fbpx
Зсередини

“Через 5-6 років такого поняття, як SMM-менеджер, не буде”: круглий стіл CEO діджитал-агенцій

Про те, як потрапити у сферу, чи є в діджиталі ейджизм і хто такий насправді SMM-ник
Данилюк Даяна, 29.04.2021

Роман Геращенко (Sasquatch Digital), Володимир Чернер (New Strategies Group), Тетяна Мокренко (MokCo) і Володимир Галіка (NGN.agency) забронювали кімнату в Clubhouse і поговорили про важливе для галузі. Дізнайтеся про те, як новачкові увійти в діджитал, чому бути широкопрофільним фахівцем — це утопія і як назви ваших документів впливають на вашу загальну оцінку.


Роман Геращенко,
CEO & founder Sasquatch Digital
Володимир Чернер, CEO New Strategies Group
Тетяна Мокренко,
CEO & founder MokCo
Володимир Галіка,
managing partner NGN.agency

Роман Геращенко, CEO & founder Sasquatch Digital

Іноді я стикаюся з ситуацією, коли людина на співбесіді говорить, що вона SMM-менеджер і круто робить таргет, пише тексти, фотографує і дизайн уміє. Я сиджу, дивлюся на людину і розумію: «Блін, ну ти ж про все потроху й нічого за фактом». Був би ти хорошим копірайтером, ми б тебе взяли зараз. Був би кльовим таргетологом, ми б тебе взяли через два місяці, бо є плани на цю позицію. Але якщо ми тебе візьмемо, а ти через якийсь час зрозумієш, що тобі подобається копірайтинг і підеш далі розвиватися в цьому напрямку, то наша агенція витратить на тебе час.

Це така преамбула. І, власне, суть — усі професії потрібні, всі професії важливі. Найголовніше — знайти себе. У діджиталі плюс-мінус потрібні всі. Особисто мій досвід: дизайнерів і таргетологів ми знаходимо найшвидше. SMM-хед, стратег — рідкісні позиції, на пошук яких я можу витрачати пів року, а то й більше. Що вужча спеціалізація, то складніше знайти фахівця. Ну і, звісно, SMM-менеджер у Sasquatch потрібен завжди.

Володимир Галіка, managing partner NGN.agency

Завдання нашої агенції — вибудувати правильне сприйняття продукту, щоб покупець узяв продукт саме нашого клієнта. Це диктує певний набір експертиз і вимог і взагалі структуру агенції. Є позиції, на які легко заходити, тому що вони завжди актуальні й прохід на них може бути нижчим.

Нам, наприклад, завжди потрібні SMM-менеджери — джуни, сеньйори, мідли. І жарти по-типу: “Хлопці, візьміть мене на роботу. А що ви вмієте робити? Нічого не вмію. Дякуємо, SMMник у нас уже є” — максимально неправдиві. Тому що зараз інструменти сфери збільшилися й ускладнилися, SMM-ник справді повинен володіти купою функціоналу і для багатьох брендів соціальні мережі вже стали основним каналом комунікації.

І найважливіший момент: SMM-менеджери не дуже взаємозамінні на короткому проміжку часу. Що маю на увазі: у компанії є 10 дизайнерів, один дизайнер пішов, звільнився, пішов у відпустку — в більшості випадків його легко може підхопити інший дизайнер. Те саме буде з таргетологом чи акаунт-менеджером. А з SMM-менеджером, як правило, такі переходи найскладніші, оскільки є сильна специфіка кожного клієнта. І це призводить до того, що якщо ви вже зайшли на проєкт, з ним зріднилися, розумієте, як із ним працювати — ваша цінність дуже зростає.

 Щоб зрозуміти, де ви хочете працювати, зрозумійте, в чому ви хочете більше прокачатися й що вам ближче

У різних компаній усе відбувається по-різному. Є ряд агенцій, де SMM-менеджер повністю заходить на проєкт: спілкується з клієнтом, отримує завдання, пише, фотографує. Він веде менше проєктів, але комплексно, ще й таргетинг запускає. У нас, наприклад, SMM-ники займаються текстами, креативом, вигадуванням постів, менеджментом сторінки. Є окрема команда, яка займається зніманням контенту, окремо крафтовий відділ тощо, але SMM-менеджер не спілкується з клієнтами.

Тому, щоб зрозуміти, де ви хочете працювати, зрозумійте, в чому ви хочете більше прокачатися й що вам ближче. І завжди ставте питання не про позицію, а про функціонал, адже він реально може бути різний.


Хто такий SMM-менеджер і чи повинен він вміти робити усе

Тетяна Мокренко, CEO & founder MokCo

У нашій агенції SMM-менеджерів немає, в нас є проджекти, які безпосередньо спілкуються з клієнтами, є копірайтери, які готують контент для SMMу, є дизайнери, які готують дизайн, і є фактично таргетолог або медіаменеджер. У нас немає типових SMMників. Стосовно другого питання: мене обурює, коли шукають людину, яка вміє писати, яка вміє фотографувати, яка вміє публікувати, яка вміє ще й запускати рекламу.

Не може спеціаліст робити все одночасно. Навіть коли я була SMMником на фрилансі, у мене в команді були копірайтери, дизайнери, рекламу запускала я сама й публікувала. Зараз нереально розбиратися у технічних матеріалах і бути креативником. Потрібно бути генієм, аби виконувати все одночасно.

Володимир Галіка, managing partner NGN.agency

Відповідь на питання: “Хто такий SMM-менеджер” сильно залежить від бізнес-моделі конкретно взятої агенції. Вони є різні, по-різному працюють і приводять до різних продуктів, які видаються клієнтам. І це прекрасно, тому що одному клієнту потрібно 20 сторіз раз на день і 2 поста, а іншому треба 12 постів на місяць, але з класно відзнятою картинкою і шикарним відеомонтажем.

SMM-ник — це мозок і креативна складова проєкту. Він брифує, придумує креатив, розуміє, які зараз у клієнта є завдання. Але він не восьминіг і, звичайно, не може мати всі скіли одразу. Тому для спілкування з клієнтом або виконання додаткових задач, поставлених SMM-ником, у нас є тім-ліди.

Загалом, SMM-ник веде проєкт. У нього є інструменти у вигляді інших працівників агенції — менеджер проєкту, акаунт-менеджер, проджект (для якихось нестандартних ситуацій, для закриття документообігу тощо), дизайнер для дизайну, таргетолог для орієнтування і для консультацій, контент-креатор, який класно фоткає.

Єдина позиція, де, на мій погляд, має бути загальне знання про те, як працюють усі інструменти — це стратег. Тому що найчастіше стратеги виростають саме з SMM. Усі інші випадки, коли хочуть взяти людину на все — це утопія, прекрасна мрія різних бізнесів, переважно невеликих.

Як виняток можуть бути зовсім-зовсім маленькі бізнеси, яким дійсно потрібна людина, що закриває весь SMM. Вона буде і вести проєкт, і комунікувати з усіма, і запускати рекламу, але тоді якість і залучення людини буде на певному рівні.

 SMM-ник — це мозок і креативна складова проєкту. Він брифує, придумує креатив, розуміє, які зараз у клієнта є завдання. Але він не восьминіг і, звичайно, не може мати всі скіли одразу

Володимир Чернер, CEO New Strategies Group

Скажу чесно — я не знаю, хто такий SMM-ник. Коли я тільки починав працювати SMM-ником, 12 років тому, я робив усе — створення постів, текстів, дизайну, модерація сторінок, стратегія, спілкування з клієнтом тощо. Змінивши професію на менеджера, за 5 років, я досі не розумів хто такий SMM-ник. Попри те, що його обов’язки трохи перерозподілилися, людина на цій посаді все ще робила купу всього (чого, на мою думку, не повинна була б).

Я більш ніж упевнений, що років через 5-6 такого поняття, як SMM-ник, не буде, особливо серед діджитал-агенцій та SMM-агенцій. Буде дуже чітка спеціалізація за кожним напрямом контент-криейтингу. Тобто будуть люди, які фотографують або пишуть контент, або роблять і те, і те. Будуть люди, які більше займаються ком’юніті-менеджментом, спілкуванням з аудиторією, якимось просуванням спільноти за рахунок колаборацій, посівів у пабліках. Буде окрема каста таргетологів, які займатимуться просуванням або постів, або сторінок за допомогою сторонніх медіа тощо.

І ось, відповідаючи на ваше запитання, SMMник сьогодні — це все ще людина міні-агенція, три в одному. Але в моєму розумінні — це три різні напрями, кожен з яких спеціалізується на чомусь своєму. І куди йти і рухатися — кожен вирішує сам.

 Я більш ніж упевнений, що років через 5-6 такого поняття, як SMM-ник, не буде, особливо серед діджитал-агенцій та SMM-агенцій

Володимир Галіка, managing partner NGN.agency

SMM добре працює для бізнесу. Іноді він є основним і чи не єдиним каналом комунікації. Виходить така горизонтальна структура, де є команда і відповідає за все тімлід. За повний успіх роботи з клієнтом, в межах SMM, відповідає безпосередньо SMM-ник. Для того, щоб усувати складнощі на шляху до реалізації проєкту, який реалізують безпосередньо виконавці, у нас є проджект-менеджер. Його завдання — спілкуватися з клієнтом, бути завжди з клієнтом на зв’язку, отримати від нього завдання, обробити його, передати його далі тому ж SMM-менеджеру, який вже буде в рамках SMMу закривати свої завдання.

Сьогодні багато в чому IT є трендсеттером у сфері менеджменту і всього іншого. Там в цілому за проєкт відповідає проджект-менеджер, проте за розробку відповідає продакт-оунер, а ліди конкретних команд працюють зі своїми напрямками. І все це відбувається в межах одного проєкту, проте кожна людина має свій шматок роботи.


Як стають SMM-хедами

Володимир Галіка, managing partner NGN.agency

Завдання SMM-хеда — не вести проєкти, а стежити за всіма проєктами, які йдуть, приносити експертизу, включатися на якісь критичні ділянки, де він потрібен, качати, розвивати молодих менеджерів. Тому основна проблема горизонтальної структури — у тебе є багато класних людей, але у них немає часу, щоб виростити ще когось молодого.

В силу того, що зараз на ринку дуже мало людей, які на цю позицію можуть претендувати, ми на кожному проєкті маємо senior SMM-ника.

Особисто я виступаю за те, щоб “вирощувати” SMM-хеда, адже в такому разі фахівець професійно виростає у певній структурі з розумінням, як це спрацює. І він не витрачає час на вивчення процесів агенції та роботи команди.

Тетяна Мокренко, CEO & founder MokCo

Я принципово не беру людей, які приходять з інших компаній і починають розповідати щось про «внутряки» того місця, де вони працювали. Або якщо вони починають розповідати щось погане про своїх колег та керівників.

Роман Геращенко, CEO & founder Sasquatch Digital

 Якщо люди пишуть звернення з форми на нашому сайті — нам вони ближче, ніж просто шаблонні листи з work.ua або rabota.ua

Мені дуже подобається позиція Тані. Я прихильник того, щоб виростити людину всередині, роздивитися потенціал, повірити в неї, дати можливість проявитися. Тоді працівник буде максимально ефективний. Але бувають такі моменти, коли прямо на вчора потрібен спец, і піти по інших агенціях — це наступний логічний крок, тим більше, якщо дивитися в бік агенцій рівних або рівнем нижче, вишукуючи тих фахівців, що переросли себе в цій агенції і шукають нові можливості. На питання, наскільки швидко виходить закрити позицію хантингом, я відповісти поки не готовий — хтось вигорів, когось переоцінили, хтось не поділяє наші цінності. «Свого» завжди складно знайти.

Тим людям, які хочуть потрапити в діджитал, я наведу як приклад таку внутрішню інформацію: якщо люди пишуть звернення з форми на нашому сайті — нам вони ближче, ніж просто шаблонні листи з work.ua або rabota.ua. Добре, якщо людина напише супровідний лист. Але коли вона зайшла до нас на сайт, знає наші кейси, називає клієнтів, говорить «Я стежу за вами, я хочу» — то цю людину ми вже точно почуємо і розглянемо позачергово. А якщо відмовимо, то так, щоб вона зрозуміла, що з нею не так і повернулася через якийсь час.

Володимир Чернер, CEO New Strategies Group

Хоча б рік досвіду на боці діджитал-агенції свідчить про те, що у людини є досвід, сформований і заточений винятково під наші завдання. А значить, якщо ми будемо порівнювати, наприклад, дизайнера, який працював у діджиталі, з дизайнером, який працював в «Епамі» або деінде, ми надамо перевагу дизайнеру, який працював у топовій діджитал-агенції. Тому що у нього є досвід, заточений під нашу спеціалізацію. Тому досвід роботи від одного року на боці діджитал агенції — це великий плюс, якщо ви шукаєте вакансію у таких самих діджитал-агенціях. Якщо ж людина попрацювала , наприклад, 3 місяці в Aimbulance або 6 місяців у Grape — це свідчить, що якось дивно все сталося. Мабуть, людина погано себе показала, або директори до неї якось погано поставилися, і відразу виникають питання і страх розглядати такого кандидата.

Повертаючись до тих методів, які ми використовуємо для пошуку співробітників:

01.

Найперше, це ресурси хедхантингу, пошуку роботи: work.ua, rabota.ua, HeadHunter — створюєш резюме, збираєш вакансії, знайомишся. Якщо зацікавила вакансія, людина відповіла, у вас, як у тіндері, стався метч, ви проводите співбесіду і далі, можливо, щось виходить.

02.

Друге — це агенція, пройтися по директорах, дізнатися, можливо, якісь контакти, хтось може поділитися, порекомендувати когось, або просто подивитися на сторінки агенцій, може, когось захантити, не буду цього приховувати.

03.

Третє — це сарафанне радіо, в наших співробітників завжди можна спитати, можливо, когось порекомендують, і як виявляється, це найдієвіший спосіб, принаймні у нас в агенції. Напевно, вісім з десяти працівників знайдені таким шляхом.

Володимир Галіка, managing partner NGN.agency

Для нас найбільш робочий інструмент — це рекомендації всередині агенції або від колишніх співробітників. При цьому, на певну позицію я шукатиму людину з агентським досвідом, тому що не можу дозволити собі її навчати на позиції хеда або сеньйор-посаді.

На мідл-рівень я шукаю кандидатів, які працювали на малий бізнес або в маленьких агенціях і вели трьох-чотирьох клієнтів малого бізнесу. З однією умовою — вони повинні чітко зрозуміти, чого хочуть, що у них виходить, що ні. У мене є зараз кілька працівників, які прийшли саме з таких напрямків, і вони говорили: я там не тільки писав пости, але ще й обробляв дзвінки, робив дизайн тощо. Людина зрозуміла, що їй робить боляче, що радує і що дійсно подобається. Таку людину я візьму з величезним задоволенням. Вона буде мотивована і заряджена, тому що вже чітко розуміє, чого хоче.


Про “розкачку” на новому місці

Роман Геращенко, CEO & founder Sasquatch Digital

Зазвичай притирання триває місяць-два, але іноді все зрозуміло і за декілька днів. Наприклад, людина була милою на співбесіді, рекомендацію отримала хорошу, а виявилася токсичною. Просто на попередньому місці це було нормою.

Тетяна Мокренко, CEO & founder MokCo

Класний спеціаліст для мене — вміє відповідати не тільки за свою роботу, але й за свою команду. У нього прокачаний рівень відповідальності, що він може взяти її й за інших людей. Якщо ми говоримо про креаторів — людина сама себе прокачує та постійно приносить щось нове. Коли я можу надихатися та вчитися в них.

Це базується на тому, що людина може самовдосконалюватися. Вона може працювати із критикою. У МоkСо випробувальний термін може закінчитися тоді, коли людина прийде та аргументує, що вже готова. У мене в команді є хед, який минулого року випустився з універу. Важливо, щоби людина кожного року брала нову висоту. Круті спеціалісти мають чітке розуміння, що в команді вони можуть зробити більше.

Володимир Чернер, CEO New Strategies Group

Кожен другий на співбесіді говоритиме, що він любить працювати і розвиватися, бачить себе через 5 років у професії, готовий швидко навчатися, якщо потрібно — перепрацьовувати тощо. Але так говорить кожен другий.

Я дивлюся на:

  • Те, як людина вміє працювати з інформацією, з простором навколо себе. Як вона вміє систематизувати і впорядковувати інформацію. Наприклад, чи ставить вона в копію листів усіх адресатів, якщо вони до цього стояли в листі, або як вона називає тему листа або файлики з документами.
  • Внутрішній стрижень. Якщо людина морально слабка, ми її не візьмемо, бо вона не витримає темп агенції.
  • Уміння брати відповідальність на себе, бути лідером там, де це потрібно.
  • Енергійність. Кількість енергії у людини — теж важлива.
  • Доброчесність. Ми дуже багато часу приділяємо відсутності токсичності в нашому колективі.


Про ейджизм у діджиталі

Тетяна Мокренко, CEO & founder MokCo

Якщо дивитися об’єктивно, то в нашій сфері існує ейджизм. Він не стільки зумовлений нами як директорами агенцій, як зумовлений сферою.

Якщо людина, умовно, у віці, вона одразу хоче велику ЗП в агенції, але вона не має відповідного досвіду та кваліфікації. Ми за її скіли не можемо дати таку ЗП, і тут починається такий дисонанс. Мій партнер — йому за 40. У нас шеф-дизайнеру 34-35, у нас були люди близько 40. Питання у хард-скілах. Люди приходять з інших сфер, але вони не готові починати з тих зарплат, які пропонуються для нових спеціалістів.

Володимир Галіка, managing partner NGN.agency

Переважна більшість резюме приходить від молодих людей, які виросли в діджитал-середовищі. У нас є успішні історії зі співробітниками від 18 років, а на деяких позиціях працювали люди і за 40 років. Є кілька коректорів на ринку, яким під 60, і вони всім подобаються.

Я готовий брати людину будь-якого віку, це ж саме стосується гендеру й будь-яких інших характеристик.

Володимир Чернер, CEO New Strategies Group

Ейджизм є у всіх на відборі фахівців, давайте не будемо кривити душею.

Якщо шукають людину на позицію мідла, навряд чи HR буде дивитися на кандидатів, яким 18-19 років, навіть якщо вони рік пропрацювали в діджитал-агенції. Просто тому, що він боятиметься, що людина не відповідатиме очікуванням. Чим це зумовлено?

  1. Різницею у віці на керівних позиціях. Дуже часто на позиціях акаунтів — люди по 25 років. І кожен керівник буде замислюватись: а як вони уживатимуться з людиною, яка буде старша або дуже молодша? Чи буде людина зі своїми усталеними моральними принципами слухатися людину, молодшу за себе? Тому людям старшого віку складніше потрапити в професію, почавши з позиції джуна, а людям молодшого віку — потрапити на позицію вищу, ніж джун.
  2. Відповідність очікуванням. Існує страх того, що доросла людина хотітиме велику зарплату на початковій посаді і менше долучатиметься до процесу через наявність сім’ї або більшої кількості особистих невідкладних справ. Навіть якщо ви все це обговорили і потиснули одне одному руки, страх цього всього однак лишається. Не факт, що так і буде, але ніхто не стверджує зворотне.

Якою повинна бути бізнес-орієнтованість: в бік агенції чи на клієнта?

Володимир Галіка, managing partner NGN.agency

Агенція має бути прибутковою. Це обов’язок перед командою і перед клієнтом. Ми не прогинаємось в умовах і грошах, ми не опускаємо рівень якості і рівень реалізації за будь-якої суми.

На мій погляд, узяти проєкт, який не вписується в бізнес-модель — це, перш за все, нашкодити самому клієнту. Навіщо йому партнер, який ледве зводить кінці з кінцями, постійно в стресі, постійно «кровоточить» кадрами, перевантажений тощо. Який результат дасть така агенція? Як така економія позначиться на реальних доходах самого клієнта? Правильне завдання і правильна ціна за виконання цього завдання — це запорука успіху для всіх, і для агенції, і для клієнта.

Тетяна Мокренко, CEO & founder MokCo

Чим більше заробляє клієнт, тим більше він готовий інвестувати у наші послуги. Для нас клієнт — першочерговий.

Роман Геращенко, CEO & founder Sasquatch Digital

Історія бізнесу — історія про прибуток. Клієнт — на чолі всього, а відносини з ним дозволяють існувати агенції та інвестувати. Бізнес — це історія про взаємини з клієнтом і, як наслідок, про нас. Тих, хто стоїть по інший бік екрану. Тому без балансу тут не обійтися.


Підтримай нас на Patreon!

 Donate

Читайте також у рубриці Зсередини
/ Амбасадори для В2В бізнесу та ефективні відносини з ними
Історія виробника обладнання для б’юті-майстрів ÜLKA
/ 10 років роботи: «Будинок “Слово”. Нескінчений роман»
Ексклюзивні деталі про шлях фільму до кінотеатрів
/ Українські традиції в дизайні приміщень та архітектурі – без шароварщини
Поради від архітекторки Катерини Ярової
Аукціони, унікальні продукти, ютуб і менторство
Які танці з бубном вигадують благодійники, щоб збирати кошти на відбудову шкіл
Як створити й провести подкаст?
Розмова зі співведучими та героями подкаст-каналу «У чому виклик?»
Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень