося: агентство Friends of brands започаткувало всередині команди посаду “Хранитель командного духу”. Щодня працівники по черзі беруть цю посаду на себе й підтримують позитивний настрій інших. А в kuku.buro організували безплатні консультації для брендів і в такий спосіб зберегли завантаженість працівників.


5. Соціальна активність

По-хорошому, бренд повинен бути соціально активним завжди, не лише під час кризи. Подумайте, яку користь може принести ваш бренд. Бажано — у межах його діяльності.

Ви ресторан — організуйте обіди для медиків; ви бренд одягу — шийте костюми для них; ви піар-агентство — запустіть безплатні консультації для бізнесу, якому зараз складно.

На своєму прикладі: ми дізналися, що наші друзі шиють захисні маски для медиків. У них була можливість перекваліфікувати виробництво під це, але до комунікації руки не доходили. Ми допомогли їм написати кілька текстів, обробити контент, який надсилали медики, склали список ЗМІ, яким можна відправити пресреліз. І вже за тиждень про них знали не лише їхні друзі.

Навіть якщо вам здається, що у вас немає можливості допомогти — вона є.


6. Підтримка

Не бійтеся просити про допомогу у своєї аудиторії. Зараз час правди. Якщо вашому бренду складно — скажіть своїй аудиторії, як вона може допомогти.

“Планета кіно” продає сертифікати за єдиною ціною на будь-які сеанси, у будь-які зали. Oh my look продають сукні, які не ввійдуть до колекції перезапуску після карантину. Медіа The devochki, Хмарочос, Lіga.net, Bazilik Media, Telegraph design відкрили донейти на свої проєкти. І це нормально.


7. Бюджет

Брендам довелося скоротити бюджети на маркетинг у цілому: на спецпроєкти в медіа, на прояви в офлайні. На hold поставили запуск нових продуктів, а відповідно — і комунікацію щодо них. Але в таргетологів роботи не поменшало. У Facebook та Instagram усе ще мінімальний вхід $1 — і зараз саме час переглянути результати рекламних кампаній, ціну за клік та аудиторію, на яку ця реклама спрямована. У разі якщо ви є власником бізнесу і все ще на рекламі не розумієтеся, то зараз саме час розібратися.


Для менеджерів криза — також час змін. Працювати в цей період доводиться важче та більше. Із власного досвіду я спробувала зібрати поради для менеджерів з комунікацій під час карантину.


Поради для менеджерів з комунікацій

  1.  Будьте готові, що зараз вам може знадобитися більше навичок, ніж передбачають ваші обов’язки. Під час кризи не всі бренди зможуть дозволити собі тримати команду фахівців. Тож варто бути готовими повернутися до витоків, коли одна людина поєднує в собі кілька професій. Це допомогло мені вижити під час кризи 2014 року. Я не бігла говорити, що до обов’язків SMM-менеджера не входить написання статей у блог або наповнення інтернет-магазину. Акцентуйте не на тому, що зараз на вас покладають більше обов’язків, а на тому, що ви прокачуєте свої навички.
  2. Пропонуйте рішення, і не лише в межах своїх компетенцій. Ви повинні знати ринок, на якому працює ваша компанія, цікавитися не лише комунікацією, а й продуктом, вивчати аудиторію інших брендів. Сьогодні ви допоможете своєму бренду вистояти, запропонувавши рішення, а завтра, можливо, зможете дорости до фахівця в новій сфері.
  3. Якщо у вас не доходили руки оновити/створити своє портфоліо, то ось цей час. Конкуренція на ринку зараз вища, і вирішальну роль можуть відіграти грамотно складені та оформлені резюме й портфоліо.
  4. Не бійтеся написати першими, що у вас є час на новий проєкт. Вакансій на ринку все ще достатньо. Складіть список, де ви можете написати про це, крім ваших особистих сторінок у соціальних мережах. Підказка: Digital masons повернули щотижневу рубрику з портфоліо, а студенти школи Bazilik можуть робити пости в ком’юніті школи.
  5. Обирайте бренди, з якими цікаво зростати, а не з якими простіше. Цю пораду я даю завжди, не лише під час кризи. Комунікації — це не підробіток і не зручна робота на фрилансі.

Які висновки з усього цього можна зробити?

Це надовго, це важко, але все реально. Як би складно не було нам зараз, ми точно вийдемо із цієї ситуації з новим досвідом і новими знаннями.

Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень