fbpx
Зсередини

Як поставити ТЗ копірайтеру, SMM-нику, дизайнеру та фотографу

Разом з експертами зі сфери розбираємо, “як не треба”
Данилюк Даяна, 20.12.2021

Кожна людина незалежно від сфери її діяльності знає, що таке технічне завдання (ТЗ) і як сильно воно впливає на кінцевий результат роботи. Від правильного ТЗ залежить, скільки часу ви витратите на виконання завдання, якою буде комунікація й атмосфера всередині команди та скільки правок ви можете отримати після виконання роботи.

Якщо знати завчасно, що має містити ТЗ для кожного спеціаліста, можна не тільки швидше налагодити процес роботи, а й полегшити її як для клієнта, так і для людини, яка виконує замовлення.

Тому ми попросили різних фахівців зі сфери комунікацій розповісти, яку роль відіграє технічне завдання в їхній роботі та як його скласти так, щоб не перероблювати роботу декілька разів. 


Як поставити ТЗ копірайтеру

Ксенія Сєргєєва, співвласниця агентства Big Bangers, креативна копірайтерка:

Ідея, слоган чи текст — це наш постріл з лука в темній кімнаті. Влучити в ціль можна, лише якщо тобі дадуть точні орієнтири: три кроки вперед, вверх 30 градусів і на повну силу. Ці орієнтири — точне технічне завдання, і що точніше воно, то влучнішим буде постріл.

Бісить, коли ТЗ звучить, як усім відомий мем: “Зробіть добре, а погано не робіть, будь ласка”. Тоді кожен твій варіант буде розгадкою того самого ТЗ, що не було описане. Ще більше бісить, коли ТЗ описане в трьох вкладках Excel, де крізь канцеляризми треба розгледіти завдання. Його розгадати можна через простріляну кімнату, де ціль була в іншій.

Копірайтер — не письменник і не окрема креативна одиниця зі своїм незмінним стилем. Копірайтер — це актор, що вдало володіє інструментарієм (словом) і вміє приміряти найрізноманітніші ролі (образи брендів). У нас в агенції копірайтери вміють писати зрозуміло й по-різному для держструктур, юристів, кавових профі, барного ком’юніті, платіжних систем і для найкреативнішої мережі супермаркетів. А секрет якраз-таки в чітко сформульованому ТЗ. 

Коротко поділюся найпростішою структурою тз для тексту поста:

  • тон голосу бренду (як говорить, який образ);
  • інформація, яку маємо донести;
  • до кого звертаємось першочергово;
  • обсяг тексту (чи є обмеження/побажання);
  • що людина має надалі зробити із цією інфо;
  • для створення яких іще матеріалів буде використано цей текст;
  • де буде розміщено текст;
  • дедлайн здачі, дедлайн постингу;
  • додаткові побажання.

Цей обов’язковий мінімум запитань допоможе копірайтеру, який отримає ТЗ, зрозуміти обсяг і формат тексту, терміновість, говорити від голосу бренду, виокремити основну інформацію для першого речення, сформулювати call to action у кінці. Якщо чогось із цього немає, то потрібно створити — як, наприклад, тон голосу бренду.

Копірайтер — не письменник і не окрема креативна одиниця зі своїм незмінним стилем.

Ті, хто брифує, повинні розуміти, що виконавець (копірайтер у цьому випадку) має зробити 30% роботи, бо 70% — на вас. Вдале ТЗ має тіло (текстову і тільки) форму, активні посилання, заздалегідь зрозумілу ціль тексту. Копірайтер їх не вигадає за вас.

Коли я працювала в одному з агентств, і новенькі акаунти надсилали незрозумілі ТЗ, я їх переписувала, структурувала й просила мені переслати ще раз. Думаю, спочатку мене ненавиділи, але потім навчилися й були вдячні. Це й можу порадити — не боятися.


Як поставити ТЗ SMM-нику

Олексій Міллер, SMM Head Megogo:

Дуже часто колеги надсилають SMM-никам подібні повідомлення: “Ми зробили суперкруту штуку. Потрібно якомога скоріше розказати про неї в соцмережах”. І зазвичай такі повідомлення не містять відповідей на головні запитання — навіщо ця крута штука була зроблена і, відповідно, для кого?

Коли ти йдеш із задачею до SMM-ника, потрібно акцентувати на меті комунікації, адже тільки тоді публікація виконуватиме своє завдання. А також відштовхуватися від того, що в результаті повинен зробити користувач:

  • перейти за посиланням;
  • отримати відповідь на своє запитання;
  • відповісти на запитання в коментарях.

Наприклад, коли ти як SMM-ник ставиш задачу для дизайнера — важливо чітко донести, що ти хочеш від нього отримати. Ти повинен прописати все, що в тебе є — ідеї, референси тощо. Якщо ви одне одного не розумієте — зідзвоніться. Але в підсумку задача (ТЗ) повинна бути чітко викладена письмово. Важливо створити точки фокусу — без 100500 текстів, а з конкретним call to action.

Наприклад: “Ми робимо пост для конкретної аудиторії, робимо ось з такою метою і, відповідно, хочемо через дизайн показати ось це”. Здавалось би, це дуже просто, але саме це допомагає твоєму колезі зрозуміти, що ти в підсумку хочеш отримати. Усі ці пункти в ТЗ точно зменшать кількість правок і спростять затвердження роботи.

Коли ти як SMM-ник ідеш із задачею до дизайнера, потрібно акцентувати на меті комунікації.

Найважливіше правило для SMM-ника — не робити роботу за дизайнера. Не кажи, що ти хочеш написати конкретну фразу в правому нижньому куті, а картинку розмістити посередині. Натомість опиши задачу й покажи, що саме хочеш отримати фінально. Поясни, чого ви хочете досягти цією комунікацією і як саме цей дизайн має спрацювати. І якщо ви з дизайнером на одній хвилі — задача буде виконана одразу й максимум з однією-двома правками.


Приклад хорошого ТЗ:

У MEGOGO з’явились ігри на Smart TV (розділ гри на головній). Важливо: розділ Ігри є на ТБ LG та Samsung від 2017 року. Інші моделі телевізорів ще не підтримують цей розділ (ми працюємо над цим). Більше про ігри тут👉 [посилання]

Ігри допоможуть класно провести час удома із сім’єю або друзями, коли не знаєте, що подивитися. Більше про ігри тут👉 [посилання]

Нам потрібно охопити цією публікацією якомога більше користувачів MEGOGO.

Вся графіка на тему ігор міститься тут👉 [посилання]



Як поставити ТЗ дизайнеру

Марія Черненко, фрилансерка, графічна дизайнерка та ілюстраторка

Коли дизайнер працює безпосередньо з клієнтом, то отримати повне й грамотно складене ТЗ одразу — це щось на межі фантастики. Дизайнер повинен не тільки малюнки малювати, а й самостійно брифувати замовника і разом із ним вибудовувати чітке й зрозуміле завдання.

Тому в роботі формату клієнт/дизайнер навіть ліпше отримувати неповне ТЗ. Набагато складніше, коли клієнт уже придумав дизайн сам: доведеться розплутувати значення його слів і розумітися на його “дизайн-мисленні”.

Набагато краще отримати від клієнта ту інформацію, якою він добре володіє, наприклад: чим унікальний його бізнес, яке завдання він хоче розв’язати, у який спосіб, які очікування і яким має бути результат? І тільки потім можна починати думати над тим, чи подобається замовнику зелений колір.

У роботі формату клієнт/акаунт/дизайнер часто трапляється так, що ту саму “нецікаву” інформацію про бренд прибирають, і дизайнер отримує завдання на кшталт “Зробити банер. Ось для цього бренду. Банер”.

Дизайнеру завжди важливий контекст. Для якої платформи ми робимо дизайн? Як вона влаштована та як працює? Ми хочемо продати, навчити чи надихнути? Як цю рекламу знайдуть люди і скільки секунд на неї дивитимуться?

Не знаючи контексту, дизайнер може зробити умовно красивий дизайн, але він не працюватиме.

Графічний дизайнер – це робота, яка побудована на візуальній комунікації. Ці слова й визначають специфіку ТЗ.

Завжди добре обговорювати картинки та стилі, шукати референси. Навіть якісь рандомні фотки на кшталт “подивись, які гарні вогники на вітрині” можуть допомогти. Головне завдання – це синхронізувати ваше уявлення про візуальну частину з клієнтом, зрозуміти, що йому подобається. У клієнта в голові завжди є певна картинка.

Хороше ТЗ для дизайнера можна поділити на дві основні складові:

  1. Що має бути зроблено?
  2. Як це має бути зроблено?

Перша частина — це розуміння завдання загалом: як, де, навіщо і чому має працювати продукт.

Друга частина — для реалізації запиту (терміни, софт, спосіб виконання тощо).

Без першої частини не може існувати друга, а без другої — у хорошому вигляді перша.

Головне, що треба розуміти: хоча ТЗ і є відправною точкою, воно не константа. У процесі може з’явитися багато нюансів, про які не подумали на початку — і це нормально. Я б навіть сказала — добре.

Потрібно постійно обговорювати всі рішення та багато спілкуватися. Так можна уникнути страждань та непорозумінь у майбутньому. А ще в процесі обговорення може виявитися, що завдання, яке ти виконуєш, узагалі не потрібно робити. І це теж окей, адже не потрібно намагатися зробити щось із нічого.

Решта стандартно: працюємо за гайдами, не працюємо, не отримавши всіх вихідних матеріалів, дивимося на фірмові кольори конкурентів і не використовуємо їх, дізнаємося у замовника, від якого кольору його нудить з дитинства, і теж його не використовуємо.

Уважно слухаємо, скільки часу дизайнеру поотрібно на те чи інше завдання, — і все працюватиме на ура.


Як поставити ТЗ фотографу

Роман Єременко, фотограф

Найчастіше ми отримуємо неповну інформацію про те, які саме завдання є щодо роботи, і це може породжувати проблеми в майбутньому. Наприклад, я потрапляв у ситуації, коли приходив на звичайну мінізйомку, а виявлялось, що клієнт очікував велику зйомку, з продакшном і цілою командою. Подібне трапляється через брак комунікації.

Бувало також, що люди зверталися зі словами: “Нам вас рекомендували, можна без прикладів робіт”, — а отримавши фото, залишались незадоволені, бо стиль зйомки й оброблення відрізнявся від того, до якого вони звикли.

Тому перед зйомкою я завжди прошу клієнта розказати на прикладі моїх чи інших робіт, що саме подобається, як саме людина бачить результат. Декількох фото достатньо, аби зрозуміти, що саме хоче людина, і можливо, запропонувати їй якісь свої варіанти організації зйомки.

У 90% випадків проблеми виникають, коли замовник не бачив приклади робіт фотографа саме в його тематиці. Тому важливо не довіряти рекомендаціям, а дивитись, як фотограф виконав схоже замовлення. І чекати приблизно на такий самий результат.

Бажано, щоб перед зйомкою клієнт показав фотографу:

  • що візуально він хоче (кілька орієнтовних картинок);
  • що в нього є для цього (приміщення, моделі тощо);
  • який таймінг (коли клієнту потрібен результат).

Якщо фотограф і клієнт усе це детально обговорили — половина успіху в кишені.


Приклад хорошого ТЗ від клієнта:

— Привіт! Нам сподобалась твоя зйомка для бренду Х. Хочемо щось подібне.

Далі клієнт додає приклади робіт, про які йдеться, а також описує такі пункти: 

  • ось наше приміщення;
  • оось наші попередні вдалі зйомки;
  • ось до якої дати нам бажано отримати фото.

Після таких повідомлень з людиною одразу хочеться попрацювати.



Підтримай нас на Patreon!

 Donate

Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень