У кожній країні можна знайти багато знайомих нам брендів їжі та напоїв. Проте їхні смаки можуть кардинально відрізнятися залежно від особливостей культури й гастрономічних уподобань місцевої аудиторії. Те, що для українців здається незвичним і дивним, для японців — норма, і навпаки. Ми розібралися, які цікаві смаки є у продукції відомих брендів та як їх розробляли.
Coca-Cola
Над розробленням нових смаків газованої води працюють біологи, хіміки, інженери й технологи харчової промисловості, дієтологи та навіть водні сомельє. Так, існує і така професія. Адже в різної води хімічний склад, властивості та смак відрізняються, тому підхід до вибору води повинен бути вкрай вибагливим. Усе-таки гігант індустрії створює напої для мільярдів людей, і будь-яка помилка може коштувати дуже дорого.
Нові смаки напою вигадують у Центрах досліджень і розробки Coca-Cola. Таких по світу всього шість — кожен з них відповідає за певні ринки.
Людей завжди цікавила секретна формула оригінальної Coca-Cola, але доступ до неї навіть усередині компанії дуже обмежений.
Звичайно ж, формула у “Коли” не одна. Щорічно в компанії вигадують близько 300 нових смаків. Які з них потраплять на прилавки магазинів, а які так і залишаться експериментом, знову-таки, вирішує велика команда професіоналів. Усі розробки розглядають з погляду смакових характеристик, локальних уподобань аудиторії, доречності того чи іншого продукту на ринку тощо. Звісно, навіть після копітких аналітичних розрахунків у компанії траплялися провали, і нові продукти не припадали до душі аудиторії. Утім, здебільшого нові смаки Coca-Cola зацікавлюють споживачів і приносять компанії прибуток.
KitKat
За весь час існування бренду KitKat розробники випустили приблизно 300 видів батончика. Уже в перший рік розробок у KitKat з’явилося різноманіття смаків.
З 2003 року в літній період випускали батончики зі смаком полуниці та вершків, маракуї, манго та лісових ягід. До зимових свят продавалися “різдвяний пудинг” і “тірамісу з вином та сиром маскарпоне”. Випускали також батончики “карамель” і звичайний “тірамісу”, а ще спеціальний низьковуглеводний KitKat.
Однак споживачам така кількість нових смаків не сподобалась. По-перше, на думку більшості, батончики були надто солодкі й навіть дивні на смак. По-друге, покупці скаржилися, що серед екзотичних смаків вони не можуть знайти оригінальний KitKat. Тоді компанія почала продавати нові смаки батончиків з величезними знижками — аж до 90%, а деякі партії просто викидали на смітник.
План з відновлення продажів передбачав повернення забутого на початку 2000-х рекламного слогана “Зроби перерву, з’їж KitKat” і просування на ринок великих упаковок KitKat.
Однією з небагатьох країн, які позитивно оцінили різноманітність смаків батончика, була Японія. Японці взагалі люблять “хімічити” й вигадувати іноді неймовірні смаки — з KitKat було (і залишається) так само. KitKat у Японії отримав ще більш незвичайні смаки порівняно з доступними у Великій Британії, Америці та Європі.
Серед цікавих смаків KitKat у Японії: смак сакури, зеленого чаю, васабі, запеченого батату, червоної квасолі, смаженої кукурудзи, коли та содової з лимоном.
У Японії батончик KitKat полюбляють по-особливому. Його часто використовують як подарунок або як символ отримання високої оцінки на іспитах. А все тому, що назва KitKat схожа на японський вираз kitto katsu, що означає “ви точно виграєте”.
Oreo
Протягом багатьох років Oreo випустив десятки різних смаків свого печива в різних частинах світу. Крім відомого й улюбленого класичного варіанта, є багато інших різновидів. Oreo є найбільш продаваним і популярним печивом у США. Тут можна знайти печиво зі смаком гарбуза, м’яти, арахісової пасти й навіть морквяного торта.
Багато смаків випускають обмеженим тиражем, що доступний для продажу лише декілька місяців. Водночас інші смаки залишають на полицях надовго й поширюють світом.
Крім стандартної технології виробництва печива, є варіанти для створення основи для чизкейків, морозива та коктейлів. Також печиво створюють у мініатюрному варіанті для прикрашання десертів.
Секрет виробництва свого шоколадного печива й начинки бренд не зберігає під замком, проте повторити успіх Oreo поки не вдалося нікому.
Основні смаки Oreo:
Strawberry milkshake — печиво з полуничним смаком, що продається переважно у США.
Watermelon Oreo — смак кавуна.
Green tea — смак зеленого чаю, поширений у Китаї та Японії, адже там найбільше любителів чаю.
Blueberry ice cream — смак чорничного морозива, поширений в Індонезії, Малайзії та Сінгапурі.
Sugar free Oreo — дієтичне печиво без цукру.
Reduced fat Oreo — знежирене печиво.
Candy corn Oreo — лімітований випуск до Геловіну.
Lay’s
Міжнародний бренд снеків активно розробляє смаки відповідно до місцевих очікувань і вподобань споживачів, що є запорукою успішності бренду на локальних ринках.
Lay’s, як і попередні бренди, постійно експериментує та пропонує споживачам різноманітні смакові варіації. В Україні звичними є солоні чипси Lay’s, але лінійка смаків насправді ними не обмежується. В асортименті Lay’s є і солодкі чипси зі смаками ківі, чорниці, манго, лічі, сливи; пікантні — зі смаками лимона, м’яти, лайма та перцю. Є навіть “овочеві” чипси зі смаками помідорів чері, капусти й огірка. Або, як полюбляють японці, чипси зі смаком сакури або зеленого чаю.