fbpx
Зсередини/Як це влаштовано

Як отримати грант

Розбираємося, з чого потрібно починати
Чередніченко Анастасія, 15.02.2020

Грантові програми — це можливість безкоштовно отримати додаткові ресурси, без яких не обійтися в реалізації проєктів або ідей. Ці ресурси не потрібно повертати, але ті, хто отримують грант, мають звітувати про їхнє використання.

Говоримо з Олексієм Педосенком, менеджером зі стратегічних комунікацій House of Europe/Goethe-Institut, про те, які гранти існують в Україні, у яких сферах їх можна отримати та що для цього потрібно.

Фото: Христина Кулаковська


Грантова система

Система грантової підтримки існує вже понад дві тисячі років. Спочатку це було меценатство. А у сучасному вигляді вона сформувалася після Другої світової війни і майже одночасно розвивалася в США та Європі.

Вся система грантової підтримки з її традиціями та принципами трохи застаріла і здається заплутаною або “зламаною”. Якщо перебудувувати її важко, то набагато простіше “розплутати”, щоб зрозуміти та використовувати частіше. Цим ми займаємося в House of Europe: ніколи не ускладнюємо умови для грантів та програм, які робимо самі, й розказуємо про гранти від інших організацій просто та зрозуміло.


У головних ролях:

 Той, хто дає гранти (донори чи грантодавці)

Має чітко озвучені місії, принципи та цілі. Від них він відштовхується, коли вирішує надати грант у вигляді певної суми грошей чи інших цінних ресурсів — техніка, матеріали для будівництва чи творчості, експерти для допомоги проєкту, роботу яких оплатить грантодавець тощо.

Донорами можуть бути фонди, уряди країн або їхніх великих об‘єднань — Європейський союз, ООН, університети тощо.

Ідеальних донорів немає: може кульгати комунікація, може бути незрозуміла процедура відбору учасників, надвисока конкуренція за невелику частину грошей або вузько сформульовані цілі/теми грантових програм.

Донори намагаються побудувати об’єктивні процедури оцінки, але вибір тих, кого вони підтримують грошима, залишається суб’єктивним. Ваші заявки у 99% випадків оцінюють неупереджені професіонали, проте вони — звичайні люди зі своїми вадами, слабкостями, запасом уваги, енергії та сил.

Довіряйте тим, хто оцінює заявки, навіть якщо це анонімне журі. Думайте про них як про хороших знайомих — це дозволить сконцентруватися на тому, щоб краще донести ідею.

 Той, хто хоче отримати грант

Також має власні цілі, ідеї, прагнення, плани. Це може бути людина або група людей, яких щось об‘єднує — громадська організація, установа чи бізнес будь-якого розміру.


Хто може отримати грант?

Можна бути школярем і отримати грант на навчання в університеті, а можна — молодим досвідченим митцем, чиновником без досвіду або міністром. Неважливо, хто ви зараз. Головне — зрозуміти, до чого ви прагнете. Це може бути одна мета або цілий список ідей, проєктів, сценаріїв того, на що варто витратити найближчі роки та місяці.

Після цього потрібно шукати грантодавців з програмами, що фінансують саме те, чого прагнете ви, і надсилати заявки на отримання грантів.

У разі однієї-двох відмов можна проаналізувати, що могло піти не так, зробити висновки, внести необхідні зміни в проєкт і продовжити пошук підтримки від різних донорів.

Багато грантодавців підтримують вже існуючі ініціативи або тих, хто почав навчатися/працювати без грантів. Тому не варто зупинятись, якщо не вийшло отримати грант з першої спроби — спробуйте втілити задуми самотужки. Саме ваша здатність самостійно розвивати проєкт чи кар‘єру є вирішальним параметром, що переконає донора.


Як отримати грант?

Логіка процесу отримання грантів стала: щоб реалізувати власну місію, грантодавець шукає людей або організації, які потрібно підтримати.Ті, хто хочуть отримати гранти, шукають донорів у потрібній сфері.

Щоб отримати грант, потрібно попрацювати над заявкою — вона формалізує ідею, зусилля, професійний шлях. Аналізуючи заявки, донор обирає найкращі, розподіляє гранти і просить звітувати тих, кого профінансував.

Уявіть маленький шматок паперу чи цілий ватман, де ви чітко сформулювали, який проєкт хочете зробити, чому і де для цього потрібно вчитися тощо (це 50% успіху). Важливо, щоб ваша тема або частина інтересів співпадали з прагненнями донорів, були частиною їхньої сфери діяльності. Можна також поцікавитися, кого (люди, проєкти) фінансував цей донор у минулому.


Подання заявки

Якщо ви знайшли співпадіння інтересів, залишається подати заявку у формі, яку пропонує грантодавець.

 Краще подати декілька заявок для декількох грантодавців

 Після цього потрібно чекати на рішення

 Повторюйте процедуру, допоки не отримаєте грант

Конкуренція найчастіше досить велика – не менше 3-5 заявок на місце. Більше спроб — більша вірогідність перемоги.

Не варто нехтувати іншими форматами підтримки, які використовують донори. Крім грантів, існує безліч програм: навчальні поїздки, тренінги, семінари, творчі/наукові резиденції, стипендії, великі та малі навчальні програми. Можливостей багато, тому варто налаштуватися на правильні канали інформації про них: розсилки, Facebook/Instagram сторінки або Telegram-канали донорів. До цього можна додати вдалі пошукові фрази у Google для пошуку нових програм та інституції, які підтримують ініціативи.


Програми грантів

 Гранти на навчання

Це гроші, отримані для того, щоб оплатити навчання — від декількох днів/тижнів до кількох років. Мова може йти про різні суми грошей, які людина не отримує напряму: донор надсилає їх безпосередньо до університету чи школи.

 Гранти на проєкти

Це може бути наукове, творче дослідження або створення чогось нового автором чи колективом. У таких випадках суми грантів часто перевищують €10 000. Існують масштабніші проєкти з більшим бюджетом. 

 Гранти на подорожі

Це так звані гранти мобільності або тревел-гранти. Актуальні, якщо для втілення в життя конкретного проєкту чи його частини вам потрібно провести якийсь час в іншій країні — працювати з певними людьми в певному середовищі, отримати доступ до різних ресурсів, недоступних удома. Тоді грант мобільності — це сума грошей, отриманих від донора на оплату дороги, готелю, харчування в подорожі. Однак ця подорож має бути професійною і, перш ніж отримати кошти, потрібно логічно та інформативно обґрунтувати, навіщо потрібен цей грант.

Суми грантів мобільності коливаються в межах від декількох сотень євро (коли потрібно просто дістатися на семінар, виставку, стажування тощо) до 4-5 тисяч — якщо потрібно бути в іншій країні декілька тижнів, щоб працювати над чимось масштабним.


Українські грантодавці

 House of Europe

Нова програма Європейського союзу для України. Це не тільки власні гранти, програми та навчальні подорожі, а й інші можливості для творчого і професійного обміну в Європі (стажування, нетворкінг тощо).

 Український культурний фонд

Державна організація, що надає гранти організаціям на українські або міжнародні проєкти за участі українців. Усе це — заради підтримки та промоції української культури, створення сприятливих умов для митців.

Погляньте на кілька українських мистецьких проектів, що вам запам’яталися у 2019 році. Десь точно можна помітити логотип УКФ — фонд за короткий термін підтримав сотні творчих ініціатив.

 USAID, Pact

Великі агенції, підтримувані урядами США та Канади. Основний фокус цих фондів — розвиток громадянського суспільства та демократії.

 Erasmus+

Найбільша мережа європейських грантів на навчання в ЄС з сотнями грантових програм на навчання. Актуальний не лише для молоді – у проєкту є багато можливостей для будь-якого віку. Тут можна ознайомитися з гайдом програми.

Варто також слідкувати за проєктами Фонду Відродження, німецьких агенцій GIZ та DAAD, Шведського інституту.


Мистецькі гранти

Митці та культурні/мистецькі проєкти дуже залежать від грантової підтримки. Грантів у цій сфері багато, і їх можна умовно розділити на три великі категорії:

 Гранти для тих, хто творить

Вони не лише для художників, а для всіх, хто займається творчістю та створює нові культурні продукти (кіно, музику, скульптуру тощо) або працює з чужою творчістю як перекладач, куратор, продюсер. Такі гранти видаються на створення твору або його частини, на творчі пошуки та дослідження певної теми. Сюди також можна віднести гранти на персональні чи групові проєкти, резиденції, гранти мобільності.

 Гранти на освіту, стажування тощо

До цієї категорії відноситься все, пов‘язане з отриманням нових знань та вмінь: від викладачів у класичному ВНЗ до більш неформального способу професійного обміну.

 Гранти для організацій

Найчастіше поділяються на конкретні проєкти: виставки, вистави, видавництво книжок, виробництво фільмів, освітні курси про культуру, медійні проєкти і т.д. Іноді донори зацікавлені в підтримці спроможності певних організації робити складніші та масштабніші проєкти. Тоді грант можна отримати на технічне оснащення організації без прив‘язки до проєкту чи навіть на прості та зрозумілі покращення (ремонт офісу, оренда нового).


Що по висновках?

Отримати грант цілком реально, якщо подавати заявки різним грантодавцям і, очікуючи на відповідь, починати реалізацію проєкту самостійно. 

Під час отримання гранту важливо співпадати з донором у цінностях та інтересах і презентувати йому ідею як “гарному знайомому” — так більше шансів, що ваш проєкт помітять. Важливо не здаватися і шукати нові грантові програми — їх багато, і вони постійно оновлюються. 

Читайте також у рубриці Як це влаштовано
/ Як написати й запітчити пресреліз
35+ згадок у медіа, х2 до трафіку сайту: як досягнути цього завдяки одному пресрелізу
/ Амбасадори для В2В бізнесу та ефективні відносини з ними
Історія виробника обладнання для б’юті-майстрів ÜLKA
/ Проєктна структура в маркетингових агентствах: як вона працює та в чому її перевага
Розповідаємо на прикладі Fedoriv agency
/ Візуальний контент: гід стоковими ресурсами
Нюанси авторського права та найращі фотобанки
/ Маркетологиня, власник івент-агентства та кулінарний експерт — про івенти в гастросфері
Звані вечері, пресбранчі, гастрономічні квартирники та ресторанні фестивалі
Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень