fbpx
Кейси/Розбір кейсів

Як війна змінила книжкові смаки українців

Аналітика від мережі книжкових магазинів «Книгарня “Є”»
Дяченко Віктор, 09.02.2024

Найбільша мережа книжкових магазинів «Книгарня “Є”» проаналізувала продажі в рік до повномасштабного вторгнення та за рік після нього. Виявилося, що війна зробила українську книжку значно популярнішою та істотно збільшила попит на літературу в цілому. Окрім дитячої. Ділимося ексклюзивними даними від команди «Книгарні “Є”».

«Повномасштабне вторгнення докорінно змінило книжкові смаки українців. Окрім загального зростання попиту на книжки, значно підвищилась популярність українських авторів. Якщо до війни лише кожна п’ята продана книжка була українського авторства, то минулого року це була вже кожна третя книжка! І ми бачимо подальше зростання попиту на українське», – розповіла Лариса Гужвинська, директорка зі стратегічного розвитку «Книгарні “Є”».

 Що найчастіше купують українці?

Дитяча проза була найпопулярнішою категорією у 2021 році. Тоді як минулого року в лідери вийшла зарубіжна проза. Водночас українські автори не сильно поступились своїм іноземним колегам – 6,3% до 8,2% в загальній кількості продажів.

Як не дивно, найпопулярнішим автором у 2023 році стала Агата Крісті. Її книжок купили майже вдвічі більше, ніж, наприклад, Стівена Кінга чи Джорджа Орвелла. Якщо порівнювати з кількістю продажів у 2021 році, популярність англійських детективів зросла у вісім разів. Тоді як попит на книжки Кінга збільшився втричі, а на антиутопії Орвелла – вчетверо. Війна привернула більше уваги до Ремарка – продажі його творів злетіли всемеро.

 Українці почали купувати істотно більше творів українських класиків

Серед українських авторів у «Книгарні “Є”» найбільшим попитом користувалися книжки Сергія Жадана, Макса Кідрука та Ілларіона Павлюка. Всі троє увійшли до 10 найпопулярніших авторів у 2023 році. Тоді як у десятку 2021 року входило лише дві українські письменниці: Юлія Ярмоленко та Галина Вдовиченко.

Варто відзначити, що українці почали купувати істотно більше творів наших класиків, а багато хто відкрив для себе нові імена. Так, попит на твори Івана Багряного зріс у 12 разів, Підмогильного – в 10 разів, Винниченка – вдев’ятеро, Симоненка – у 9 разів. Книжки Тараса Шевченка, Івана Франка та Лесі Українки минулого року купували у 2-3 рази частіше, ніж до повномасштабного вторгнення.

Категорією, що також істотно зросла після початку повномасштабної війни, стала «Сучасна українська поезія». Зазвичай, вірші мало приваблюють українського читача. Проте Жадану, Вишебабі та іншим авторам вдалося це змінити, піднявши продажі категорії в чотири рази.

У «Книгарні “Є”» відзначають також відчутне зростання попиту на літературу іноземними мовами. Так, у 2023 році книжки англійською купували майже вдвічі частіше, ніж у 2021 році. А загалом  англомовна книга охопила приблизно 2% від усіх продажів.

 Дитяча книжка пасе задніх

Категорія дитячої книжки «просіла» найбільше. Якщо в кількості продажів зміни неістотні, то, враховуючи значне зростання загального попиту на книжки, у відсотковому значенні дитяча література значно втратила популярність.

«Дитяча проза», яка була найпопулярнішою категорією у 2021 році з показником 10,6%, у 2023 році опустилась на третє місце з 7% від загальних продажів.  Категорія «Казки» «просіла» з 3,8% у 2021 році до 1,4% у 2023.

Категорія «Для наймолодших» тепер займає лише 1,7% продажів проти 3,3% двома роками раніше. А частка продажу шкільних підручників впала з 2,4% до 1,4%. Але кількість продажів книжок у категорії «Авторські казки», навпаки, зросла – з 4,1% до 5% в загальному розрізі продажів.

Радимо також: Які книжки читають експерти та організатори фестивалю «Книжкова країна»

Якщо вам подобається те, що ми робимо, запрошуємо до Спільноти Bazilik. Ви можете підтримати нас, щоб матеріали й надалі виходили регулярно, а ми мали ресурс для їх покращення.

Матеріали підготовлено в рамках проєкту «Strategic Media Support Program», який реалізує Львівський медіафорум за фінансової підтримки People in Need (PIN) та Pioneer Foundation.

Читайте також у рубриці Розбір кейсів
Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень