fbpx
Зсередини

Чому бренди відкликають свої бізнеси в росії, а ті продовжують працювати. Розповідаємо про франшизу на прикладі KFC

А також розмовляємо з експертом з франчайзингу
Данилюк Даяна, 16.06.2022

У відповідь на оголошення росією війни в Україні велика кількість міжнародних брендів та компаній почала заявляти про зупинення своєї діяльності на території РФ та введення різноманітних санкцій щодо країни-загарбника й тамтешніх бізнесів.

Українці уважно стежили за підтримкою світових компаній та їхньою реакцією на події в Україні. Але також траплялися звинувачення в тому, що, попри заяви компанії, бізнес у росії продовжує працювати. Щоб зрозуміти, як таке можливо і чому бренд, який належить міжнародній компанії, продовжує працювати в рф, ми провели власне дослідження.

У цьому матеріалі ми розповіли, що таке франшиза, як вона працює і чому неможливо в один момент відкликати всі франшизи. Також ми поспілкувалися з експертом з франчайзингу Романом Кириловичем про те, які бренди найчастіше працюють за франшизою, та Аліною Кіптик, CEO LLC “Tasty Food” (ред. — одна з франчайзі KFC в Україні).


Як працює міжнародний бізнес KFC?

KFC — це бренд і мережа ресторанів швидкого харчування, яка належить американській корпорації Yum! Brands (разом із Pizza Hut, Taco Bell та the Habit).

У світі відкрито вже понад 25 тисяч ресторанів KFC у 145 країнах — більше лише у Subway, McDonald’s та Starbucks. Усі ці ресторани належать компанії Yum! Brands, яка також надає права на відкриття закладів франчайзинговим партнерам. Саме завдяки франчайзингу компанія змогла дуже динамічно зростати та була неодноразово визнана ресторанним концептом, що розвивається найшвидше у світі.

Як працює франшиза?

  • Материнська компанія надає права на використання бренду в обмін за плату у вигляді роялті.
  • Щоб у всьому світі заклади KFC були схожі один на одного, кожен партнер зобов’язаний дотримуватись стандартів. Є погоджені процедури приготування їжі, операційні стандарти з постійними зовнішніми аудитами та суворі стандарти щодо обладнання, дизайну тощо.
  • Усі країни світу обов’язково мають у меню легендарні страви KFC, такі як гострі крильця, а також локальні позиції, які розробляють відповідно до вподобань гостей у певному регіоні. Наприклад, в Україні в меню KFC була «домашня лінійка».
  • Також компанія завжди підтримує локальних постачальників. Наприклад, Україна є одним з найбільш локалізованих ринків, де більшість продуктів закуповують у локальних постачальників, а імпортують тільки те, що на сьогодні Україна не виробляє.

Чому не можна відкликати франшизу та закрити всі ресторани?

Дозвіл на відкриття кожного ресторану за франшизою фіксується підписанням договору комерційної концесії, у якому чітко прописані порушення, що можуть призвести до розірвання контракту.

Таким чином, KFC має можливість розірвати договір, тільки якщо партнер порушує пункти договору та не виконує своїх обов’язків. Пункт про працю в країні, що веде воєнні дії, не був передбачений договором. Тому юридично на сьогодні неможливо припинити дію раніше підписаних договорів.
Варто розуміти, що будь-яка компанія зі світовим ім’ям може діяти тільки в межах закону.


 Як працює KFC у росії зараз?

На момент початку війни в Україні в росії були як корпоративні, так і франчайзингові ресторани. Російський бізнес охоплював приблизно 1000 ресторанів KFC і 50 точок Pizza Hut. Майже всіма ними управляють незалежні власники — за ліцензією або угодою про франшизу.

Першим кроком компанії Yum! Brands було припинити інвестування та розвиток ринку росії. Далі компанія зачинила всі власні ресторани KFC. Ресторани ж, які належать франчайзинг-партнерам, наразі працюють. Але, наприклад, найбільший партнер — іспанська компанія AmRest — уже заявив про наміри піти з ринку росії та продати свій бізнес у цій країні.

Також усі прибутки, отримані на ринку росії, компанія Yum! Brands передає на благодійність.



Як працює KFC в Україні під час війни?

“До початку війни в Україні було 49 ресторанів мережі KFC. Зараз 42 з них відновили роботу. Це майже всі наші заклади, окрім харківських та у двох ТРЦ, які постраждали. Наша команда дуже багато працювала, щоб відновити бізнес в Україні. Оскільки ми є франчайзинговим бізнесом, рішення про відновлення роботи в Україні потрібно було погоджувати на найвищому рівні.

KFC, мабуть, перший міжнародний бренд, який відновив роботу в Україні. Ми прислухались до закликів нашої влади підтримувати економіку, до наших працівників, які мали бажання повернутися до справ, та наших партнерів, які теж хотіли працювати. Запустивши ресторани, ми не тільки повернули роботу нашим працівникам, а ще й дали роботу нашим логістичним компаніям, постачальникам та агрегаторам доставки.

Для відновлення роботи нам потрібно було оновити меню, оскільки деякі з наших постачальників перебувають наразі в зоні окупації. Також довелося майже з нуля відновлювати ланцюги постачання. Коли ми вирішили знову запускати ресторани, ситуація з нашими дистриб’юторськими складами була такою: один зруйновано повністю, другий — у зоні окупації, третій — майже порожній, бо його ми вивезли на благодійність. Наші плани були значно обмежені можливостями постачання, гості не могли зрозуміти, чому KFC не відкрили всі ресторани одразу. Але ми повинні були думати про безпеку, людей та наявність продуктів”, — коментує Аліна Кіптик, CEO LLC “Tasty Food”.


Як працює франшиза:

Роман Кирилович,
експерт із франчайзингу

Чи багато міжнародних бізнесів працюють за франшизою?

Нині франчайзинг є найшвидшим методом організації бізнесу в ринковій системі. Наприклад, у США приблизно кожна друга торгова точка у сегменті малого і середнього бізнесу відкриється за франшизою.

На початку 2022 року Міжнародна асоціація франчайзингу (IFA) прогнозувала, що завдяки зміцненню ринку праці та стабільним споживчим витратам франчайзинг продовжить розширюватись. Адже тенденція спостерігалась разом із загальним економічним прогресом Сполучених Штатів. Проте наразі темпи зростання у 2022 році, найімовірніше, будуть помірними через поточні події в Україні та їх уплив на економіку.

Майже в усіх галузях економіки України розвинений франчайзинг. Серед найпопулярніших галузей:

  • громадське харчування (пекарні, кав’ярні, стрітфуд);
  • різноманітні послуги (від салону краси до туристичного агентства);
  • освіта й розвиток дітей (освітні й розвивальні центри);
  • медицина й проєкти, пов’язані зі зміцненням здоров’я.

За кількістю франчайзингових об’єктів перше місце посідають послуги, друге — громадське харчування, а ритейл — лише на третьому місці.


У яких випадках можна відкликати франшизу?

“Відкликати франшизу” означає розірвати договір франчайзингу. Збереження права франчайзера на розірвання договору є надзвичайно важливим у франчайзингу, тому що для всього світу користувачі франшизи є власниками франшизи.

Наприклад, лише деякі відвідувачі ресторану KFC розуміють, що насправді вони є не клієнтами KFC, а клієнтами іншого підприємства, що ніяк не стосуються KFC, лише мають договір про франшизу.

У результаті, якщо користувач франшизи робить щось не так, то власники франшизи, зазвичай, хочуть мати можливість оперативно вжити заходів, щоб уникнути шкоди для бренду. Такі дії можуть передбачати й розірвання договору франчайзингу. Тому для власника франшизи дуже важливо, щоб договором франчайзингу передбачалося право розірвати його в разі порушення користувачем франшизи певних положень договору.

Зазвичай підставою/-ми для розірвання договору франчайзингу є:

  • невиконання франчайзі підготовчих заходів для відкриття франчайзингової точки, передбачених договором;
  • недотримання стандартів ведення діяльності, що може призвести до погіршення ділової репутації франчайзера;
  • несплата франчайзі платежів за користування франшизою;
  • передання франчайзі своїх прав та обов’язків за договором франчайзингу третій особі без згоди франчайзера;
  • розголошення конфіденційної інформації або співпраця з підприємствами-конкурентами;
  • вчинення франчайзі кримінального правопорушення або інші дії, що можуть завдати шкоди діловій репутації франчайзера;
  • ухвалення франчайзером рішення про припинення діяльності, тощо.


Яка процедура розірвання договору?

Умови та способи розірвання визначаються самим договором франчайзингу, а також можуть визначатися національним законодавством.

Залежно від підстави розірвання договору може бути передбачений певний строк для повідомлення франчайзі перед розірванням. Зазвичай франчайзер направляє франчайзі лист з описом порушень та надає час для їх виправлення. І якщо франчайзі не усуне порушення, то франчайзер вдається до розірвання договору.

У разі грубих порушень з боку франчайзі договір може бути розірваний негайно.

Процедура розірвання договору в односторонньому порядку зі сторони франчайзера передбачає направлення ним повідомлення про розірвання договору із визначенням дати його розірвання. Права та зобов’язання сторін в таку дату вважаються припиненими, якщо інше не передбачено договором.


Якщо бренд-власник відкликак франшизу, то бізнес закривається одразу?

Зазвичай договір франчайзингу передбачає, що в разі його розірвання франчайзі зобов’язаний негайно припинити будь-яке використання бренду та ведення діяльності. Але на практиці не всі франчайзі добросовісно виконують свої зобов’язання.


Чи може франчайзі далі використовувати бренд, якщо франшизу відкликали?

Франчайзі не може надалі використовувати бренд франчайзера. У випадку припинення дії або розірвання договору франчайзі зобов’язаний:

  • провести повний розрахунок із франчайзером за весь період використання його прав до моменту припинення або розірвання договору;
  • негайно припинити використання всіх об’єктів інтелектуальної власності франчайзера (торговельної марки, промислових зразків, винаходів, об’єктів авторських прав тощо) та повернути або знищити всі стандарти з ведення бізнесу з використанням франшизи;
  • демонтувати з франчайзингової точки всі елементи фірмового стилю та дизайну франчайзера (вивіску, рекламні матеріали, брендовані меблі тощо).

Ба більше, зазвичай договором франчайзингу на франчайзі накладаються певні обмеження після розірвання договору. Наприклад, заборона займатися конкурентною діяльністю на певний строк, заборона відкривати новий заклад за адресою колишньої франчайзингової точки, реєструвати схожі торговельні марки, використовувати найменування, схожі з найменуванням франчайзера, тощо.


Що по висновках?

Користувачі і власники франшизи можуть бути різними підприємствами. І часом людям складно зрозуміти це розмежування. Обидві сторони працюють за чітко встановленими пунктами в договорі, зміни в який неможливо вносити в процесі роботи. Тому якщо в документі немає пункту “припинити будь-яку діяльність компанії, якщо росія розпочне війну”, то франчайзі може продовжити працювати. Навіть якщо франчайзер вирішив піти з ринку росії.

Компанія діє тільки в межах закону, воєнні дії в якому можуть бути не передбачені. Так само в договорі може бути пункт про те, що материнська компанія не має права втручатися в роботу користувача франшизи й закривати точки. Попри те, що іноземні власники оголошують про свій намір піти з ринку, юридично вони це зробити не можуть. І навіть давши такий запит компаніям, які ведуть діяльність на території росії, залишається ймовірність, що їхня відповідь буде негативною.

Текст: Анна Давиденко, Даяна Данилюк 

Читайте також у рубриці Зсередини
/ Амбасадори для В2В бізнесу та ефективні відносини з ними
Історія виробника обладнання для б’юті-майстрів ÜLKA
/ 10 років роботи: «Будинок “Слово”. Нескінчений роман»
Ексклюзивні деталі про шлях фільму до кінотеатрів
/ Українські традиції в дизайні приміщень та архітектурі – без шароварщини
Поради від архітекторки Катерини Ярової
Аукціони, унікальні продукти, ютуб і менторство
Які танці з бубном вигадують благодійники, щоб збирати кошти на відбудову шкіл
Як створити й провести подкаст?
Розмова зі співведучими та героями подкаст-каналу «У чому виклик?»
Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень