Nike Cortez – одна з найперших моделей Nike, яка в наш час стала справді культовою. Лімітовані колекції Nike Cortez виходили і в колаборації з Кендріком Ламаром, і з серіалом Stranger Things від Netflix. А ще кортези відомі як кросівки Фореста Гампа, адже саме в них бігав герой Тома Генкса в легендарній кінострічці.
Звісно, як і будь-яка культова річ, Nike Cortez має цікаву історію створення та етапи становлення. А найцікавішим моментом у “біографії” цих кросівок є їхня назва.
Розповідаємо, як Cotrez отримали своє ім’я, до чого тут Adidas, та як могли би зватися відомі кросівки Nike, якби не їхній конкурент з Німеччини.
Від TG-24/Shoe — до Nike Cortez
Коли в 60-х роках з’явився перший прототип Cortez, його назва більше нагадувала ім’я дитини Ілона Маска – TG-24/Shoe. А бренду Nike тоді взагалі ще не існувало. У той час компанія майбутніх засновників Nike Філа Найта та Білла Бавермена називалася Blue Ribbon Sports та займалася дистрибуцією спортивного взуття японської компанії Onitsuka Tiger.
У жовтні 1966 року Білл Бавермен зробив Onitsuka Tiger замовлення на 300 пар кросівок за його дизайном — для дистрибуції у США. Це були хороші бігові кросівки для тогочасних спортсменів, які швидко припали до смаку ринку.
Через рік, у 1967-му, Білл вирішує, що назву потрібно змінити на більш привабливу для ринку – таку, що ліпше звучатиме й буде легше запам’ятовуватися. Так на світ з’являється модель Mexico – названа на честь літніх Олімпійських ігор 1968 року, що мали відбутися в Мексиці. Хоч і з новою назвою, Mexico, – це все ті самі колишні TG-24/Shoe та майбутні Nike Cortez.
Після завершення ігор дистриб’юторська компанія Blue Ribbon Sports та Onitsuka Tiger вирішують, що і Mexico — недостатньо хороша назва для цієї моделі. Тож вирішують перейменувати її на Aztec – з відсилкою на імперію ацтеків, яка в 14-16 сторіччі розташовувалась на півдні Північної Америки, зокрема – на території сучасної Мексики.
Проте дуже швидко до офісу компанії надійшов лист із Німеччини – писав Adidas. Конкурент вимагав Blue Ribbon Sports відмовитися від назви Aztec, посилаючись на авторські права. Річ у тім, що Adidas мав власну модель із назвою Azteca Gold, що надто нагадувала назву Aztec.
Не бажаючи поступатися конкуренту без бою, Blue Ribbon Sport зробили хід конем – перейменували свою модель з Aztec на Cortez, на честь іспанського конкістадора Ернана Кортеса.
Родзинкою цього ходу було те, що саме Кортес відомий історії як завойовник ацтеків. Таким чином, Blue Ribbon Sports, хоч і змушені були відповісти на вимогу конкурента про зміну назви, їм вдалося зробити це красиво й навіть символічно.
Уже в 1971 році, на тлі успіху своєї моделі Cortez, Філ Найт та Білл Баверман наважуються почати випуск спортивного взуття під власним брендом. Називають його Nike – на честь грецької богині перемоги.
Як бачимо, Філ та Білл, принаймні на початку становлення своєї спортивної імперії, дуже полюбляли символізм у назвах. А у відомих Nike Cortez ним аж кишить: це водночас і грецька богиня перемоги, і іспанський командир-завойовник цілої цивілізації.
Навряд чи Nike завдячують своїм подальшим успіхом виключно принципу “як корабель назвеш”. Проте хтозна – може, це і справді відіграло вагому роль. Як би там не було, а звучить історія красиво, і сьогодні весь світ знає про культові Nike Cortez.