14 червня у світі відзначають Всесвітній день донора крові.
Ми розібрали комунікації трьох українських соціальних проєктів, які поширюють культуру донорства та пропагують регулярну здачу крові.
Агенти крові
Із чого починали
Ідея створення проєкту виникла з поста Олі Кудиненко з «Таблеточек» про нестачу крові в період літніх відпусток. Через те, що сама не можу здавати кров, вирішила мотивувати інших. З першої середи минуло майже п’ять років, а ми й досі проводимо акції, тепер уже в двох центрах крові – в Охматдиті та Інституті серця. За цей час не пропустили жодного запланованого чергування.
Допомагаємо також Інституту Амосова розвивати комунікацію з корпоративним сектором. Інститут має можливість проводити виїзні дні донора — ми, своєю чергою, допомагаємо знайти охочих.
На початку червня ми із “Серед в Охматдиті” перетворились на громадське об’єднання “Агенти крові”. Агенти будуть розширювати географію чергувань, навчатимуться працювати з центрами крові та візьмуться за нові творчі проєкти. До речі, дійти до цього рішення нам допомогли студенти школи Bazilik з курсу SMM.
Місія
Наша глобальна місія – залучити до донорства кожного 5-го українця (з тих, хто не має протипоказань). Однак ми тяжіємо до agile-управління – бути гнучкими до змін у зовнішньому та внутрішньому середовищах. Тож я більше вірю в адаптивність та короткострокові цілі, аніж у втілення глобальної мети.
Ми розвиваємо регулярне донорство: працюємо з упередженнями, розповідаємо, освічуємо — такі собі амбасадори культури донорства. Окрім цього, розвиваємо традиції проактивного донорства, на противагу реактивному. Це коли людина здає кров регулярно, а не у відповідь на терміновий запит.
Також допомагаємо центрам крові комунікувати з донорами. Часто установам бракує ефективного піару, а донорам – знань про становище, умови та вимоги в медзакладах.
Результати
Майже за п’ять років існування ми допомогли зібрати близько 3000 літрів крові. Це приблизно 2000 донорів та 9000 пацієнтів, які отримали цю кров. Сотні наших донорів стали постійними. З кожним ми спілкуємося індивідуально, фізично перебуваємо поруч під час донації.
Наш проєкт – суто волонтерський. Зараз у нашій команді 18 волонтерів. Усі вони працюють або навчаються, отже, безплатно віддають проєкту години, вільні від основних обов’язків.
Є й тимчасові волонтери – фотографи, дизайнери, чергові, та партнери, які допомагають нам професійно. Наприклад, щоб реалізувати перейменування із #середи_в_охматдиті на “Агенти крові”, ми на благодійних засадах залучили 10 зовнішніх експертів.
Комунікації
Ми з’явилися, розвивалися, долучали волонтерів та донорів, партнерів та помічників виключно в соцмережах: у Facebook та Instagram. Однак наша аудиторія поступово молодшає, і часто трапляється, що донори не зареєстровані у Facebook. Тож останнім часом все більше комунікуємо через Telegram.
Для створення моменту гейміфікації та “прокачування” звички регулярних донацій ми вирішили зробити значки із зображеннями клітин крові. Значки намалювала ілюстраторка Даша Урвачова. Ідея полягала в тому, щоб, даруючи один значок за здачу крові, заохочувати донорів зібрати всю колекцію. Перший набір пінів налічував 9 клітин крові. Проте вже за кілька років більшість активних донорів впоралась із завданням, тож ми випустили серію 2.0 – з 8 вірусами. Зараз колекція налічує 17 пінів. Та поки нікому ще не вдалося зібрати їх усі.
З погляду сприймання проєкту, ми вирішили зосередитись на творчості. Намагаємось не транслювати безпосередньо процес донації крові, натомість показуємо внутрішню красу вчинку за допомогою тих самих значків, метафор, ілюстрацій. Будуємо нову естетику.
А щодо контенту, наразі найефективнішим інструментом є не довідки, інструкції та інфографіка, а сторітелінг. Ми можемо щодня повторювати, що донорство – це легко, безпечно й не страшно, але варто одному донору поділитися враженнями від донації на своїй сторінці, як нам миттєво падає десять запитів. Це і є нашим інструментом: розказуємо історії про донорів, а вони – про себе, і так поступово формуємо суспільство свідомих людей.
Партнерські ініціативи
Партнерських ініціатив багато, і ми ними дуже пишаємося! Це підтримка двох локацій печивом та хлібом Bakehouse; трансформації #серед_в_охматдиті у Blood Agents разом із нашим креативним партнером – агенцією CREVV; творчі проєкти з Kyiv Academy of Media Arts, FFFACE та Сергієм Майдуковим; збір коштів разом із The Village та фандрейзинг разом із Kind Challenge; консультування школою Bazilik та підтримка донорів службою таксі Uber під час карантину. Напевно, нашого проєкту не існувало б без постійної підтримки людей.
Читай також: Українські ілюстратори створили постери до Всесвітнього дня донора.
Zdai Blood
Із чого починали
Проєкт заснували в березні 2016 року, а першу акцію під назвою “Zdai Blood — зроби свій вклад” ми провели у травні того ж року.
З січня 2017 року щотижня проходить #СердечнийЧетвер у Центрі дитячої кардіології і кардіохірургії. З листопада 2018 року успішно працює щотижнева акція #ДобрийВівторок для потреб онкопацієнтів Національного інституту раку.
З початком карантину, у березні цього року, ми почали щоденно направляти донорів у ще три відділення Київського міського центру крові. Таким чином, разом з нашою ініціативою кров можна здати у 5 пунктах: від Троєщини до Голосієво.
Місія
Ми займаємось рекрутингом донорів крові та поширенням культури донорства серед молоді, пропагуємо регулярне донорство як стиль життя.
Так склалось від початку заснування, що основна наша цільова аудиторія — це студенти та молодь віком від 18 до 30 років. Ми мріємо, аби кожен повнолітній здоровий громадянин знав, де, як і чому варто здавати кров, і робив це регулярно.
Наша мета — зруйнувати бачення донорства тільки в контексті хвороб, лікарень і складних історій боротьби. Ми прагнемо показати, що донорство — це нормальна частина життя, що це круто і просто. Що здавати кров потрібно не тоді, коли в цьому є потреба для когось. Здавати кров потрібно завжди, щоб потреби не було взагалі.
Результати
За час існування проєкту нам вдалося залучити понад 4000 донорів та провести більше 200 акцій. Наш проєкт є цілком волонтерським та благодійним. Для потреб проєкту ми зазвичай фандрейзимо і створюємо партнерські колаборації.
Ядром нашої команди є 5 дівчат — дві засновниці й три організаторки. Важливі функції у проєкті виконують координатори, їх 13 осіб, а також постійні партнери та фотографи, яких ми регулярно долучаємо.
Комунікації
З моменту створення проєкту ми активно користуємось усіма діджитал-каналами: сторінки у Facebook, Instagram та Telegram-канал з основними новинами. Два роки тому ми створили зручного Telegram-бота, який відповідає на поширені запитання про донорство крові, а віртуальний координатор Mr. Blood допомагає пройти всі кроки разом з донорами-новачками. Також кожен донор на зв’язку в месенджерах з нашою онлайн-координаторкою.
Ми створюємо цікавий контент, який хочеться шерити, проводимо інтерактиви. Намагаємось створити для людей позитивний користувацький досвід у донорстві, щоб вони хотіли розповідати про нього в соціальних мережах.
І справді, сарафанне радіо працює у нас дуже добре. До Дня донора, що відзначають 14 червня, ми готуємо новий для нас формат — вебінар про донорство крові. Він буде цікавим усім: тим, хто думає, що донорство це страшно і складно, тим, хто хоче стати донором. І навіть якщо ви вже були донором — теж буде цікаво!
Партнерські ініціативи
Найулюбленішою нашою колаборацією є співпраця з автошколою Easy Drive, що триває вже більше 2 років. Донори, які здають з нами кров, можуть отримати знижку на навчання в автошколі. Коли донор іде до автошколи та використовує сертифікат на знижку, автошкола переводить до 40% від вартості сертифіката на придбання значків для донорів. Виходить ситуація win to win: автошкола отримує нових студентів, а ми отримуємо можливість купувати значки-клітини й даруємо їх донорам. А донори, своєю чергою, приходять здавати кров знову.
Під час карантину була колаборація з таксі Uber — вони безкоштовно возили наших донорів на донації. Ситуація з донорами по всій Україні з початку карантину надзвичайно погіршилась — їх стало в чотири рази менше.
Також ми партнерились із кінотеатром “Супутник”, комп’ютерною школою Hillel та брендом одягу Nadi Renardi.
Насправді, є дуже багато соціально відповідальних компаній та брендів, які готові долучатись і співпрацювати. А іноді бренди нам навіть пишуть першими, і це дуже надихає.
ДонорUA
Із чого починали
Проєкт започатковано в 2014 році, у час Революції Гідності. Тоді дуже багато людей почали займатися різними соціальними проєктами, і ми — не виняток.
Ідея створення донорської ініціативи виникла на хакатоні, і наразі ДонорUA – це автоматизована система рекрутингу та управління донорами крові, що розроблена для популяризації донорського руху в Україні. Ми співпрацюємо з деякими центрами крові, отримуючи від них інформацію про актуальні запаси донорської крові, і закликаємо інші центри крові також з нами співпрацювати.
Коли ми зробили першу версію нашого ресурсу, виникло запитання: “Як люди дізнаються про наш сайт?”. Тоді ми скооперувалися з компанією Youscan, яка надала нам свою технологічну можливість моніторити соціальні мережі. Ми розробили, по суті, модель штучного інтелекту, яка дає змогу в реальному часі відстежити тих, хто шукає донорів в Україні. Зараз ми за цим методом не працюємо, але раніше досить швидко залучали людей на нашу платформу – саме тих, хто шукав донорів.
Місія
Наша стратегічна мета — модернізувати всю систему крові. Для цього ми підписали меморандум про співпрацю із Центром громадського здоров’я МОЗ України і спільно рухаємось до здійснення мрії про рівний доступ до якісних компонентів крові для пацієнтів.
Одна з наших цілей — підтримка реформи Національної служби крові та створення нової служби світового рівня. Україну дуже часто порівнюють з африканськими країнами — мовляв, у нас не все так погано, як в Африці. Але в цьому випадку ми, на жаль, гірше африканських країн. До прикладу, у Гані або в Кенії є загальнонаціональний сайт про донорство, все організовано роблять на державному рівні.
Ще одна наша ціль — це популяризація регулярного донорства й відмова від родинного, коли фактично людина є донором, але одноразово, тільки за потребою. Набагато корисніше і для держави, і для здоров’я донора, коли донації відбуваються регулярно.
Результати
На початку нашої діяльності у нас була перша велика перемога — ми змогли знайти донора за три години. На сьогодні наш рекорд — 4 хвилини 52 секунди.
У ДонорUA працює так звана Core Team — це працівники, які залучені в проєкт на постійній основі. Зараз таких людей вже 10. Core Team відповідає за найважливіші аспекти нашої діяльності: техпідтримка та розвиток ДонорUA, операційні питання, координація реципієнтів та донорів, комунікація, юридичні та фінансові аспекти діяльності організації. Крім цього, ДонорUA співпрацює з великою кількістю волонтерів. Вони допомагають нам впоратися зі значним обсягом завдань.
Фінансуємо ДонорUA власним коштом та за рахунок коштів, залучених з корпоративного сектору. Частина наших надходжень — від небайдужих громадян. Це незначна, але надзвичайно важлива й цінна частина від загального бюджету.
Комунікації
Ми — діджитальний проект. Тому, відповідно, головними для нас каналами комунікації є соцмережі — Facebook, Instagram та Twitter. У Facebook ДонорUA має власну сторінку та мережу регіональних сторінок, які допомагають тримати контакт з місцевою аудиторією.
Звісно, ми ніколи не оминаємо можливості дати інтерв’ю телеканалам чи радіостанціям, адже донорство — надзвичайно важлива тема. Що більше людей знатимуть про нас, то більше буде врятовано життів.
Партнерські ініціативи
У нас є традиційні офлайнові заходи: корпоративні дні донора, співпраця з КуражБазар, RedBrunch із фундацією “ВАРТОЖИТИ” та проєктом “Я, Ніна” у Києві та Львові, традиційні дні донора з партнерами. Під час карантину додались онлайнові активності й народився проєкт #Таксідлядонора.
Ми постійно шукаємо нових партнерів та соціально відповідальні бізнеси, які б нам допомагали розповідати про важливість донорства.
Майже за шість років діяльності в межах нашої бонусної програми для донорів ми встигли попрацювати з величезною кількістю бізнесів та організацій: MEGOGO, Мультиплекс, Атмосфера 360, Театр на Подолі, Наш формат та багато інших.
Найближчим часом оновимо нашу бонусну програму, де донори зможуть скористатися пропозиціями від низки нових партнерів.
Крім цього, активно готуємось до запуску проєкту в Харкові щодо популяризації донорського руху.