fbpx
Зсередини

Я веду телеграм-канал про коронавірус

Як менше ніж за місяць залучити аудиторію в 50 000 читачів, першими дізнаватися новини, структурувати їх та виділятися з-поміж десятків конкурентів
Ірина Виговська, 27.03.2020
Володимир Коваль, засновник телеграм-каналу “Коронавірус онлайн”

Засновник телеграм-каналу “Коронавірус онлайн” — медіаменеджер, СЕО видання ТК Media Володимир Коваль розповів нам про роботу над каналом, шлях від 0 до 50 000 підписників, джерела інформації, рубрикатор, рекламу, фейки та плани на майбутнє.


Від ідеї — до перших підписників

Ідея створити канал виникла раптово, у листуванні з другом. Я написав йому, що зараз було б актуально створити телеграм-канал, де збирати всі оновлення щодо поширення коронавірусу світом. Про Україну тоді ще не йшлося. Я не мав наміру цим займатись, але друг написав: “То зроби”. Я створив канал, ввів першу-ліпшу назву, взяв стокове зображення з Google для аватарки — і так усе почалося. Це було 22 лютого.


Я люблю новини, мені подобається формат текстових ТРАНСЛЯЦІЙ і формат самвидаву


Тема коронавірусу потребує виокремлення і сегментації новин, інакше ЗМІ стає просто неможливо читати. Кожен інфопривід — від закриття кордону Чехії до нової сотні випадків у Франції — більшість медіа публікують окремою новиною. У цьому потоці заголовків складно орієнтуватися. До того ж у світі відбуваються не лише події, пов’язані з коронавірусом. Тому окремий канал з виділеною тематикою — найзручніший формат.

Перші 3-4 тисячі підписників назбиралися завдяки наявним ресурсам і друзям. Це були репости в телеграм-каналі «Типичный Киев», також просив друзів з великою аудиторією поділитися посиланням. У stories про канал написав Олександр Барабошко, Олеся Медведєва, депутат Олександр Куницький, відомий як блогер Zp.Sanek.


Так я перевірив гіпотезу — якщо канал набере за рахунок наявних можливостей кілька тисяч читачів, він є цінним. Отже, є сенс розвивати його


Коли епідемія почала набирати обертів у Європі, стало зрозуміло, що й Україну ця доля не омине. Очевидно було й те, що перші випадки захворювання фіксуватимуть у різних точках країни. Отже, кожен перший випадок у конкретному місті буде викликати сплеск уваги не так по Україні в цілому, як конкретно в населеному пункті, де він був зафіксований. Ми склали список регіональних і міських каналів. Відтак домовилися з адміністраторами про те, що тільки-но буде зафіксовано перший випадок у їхньому місті, вони зроблять новину з посиланням на наш канал.

Це доволі “чітерська” схема, але вона ефективна. Зауважу, що ми ніде не використовували клікбейтні заголовки, не публікували фейки й не обманювали читачів у рекламі, як роблять інші канали. Так, наприклад, перший випадок коронавірусу в Києві привів на канал 13 000 читачів.

Паралельно працювала й інша схема — домовленість зі студрадами і студпарламентами різних університетів. За 200-300 гривень місцеві активісти розкидали посилання на наш канал в чати факультетів, курсів та гуртожитків.


Команда каналу

Спочатку я вів цей канал самостійно, як хобі. На сьогодні ним займається вже три людини. За дизайн відповідає Станіслав Тихонько — продуктовий дизайнер, який разом з талановитими розробниками з Maximus Studio розробив інтерактивну карту всіх випадків коронавірусу по Україні.

У процесі масштабування стало зрозуміло, що поява контенту на каналі не може залежати від мого часу або настрою, тому я залучив одну з редакторок ТК Меdia. Вона допомагає вести канал, зберігаючи задану тональність публікацій.

Ми не використовуємо окремих ботів для ведення каналу: ні для пошуку інформації, ні для публікації. Але плануємо розробити бота для TK Media. Його завданням буде моніторити й надсилати редакторам повідомлення про оновлення на основних офіційних ресурсах: сторінках президента, новинному розділі сайтів СБУ, Генпрокуратури та інших органів. Це дасть змогу виграти час і першими вистрибувати в google-новини.


Джерела інформації

Ми завжди в публікаціях ставимо посилання на джерело новини. Наші основні джерела — офіційні державні в кожній країні або авторитетні іноземні ЗМІ. Це онлайн-видання Reuters, AlJazeera і The Washington Post, The Jerusalem Post. На тему економіки — Bloomberg. Українські ЗМІ, звісно, теж цитуємо.

Найскладніше — формувати новини з рубрики «Нове дослідження показало…». Адже, навіть якщо знайти першоджерело публікації в науковому журналі (що нескладно), у нас немає компетенції перевірити, чи достовірно передає зміст новини висновки дослідження. Намагаємося читати summary і звіряти годинник, хоча більшість ЗМІ не запарюються і цим.


Інші подібні канали

Зараз каналів про коронавірус стало як грибів після дощу. Більшість не має нічого спільного із журналістикою: вони розкручуються на “хайповій” темі, роблячи клікбейтну рекламу, використовуючи фейки («В Україні введено надзвичайний стан! Терміново!», «Зеленський заразився коронавірусом. Натисни, щоб дізнатися!»). Потім завалюють свою аудиторію будь-якою рекламою, щоб швидко відбити вкладені кошти.

Велика частка з них існує тільки на тому, що копіює наші публікації. Наприклад, у нас є постійні рубрики: ранковий дайджест новин, який виходить о 07:30, і вечірній — у проміжку з 18 до 20. Колеги з різних каналів помітили закономірність і чекають, щоб скопіювати наш пост собі в канал у ту саму хвилину, коли ми його опублікуємо.

З одного боку, приємно, що наші дайджести читає сумарно не 30 тисяч людей, а 120 тисяч, за результатами пошуку. А ще з приємного — оскільки тексти копіюють бездумно, російський канал з аудиторією 200к читачів називає Крим окупованою територією.


Помилки

Вимога максимальної оперативності в поєднанні з фактчекінгом та інтенсивним темпом роботи ведуть до того, що помилки неминучі. Питання в тому, скільки їх буде. На щастя, це переважно орфографічні помилки, які виправляємо після публікації.


Кілька разів ми помилилися серйозніше, ніж написати зайву букву. Але ми завжди реагуємо та просимо вибачення у читачів


Одного разу повідомили про новий випадок хвороби з посиланням на авторитетне українське ЗМІ. Але цю інформацію згодом спростувало Міністерство охорони здоров’я. Ми відредагували публікацію протягом 10 хвилин після випуску й вирішили надалі не посилатися на українські ЗМІ.

Іншого разу ми написали, що в Івано-Франківську померла жінка 36 років, а жінці насправді було 56. Річ у тім, що брифінг губернатора області ми слухали в прямому ефірі: і чи то він не дуже виразно говорив, чи то ми недочули. У цьому випадку ми відредагували публікацію і спростували її окремим повідомленням, а також попросили вибачення в читачів за дезінформацію.

Різні реакції залежать від контексту. У другому випадку потрібно було наголосити на помилці. Адже на момент, коли ми зрозуміли, що помилились, пост прочитало вже 10 тисяч осіб. Звісно, аудиторію могла налякати звістка про те, що 36-річні люди помирають від коронавірусу, хоча в групі найбільшого ризику старше покоління.


Рекламні публікації

Щодо реклами на каналі нам пишуть 3-5 разів на день. Найчастіше хочуть купити рекламу для інших новинних каналів, «перелити» аудиторію. Хотіли купити рекламу торговці масками.

Одного разу зверталися з «B2B Jewerly». Чого на каналі немає і не планується, так це реклами фінансових пірамід і «зливних» каналів. Ми це обіцяли читачам публічно і не зрадимо собі. У цьому сенсі ми не найзручніший канал для реклами — ми досить вередливі і намагаємося ставити перед собою планку.

Двічі розміщували рекламу бота, який пропонував в ігровій формі пройти «тест» на наявність симптомів коронавірусу. Перевірили, щоб ці симптоми збігалися з даними ВООЗ. Робили це двічі, бо першого разу через наплив користувачів бот припинив працювати, тож до нас звернулися з проханням опублікувати повторно, зі знижкою. Канал відкритий до рекламних пропозицій і до інтеграцій із брендами, якщо ця реклама не суперечить принципам каналу і не вводить читача в оману.


Плани на майбутнє

Уже зрозуміло, що пандемія — це історія не на один місяць, і навіть не на два. Поки все це триватиме, з інформаційними спалахами й затишшям, канал буде актуальним.

Щодо більш довгострокових цілей, основний тип контенту на каналі — новини. Цінність його для читача полягає в оперативності, форматі подання й фактчекінгу інформації. Я сподіваюсь, із часом у читачів формується довіра й лояльність до каналу як до джерела новин.


Думаю, потреба знати актуальні новини Й порядОК деннИЙ не зникне й після заВЕРШЕННЯ пандемії


Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень