Про «синдром самозванця» останні кілька років багато говорять. Він переслідує як новачків у роботі, так і професіоналів. Що це та як із цим справлятися — розповідає Михайло Єрмаков, клінічний психолог, психотерапевт, співзасновник освітньої платформи psyedu.
Чому ми боїмося начальника
Часом ми почуваємося “самозванцями” через те, що боїмося боса. Начальник у нашій голові — це людина, яка може щось сказати, зробити чи подумати, і це вплине, по-перше, на думку всього колективу про нас, а по-друге, може стати приводом до втрати роботи.
Коли ми говоримо про страх перед начальством, варто розібратися, що це за страх. Найімовірніше, ми боїмося, що нас можуть насварити — це базовий страх конфлікту.
У спілкуванні з людьми ми найчастіше намагаємося бути зручними, не робити різких зауважень і нічого, що може призвести до конфлікту. Але бути завжди зручним для начальства означає сильно підвищувати рівень внутрішньої напруженості і тривожності. Важливо пам’ятати, що бути зручним для начальника і добре виконувати свою роботу — зовсім різні речі.
Начальник для нас — авторитет. Людина, яка нібито знає і вміє більше, ніж ми. Але важливо пам’ятати, що насправді це людина, яка займається менеджментом, але не знає нюансів вашої роботи.
Що це за страх
Це страх думки, хто і що про нас подумає. Будемо чесні — ніхто фізично вам не зашкодить. Сучасний світ відійшов від фізіологічної тривожності — страху смерті, на зміну їй прийшла психічна. Тепер ми боїмося, що наша особистість може бути в небезпеці. Сьогодні нам страшно від того, що ми можемо виявитися поганим працівником, поганим начальником, поганим підлеглим, поганим другом і так далі. Виникає помилкова думка, що начальник визначає вашу особистість, і він може вирішити, «хто ви».
Важливо розуміти, що начальник лише визначає, як зроблена ваша робота, і зовсім не повинен нести загрозу вашій особистості і вашому самосприйняттю. Важливо пам’ятати, що, напевно, у вашого начальника теж є начальство. Навіть якщо він власник бізнесу, над ним стоять податкова, звіти тощо. У нього теж можуть бути свої страхи, і за ієрархією він може підсвідомо проєктувати їх на вас. Варто враховувати цей факт.
Як припинити відчувати страх
Ваше завдання як спеціаліста — не перейматися всіма переліченими страхами, а чітко розібратися, чого від вас хоче начальник, які ваші завдання.
Для цього варто не боятися запитувати. Це в жодному разі не покаже вас некваліфікованим працівником. Навпаки, покаже вашу зацікавленість у тому, щоб робити роботу добре. У підсумку, що більше ввідної інформації у вас буде, то якісніше ви зможете виконати поставлене завдання.
Якщо раптом ваш начальник занадто емоційний, або занадто зайнятий, або з якихось інших причин не може відповісти на ваші запитання, просто знайдіть того, хто зможе. Що більше у вас буде відповідей, то чіткіше розумітимете межі своїх обов’язків.
Ще однією дуже великою помилкою молодих спеціалістів є бажання виконати якомога більше роботи в найкоротші терміни. Коли ви не впевнені у своїх силах і відчуваєте синдром самозванця, важливо якомога швидше від нього позбавитися. Але брати на себе непосильну роботу — шлях до вигоряння. Про нього ми вже говорили в попередніх публікаціях.
Значно ефективніше буде чітко визначити межі своїх зобов’язань і розуміти, що можна робити дещо більше, проявляти ініціативу. Важливо усвідомлювати також, де ці межі перетинаються з обов’язками ваших колег або начальства і не переходити їх.
Єдиний спосіб побороти тривогу — визначеність.
Як побороти невпевненість у своїх силах
Що робити, коли сумніваєтеся в тому, наскільки ви хороший фахівець, і всередині формується почуття, що ви не на своєму місці? Що робити із синдромом самозванця?
Найголовніше, що потрібно знати — такого психічного розладу не існує. Це стан, який відчуває кожна людина, принаймні один раз в житті, і його причина — відсутність досвіду. У будь-якому починанні у своєму житті ви можете зіштовхнутися з тим, що відчуєте брак сили, знань і почнете сумніватися в собі.
Найважливіший аспект у цьому — відповідальність.
Коли ви починаєте малювати картину, ви відчуваєте відповідальність тільки перед собою. Ви чітко розумієте, що ніколи раніше не малювали, і нічого не вимагаєте від себе й від результату вашої роботи. Але коли ви отримуєте гроші від третьої особи за свою працю, у результаті якої ви не впевнені — рівень відповідальності різко зростає, а разом з ним зростає і рівень тривожності та невпевненості в собі.
Тут важливим є ставлення до себе в цей момент. Не варто, наприклад, порівнювати себе з колегами, які вже кілька років працюють у компанії. Ви тільки прийшли, ви на початковому етапі свого професійного шляху. Дайте собі час.
Не замикайтеся в собі. Пробуйте. Проявляйте себе. Що більше ви будете замикатися в собі, то більше обмежите себе від зовнішньої інформації, то складніше вам буде соціалізуватися в новій компанії. Справитися із синдромом самозванця самостійно вкрай складно. Складно знайти прямі докази своєї кваліфікації або хоча б того, що ви на правильному шляху, без зворотного зв’язку.
Вправи, що допоможуть
Коли ми виходимо за межі своїх переживань і починаємо комунікувати з колегами, то розуміємо, що вони теж відчувають тривожність, розуміємо, що наші переживання не унікальні. Це допомагає з ними впоратися. Ба більше, кожна людина колись була на початку професійного шляху й відчувала те саме, що ви сьогодні.
Украй важливо не концентруватися на невдачах і тому, що у вас не виходить.
Будь-яка помилка — це досвід, не більше того.
Запитайте себе, що потрібно, аби позбутися дискомфорту і припинити бути «самозванцем». Зайві переживання на тему того, що ви недостатньо хороші ніяк не допоможуть вам. А ось чітке усвідомлення, що для того, аби стати хорошим фахівцем, вам потрібні конкретні навички, досвід, знання — це більш конструктивний підхід. Саме це допоможе зміцнити вашу впевненість у тому, що ви на правильному шляху і все йде за вашим внутрішнім планом.
Дуже корисною вправою на початковому професійному етапі є звіти. Пишіть їх для себе, якщо цього не вимагає начальство. Це допоможе вам помічати власну динаміку зростання або, навпаки, — моменти прокрастинації. Можливо, ви знайдете прогалини у своїй роботі, а можливо, зміцниться ваша впевненість у собі, коли ви наочно зрозумієте, як багато всього робите.
Хто такий досвідчений працівник
Досвідченого працівника від недосвідченого відрізняють не знання й навички. Відрізняє кількість помилок, яких кожен припустився. Досвідчений працівник, найімовірніше, уже наробив стільки помилок у своїй роботі, що тепер просто знає, як їх уникати. Він знає, як виходити з тих чи інших проблемних ситуацій, і саме це робить його досвідченим. А молодий працівник боїться припуститися помилки. Кожна помилка для нього надто болісна — це ніби свыдчення того, що він не досить кваліфікований або недостатньо хороший.
Важливо пам’ятати, що помилка — це базова якість людського життя. Ми не здатні не припускатися їх, але можемо на них вчитися. Ми здатні вдосконалюватися й передбачати ситуації, які можуть привести нас до цих помилок.
У психології існує поняття «логотерапія», його запропонував Віктор Франкл. Він говорив, що коли боїшся висоти — потрібно йти вище, коли боїшся мостів — варто йти на міст, коли боїшся собак — потрібно йти спілкуватися із собаками.
Пам’ятайте, що начальник не кусається, не варто його боятися. Значно краще — вибудовувати з ним дружні стосунки. Тому що разом, без зайвих страхів і тривожності, ви зможете створити справді круті проєкти.