fbpx
Кейси

Права ЛГБТІК+-військових та чому потрібно узаконити одностатеві партнерства

Поговорили з ЛГБТ-правозахисниками та військовим
Пунтус Марія, 10.06.2023

Щороку в червні в усьому світі відзначається місяць прайду — LGBTQI+ pride month. У цьому матеріалі ми хочемо розкрити проблему, що є вкрай актуальною щонайменше понад рік, а насправді понад 9 років — з 2014, коли росія напала на Україну. ЛГБТК+-люди в Україні досі страждають від переслідувань і нерівності прав, а нині це стосується й людей, які зі зброєю в руках боронять українську незалежність. Ми поговорили з експертами “КиївПрайду” та з ЛГБТ-військовим про проблему укладання шлюбів серед одностатевих пар в Україні, зокрема в умовах війни.


Із чого почалось публічне обговорення

28 березня 2023 року на сайті Президента України з’явилась петиція “За реєстровані партнерства для одностатевих і різностатевих пар”. Вона набрала 25 573 голосів, і її розглянув Президент. Він зазначив: “Міністерство юстиції України наразі працює над комплексним законодавчим запровадженням інституту цивільного партнерства. Стосовно проєкту Закону України «Про інститут реєстрованих партнерств» … він перебуває на розгляді Комітету Верховної Ради України з питань правової політики, й до низки його положень висловлені зауваження та пропозиції від профільних комітетів й уповноважених органів державної влади, які потребують доопрацювання задля забезпечення ефективності функціонування відповідного інституту… Я звернувся до Голови Верховної Ради України з проханням розглянути порушене в електронній петиції питання. Про результати розгляду порушених питань автора електронної петиції поінформують Верховна Рада України та Кабінет Міністрів України”.

 У березні цього року на сайті Президента України з’явилась петиція “За реєстровані партнерства для одностатевих і різностатевих пар”


Чому з’явилась така петиція?

Едвард Різ,
координатор комунікацій громадської організації “КиївПрайд”

Основна проблема в правах військових полягає саме в нерівності прав. ЛГБТ-військові не можуть укласти шлюб або партнерство зі своїм партнером або партнеркою, і від цього з’являється багато інших проблем. Тобто якщо людина гине на фронті, то її партнерка/партнер не можуть забрати тіло загиблої/го, не можуть відвідати людину в лікарні або ухвалювати якісь рішення, якщо людина непритомна. Партнер/партнерка не може піклуватися про спільних дітей, які нерідко є у гомосексуальних парах, не може отримати спадок і ще багато чого.

Партнер чи партнерка не може піклуватися про спільних дітей, які нерідко є у гомосексуальних парах, не може отримати спадок і ще багато чого.

 ЛГБТК+ військові захищають нас на війні на рівні з гетеросексуальними військовими

ЛГБТІК+ військові захищають нас на війні на рівні з гетеросексуальними військовими, але чомусь не можуть отримати однакові права з гетеро. Ця боротьба, власне, і є одним з основних напрямів роботи “КиївПрайду” і всіх інших організацій, які борються за права ЛГБК+ людей. Нам треба добитися, щоб в Україні якомога швидше прийняли закон про цивільні партнерства, і наші військові могли бути рівними зі своїми побратимами та посестрами.


Віктор Пилипенко, голова організації “Українські ЛГБТ+ військові за рівні права” наводив дані про те, що, як і в будь-якій іншій спільноті, в українській армії приблизно 7-10% ЛГБТІК-людей.


ЛГБТК+ військові в ЗСУ

У цивільному житті я працював водієм трамвая, підробляв, роблячи ремонти та виготовляючи ювелірні вироби. Це мій другий контракт із ЗСУ, перший був під час проведення Антитерористичної операції. У лавах ЗСУ я проходжу службу медиком, найчастіше у східних областях України. Зазвичай ЛГБТІК+ людей у війську сприймають адекватно чи просто нейтрально, хоча завжди бувають винятки. Одні приховують свою приналежність, інші — ні. Особисто мене турбує лише міф, що геї — це чоловіки із “жіночою” поведінкою, у жіночому одязі. Хоча ми зовсім нічим не відрізняємось від звичайних хлопців.

Як і більшість людей ЛГБТІК+, мене турбує питання ухвалення законопроєкту, який дозволив би цивільні партнерства. Це полегшить юридичні питання для тих, у кого є друга половинка. Це всього один документ, який замінить десяток інших і дозволить, наприклад, відвідувати партнера/ку в лікарні та розв’язувати інші питання. Єдине рішення для проблеми у правах щодо цивільних партнерств таке: законотворцям і громадянам усвідомити, що ми — такі, як і всі, і маємо такі ж права, виконуємо ті самі обов’язки перед країною і суспільством. Змінити думку людей, яку сіяли з покоління в покоління, дуже складно. Але коли факт рівності й схожості усвідомлять, проблема розв’яжеться.

Далеко не всі військові можуть зробити камінг-аут, коли вони перебувають у війську, адже завжди є ризик зіштовхнутись із гомофобією або трансфобією.

Відкриті ЛБГТК+ військові час від часу отримують на свою адресу хейт і гомофобію чи трансфорбію у соцмережах, незважаючи на те, що вони зараз захищають країну та ризикують життям.

Відкритих ЛГБТІК+ військових наразі близько 200. Але з кожним днем людей, які роблять камінг-аут, стає все більше — вони розуміють, що необхідно подавати приклад іншим. Урядовці, законотворці, депутати повинні розуміти, що є конкретні люди, які захищають, які є героями і героїнями і яким прямо зараз потрібен закон про цивільні партнерства.

Артур,
військовий


Важливі доповнення

Громадська організація “Військові ЛГБТ”, яка обстоює права ЛГБТ- спільноти у війську з 2014 року, окреслила 12 цілей, які варто імплементувати в українське законодавство.


Едвард Різ, координатор комунікацій громадської організації “КиївПрайд”, наголошує, що у цей перелік варто додати ще дві важливі цілі:

1. 

Гендерна дисфорія виключена з міжнародної класифікації хвороб (МКХ, розроблена ВООЗ) , але 11-та редакція МКХ не імплементована в Україні. Вона мала вже бути готова за минулий рік, але війна дуже затягує роботу над цим процесом. Багато організацій допомагають українському Міністерству охорони здоров’я із цим. Те, що 11-та редакція досі не імплементована в Україні, на сьогодні доволі сильно ускладнює життя трансгендерним людям.

2. 

Визнання небінарних гендерних ідентичностей юридично. Військові та цивільні небінарні люди мають отримати право на документи з третім гендерним маркером. У багатьох країнах Європи та світу небінарні та інтерсекс-люди можуть отримати документи з третім гендерним маркером, відмінним від “Ж” та “Ч”. Третій гендерний маркер зробили спеціально для небінарних, інтерсексуальних і гендерно неконформних людей. Для України це ще складніша процедура змін, аніж ситуація з міжнародною класифікацією хвороб, але до цього треба прагнути.


Який прогрес у державі наразі?

13 березня 2023 року у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт про цивільні партнерства, згідно з яким люди будь-якої статі можуть узаконити стосунки. Зараз його розглядають комітети. Очікується також ще один законопроєкт на кінець року, над яким працює Міністерство юстиції разом з робочою групою з юристів та активістів.

Вирішення — це прийняття закону про цивільні партнерства; спрощення медичних процедур для трансгендерних людей; це визнання юридично небінарних людей. Є достатньо досвіду різних країн Європи, Америки, Ізраїлю, які вже працювали над рівністю в армії. Як зазначають в уряді, вони вже спілкувалися про це з німецькими та норвезькими ЛГБТ-військовими, щоб зрозуміти, як рухатися далі.


Як громадяни можуть допомогти

Зараз основна мета — інформувати знайомих, розповсюджувати адекватну інформацію про законопроєкт, боротися з побутовою гомофобією. Також можна писати листи депутатам та звернення через електронний кабінет на підтримку законопроєкту № 9103.

1.

Зареєструйтеся на порталі Ради (ID та пароль для входу надійдуть на email) або увійдіть в електронний кабінет, якщо вже зареєстровані, та виконуйте інструкції на сайті.


2.

Увійдіть у розділ: СЕРВІСИ → ЗВЕРНЕННЯ ГРОМАДЯН → СТВОРИТИ ЗВЕРНЕННЯ.

Заповніть усі поля форми з зірочкою. Усього у вас буде три відправки:

  1. У полі “Заголовок звернення” вкажіть
    “ПІДТРИМАЙТЕ ЗАКОНОПРОЄКТ ПРО ЦИВІЛЬНІ ПАРТНЕРСТВА №9103”.
  2. У полі “Адресат” вкажіть “Комітети ВРУ”.
  3.  “Комітет” виберіть “Комітет ВРУ з питань гуман. та інформ. політики”.
  4. “Вид звернення” оберіть “Заява” або “Звернення” (різниці немає).
  5. “Тематика звернення” виберіть “Забезпечення дотримання законності та охорони правопорядку, реалізація прав і свобод громадян…”
  6. Прикріпіть файл звернення. Звернення має відповідати вимогам (описали нижче), інакше лист не розглянуть!
    Можна використовувати один із шаблонів (впишіть свої дані в жовті поля)
    ШАБЛОНИ
  7. Надсилайте лист:) Чудово – перший адресат є.
  8. Проробіть те саме з Комітетом здоров’я нації, медичної допомоги…
    Чудово! Другому адресату відправлено.
  9. Третім кроком в полі “Адресат” виберіть “Народні депутати України”
  10. У полі “Депутати” вкажіть “Вибрати усі” (з’явиться “вибрано 405”)
    Фух! Є! Всім надіслано.


3.

Зверніть увагу, що лист повинен відповідати вимогам: у зверненні має бути зазначено ваше прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання,
викладено суть питання. Нижче має стояти підпис із зазначенням дати та електронна адреса, на яку вам можуть надіслати відповідь.


Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень