Проблема безпритульних тварин на часі й розв’язати її можливо лише завдяки комплексному підходу. Але не все так погано, адже в Україні є фонди, які активно допомагають чотирилапим. Ми поспілкувалися з представницями трьох таких фондів — Happy Paw, “Додому” та “Кото-ярмарок”.
Як комунікувати про хвостатих, що кожен з нас може зробити для допомоги та чому “безпородні” тваринки круті — читай далі.
Happy Paw
Глобальна мета фонду Happy Paw — щоб усі безпритульні тварини стали домашніми. Також ми прагнемо, аби люди відповідально ставилися до своїх тварин. Хочемо, щоб стерилізація, реєстрація, чіпування тварин та їх вигул у відведених місцях стали нормою для всього населення України.
Принцип роботи фонду
Наш фонд фінансує засновник та постійні благодійники. Ми працюємо по всій Україні та реалізовуємо низку соціальних проєктів.
Опікуємося тваринами у притулках, що є нашими партнерами, надаємо їм разову або постійну допомогу. Кожен притулок, який є юридичною організацією та готовий офіційно звітувати, може звернутися до нашого фонду по допомогу. Ми стерилізуємо, лікуємо важкохворих безпритульних тварин, шукаємо сім’ї тваринам, знаходимо загублених домашніх улюбленців.
Допомагає в цьому наш сайт. Це своєрідний онлайн-майданчик для інформування про тварин, які шукають новий дім або загубились. Користувачі можуть розміщувати оголошення на сайті самостійно. А ще у нас є онлайн-платформа, на якій розміщено список притулків з усієї України. Якщо в будь-кого виникне бажання допомагати тваринам або притулку, він зможе робити це у своєму місті.
Фонд проводить багато акцій для школярів у межах проєкту “Біоетика”. Школярі допомагають шукати загублених тварин, збирають продукти харчування, медикаменти, шиють лежачки, конструюють будки, а також їздять до притулків як волонтери.
Основна робота за цим проєктом – безкоштовні “уроки доброти” у школах на тему гуманного та відповідального ставлення до тварин. Їх проводять учителі після відвідання освітніх семінарів Фонду. Ми організовуємо такі уроки за підтримки Міністерства освіти і науки та хочемо, аби їх внесли до обов’язкової шкільної програми.
У нас також є практика, коли шкільні класи чи сім’ї гуляють з песиками, допомагають прибирати і граються з тваринами — це дуже важливо для їх соціалізації.
Відгук аудиторії
Зоозахисна сфера дуже специфічна — не завжди чесна й здебільшого упереджена. Працювати в ній доволі складно. Мотивують позитивні відгуки від людей, яким ми допомогли знайти тваринку, і від притулків, які існують завдяки нашій підтримці. Ми бачимо кількість небайдужих, які долучаються до наших акцій. Багато активностей та нових форматів роботи, які проводить наш Фонд, запозичують інші організації. Для нас це означає, що ми працюємо в правильному напрямі.
Проєкти, івенти, колаборації
За час роботи Фонду було реалізовано дуже багато цікавих проєктів, івентів і колаборацій з великими брендами. Одним із масштабних івентів за останні роки були “Забіги із собаками”. На кошти, зібрані від реєстрацій на забіги, ми змогли побудувати в Києві два майданчики для вигулу тварин.
Також ми брали участь у таких івентах, як “Відеожара”, “Кураж”, благодійні марафони, Comic Con Ukraine та багато інших. А ще провели благодійний аукціон фотокартин і допомогли притулку “Бест Френдс” відремонтувати вольєри.
Наш багаторічний партнер Purina допоміг надрукувати настільну пізнавально-розвивальну гру Happy Paw, яка навчає дітей відповідального ставлення до своїх песиків.
Доволі часто робимо колаборації із брендами. Ось кілька прикладів:
• Колаборація із крафтовою пивоварнею Varvar. Баночки з пивом були брендовані фотографіями песиків і котиків з притулку. Купуючи таку баночку, людина могла дізнатися більше про тварину і притулок, а відсоток від продажу йшов на допомогу Фонду.
• Колаборація з Cote & Jeunot by Lena Yastreb. Дизайнерка розробила ювелірні срібні прикраси з котиками й песиками та передає благодійні кошти на допомогу притулкам.
• Колаборація з організаторами квестів “Взаперти”. Спільно ми розробили і провели благодійний квест на тему тварин.
Звернення від людей
Звернень про допомогу тваринкам у Фонду дуже багато — в середньому 50-100 на місяць. Ми вважаємо, що притулки — не панацея. Вони допомагають, але не вирішують проблему безпритульних тварин.
Звісно, допомогти одразу всім неможливо, але ми чітко усвідомлюємо й пропагуємо думку, що одна людина в змозі допомогти хоча б одній тварині. Тому, отримуючи звернення, розповідаємо, як людина може допомогти знайденій тварині самостійно.
Як можна допомагати фондам
Ми знаємо, що допомагати — просто, і робити це може кожен.
• Приїхати до притулку — провести час із тваринками.
• Забрати тваринку додому — на перетримку або назавжди.
• Ідеєю чи часом. Поділіться ідеєю проєкту, спрямованого на благодійність. Це може бути що завгодно: якщо ви малюєте, то можете зробити виставку своїх робіт та віддати частину коштів на благодійність; можете запропонувати текст, відзняти фотосет чи створити блог.
• Фінансово.
“Додому”
Ми у фонді “Додому” мріємо, щоб усі домашні тварини мали люблячу родину. Але розв’язати проблему безпритульних тварин можна лише завдяки комплексному підходу, об’єднавши зусилля держави, зооволонтерів та небайдужих громадян.
Ще одна наша мета — знищити стереотипи щодо “безпородних” тварин. Ми хочемо, аби брати тварин з вулиць та притулків було модно й круто.
У своїй комунікації ми не тиснемо на жалість, адже це не найкраща мотивація. Благодійники повинні отримувати позитивні емоції від допомоги та підтримки, а тваринок мають забирати додому не тому, що вони нещасні, а тому що справді круті і зроблять життя своєї людини щасливішим.
Принцип роботи фонду
Наші основні завдання: лікувати, утримувати, піарити й прилаштовувати тварин.
Також займаємось просвітницькою роботою: пишемо матеріали в соцмережі, роздаємо брошури на фестивалях, читаємо лекції. Допомагаємо іншим кураторам тварин: піаримо в соцмережах, робимо безкоштовні фотосети, ділимося своїм досвідом.
Наші підопічні — це тварини, яких ми самостійно забрали з вулиці. Рідко беремо у сторонніх людей, але якщо до нас звертаються по допомогу, обов’язково проконсультуємо, як слід діяти: де шукати перетримку, як знайти фотографа, що безкоштовно зробить фото для піару, як відрізнити хорошого господаря. Також є можливість піару тварин у наших соцмережах.
Усі наші підопічні перебувають на перетримці у прийомних сім’ях. А ті тварини, що потребують лікування — на стаціонарі в клініці.
Буває таке, що тварина шукає дім більше року і весь цей час живе на одній перетримці. Кожен сьомий, хто бере тварину на безкоштовну перетримку, залишає її у себе. До речі, у багатьох тваринок у нових сім’ях з’явилися свої інстаграм-сторінки, а в декого навіть телеграм-канали.
Звісно, буває і так, що тваринка довго не знаходить родину. Але ми ніколи не відвозимо своїх тварин у притулок та не відмовляємось від їх утримання. Кожен знаходить дім у свій час. Ми готові чекати й паралельно робити все, що від нас залежить, аби прискорити цей процес.
Партнерські ініціативи
Ми беремо участь у фестивалях, як-от Comic Con Ukraine, Old Car Land, Фестиваль вуличної їжі, “Відеожара” тощо. На таких заходах ми шукаємо дім тваринкам, продаємо нашу сувенірну продукцію та розповідаємо про важливість стерилізації.
Регулярно влаштовуємо тематичні фотосети. З незвичайних у нас були фотосети з татуйованими людьми в команді з групою “Тату Культура”. Із цих фото ми зрештою зробили календар. Також був фотосет із косплейницями “Зоряних воєн” і з акторами балету. Такі задумки привертають увагу до підопічних та збільшують шанси кожної тваринки якнайшвидше знайти дім. Траплялося, що котики й песики знаходили нових господарів прямо на знімальному майданчику.
У студії “Дюрер” проходять регулярні замальовки, де “натурою” є наші підопічні, а зібрані гроші йдуть на їх утримання.
Письменниця Катерина Бабкіна також узяла в нас песика, а відтак проводила благодійні воркшопи для наших копірайтерів та інших охочих на тему “Як писати про тваринок”.
Серед нашої благодійної продукції були листівки з ілюстраціями Грасії Олійко, яка теж через “Додому” взяла песика.
Як взяти тваринку до себе в сім’ю
• Пройти співбесіду (телефоном або онлайн).
• Познайомитися з майбутнім улюбленцем.
• Якщо попередні етапи пройшли успішно, а ви впевнились у своєму бажанні забрати додому саме цього “хвостика”, тоді підготуйте дім до приїзду.
• Куратор привезе котика додому у зручний для вас час.
• Ви з куратором укладете договір.
• Усе — радійте життю разом з новим членом родини.
Обов’язкова умова адопції: стерилізація/кастрація
“Кото-Ярмарок”
Наша мета — порятунок безхатніх котів. Коти в нас отримують необхідне лікування, профілактику, соціалізацію, тимчасовий прихисток і, найголовніше, — господарів. Ми працюємо за принципом 100% усиновлення — усі наші підопічні знаходять родини. Іноді це буває швидко, іноді довго, але ми впевнені, що для котиків немає нічого кращого за люблячу родину.
Центр Кототерапії
Ми починали із центру адопції, що був розміщений на території клініки нашого ветеринарного партнера. Коти жили в спеціальних боксах. За рік ми зрозуміли, що хочемо більше простору для них, аби очікування на родину проходило в умовах, максимально наближених до домашнього життя. А також, щоб відвідувачі могли знайомитися і спілкуватися з котиками в комфортних умовах.
Так утворився наш Центр Кототерапії. Це вільний простір для знайомства з котиками, де панує дуже затишна атмосфера — тут є дивани, крісла й килимки. У Центрі можна обрати собі улюбленця або просто провести час у компанії пухнастих.
Кототерапія має також просвітницьку мету: ми демонструємо гостям, що безхатні коти гарні, контактні, веселі та ідеальні компаньйони для життя. На жаль, через карантин ми призупинили проведення заходів, але раніше щотижня тут проходили сеанси кототерапії для відвідувачів, майстер-класи і навіть йога з котиками.
Кото-Ярмарок живе на кошти котолюбів. Наразі фонд регулярно підтримують понад 1500 людей. Середній розмір внеску — 100-200 грн, хоча є і 20 грн, і 1000 грн.
Facebook є потужним засобом залучення регулярних благодійників, а от Instagram більше підходить для разових внесків через неможливість ставити активні посилання в публікаціях. На сайті ми розповідаємо про фонд тим, хто дізнався про нас із публікацій ЗМІ та з відеосюжетів, а також знаходимо людей, які мріють “усиновити” котика. Ще маємо невеличкий добрий магазин із сувенірами, які розповідають про фонд і допомагають котикам.
Звернення від людей
Нові підопічні у фонді з’являються через людей — до нас звертаються, якщо знайшли на вулиці кота. Залежно від стану тварини ми або даємо рекомендації, як людина може допомогти самостійно (спойлер: це нескладно), або беремо кота під опіку фонду. У другому випадку ми робимо все можливе, аби врятувати його й утримуємо до моменту, поки не знайдеться любляча родина.
Перш за все, ми допомагаємо тим котам, яким нікому допомогти, крім нас. Приймаємо котів у важкому стані, рятувати яких потрібно терміново. Це коти із серйозними травмами, інфекціями, а також новонароджені кошенята й вагітні киці — за умови, що є тимчасова родина на час вагітності й вигодовування кошенят.
Нашим рекордом став порятунок одразу 41 кота, яких покинули у квартирі. 40 із них уже знайшли новий дім.
Прийомні родини для перетримки шукаємо через публікації в соціальних мережах. Ми привозимо котика в родину з усім необхідним. Утім, якщо тимчасові господарі готові самостійно забезпечувати кота в період пошуку постійних господарів, то ми дуже раді такій допомозі.
Перетримка котикам потрібна мінімум на 2-3 тижні, для вагітних киць — 2-3 місяці.
Що робити, якщо знайшли кота на вулиці
Найперше, що потрібно зробити — забрати з вулиці. Якщо кіт здоровий, обробити від паразитів і запланувати візит до ветеринара для планового огляду та вакцинації. За два тижні котика вже можна каструвати/стерилізувати. За цей період слід зробити гарні фото й розмістити оголошення всюди, де можливо: від чатів із друзями до публікацій у тематичних групах.
Чого не варто робити:
- купати кота;
- годувати кошенят коров’ячим молоком;
- намагатися лікувати кота, залишивши його на вулиці.
Читайте також Велике інтерв’ю із співзасновницею “Кото-Ярмарку” Євгенією Драч: