fbpx
Зсередини

Чому антиінстаграмність стає популярною і як соцмережа вплинула на наше самосприймання

Розповідаємо, як перегляд стрічки в Instagram може викликати тривожні почуття
Данилюк Даяна, 10.06.2021

Із соцмережі, де люди ділилися фотографіями їжі та зображень у дзеркалі, Instagram швидко переріс у медіамайданчик, що поєднує велику кількість функцій. Тут можна спілкуватися, створювати лонгріди, завантажувати довгі ролики й навіть купувати речі. Проте разом з усіма розширеннями функцій змінилися й самі користувачі — вони перестали показувати себе справжніх. А інстаграмна картинка, яку захочеться зберегти у фотоплівці, стала взірцем, до якого всі тягнуться.

Чи є в цьому провина Instagram, користувачів або інфлюєнсерів та чому ми все частіше відчуваємо тривожність від того, що бачимо в інтернеті? Ми розповіли, як мережа намагається боротися з негативним впливом та чому набирають популярності антиінстаграмні додатки, в яких неможливо відредагувати фото. 

Хто винний: Instagram чи користувачі? 

Нав’язані медіа стандарти краси та ідеального життя завжди крутилися в нашому інфопросторі. Проте якщо 10 років тому ми зустрічали їх на сторінках глянцю, на телебаченні та в рекламі, то сьогодні вони перемістилися в інтернет. 

Результати досліджень свідчать, що Instagram небезпечніший для психологічного здоров’я більше за інші соцмережі. Причому він негативно впливає як на користувачів, особливо на молоду аудиторію, так і на самих інфлюєнсерів. Опитані креатори розповіли, що вони відчували вплив на своє психічне здоров’я, а також негативну зміну в сприйманні власного тіла. Користувачі Instagram зауважують, що частіше ловлять себе на депресивних і тривожних думках, коли бачать ідеальну картинку в соцмережах, яка не завжди відповідає дійсності.

Мережа не обмежує користувачів у виборі підписок. Тому, наприклад, стежачи за особистим брендом сім’ї Кардаш’ян, сестрами Хадід чи моделлю Емілі Ратаковські, ми самостійно формуємо стрічку, яка викликає комплекс неповноцінності.

Тому звинувачувати лише Instagram у ситуації, що спонукає людей до негативних думок, не можна. Навпаки, останніми роками додаток частіше оновлює свої правила користування. Наприклад, у 2018 році компанія Spark AR, яка створює маски для Instagram і Facebook, оголосила, що видалятиме з галереї маски з “ефектом пластичної операції”. Заборона стосувалася ефектів пухких губ, тонкого носа, великих очей, рівного тону шкіри та інших маніпуляцій, які змінювали обличчя, надаючи йому лялькового вигляду. Цю заяву Instagram люди сприйняли позитивно, але глобальних змін у мережі не відбулося. Користувачі досі можуть легко знайти потрібний їм фільтр, щоб “покращити” свій вигляд на фотографії.

Читай також: Як змінився Instagram за 10 років

Із тією самою метою Instagram у 2019 році повідомив, що поступово припинить відображати лайки під публікацією. Реакція аудиторії була неоднозначною, адже, наприклад, для блогерів та брендів кількість лайків відіграє важливу роль у комунікації та відстеженні взаємодії. А от для звичайних користувачів нова опція стала б полегшенням, адже відсутність лайків не тільки знизить залежність від оцінки інших, а й допоможе фокусуватися на самій фотографії.


Нові антиінстаграмні додатки 

Poparazzi

Наприкінці травня 2021 року набув розголосу новий додаток Poparazzi, який швидко очолив рейтинг App Store. Нова соцмережа позиціонує себе як “антиінстаграмна”. Фішка в тому, що ваш профіль у ній створюють і заповнюють ваші друзі.

Творці Poparazzi стверджують, що користувачі стали надмірно старатися, редагуючи свої фото й вигадуючи до них підписи. А знімки інших людей у стрічці викликають у більшості юзерів фрустрацію і відчуття власної неповноцінності. Тому компанія TTYL, яка є власником Poparazzi, створила соцмережу, де неможливо показувати себе відфотошопленим та ідеальним.

У Poparazzi не можна обробити фотографію чи зробити знімок на фронтальну камеру. Тут немає коментарів, а кількість підписників не відображається, тому користувач не може оцінити свою популярність або нервувати через її відсутність. 

І що найважливіше — фотографії з вами поширюють ваші друзі, ніби стаючи вашими папараці. Проте у вас є можливість видалити фото, які вам не подобаються, зробити акаунт приватним і дозволити розміщувати ваші фотографії тільки затвердженим користувачам. 

Творці додатка вважають, що завдяки цим особливостям соцмережа буде більш спокійною для використання. Проте користувачі вже говорять про можливі проблеми. Наприклад, друзі можуть робити для вас постановні фотографії або викладати лише ті, які ви схвалили. Таким чином, основна ідея знову може загубитися за моделлю поведінки, нав’язаною довгими роками використання Instagram.


Dispo

Іншою соцмережею, яка пропагує реальні фото, створені в моменті, став додаток Dispo від YouTube-блогера Девіда Добріка. В основі — ідея плівкових автентичних фотографій, які неможливо передивитися до проявки або істотно відредагувати. 

Девід розповів, що його друзі користувалися дешевими одноразовими плівковими фотоапаратами, які популярні у США. На вечірках вони робили багато фотографій, а вранці їх переглядали, намагаючись пригадати, що відбувалося. Блогеру сподобалася ця ідея і процес, тому у грудні 2019 року він випустив додаток David’s Disposable, за допомогою якого користувачі могли робити ретрознімки, чекати на проявку й публікувати знімки на ранок.

За рік Девід удосконалив застосунок і дав йому нову назву — Dispo. У ньому можна збирати плівки в папки за темами, ділитися ними або робити закритими. Також можна запросити друзів, тому що додаток працює за принципом Clubhouse: щоб потрапити в Dispo, потрібно отримати запрошення від користувача. Усього новим користувачам надають 20 інвайтів.

Фотографії у додатку публікуються автоматично — щоранку о 9-й годині. При цьому користувач не може подивитися, відредагувати чи навіть підписати фото. У Dispo можна підписуватися на інших користувачів, ставити лайки й коментувати фото, але відсутня можливість надсилати приватні повідомлення. 


Бодіпозитивні тренди, які показують реальну картинку

Останнім часом у мережі з’являється все більше трендів, за допомогою яких користувачі намагаються показати себе реальних, без постановних та відфотошоплених фотографій. Найпопулярнішою мережею, в якій підтримують такі ініціативи й знімають бодіпозитивні ролики, є TikTok.

“Я страшенно втомився від фотошопу”

Для одного з трендів користувачі почали використовувати пісню “Humble” Кендріка Ламара, де співак говорить: “Я страшенно втомився від фотошопу.” Користувачі спочатку показують своє відфотошоплене зображення, а потім — оригінал, натякаючи тим самим, що ідеальних людей не існує. Також популярними стають ролики, в яких користувачі спершу з’являються в образі для соцмереж, після чого показують, який вигляд вони мають у реальному житті. У такий спосіб підкреслюють, що всі ми багато чого приховуємо на зображеннях в Instagram. 

Це і є основний меседж подібних трендів — показати різноманіття людей, їхньої зовнішності та фігур. А ще — допомогти людям зрозуміти, що не варто соромитися свого тіла, намагаючись відповідати якимось стандартам.

Instagram VS Reality

У цьому тренді можна побачити, що більшість фотографій в Instagram оброблена за допомогою Фотошопу, і через це втрачається початкова цінність зображень. Блогери та інші користувачі показують мальовниче зображення, а потім його оригінал — затемнене чи пересвітлене фото з ненасиченими кольорами й неправильною перспективою. 

Як ще одне нагадування, чому не можна довіряти публікаціям у соцмережах або недооцінювати свої фотографії, тренд у TikTok наголошує на нереальності сьогодення. 

Social media is fake

Волосся на обличчі, акне, розтяжки та шрами на шкірі — це нормально, і більшість людей мають їх. Щоб продемонструвати, як через соцмережі у світі утворився культ ідеального тіла, користувачі TikTok показують у відео, що саме робить їх невпевненими. Так вони намагаються поділитися своєю історією і надихнути інших менше довіряти зображенням в інтернеті, тому що соцмережі — фейкові. 

@mandaround

my audience is 87% female, thought y’all might need to see this <3 #photoshop #kyliejenner #madisonbeer #plasticsurgery #student #university #kim

♬ Build a Bitch - Bella Poarch
@spencer.barbosa

it takes courage to post this so be kind pls✋🏼❤️✨ #relatable #confidence #insecurities #teenager #girls

♬ creds to ellie abebe for the trend - 🧡 morticia 🧡
Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень