З перших хвилин повномасштабного вторгнення росії українці почали розповідати про перебіг подій у соцмережах. Майже одразу долучилися креативники, інфлюенсери, громадські діячі та організації, які змогли підсилити голос нашого народу й показати всьому світові, що відбувається всередині України.
Пізніше ці ролики стали спогадами, маніфестами та памʼяттю. Деякі з них викликають усмішку та почуття гордості, нагадують бути сміливим та знаходити силу в єдності, а деякі — розповідають історії людей, які ризикують життям заради свободи України. Та всі вони дарують відчуття сили й показують, як це — бути українцем чи українкою. Тому ми підготували добірку рекламних креативів, створених за понад 500 днів боротьби українців, щоб нагадати, які ми та якими нас бачить світ.
Національні кампанії про Україну
“Сміливість”
Однією з найперших рекламних кампаній, яку запустили на українському та міжнародному ринках, стала “Сміливість”. Її створило агентство Banda разом з Міністерством цифрової трансформації України на замовлення Офісу Президента України спільно з Кабінетом Міністрів України.
Ця кампанія була покликана показати особливість українського народу й створити імідж країни, де сміливі люди, сміливі бізнеси та сміливі ідеї. Banda створила серію роликів, диджитал-креативів та зовнішню рекламу, яку розмістили в Україні та ще 15 країнах світу.
Навесні 2022 року іноземці бачили білборди та плакати з написом “Be brave like Ukraine” в Канаді, Польщі, Німеччині, Італії, Великій Британії, Іспанії, США — в парках, на громадському транспорті та навіть на площі Таймс-сквер.
“Змагаємося за нове життя”
Навесні 2023 року Офіс Президента України запустив нову загальнонаціональну кампанію про опір українців “Змагаємося за нове життя”.
Головним задумом було створити маніфест кожного українця, який пережив найважчу зиму у своєму житті та може рухатися далі — до перемоги. У відео та зовнішній рекламі використали натхненні рядки Лесі Українки.
Кампанію створили креативне агентство [isdgroup], креативна лабораторія BURO Creative Lab та режисер Олександр Стеколенко за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку USAID.
Реклама про силу жінок та матерів
“Мами”
До Дня захисту дітей креативне агентство Drama Queen, TV lab production і приватна школа STUDY.UA створили ролик про мрії українських мам під час війни.
У відео розповіли про звичайні мрії мам: повести дитину до школи на Перший дзвінок, майструвати костюми для неї, здавати на штори для класу. Більшість фото й відео, що використані у бренд-фільмі, надсилали самі мами. Це відео присвячене матерям, які навчилися бути всім для своїх дітей.
“Бо домріювати мрії попри звуки сирен, в укритті та за тисячі кілометрів від дому — це сміливість. Бо всміхатися дитині й казати «все добре» — це сміливість. Бо бути мамою українця — це сміливість”.
Contra spem spero
Український бренд білизни brabrabra запустив кампанію із шістьма дівчатами-військовими до Дня захисників та захисниць. У ній взяли участь українські захисниці з позивними Мальва, Матахарі, Аміна, Гілка, Сніжок та Ялта.
У межах кампанії створили ролик, у якому дівчата зачитують вірш Лесі Українки “Contra spem spero”. Також розповіли історію кожної військової в соцмережах бренду. Захисниці поділилися своїм винятковим життєвим досвідом, розповіли про стан на передовій, де немає місця для страху, і неймовірне перетворення з тендітної та мрійливої на сувору та безжальну до зла.
Ідею розробило креативне агентство Taktika:
“Кожна українка зараз — це трохи Леся Українка. Наші жінки та дівчата є уособленням її рядків: «Я буду крізь сльози сміятись, серед лиха співати пісні, без надії таки сподіватись, жити хочу — геть думи сумні». Ця незламність, наче в генетичному коді, закладена в українках. Тому ми вирішили перетворити вічний текст Українки на триб’ют хоробрим українкам”.
Рекламні кампанії на підтримку військових
“Завдяки тобі”
Над розробкою цієї кампанії працювали Veteran Hub та рекламна агенція provid за підтримки Joy Films. Вона — про підтримку захисників та захисниць України, а тому всі історії та герої є реальними учасниками бойових дій.
У межах кампанії створили серію відео та диджитал-матеріалів з художніми історіями з документальним аспектом, головним символом яких став жест подяки — рука, покладена на серце.
“Коли отримуєш щось настільки чудове, як дім, майбутнє, власне майже буденне життя та можливість гуляти вулицями свого міста — щонайменше хочеться подякувати. Справді дуже хочеться, але мало хто знає, як саме це можна робити. Як побороти ніяковість і показати свою шану?”, — розповідають автори кампанії.
“Боятися — це нормально”
Агенція I AM IDEA разом з Міністерством оборони України запустили кампанію, де визнають страх кожного українця і кажуть, що боятися — це нормально, а визнавати страх — це сміливо.
Як частину національної комунікації агенція та міністерство разом з продакшном Nо Stars та режисером Євгеном Головатенком створили серію роликів та банери. Всі учасники зйомок, які у військовій формі, — реальні бійці.
“Будь-який страх можна побороти. Якщо ти знаходиш у собі ці сили, то він трансформується в те, що допомагає тобі виживати. Військові на інтерв’ю казали, що страх все одно присутній, вони не стали якимись міфічними безстрашними героями. Наприклад, військова парамедикиня Тайра розповідає, що боїться упустити той момент, де можна ще врятувати поранених, попри весь свій досвід у цій справі. Це можливість для кожного українця визнати страх, а отже бути сміливим. І ця щира сміливість потрібна нині, щоб захищати країну та рідних”, — вважає команда агенції.
Видимість ЛГБТК+ спільноти під час війни
PRIDE IS NOT AVAILABLE IN YOUR REGION
Щоб показати, як живе українська квір-спільнота під час війни, ГО UKRAINEPRIDE спільно з інклюзивним американським додатком для знайомств створили соціальний ролик.
За словами креативного директора UKRAINEPRIDE та режисера відеороботи Юрія Двіжона, після повернення до України в травні 2022 року йому захотілося показати, чим зараз живе українська квір-спільнота.
“Хтось працює лікарем, хтось волонтерить, хтось воює на фронті. ЛГБТІК-люди є частиною тієї великої перемоги, яка чекає на Україну в найближчому майбутньому”.
Відео було створено до Місяця Прайду, який традиційно щороку проходить протягом червня. Та оскільки у 2022-му провести масштабну подію було неможливо, увагу до проблем в українському суспільстві, як-от безпека ЛГБТІК-людей, свавілля поліції щодо культурної спільноти та відсутність розслідувань злочинів радикальних угруповань стосовно цієї спільноти — вирішили привернути завдяки відео.
PEOPLE SHOOT PEOPLE
За інформацією британського The Telegraph, в українських Силах оборони служать приблизно 50 тисяч ЛГБТ-військових. Щоб підсилити їхній голос, у червні 2022 року режисер Владислав Рекотов разом із KyivPride створили відео “People shoot people”.
Головним героєм ролика став український військовий, який виконує танець у стилі Vogue.
“У лютому змінилося життя всієї нації, але ми вистояли та продовжуємо боротися саме завдяки нашій ідентичності та силі, яку вона дає. Ідентифікуючи себе як українців, ми не в змозі здатися. Україна належить нам так само, як і тим, хто не зазнає проблем через свою сексуальну та гендерну ідентичність”, — говорить Владислав Рекотов.
Читай також: Права ЛГБТІК+-військових та чому потрібно узаконити одностатеві партнерства
Турбота про хвостатих під час війни
“Любов завжди вчасно”
Креативне агентство [isdgroup] розробило ролик-маніфест кожного українця, для якого тварина стала дозволом та причиною бути щасливим під час війни. Його створили для бренду “Клуб 4 Лапи” в межах лончу нових лінійок кормів для тварин Club4Paws Selection.
Це маніфест усіх, хто під час війни не зменшує обертів у любові до своїх домашніх улюбленців. Хто по 12 годин їхав з ними в авто, хто оббігав усе місто, щоб знайти той самий паштетик, хто віддавав свої улюблені речі замість лежанки — аби лиш тварині було добре.
За словами бренду, зараз ми рідко радіємо, але домашні улюбленці — один з небагатьох приводів усміхнутися. Саме вони витягують нас із телефонів і новин, коли треба йти погуляти. І вони муркочуть поруч під час повітряної тривоги.
“І в війні, і в радості”
Креативна агенція Drama Queen створила ролик для зоомагазину Pet House, який не припиняв роботу з початку повномасштабного вторгнення. Своєю роботою бренд хотів подякувати усім сміливим та людяним батькам домашніх тварин.
“Навіть якщо світ у війні зовсім втратить людяність, його врятують турботливі пет-батьки. Ризикуючи власним життям, ви не залишили своїх звіродітей, коли вони найбільше потребували допомоги. Ви тримали найдорожче за лапку, несли його вдалечінь на руках, заспокоювали, рятували інших, адже під ракетними обстрілами чужих хвостів не буває.
Ми вдячні усім та кожному та присвячуємо це відео саме вам — героям звірячого фронту. Адже колись ви взяли в родину тваринку та кинули собі виклик бути з нею і в шкоді, і в радості. І в багнюці, і в радості. І в халепі, і в слині, і в шерсті, і в радості. Але прийшла величезна біда, яка підсвітила, що ви справжня, неймовірна людина. Яка зі своїм звірятком, як і обіцяла, — разом завжди.”