Ми вже розповідали про те, як працює авторське право в Україні — на що воно поширюється та як функціонує в онлайні та в офлайні. Сьогодні ж поговоримо про соціальні мережі та як захистити авторське право власникам контенту.
Що таке авторське право?
У більшості країн авторське право ‒ це законне право, яке захищає оригінальні авторські роботи. В Україні авторське право регулюється Законом України “Про авторське право і суміжні права”, а ОБ’ЄКТАМИ АВТОРСЬКОГО ПРАВА Є твори в галузі науки, літератури й мистецтва.
Під цю категорію також підпадають пости в соціальних мережах, авторські зображення, відео та аудіофайли. Проте НЕ ОХОРОНЯЮТЬСЯ АВТОРСЬКИМ ПРАВОМ ідеї, методики, теорії, принципи, процеси, концепції, способи — тобто все, що не виражено в матеріальній формі.
Як власник авторського права ви маєте право забороняти іншим користувачам копіювати або розповсюджувати ваші роботи без вашого дозволу.
Наприклад, коли хтось без дозволу використовує вашу світлину або відео, це означає, що він/вони зробили копію вашої роботи і порушили ваші авторські права, розповсюджуючи чужий контент.
Відповідно, якщо ви — власник контенту, то маєте право надавати дозвіл на використання вашої роботи, захищеної авторським правом, або ж, навпаки, забороняти іншим використовувати її без дозволу.
Авторське право в Instagram та Facebook
Авторське право в Instagram регулюється Умовами використання і Правилами спільноти, згідно з якими користувач може публікувати в мережі лише той вміст, який не порушує нічиїх прав на інтелектуальну власність. Найкращий спосіб уникнути порушення закону про авторське право через публікацію в Instagram – публікувати лише вміст, створений особисто вами.
компанія Facebook, якій належать соцмережі Facebook та Instagram, наголошує, що ненавмисно порушити авторське право можна, навіть якщо:
- знайшли вміст у вільному доступі в інтернеті;
- ви попередньо зазначили власника авторського права;
- побачили, що інші також публікують цей вміст;
- ви використовуєте пісню, яку попередньо придбали в iTunes чи іншому додатку;
- у вашому відео звучить пісня, яка була фоном на вечірці, концерті або іншому заході;
- додали застереження про те, що не мали наміру порушити авторське право;
- не мали на меті отримати вигоду від цього;
- та в багатьох інших випадках.
Якщо вам подобається чужий контент, створений в Instagram, і ви хотіли б поділитися ним зі своїми підписниками — опублікуйте його в сторіс. У такий спосіб залишається пряме посилання на автора.
У Facebook інструментів для поширення контенту більше. Вподобаний пост можна репостнути на свою сторінку, у Facebook Stories чи сторінку групи.
Хорошим способом використання чужого контенту поза межами соцмережі є embed. Завдяки embed ви вбудовуєте на свій сайт потрібний контент і в підсумку отримуєте повнофункціональний елемент. З ним можна взаємодіяти так само, як і на сайті, звідки його було взято. Такий спосіб запозичення контенту також цілком законний, адже embed має пряме посилання на джерело контенту.
В Instagram та Facebook також можна подати скаргу на порушення авторського права, якщо це відбулося з вами чи з іншим користувачем мережі. Для цього потрібно:
- Поскаржитися, заповнивши спеціальну форму.
- Звернутися до відповідального агента Instagram, додавши до повідомлення заповнену заяву про порушення авторського права.
Twitter, як і інші соцмережі, має власні правила та політику, що стосуються порушення авторського права та відповідних скарг.
Що може вважатися порушенням авторських прав у Twitter:
- Використання захищеного авторським правом зображення як фотографію профілю або шапки (профілю);
- використання чужих відеофайлів або зображень, завантажених користувачем у свій профіль;
- використання авторських твітів за межами мережі без дозволу автора чи посилання на його профіль.
При цьому Twitter визначає такий термін, як “сумлінне використання”. Це коли певні матеріали, захищені авторським правом, можуть не потребувати самого дозволу власника на використання цих матеріалів.
Але якщо певний випадок з порушенням авторських прав не підпадає під концепцію “сумлінного використання” — справою займається суд, аналізуючи всі аргументи.
Перш ніж подавати скаргу на порушення авторських прав, Twitter радить зв’язатися з автором напряму й перевірити, чи не є використання контенту сумлінним. Адже в разі подання помилкової скарги ви можете понести відповідальність за будь-які збитки. Зокрема, вас можуть зобов’язати покрити витрати і винагороду адвоката, понесені мережею чи користувачами.
Детальніше про подання скарги можна прочитати тут.
YouTube
Політика Google визначає, що авторським правом захищені такі види контенту на YouTube:
- аудіовізуальні твори: телешоу, фільми, онлайн-відео тощо;
- звукозаписи й музичні композиції;
- письмові твори: лекції, статті, книжки, нотні записи тощо;
- твори образотворчого мистецтва: картини, плакати, реклама тощо;
- відеоігри та комп’ютерні програми;
- драматичні твори: п’єси, мюзикли тощо.
Водночас ідеї, факти й нематеріальні процеси не охороняються авторським правом. Згідно із законодавством воно поширюється на роботи, які містять оригінальний контент і представлені на матеріальному носії. Назви й заголовки самі собою також не захищені авторським правом.
YouTube також виділяє міфи, пов’язані з авторським правом:
- Якщо вказати в відео ім’я правовласника, можна вільно використовувати його матеріали.
- Якщо контент публікується в некомерційних цілях, про авторське право хвилюватися не варто.
- Якщо інші автори публікують чужий контент — значить, це можна робити й мені.
- Якщо контент був куплений (наприклад, в iTunes або на CD), його можна спокійно публікувати.
- З контентом, який був самостійно записаний з телевізора, радіо або в кінотеатрі, проблем не виникне.
- Якщо я вкажу, що не маю наміру порушувати авторські права, то можу використовувати чиї завгодно матеріали.
- Використання уривка тривалістю всього декілька секунд не є порушенням.
Для захисту авторських прав на YouTube є декілька інструментів:
- форма для відправлення скарг про порушення авторських прав;
- інструмент пошуку збігів;
- програма перевірки контенту;
- система Content ID.
Детальніше про використання кожного інструменту, а також про те, у яких випадках краще ними користуватися — читайте тут. YouTube також наголошує, що зловживання інструментами захисту авторських прав може призвести до блокування облікового запису. Тому подавати скаргу на порушення авторських прав потрібно лише в тому випадку, коли ви стовідсотково впевнені в цьому.
TikTok
З огляду на те, що весь вміст, програмне забезпечення, графічні зображення, аудіо, відео та всі інші права на інтелектуальну власність належать компанії Bytedance, користувачі TikTok мають право використовувати їх для створення власного контенту. Надалі його можна поширювати в інші соцмережі, з якими TikTok має угоду: Facebook, Instagram, Twitter, YouTube, а також за допомогою прямого посилання чи embed.
Водночас деякі користувачі можуть обмежити доступ до контенту, заборонивши зберігання відео, використання звуків чи створення дуетів. Попри те що всі відео в TikTok мають водяний знак з акаунтом власника контенту, поширюючи обмежені відео без їх дозволу, ви порушуєте їхні авторські права.
Згідно з Умовами користувача TikTok будь-який вміст користувача, який порушує авторське право іншої людини, може бути видалений, а обліковий запис може бути призупинено.
У разі порушення авторських прав TikTok радить зв’язатися з користувачем напряму або подати скаргу.