fbpx
Конспект

“Я хочу від тебе ідей!” Як розвинути в собі креативність. Лекція Тіни Михайловської

Кому потрібен креатив і як його впровадити в життя
Мар'яна Хемій, 07.08.2021

Тіна Михайловська — керівниця та співзасновниця благодійного фонду “Життєлюб”, лекторка Public Relations Full Course у Bazilik School.

Записали найголовніше з лекції Тіни про креатив у піарі.


Що таке креатив і кому він потрібен?

Нині без креативу не може існувати жодна професія чи спеціальність. З розвитком комунікацій кожен з нас став особистим брендом, і будь-який прояв самореалізації уже неможливий без креативних рішень. Творчість є найголовнішою навичкою.

Я працюю з 18 років, професію обрала в креативній індустрії. Постійно спілкуюся з творчими людьми й реалізовую креативні ідеї, тож ця тема мені дуже близька — я дослідила її на прикладі своїх колег і тисячі реалізованих проєктів.

Мій найголовніший проєкт — благодійний фонд “Життєлюб”. Ми були першими в Україні, хто відійшов від концепції жалості в благодійній комунікації. Хотіли спонукати людей інакше подивитися на тему дорослого віку. І це було складним рішенням — піарники та маркетологи, з якими ми радилися, казали, що нічого не вийде, якщо не будемо показувати образ бідолашної старенької в переході з простягнутою рукою. Ми ж прагнули досягнути хороших фінансових результатів, підійшовши з іншої перспективи.

На старті ніхто в нас не вірив — мовляв, “Життєлюб” про веселих бабусь, які танцюють і не мають проблем. І взагалі, люди вважали, що “це все робить Гарік Корогодський, а в нього й так є гроші, тож навіщо вам іще допомагати”. Через 5 років існування фонду ринок визнав, що ми мали рацію. Жалість добре працює в короткостроковій перспективі, але людина швидко втомлюється від складних проблем, які не здатна розв’язати глобально.

Усі бояться старості й смерті, тож якщо транслювати сумні картинки, людина може разово зжалитися, а потім закриє для себе цю тему. Кожен з нас хоче в дорослому віці кататися на мопеді, стильно вдягатися, зніматися для модних журналів і ходити на дискотеки.


Кожен може бути креативним

Не люблю слово “креатив”, у комунікаціях більше імпонує “творчість” — воно видається повнішим. Поняття “креатив” і “щастя” зараз, мабуть, уживаються найчастіше. Та люди часто не розуміють їх. Креативу в тому розумінні, яке в нього вкладають, не існує. Коли ми говоримо про креатив, уявляємо собі людину, наділену певним даром, талантом, пов’язану найчастіше з творчими професіями. Здається, ніби ці люди знають недоступний для інших секрет.

Насправді ж креатив — це здатність реалізовувати щось, чого не існувало в матеріальному світі, що було свідомо пропущене крізь власний досвід і виведене в реальність. По суті, всі ми — креативні люди, бо навіть приготування їжі є творчістю.

Нещодавно говорили зі знайомою про найменш креативні професії. Вона зазначила, що однією з таких є професія паркувальника. Мені ж пригадався випадок: кілька років тому на стоянці ТРЦ Gulliver працював юнак, який робив із паркування ціле шоу. Він мав кілька плакатів: “Твоє місце вільне”, “Ти шукав знак? Ось він!”, “Я запаркую тебе так, як ніхто інший”. Він завжди усміхався, запам’ятовував імена постійних клієнтів, давав поради — тобто проявляв творчість у максимально нетворчій професії. Це був цілий театр одного актора.


Людина мисляча VS людина створююча

На нинішньому етапі еволюції ми перетворюємося з людини мислячої на людину створюючу. Ера контенту, інформації й маркетингу змушує кожного почати щось створювати, бо тепер тільки так ми конкуруємо одне з одним — за допомогою наших ідей і здатності до самопрезентації. У тексті резюме вже стають звичними лінки на соцмережі, аби роботодавець міг подивитися, як людина вміє структурувати свій образ.

Творчість і креатив — це навичка, а не талант чи дар. Її можна дорозвинути або ж “докупити собі компетенцій”, найнявши фахівця, який закриє ваші потреби в певному сегменті. Але нова організація суспільства вимагає все ж самостійного розвитку.

Раптова популярність ТікТок — це той випадок, коли людям, які не вважали себе творчими, дали певний інструментарій, і вони почали проявляти творчість.

Утілення ідеї є перенесенням чогось зі світу нематеріального до матеріального — і тут виникають проблеми. Матеріальний світ достатньо стійкий: йому непотрібні нові речі, він прагне стабільності. Тож будь-яка ідея натрапляє на значний спротив.

  • Передусім наш мозок сам саботує процеси креативності, бо йому простіше жити за готовими алгоритмами. Ми починаємо мучитися сумнівами: “А кому це треба? Навіщо?”.
  • Інша перепона — наші близькі, які скептично налаштовані, коли ми експериментуємо.

Якщо щось придумаєш не ти — це придумає хтось інший

Завдяки колективному несвідомому часто трапляється, що люди майже одночасно вигадують однакові ідеї. Щойно ви щось вигадали й бажаєте це створити, час починає працювати проти вас. Виграє той, хто зробить першим. До того ж будь-яка ідея має термін придатності — варто втілювати її, доки самі не перегоріли.

“Я хочу від тебе ідей!” — це слоган нашої епохи, який ми скоро, думаю, почуємо й на шлюбних церемоніях.


Як упровадити креатив у життя

1. Подбайте про креативне середовище

Розчистьте простір, виділіть місце для креативного процесу, звільніть графік. Зараз ми майже не маємо часу на думання; до того ж самі завантажуємо себе інтершумом, який не дає мисленню якісно запуститися. Дайте собі можливість просто думати про щось.

2. Налаштуйте себе на хороші емоції

Вашими помічниками стануть здивування, захоплення й радість. Отримавши творчу задачу, налаштуйтеся на краще і проговоріть уголос: “Вау, я дізнаюся завдяки цій задачі щось нове, вигадаю класний проєкт і отримаю знання, досвід і контакти”. Ви запишете цю емоцію у вашу підсвідомість, зміните ставлення до роботи — і це вам допоможе.

А ось ворогом креативного процесу є страх — що ми чогось не знаємо і що ми не є експертами у чомусь. Коли нам страшно, нам не до творчості, бо ми налаштовуємося просто вижити.

Як тільки всередині вас звучить зневіра: “А кому все це треба”, — подумки в уяві переверніть монетку із цими думками або зачиніть перед ними двері. Наше підсвідоме дуже образне, тож так ви поліпшите собі настрій.

3. Осмисліть, як саме ви щось створюєте

Згадайте стан, коли у вас було натхнення: що ви робили, що уявляли, із чим асоціюєте ці відчуття (не з загорнутою у простирадло Музою, а саме проаналізуйте конкретні ваші дії та чіткі образи).

4. креативно помедитуйте

Упродовж дня мозок працює на різних “частотах”, і медитація допомагає ефективно перемикатися між ними. Знайдіть свій спосіб медитації, за якого думки будуть легко виникати в голові. Це може бути звичайне прибирання у квартирі або прогулянка без навушників. Через якийсь час монотонного спокійного заняття потрібні ідеї виникатимуть самі собою.

5. Завантажте себе необхідною інформацією

Отримавши креативну задачу, максимально зберіть про неї дані: перегляньте картинки, відео на YouTube, пошукайте в соцмережах, почитайте книжки, спитайте знайомих, які розуміються на темі. У процесі пошуку ви вже аналізуєте отриману інформацію.

6. Виписуйте собі важливі тези від руки

Коли ми прописуємо ідеї, вони набувають оформлення та вибудовуються в концепцію. Ось чому навіть у найбільш організованих письменників в процесі письма багато задумів змінюється.


Що робити, коли треба “на вчора”

Мозок може впоратися з умовами поспіху й авралу, але такий темп не можна практикувати часто, інакше вас очікуватиме креативне вигоряння. Вибудовуйте особисті й професійні кордони, зазначаючи замовнику, що вам потрібен мінімум тиждень на розроблення якісної ідеї. Замовники спершу нервують і йдуть до тих, хто зробить їм швидше, але потім усе одно виправляють помилки й повертаються до тих, хто робить довше та якісніше.

Під час експрес-роботи мозок максимально генерує адреналін, тож ви можете все встигнути. Але після цього доведеться платити — організм стомлений, впадає в апатію, це спричиняє вигоряння. Мислення є одним з найбільш енергозатратних процесів організму.


Не будьте такими серйозними!

Додайте в рутину трохи “ідіотизму” — жартів, дурощів, ігор. Це можуть бути дивакуваті гіфки в презентації, гумористичний стиль спілкування, танці під час перерви на роботі.


Закрийте задачу

Раджу книжку Девіда Алена про методику підвищення своєї ефективності Getting Things Done. Суть її проста: усі отримані задачі “вивантажуйте” кудись — або в онлайн-системи організації задач, або у звичайний блокнот, або в Нотатки на телефоні. І наприкінці тижня перевіряйте всі списки задач, підсумовуйте, що вже завершили, і зосереджуйтеся лише на тому, що ще треба зробити.


Будьте індивідуальними

Не намагайтесь повторювати інших, особливо не повторюйте чийсь успіх. Секретом хорошої ідеї є ваш розвиток як особистості.


Пастки мислення

1. Усе вже зроблено й вигадано до нас
Якщо ми не будемо щось вигадувати, то житимемо в дуже банальному світі.

2. Найкраще — ворог хорошого
Стабільність не дає розвитку та вигідно не відрізняє вас від конкурентів.

3. Немає часу пояснювати
Недоопрацьовані ідеї демотивують. Не брешіть собі, якщо ідея сира, — краще знайдіть можливість відтягнути термін здачі.


Підтримай нас на Patreon!

 Donate

Читайте також у рубриці Конспект
Що і як говорити, щоб вас почули іноземці?
Про це розповіли Тома Істоміна, співзасновниця та заступниця головного редактора Kyiv Independent та Дарина Шевченко, CEO Kyiv Independent
/ Які книжки читають експерти та організатори фестивалю «Книжкова країна»
Добірка книжок, на які варто звернути увагу
Як протистояти оновленим російським ІПСО: рекомендації медіаекспертів
Українські медіаексперти виокремили конкретні загрози та дали рекомендації, як з ними впоратися.
Як побороти застарілу систему: кейс «Армія ТV»
Огляд роботи оновленого медіаресурсу Міністерства оборони України
Як медіа працювати з Telegram. Кейс «Ґрунту»
Основним складником успіху є довіра до вашого бренду
Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень