Меми давно стали частиною нашої культури та способом спілкування. Користувачі інтернету щодня створюють нові жарти — мемами стають політики, музиканти, актори, чиї фото поширюються соцмережами і з кожним дописом отримують нові форми.
Ми ж розповімо про мем, який не створювався з метою потішити людей, але почав настільки відгукуватися інтернет-спільноті, що навіть став частиною передвиборчої кампанії Дональда Трампа. Жабка Пепе — це персонаж, якого тисячі разів перемальовували, щоразу створюючи нові меми, й саме сьогодні познайомимося з ним ближче.
Історія створення персонажа
Pepe the Frog або Жабку Пепе вигадав у 2005 році американський художник Метт Ф’юрі. Персонаж увійшов до коміксів Boy’s Club. Метт розмістив свою роботу в блозі на Myspace, де Пепе з’являється в одній зі сцен. Там він стоїть у туалеті зі спущеними штанами й говорить: “Як же мені добре, чуваче”. Попри те, що ця сцена не увійшла до друкованої версії коміксу, саме вона познайомила світ з таким персонажем, як Пепе.
Після першої публікації на Myspace Пепе став локальним жартом на різних інтернет-форумах, зокрема на форумі 4chan. Картинку з Жабкою почали використовувати для опису різних емоцій і ситуацій, як-от меланхолія, гнів, подив. Невдовзі оригінальний чорно-білий комікс розфарбували, і Пепе отримав свій сьогоднішній, знайомий усім, вигляд.
Зі зростанням популярності Пепе користувачі 4chan почали створювати інші варіанти мему, відомі як “рідкісний Пепе” (англ. Rare Pepe). Ці зображення, іноді у вигляді фізичного малюнка, розміщувалися на аукціонах eBay та на сайті електронних оголошень Craigslist.
У 2014 році Кеті Перрі та Нікі Мінаж розмістили меми з Пепе у своїх соцмережах, а вже за рік персонаж потрапив на шосту позицію найважливіших інтернет-мемів за версією Daily News та Analysis. Зокрема, він став мемом, якого найчастіше ретвітили у Twitter.
Зв’язок Пепе з політикою
У певний момент зображення Пепе почали використовувати люди, які підтримують альтернативний правий рух, а у 2016 році Антидифамаційна ліга, що бореться з антисемітизмом, додала Пепе до своєї бази символів ненависті. Проте не всі меми з Пепе вважали расистськими. Тоді Метт Ф’юрі, автор Жабки, висловив свою стурбованість і намагався “повернути позитивну конотацію мему з Пепе”, створивши хештег #SavePepe.
У 2016 році, під час президентського передвиборчого марафону в США, відомий мем асоціювався з кампанією на підтримку Дональда Трампа. За рік до цього експрезидент надіслав у Twitter зображення себе в образі Пепе, а також додав посилання на відео “You Can’t Stump the Trump” (ред. “Вам не вибити Трампа з гри”).
Пізніше політичний консультант Роджер Стоун і Дональд Трамп-молодший завантажили зображення, що пародіює постер до фільмів серії “Нестримні”. На постері було обличчя Пепе серед членів сімейства Трампа та інших особистостей, популярних серед альтернативних правих.
Під час кампанії декілька новинних організацій писали про зв’язок Пепе з білим націоналізмом і альтернативними правими. У травні 2016 року журналістка Олівія Нацці з The Daily Beast писала, що так здійснюється “перетворення Пепе в ікону білого націоналізму”, яке є явною метою деяких альтернативних правих.
У вересні 2016 року на офіційному сайті президентської кампанії Хілларі Клінтон з’явилася стаття, де Пепе описувався як “символ, пов’язаний з перевагою білої раси”. А кампанію Трампа звинуватили в підтримці пропаганди цього мему.
В інтерв’ю журналу Esquire автор Пепе Метт Ф’юрі прокоментував використання Жабки як символу ненависті:
«Це відстій, але я можу керувати ним (Пепе) не більше, ніж будь-хто, здатний управляти жабами в інтернеті».
Ф’юрі заявив, що засуджує “нелегальні та відразливі присвоєння персонажа”, а у травні 2017 року з’явилися чутки, що він “уб’є” Пепе за те, що його продовжують використовувати як символ ненависті.
Релігійний культ поклоніння Пепе
Жабка Пепе також має власний культ та пародійну релігію, яка називається “Езотеричний кекізм” або “культ Кека”. Вислів “езотеричний кекізм” є відсиланням до “езотеричного гітлеризму” письменниці Савітрі Деві, яка вигадала це значення.
Сама назва “культ Кека” утворилася від слова “кек”, яке в жаргоні означає сміх, а також ім’я давньоєгипетського божества темряви Кек, яке своїм виглядом нагадувало жабу.
Спочатку слово “кек” виникло як альтернатива слову “лол” в середовищі гравців World of Warcraft, а зв’язок із давньоєгипетським божеством з тим же ім’ям у слова з’явилася пізніше. Користувачі 4chan також називають Пепе “богом мемів”, посилаючись на назву релігії та божества-жаби.
Фільм Feels Good Man
У 2020 році про Пепе створили документальну стрічку під назвою “Feels Good Man”. У фільмі знімається художник Метт Ф’юрі, автор Пепе. Сам сюжет розповідає про те, як Ф’юрі намагається “забрати” контроль над Пепе у членів альтернативного правого руху, котрі присвоїли Жабці статус “символу ненависті”.
Прем’єра відбулася на Sundance Film Festival 2020 року, де картина отримала спеціальну премію журі в конкурсі документальних стрічок від режисерів-початківців.