fbpx
Зсередини

Як навчитися створювати айдентику: досвід студенток Bazilik School 

Про очікування від курсу, отримані знання та практичні завдання
Данилюк Даяна, 15.03.2023

У 2022 році практична школа комунікацій Bazilik запустила курс із айдентики під кураторством Насті Жеребецької, артдиректорки та співзасновниці дизайн-бюро Spiilka.

Його розробили для дизайнерів, які хочуть отримати нові знання зі створення айдентики: від дизайн-підходу до масштабування айдентики на продукт. 

Ми поспілкувалися з випускницями першого потоку курсу про їхні очікування та висновки після навчання. Також попросили показати дизайн-концепти, які дівчата створили під час навчання, та розповісти більше про досвід практичної роботи. 


Ксенія  Брутова

До навчання на курсі я встигла попрацювати графічною дизайнеркою, фотошоп-майстринею, тімлідом команди й зрозуміла, що просто створювати картинки — не для мене.

Я звільнилася з роботи й на рік зовсім відхрестилася від дизайну. Та поступово почала повертатися в тусовку, спілкуватися з клієнтами, створювати якісь презентації. Одного разу мені пощастило особисто познайомитися з Настею Жеребецькою та Вовою Смирновим, і я закохалася в їхній підхід до роботи. Тож коли Настя оголосила про старт свого курсу з айдентики в Bazilik School, я просто не могла не піти на нього.

Вважаю, що саме знайомство з людьми, які надають дизайну справжніх сенсів, дало мені поштовх поступово повернутися до професії.

Саша Паіс

Останні півтора року я працюю дизайнеркою в інфраструктурній блокчейн-компанії, а 7-8 років до того працювала самостійно — як дизайн-бюро з одним працівником. Мені хотілося систематизувати знання, що дала мені практика й самоосвіта, дізнатися, як організовано процес у колег, і особливо у Spiilka та в Насті особисто.

Євгенія Логачова

Я працюю графічною дизайнеркою. Моєю метою було отримати нові знання та освіжити старі — отримати теорію, яка стала б моєю опорою у створенні більш глибокої змістовної айдентики. А також розкласти по полицях усе те, що допоможе мені якісно та з натхненням виконувати свою роботу.

Хотілося стати впевненішою та сміливішою у своїх рішеннях.


Які мали очікування від курсу

Євгенія:

Я прагнула знайти більше відповідей на свої запитання:

  • Як створити концептуально-естетичну айдентику? Яка її формула?
  • Як правильно розставляти акценти?
  • Як правильно презентувати свій дизайн-концепт клієнту?

До навчання на курсі я вже була знайома з роботами нашої кураторки Насті Жеребецької, тож слухати її було особливо цікаво. Мені подобається все, що вона створює, тож я мала змогу подивитися на приклади створення айдентики зі Spiilka. Вважаю, що це одне з найкращих дизайн-бюро в Україні.


Саша:

Я очікувала систематизації знань. Хотіла дізнатися про досвід роботи із замовниками різного масштабу: як подавати інформацію, на які етапи ділити роботу, як можна розподіляти її всередині команди. Усе це я отримала в повному обсязі й навіть трохи більше.


Ксенія:

Я йшла на курс по структуру, адже мій процес роботи був здебільшого хаотичним та інтуїтивним. Були моменти, в яких, генеруючи ідеї, я відчувала себе генієм. Утім, траплялися й такі, де досягала дна і вважала, що мені потрібно йти з дизайну. Тож я хотіла отримати таку собі покрокову інструкцію, що допомогла б мені уникати різких злетів і падінь — триматись балансу.

Ще під час перших зустрічей Настя сказала нашій групі, що на курсі буде багато теорії і структури. Особисто я була дуже рада такому підходу до навчання, тож ні на секунду не розчарувалася.


Які неочевидні висновки зробили для себе після навчання?

Євгенія:

 Народження класної ідеї відбувається після великої кількості досліджень.

 Айдентика має безліч видів.

 Навіть найпростіша айдентика має свій сенс.

 Важливо вести клієнта через усі етапи створення айдентики.

Саша:

Мені вдалося подивитися на власну практику зі сторони. Я усвідомила пробіли в знаннях і помилки, яких припускалася в роботі та комунікації. Водночас побачила скільки всього робила й розуміла правильно.

Особливо мені сподобалася структура курсу, його модульність і те, як Настя викладає, підтримує студентів і відповідає на запитання.

Ксенія:

Професія дизайнера часто асоціюється з творчістю. До прикладу, коли я кажу людям, що працюю дизайнеркою, мені відповідають: “Вау, це така творча професія!”. Будуються образи, ніби дизайнери постійно літають у хмарах, а ідеї до них приходять самостійно, ніби з космосу. Але насправді це хибне уявлення, і курс став тому підтвердженням.

Весь процес нашого навчання був побудований на аналізі та логіці, за допомогою яких ми пояснювали ті чи інші думки, дії, рішення. Оскільки до цього моя робота здебільшого спиралася на інтуїцію, мені було особливо приємно задовольнити своє бажання навчитися структурованої роботи.

На кожному етапі в нас був набір інструментів, який допомагав розкачуватися. А найприємнішим інсайтом було те, що навіть справжні експерти у сфері дизайну, працюючи над концептом, можуть бути незадоволені своєю роботою. Вони можуть засмучуватися чи думати, що недостатньо класні, але в результаті їхній досвід допомагає подивитися на завдання під іншим кутом. Це дуже життєво. І думка про те, що це реальність для більшості людей, спрощує особисте ставлення до роботи.


Як проходила практика

Євгенія:

Настя давала теоретичний матеріал й одразу показувала, як це працює на прикладі, детально все пояснюючи. Тому це був дуже класний мікс теорії і практики. Часто практику ми бачили на прикладі робочих презентацій Cпіілки. Це було дуже цінним прикладом для мене. Після кожної лекції я виконувала домашнє завдання, закріплюючи вивчений матеріал.

Нам давали кістяк презентації, яку потрібно було заповнити змістом. Це дуже допомогло уникнути страху чистого аркуша, бо було від чого відштовхуватись. Кожну тему лекції Настя розкривала максимально й зрозуміло — вони були динамічні та з різними прикладами.

Не менш важливою була інформація про те, як краще вести комунікацію з клієнтом і як презентувати свій концепт. Ми постійно перебували на звʼязку з Настею, вона була відкритою до спілкування та запитань.

Щоразу, як я бралася за домашнє завдання, відчувала ентузіазм. Адже хотілося створити щось круте вже з тими знаннями, які я отримала під час лекцій.


Саша:

Дуже сподобалася практична частина, тому що її можна безкінечно повторювати, підлаштовуючи під власну практику та замовників, і щоразу вдосконалюватися.

Усі заняття були чудові, але особливо мені запамʼяталася частина про художні методи в дизайні. Це так само, як і весь курс, — джерело для саморозвитку й вдосконалення.

А ще нашим першим завданням було підготувати презентацію про себе — це холодний душ для кожного дизайнера. Гострі відчуття, але дуже корисно.


Ксенія:

Для мене перемогою стало те, що за весь час практики я жодного разу не мала бажання розплакатися чи зневіритися у своїй роботі. Я почувалася максимально емоційно стабільно, а це для мене показник того, що я знайшла лекторку й кураторку, з якою було комфортно комунікувати та отримувати від неї коментарі.

Кожне наше заняття плавно перетікало з одного в інше, та, напевно, найбільше я замʼятала лекцію, присвячену художнім засобам. До цього я мало стикалася з навчальними матеріалами, в яких розповідали про вправи на розширення світогляду. Це було водночас неочікувано й дуже корисно.


Плани на майбутнє та поради для інших

Ксенія:

Я планую адаптувати всі отримані знання на курсі під свою роботу та обовʼязково використовувати їх у власній практиці. Особливо це стосується блоку, в якому описані всі кроки взаємодії з клієнтом.

Саме тому я б радила курс людям, які вже мають хоч якийсь досвід роботи дизайнером та взаємодії з клієнтами. Адже базові знання та напрацювання можуть знадобитися вам під час навчання.

Саша:

Уже з першої лекції я почала використовувати отримані знання в роботі: від структуризації презентацій до комунікації по роботі та власне підходу до дизайну.

Хоч я і прийшла на курс з попереднім досвідом роботи дизайнеркою, мені здається, що він може бути чудовим стартом для новачків. Думаю, я була би впевненішою професійно, якби пройшла такий курс на початку шляху.

Але й дизайнерам з досвідом, які хочуть систематизувати знання або почати створювати айдентику, я точно можу його радити.


Створення дизайн-концепту

1.

Євгенія Логачова

Для курсової роботи Настя запропонувала нам створений нею концепт проєкту «Плин». Він присвячений реновації українських хатинок у сучасний і технологічний мініготель.

Найскладніше для мене було віднайти сам сенс айдентики для цього проєкту й теми, щоб поєднати українську айдентику й не використовувати жодну “шароварщину”.

Тому було важливо пройти всі етапи, що передують народженню ідеї, а саме дискавері та дизайн-підхід. Для цього необхідно копати глибше, читати про українську автентику й дізнаватися, якою вона була раніше — як будували українські хати та якими вони були всередині?

На головну ідею концепту айдентики мене наштовхнула сама назва «Плин». Вона вказує на плинність часу, рух, зміни навколо української автентики. А також рослинні мотиви, які ми спостерігаємо в нашій кераміці, розписах на печі, вишиванках, елементах на рушниках тощо.

Знаком мого логотипу став млин, який має власну динаміку руху й водночас відображає нашу культуру. А найлегше було визначитися з кольором, адже він має пряму асоціацію з косівською карамікою — це глибокий зелений відтінок із легким смарагдовим забарвленням.

Настя навчила нас правильно розставляти акценти — коли головним може бути колір, шрифт, а коли — сам дизайн-підхід. Із цими знаннями стало набагато простіше розуміти, як створюється айдентика. Курс дав розуміння того, як усе відбувається всередині, та прибрав певні стереотипи. Я стала впевненішою у своїх діях та рішеннях і бачу, що мій концепт має глибоку ідею. Саме цього я прагнула від навчання.


2.

КсеніЯ Брутова

Починаючи роботу з концептом, я завжди звертаю увагу на два чинники: висновки з аналізу конкурентів та асоціації, які викликає сам проєкт.

“Плин” — це проєкт із ревіталізації старих українських хатинок, який водночас перетворює їх на сучасні готелі з українською автентикою. І в ньому мені найбільше хотілося показати контраст минулого із сьогоденням на основні вже знайомих локальних форм.

Мені хотілося відточити свої слабкі сторони, а тому було корисно створювати ці частини айдентики під кураторством Насті.

У роботі найскладнішими для мене завжди є два етапи:

  • Перший — власне пошук ідей. Мені буває складно виокремити найкращу, тому що кожну з них доводиться шар за шаром відкривати й приміряти до проєкту. І лише після детального розбору я можу вирішити — підходить конкретна ідея чи мій пошук продовжується.
  • Другий — це масштабування айдентики на всі складники проєкту. Буває складно помножити айдентику в декілька разів і зробити так, щоб усе мало концептуальний та органічний вигляд. Адже я хочу, щоб люди, які дивитимуться на мою айдентику, замислювались: “Про що вона? Чому саме так?»

Я вирішила показати контрастність цього проєкту завдяки вікнам. Раніше вони були доволі маленькими, це пов’язано з технологічними аспектами, як-от експлуатація, терморегуляція, доступність світла. Нині ми можемо ставити в домівках величезні панорамні вікна, не втрачаючи тепла й отримуючи багато денного світла.

Раніше це було неможливо. Коли ж ми уявляємо старенькі хатинки, в образах завжди зʼявляються маленькі вікна із чотирма отворами, покрівля із сіна чи очерету, глиняні стіни. Саме ця ідея лягла в основу логотипу, хоча й основний концепт проєкту — це новітні готелі.

Працюючи над цією айдентикою, я точно побачила зміни та класний результат у своєму курсовому проєкті — став зрозумілішим покроково увесь процес роботи з клієнтом, генерації ідеї, видачі результату та й загалом створення айдентики. Хоча я розумію, що над слабкими сторонами мені доведеться працювати й надалі, вже під час реальних кейсів.


Отримати нові знання зі створення айдентики можна на курсі Насті Жеребецької в Bazilik School

 Записатися 

Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень