fbpx
Зсередини

Чому вам не варто ігнорувати TikTok. Колонка Ірини Гіль

Основи, статистика, контент і тематичні добірки
Bazilik Media, 10.06.2020
Ірина Гіль
знавчиня інтернет-культури, мемологиня, лекторка

Перше, що варто знати про TikTok — не ставте на ньому хрест лише тому, що кілька ваших знайомих його “не зрозуміли”.

Друге, що варто знати про TikTok — його не розуміють ті, хто не проходить далі першого рівня. Насправді, це платформа, що диктує тренди в музиці, культурі та політиці — від Old Town Road та Doja Cat до Black Lives Matter.

Третє, що варто знати про TікTок — це не соціальна мережа, а соціальне медіа. ТікТок не є новою платформою. Цей додаток для iOS та Android, основна функція якого — створення та обмін короткими відео, спочатку запустили під назвою Douyin у вересні 2016 року в Китаї.

У 2017-му розробники запустили додаток ByteDance для ринків за межами Китаю, назвавши його TikTok. Тому TikTok та Douyin фактично є однаковими додатками, проте для розмежованих аудиторій, через цензурну політику Китаю.


TikTok — це Vine та Musical.ly (який, до речі, поглинув TikTok) на стероїдах. І ось кілька цифр, які засвідчують це:

  • За три роки існування TikTok має 800 мільйонів активних користувачів щомісяця. Instagram знадобилось шість років, щоб досягти таких показників, а Facebook — чотири;
  • За 2019 рік TikTok завантажували частіше за Youtube, Facebook та Instagram;
  • У середньому користувачі проводять 52 хвилини на день у TikTok, як і в Instagram. Проте користувацька сесія у TikTok в середньому вдвічі довша за інстаграмну;
  • За одну сесію користувачі споживають у TikTok понад 200 одиниць контенту. Для порівняння: YouTube — 3-5 одиниць, Twitter — 50-75 одиниць, Instagram — більше 100.

Непогано, як для “дитячого” додатка, як багато хто про нього каже, авжеж? До речі, про дітей. 60% користувачів TikTok — люди віком від 16 до 34 років. За час карантину в багатьох країнах (січень-квітень 2020) кількість користувачів у віковій групі 24-34 зросла на 5%. Саме тоді приєдналась і я.


Перший рівень TikTok

Інтерфейс TikTok спершу може здатись незрозумілим та неінтуїтивним. Проте основна структура бінарна: є дві стрічки відео Following — відео від користувачів, на яких ви підписались, та For You — відео від користувачів, які можуть вас зацікавити, на думку алгоритмів TikTok. Будемо відверті: на вкладку Following люди заходять рідше. Найвеселіше відбувається у вкладці For You або “рек”.

TikTok — це такий серотоніновий тоталізатор, адже ніколи не знаєш до кінця, яке з твоїх відео “залетить”. Тут немає хронологічних правил. Якщо відео за першу добу зібрало всього 40 переглядів, не поспішайте його видаляти — за кілька місяців (!) воно може почати набирати сотні й тисячі переглядів.

За два місяці створення контенту в мене доволі скромні результати: всього 200 підписників та близько 9000 тисяч лайків. Моє найпопулярніше відео має близько 38 тисяч переглядів, що складно назвати “віральністю”. Зазвичай мої відео збирають від 100 до 2000 переглядів.

Коли якийсь із постів починає стрімко набирати популярність, виникає відчуття, майже як у казино — неможливо зупинитись і не оновлювати статистику. До речі, у TikTok доступна непогана аналітика аудиторії.

@gil_iryna

🏳️‍🌈 прівєт, остальним соболєзную ##gaytiktok

♬ original sound - lyd420isswag69

Перший рівень TikTok, або “Гетеро-тікток” (Str8 TikTok) — так часто називають неналаштовану або недостатньо налаштовану стрічку рекомендованих відео. Задано початкові налаштування: мова, регіон та найпопулярніші відео на платформі, якщо в додатку немає можливості витягнути одразу більше інформації про вас як аудиторію. Ну або ж ви справді гетеро, хехе.

Це пояснює, чому так багато людей під час першого знайомства  з контентом TikTok налаштовані скептично. Адже ми звикли до курованої стрічки контенту від наших друзів, пабліків та схожих акаунтів. Будьте терплячими. Усього кілька вподобань або відміток “не рекомендувати контент цього користувача”, і алгоритм досить швидко відредагує видачу.

А далі ви потрапите у світ ваших однодумців: від фанатів My Chemical Romance до Furries чи Witchtok, асоціації дерматологів, юристів, або ж до cottagecore lesbians чи у світ націоналістичних ідей та сексизму. Як і в кожній соціальній платформі, усі мають можливість поширювати свої ідеї, тому TikTok часто критикують за політичну заангажованість, особливо у США. Так, під час протестів користувачі помітили, що їхні відео з хештегами #BlackLivesMatter не набирали переглядів, і публічно обговорювали це рішення керівництва платформи. TikTok зняв тіньовий бан.


Український TikTok

Український сегмент TikTok, як і весь інформаційний простір нашої країни, страждає від засилля російського контенту. Від коротких кліпів з російського телебачення — до використання аудіосупроводу від російських виконавців. Автори українських акаунтів часто записують відео російською, щоб збільшити охоплення аудиторії.

Проте не все так погано. Українські громадські організації створюють акаунти в TikTok для поширення інформації на важливі теми:

У День вишиванки користувачі показували свої народні вбрання як в Україні, так і за її межами, запускали  танцювальні челенджі.

@anastasia_andrienko_

Вже понад 200 відео з моїм трендом😱 Дякую усім за підтримку🤗❤️

♬ оригинальный звук - anastasia_andrienko_

У TikTok є гінекологи, які доступно розповідають про менструальні чаші, та юристи, які пояснюють щоденні ситуації відповідно до законодавства України. Є магазини секс-іграшок і телеведучі. Звичайно, не обходиться без недолугих акаунтів зірок та, на жаль, політиків. “Крінж”, одним словом.

Мій особистий жанровий фаворит — тіктоки школярів про літературу та історію України. Тут можна натрапити як на зручні способи підготовки до ЗНО в розважальному форматі, так і на повноцінні скетчі про доленосні події в українській історії. Коли переглядаєш такий контент, усвідомлюєш, що так зване Gen Z оперує інформацією на іншому рівні свідомості та креативності.

Платформа-трендсеттер

TikTok — це медіаплатформа, яка вже не перший рік диктує музичні тренди. Як-от після приголомшливого успіху треку Meghan Thee Stalion — Savage. Ремікс на нього записала сама королева попмузики Beyonce, розпочавши словами Hips tick tock when I dance.

Виконавці починають використовувати тексти пісень як вказівки та ідеї до майбутніх відео. Наприклад, Drake — Tootsie Slide та BMW KENNY — Wipe It Down.

І останній аргумент, щоб установити TikTok. Залученість аудиторії тут значно вища за аналогічні соціальні платформи. Дженніфер Лопес нещодавно опублікувала те саме відео у Twitter та TikTok. У неї 45 мільйонів підписників у Twitter і 5 мільйонів у TikTok. Відео в Twitter зібрало 2 мільйони переглядів (45 мільйонів підписників). Відео на TikTok — 71 мільйон переглядів (5 мільйонів підписників).

За даними TechCrunch / Apptopia, дохід TikTok за ІV квартал 2019 року зріс на 300% проти аналогічного періоду роком раніше. Непогано, як для додатка з танцями підлітків.

Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень