fbpx
Кейси

Антон Птушкін: “Великі випуски”, комунікації та Кейсі Нейстат

Розібрали кейс тревел-документаліста Антона Птушкіна
Ковальчук Марина, 01.07.2020

Антон Птушкін – український тревел-документаліст і DJ, ведучий тревел-шоу «Орел і Решка. Перезавантаження» (2017-2018).

Улітку 2018 року Антон Птушкін записав відеозвернення , де зазначив: «Проєкт “Орел і Решка” розбудив у мені голод подорожей, що зараз перебуває у термінальному стані, тож я продовжу їздити, продовжу знімати».

У деяких випусках «Орел і Решка. Невидане» можна побачити сюжети, де Антон Птушкін знімає сам на камеру оператора програми. А в основних випусках – кілька його кадрів.

Справді, блогер продовжив подорожувати та знімати авторські тревел-відео. YouTube-канал Антона Птушкіна був створений у квітні 2008 року. Перше відео з’явилося в листопаді 2010 року, однак не стосувалося подорожей. Лише в липні 2013 року Антон виклав 4-хвилинний, поки аматорський, ролик про поїздку на острів Тенерифе.

Антон Птушкін
фото: Олексій Тішевський 


НАПОВНЕННЯ YOUTUBE-КАНАЛУ

Відео на YouTube-каналі Антона Птушкіна можна розподілити на 6 категорій:

За словами Антона Птушкіна, він подорожує, знімає та монтує відео самостійно. Зазвичай одна поїздка – це одне відео на каналі. Винятком є лише автоподорожі тривалістю близько місяця, впродовж яких блогер знімає матеріал для кількох відео та “Великих випусків”. Свій продакшн Антон Птушкін називає відповідно – “Все сам”. Операційною директоркою організації є Юлія Гребеньовська, у минулому шеф-редакторка та PR-директорка програми “Орел і Решка”.


ВЕЛИКІ ВИПУСКИ

Жанрові особливості тревел-відео Антона Птушкіна видозмінювалися протягом майже двох років. Перший “Великий випуск про Ісландію” (17.09.18) – це класичний влог, де автор-мандрівник – ключова фігура. Він розповідав про локації крізь призму особистого сприймання, коментував події одночасно з їхнім перебігом. Фактично Антон Птушкін записував відеощоденник подорожі.

Уже в наступному випуску про Фарерські острови (16.10.18) блогер більше уваги приділив постпродакшну: підвищився загальний хронометраж закадрового тексту та ущільнився виклад фактів. Також збільшилася кількість зйомок з квадрокоптера.

Один з останніх на каналі “Великий випуск” про Саудівську Аравію (14.04.20) – це документальний фільм. Антон Птушкін став першопрохідцем, адже до нього знімати в країні не дозволили ні «Орлу і Решці», ні «Світу навиворіт». Процес отримання дозволу тривав 9 місяців. Лише у 2019 році держава почала відкривати туристичні візи. Не так давно місцева влада дещо пом’якшила жорсткі законодавчі обмеження. Тож Антон Птушкін був очевидцем змін, що відбуваються із Саудівською Аравією, у реальному часі. Та головне – поповнив все ще малу бібліотеку тревел-фільмів про одну з найбільших арабських держав.

По-перше, за майже 2 роки змінився тип присутності автора-мандрівника у випуску. Тепер він рідше з’являється в кадрі та переважно пояснює факти, а не лише фіксує власні спостереження чи враження.

По-друге, особливістю випусків стала їх висока змістовність. Відсоток споживацької інформації тут значно менший, аніж освітньої. Антон Птушкін досліджує місцевість з метою донести нові знання з країнознавства, історії, географії тощо. Блогер створює контент гібридного типу: поєднання документального, пізнавального та розважального елементів.

У кадрі блогер постає в кількох амплуа: репортер, коментатор, інтерв’юер. Майже в кожному випуску Антон Птушкін спілкується з місцевими жителями, здебільшого емігрантами. Саме через їхні інтерв’ю глядач часто дізнається про соціально-культурні цінності регіону, тамтешній побут, законодавчі особливості тощо. Отримання інформації від жителів-емігрантів має подвійну користь. Адже вони дають порівняльну оцінку завдяки досвіду життя в різних країнах.

 “Великі випуски” – як мініенциклопедія з концентрованою інформацією. Антон Птушкін подає факти акуратно, ілюструючи їх ретельно підібраним візуальним рядом

“Великі випуски” – як мініенциклопедія з концентрованою інформацією. Антон Птушкін подає факти акуратно, ілюструючи їх ретельно підібраним візуальним рядом. Блогер проводить багато зйомок протягом 5-10 днів і обирає локації так, щоб презентувати місцевість розгорнуто. Прискорений темп оповіді, професійна дикція та комфортний монтаж роблять випуски динамічними. Після перегляду глядачі отримують чимало нових знань про країну.

У кінці кожного випуску звучить фраза: “Подорожуйте. Воно того варте”. У коментарях під відео майже немає негативних відгуків, що свідчить про об’єднання на каналі Антона Птушкіна спільноти зацікавлених людей. Показовим є співвідношення кількості лайків і дизлайків. Наприклад, 350 тис. до 3,8 тис. відповідно під відео про Саудівську Аравію.

Станом на червень 2020 року найпопулярнішим відео на каналі є “Великий випуск” про Дубай  – 14,4 млн переглядів. Дослідження Балі та Японії  подивилися 11,2 і 11 млн глядачів відповідно. Загальна кількість переглядів – 201,1 млн.

У жовтні 2018 року був створений англомовний YouTube-канал “Anton somewhere”. Зараз він містить 6 відео про Чорнобиль, Ісландію, Дубай, Трансфагараш, Стокгольмське метро та подорож на круїзному лайнері. Порівняно з аналогічними роликами з основного каналу вони мають скорочений хронометраж і дубльовані англійською мовою. На канал підписалися 42,2 тис. користувачів. Загальна кількість переглядів – 580,5 тис.

Рекламні прояви Антон Птушкін органічно інтегрує у відео. Партнерами його випусків уже стали сервіс для пошуку дешевих авіаквитків, додатки для вивчення англійської мови, виробник годинників, електронна бібліотека, ресурси для бронювання житла та інші.

Фрагмент з відео “Всем, кого задолбала реклама”

На початку 2020-го український телеканал «1+1» придбав права на трансляцію семи випусків Антона Птушкіна. З 22 березня по 3 травня в ефірі показали програми про Австралію, Ісландію, Нову Зеландію, Японію, Канаду, Дубай і Фарерські острови. До створення телевізійної версії підключається режисер ефірної версії, який займається підготовкою випусків до ефіру.


КОМУНІКАЦІЯ У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ

Instagram-акаунт Антона Птушкіна оновлюється переважно напередодні та в день публікації відео на YouTube-каналі. Анонси випусків є основним типом постів. Вони складаються з відеотизера чи фотографії та текстового опису. Значно рідше Антон Птушкін викладає ситуативні фотографії із поїздок «тут і зараз». У хайлайтах збережені фото/відео з подорожей, особисті матеріали та посилання на «Великі випуски».

Telegram-канал і Facebook-сторінка виконують ідентичні з Instagram функції. Однак Facebook ще й презентує лайфстайл блогера та діджея. Соціальні мережі Антона Птушкіна уніфіковані, існують здебільшого для анонсування новинок на YouTube-каналі – основному майданчику комунікації.


АНТОН ПТУШКІН У КОНТЕКСТІ СВІТОВОГО YOUTUBE-ПРОЦЕСУ

КЕЙСІ НЕЙСТАТ

Кейсі Нейстат – американський ютубер, влогер та кінорежисер. Він упровадив у традиційний влог такі елементи, як таймлапси, кадри з квадрокоптера, «монтажні» переходи під час зйомок, b-roll кадри (допоміжні) тощо. Та одним із перших записував відео для YouTube на професійні DSLR-камери. Кейсі Нейстат розвинув загальну культуру влогінгу та створив персональний медійний бренд.

У 2015-16 роках Кейсі Нейстат викладав відео щодня. Перегляньте його мініфільм про батареї Apple, велодоріжки, політ у першому класі та рекламу для Nike

Влогер ділиться унікальним людським досвідом і презентує свій стиль життя у документальних короткометражках. Та, попри ілюзорний ефект аматорства, вони є результатом професійного фільмування та вигадливого монтажу. Ютубер поєднує численні технічні й композиційні прийоми, щоб глядачі довіряли його історії.

Кейсі Нейстат 

Саме історію Кейсі Нейстат вважає смисловим центром кожного відео. Як кінематографіст, він надає значення тричастинній структурі дії (зав’язка, розвиток і завершення) та наявності мікроконфліктів. Основою наративу стає щоденне життя Кейсі Нейстата. Він запитує у себе: “Чи можу я вписати події свого повсякдення в тричастинну структуру, щоб поділитися ними?”

Ютубер послідовно дотримується свого стилю зйомок та монтажу. Ба більше, цей стиль і окремі його елементи оформилися в канон влогінгу. Тепер автори відеоконтенту з усього світу наслідують Кейсі Нейстата. Проте формальне копіювання прийомів часто призводить до втрати свого “я”.

Вплив творчості Кейсі Нейстата помітний і у відеороботах Антона Птушкіна. За формою та структурою саме студійні відео тяжіють до стилю влогів Кейсі Нейстата. Та український тревел-документаліст ставиться до стилю американця радше як до професійного канону та методу зйомок, монтажу. Це водночас робота-наслідування та жест поваги. А для тревел-фільмів Антон Птушкін запозичує лише окремі прийоми.


ЧИМ ПОДІБНІ ВІДЕО КЕЙСІ НЕЙСТАТА Й АНТОНА ПТУШКІНА?

 • Матеріал. Значна кількість зйомок, деталізація процесів у відео, концентрація на сюжетності та розповіді історій.
 • Інтродукція в студійних відео. Короткий вступ, титри на позначення міста й дати; таймлапс, що показує динамічне життя міста.
 • Елементи відео. Розпакування пошти, використання реквізиту (аркуші, маркери, кольорові стікери) для пояснення тез. Інколи застосовують техніку stop-motion. У цей час камера знімає дію зверху.
 • Монтажні переходи. Різка зміна кадрів, перебивки та b-roll матеріали, переходи під час зйомок, підбирання камери з землі, нарізка кадрів під музичні біти, можливий початок і завершення тексту в різних локаціях тощо.
 • Робота перед камерою. Вільна поява в кадрі, вільний вихід із нього, прохід повз камеру. Подібна композиція кадру. Заявка локації може передувати появі автора.
 • Робота з героями. Кейсі Нейстат показує у відео міських перехожих, свою родину та друзів, інколи бере інтерв’ю в незнайомців. Ми писали вище, що Антон Птушкін додає такі елементи в студійні відео та тревел-фільми.
 • Кейсі Нейстат вважає вільний час ворогом прогресу та заповнює справою кожну годину. Антон Птушкін теж віддає перевагу жорсткому керуванню часом. Робота над новими випусками завжди в пріоритеті. У студії американця висить неоновий напис “Work harder”. У Антона Птушкіна – портрет Кейсі Нейстата й напис “Все сам”.


КРЕЙГ АДАМС

Крейг Адамс – американський кінематографіст і хайкер (піший мандрівник гірськими місцевостями). На своєму YouTube-каналі він викладає тревел-відео; розповідає, що одягати, чим харчуватися в подорожах; проводить огляди знімальної техніки та ґаджетів тощо. Він заснував Wedding Film School – спільноту, де об’єднуються та навчаються весільні кінематографісти з усього світу. Також американець має свій подкаст.

У документальних тревел-фільмах Крейг Адамс поєднує традиційний влог та масштабні, ніби кінематографічні, зйомки природних ландшафтів. У липні 2019 року мандрівник створив «тихе» відео про хайкінг ісландським островом Хорнстрандір. Воно набрало 3,3 млн переглядів і досі залишається рекордсменом на каналі. За час походу Крейг Адамс не промовив жодного слова. Тільки у фіналі відео він подав інформацію про підготовку до подорожі.

Нещодавно Антон Птушкін розмістив на YouTube 24-хвилинний фільм про пішу подорож Карпатами (24.06.20). Наприкінці відео документаліст розповів: «Цей формат вигадав американський блогер Крейг Адамс. Він займається хайкінгом, ходить у гори й у вигадливий спосіб знімає свої походи. Мені здається, що такий мовчазний “влог” є правильним способом атмосферно передати піший похід глядачеві».

Справді, Антон Птушкін дотримується формату, що передбачає:

 • Мовчазне існування мандрівника в кадрі. Лише в кінці фільму він подає кількахвилинну розповідь про свій похід.
 • Акцент на звуках природи та побутових процесів у поході. Ефект медитації та єднання з навколишнім середовищем.
 • Проходження гірськими стежками й річками.
 • Показ підготовки до подорожі, приготування сухої їжі у джет-бойлах, встановлення намету тощо.
 • Краєвиди, зняті за допомогою квадрокоптера, дещо сповільнені зйомки, медитативна музика.

Висновки

Антон Птушкін – найпопулярніший тревел-документаліст України з 3,03 млн підписників на YouTube. Його роботи тісно пов’язані з традицією світового влогінгу. Зокрема, зі взірцевими стилями Кейсі Нейстата й Крейга Адамса. «Великі випуски» Антона Птушкіна – це повноцінні тревел-фільми, що формують образи країн у свідомості мільйонів глядачів. Наразі він створив близько 40 відео про понад 25 країн світу.

Читайте також у рубриці Кейси
“Спільний спадок”: як працює український краудфандинг зі збереження культурної спадщини
Розповідаємо про створення проєкту, його філософію та особливості співпраці з музеями
Як Frontline.Care створили комікс про БПЛА “Мара”, аби закрити збір на 5,2 мільйона
Розповідаємо про ідею, сюжет і митців, які долучилися до проєкту
/ Рекламний бліц з Артемом Гусєвим
Артдиректор про кейси, які підтримують під час війни та надихають до змін
13 кінострічок, натхненних реальними історіями брендів
Добірка про історії успіху та складнощі, що виникали на цьому шляху
10 рекламних роликів про Україну, знятих з початку повномасштабної війни
Про волонтерів, військових, матерів, дітей та всіх українців
Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень