Сьогодні ви трохи загрузнете в креативних методах наших митців, дізнаєтеся, хто був українським палієм до того, як це стало мейнстримом, навчитеся грати в кубики й картки та наново закохаєтеся в українське.
«Це мене Майк Йогансен навчив», — отак можна буде сказати. Принагідно цей матеріал пояснить, хто такий Майк Йогансен, якщо раптом не знаєте.
10 креативних технік зібрала для вас Анастасія Яланська, Head of Creative Corywriting Kukurudza. А ще вона поділилась порадами, як можна використовувати ці техніки у своїх творчо-письменницьких буднях.
Па-па, кліпове мислення, ми йдемо читати!
ВОЛОДИМИР ВИННИЧЕНКО
Ось він на фото, у складі Української Центральної Ради, був одним з її засновників. Також Винниченко вірив, що есперанто стане міжнародною мовою, та писав нею твори.
А ще вів особистий щоденник 40 РОКІВ поспіль! У кого-кого, а в цієї людини б точно не виникло проблем з регулярним постингом.
1. Записувати цитати перехожих
Бувало таке, що чули мимохідь цікаві обривки чужих бесід? Десь на вулиці чи в кафе. Для таких речей у Володимира Винниченка був записник.
Наприклад, ось шматочок фрази, почутої в ресторані:
Спробуйте таку практику — записувати цікаві слова та вирази від незнайомців на вулицях, метро чи навіть на зустрічах. Рано чи пізно для вашого тексту щось згодиться, бо саме це ви й шукаєте. Ніщо не замінить живу мову.
2. Описувати людей, яких бачите навколо
Коли Володимир Винниченко бачив цікаву персону, він описував дуже детально, який вона має вигляд. Уже пробачайте митцеві за лукізм, але такі деталі він полюбляв.
Спробуйте таку техніку. Коли бачите когось незвичайного — відкрийте нотатки та спробуйте намалювати портрет цієї людини текстом. Як художник на пленері замальовує натуру.
Важливо це робити в моменті, тоді описи вийдуть яскравішими.
3. Описати свій день в кількох фразах
Володимир Винниченко створював короткі щоденникові записи, де описував цілий свій день кількома словами. На кшталт: «Почуваю горіння, приємне бажання спати, важкість голови».
І це складніше, ніж здається, бо ж так кортить про все детально розповісти! Але ця техніка допоможе натренувати свій мозок бачити головне в подіях та писати більш конкретно та лаконічно.
МИХАЙЛЬ СЕМЕНКО
Саме він був палієм ще до того, як це стало мейнстримом. Тривав 1914 рік, мистецтво вимагало змін. Семенко проголошує себе кверофутуристом та випускає маніфест «Сам». Там він заявляє, що «палить» свого «Кобзаря».
Звісно ж, метафорично. Це означало відмову від мистецтва минулого, від старих методів творіння. На зміну прийшли футуристичні поезомалярства.
4. Епатувати й шокувати
Підіть проти системи. Поруште питання, що висять у повітрі. Зверніть увагу на те, що викликає обговорення. Заперечте те, у що всі вірять. Необов’язково публікувати, але це класна практика, що розвинути своє вміння мислити інакше.
Нехай ваш текст стане викликом!
Запитання, які можна собі для цього поставити:
- У що всі вірять, а я ні?
- Що вважається доведеним, але я в це не вірю?
- Як я можу заперечити очевидну істину?
- Який сенс це може нести?
ОЛЕСЬ ГОНЧАР
Людина, яка обожнювала Київ і вареники з вишнями. Його роман «Собор» був маніфестом за збереження нашої культурної спадщини. І за це влада його нещадно критикувала.
Про те, як живе митець, якщо йде проти радянської ідеології, Олесь Гончар писав у своїх щоденниках.
5. Повернутись у дитинство
Дитячі враження можуть багато дати для творчості вже дорослим нам. Спробуйте написати кілька списків:
- Улюблені смаколики дитинства
- Пісні та фільми, на яких ми виросли
- Запахи та моменти, які пам’ятаєте досі
- Улюблені історії дитинства
Цей список може легко наштовхнути на креативну ідею. Наприклад, можна створити текст про парфуми із запахом дитинства та описати свої.
6. Звертати увагу на народну мову
Олесь Гончар звертав увагу на те, як спілкуються люди в народі, й нам радив. Це може стати класною креативною технікою, щоб забарвінити свою мову колоритними слівцями.
Ми теж радимо.
А що може бути цікавіше за народну українську лайку або автентичні звороти? Мабуть, саме за це ми так любимо фільми в українській озвучці. Перекладачі активно застосовують таку техніку.
7. Не повторювати те, що вдалося добре
А яка спокуса! Коли якийсь прийом чи ідея добре йде, здавалося б, гріх не повторити.
Але спробуйте піти далі — візьміть свій найкращий текст і напишіть його абсолютно інакше. Змініть ідею, почніть його з кінця чи повністю замініть структуру.
Ану ж, вийде ще цікавіше? А може, це буде й зовсім щось новеньке?
МАЙК ЙОГАНСЕН
Цей геній українського футуризму склав свого першого вірша ще у 9 років, німецькою мовою, та ще й вирізав його на стіні льоху.
Йогансен був до біса здібним лінгвістом, як про нього говорили. Знав старогрецьку, латину, німецьку і французьку. Називав себе чудермайстром — бо крім мистецтва слова, ще захоплювався подорожами, шахами, тенісом, фотографією, полюванням.
І каламбури полюбляв!
8. Грати в кубики та картки
Щоб, так би мовити, сотворити тему з нічого чи вигадати підсобну тему для основної, що вже є, існує багацько способів.
Чи не найзручніший із них такий: берете дерев’яні кубики, наклеюєте на них сімейні фотографії. Якщо ж неохота різати світлини, надписуєте прізвища та імення якихось осіб та їхні професії.
Потім оті кубики змішуєте й кидаєте на стіл. Далі треба подивитися, в яку комбінацію склалися кубики з прізвищами і чи не дають вони натяку на якусь ситуацію чи якусь історію.
Якщо адаптувати цю техніку до наших звичайнісіньких реалій, то виходить ось що:
Створіть список з 50 рандомних слів. Тут у пригоді стануть фантазія чи рандомайзер. Якщо користуєтесь чатом GPT, теж підходить.
Тепер оберіть із цих слів два і спробуйте пов’язати їх в історію. Подивіться, чи не нагадують вони вам щось, які асоціації спадають на думку.
Так можна вигадувати несподівані та колоритні ідеї під ваш запит.
9. Створити план
Складіть план
Писати без плану дуже складно. А хто вам подякує за непотрібну еквілібристику? Ви можете змінювати цей план аж на 100% під час роботи, але план повинен бути вихідною точкою, інколи як те, що саме треба переробити.
Як на мистецьку (не наукову) роботу, це дуже добра метода.
МАЙК ЙОГАНСЕН
Так, ми тут розповідаємо про креатив і натхнення, але хто казав, що для цього не треба планувати? Майк Йогансен був упевнений, що це потрібно — як вихідна точка. До того ж необов’язково того плану потім дотримуватися. Але створити собі стовпи, головні тези, на яких триматиметься розповідь, дуже важливо. У процесі можуть виникати додаткові ідеї, і мозок не триматиме план у голові, тож хай він буде перед очима.
Цими техніками Йогансен поділився у своєму творі «Як будується оповідання». Радимо почитати, бо згадані поради — тільки верхівка креативного айсберга.
ІВАН БАГРЯНИЙ
Саме завдяки його «Тигроловам» ми знаємо, що сміливі завжди мають щастя.
Багряний написав роман за два тижні, адже, як сам говорив, — не писав, а жив. «Тигролови» стали його творчим переосмисленням власної втечі з радянського полону.
10. Знайти помічника
Коли він писав «Тигроловів», то мав маленького помічника — сусідського хлопчика. Давав йому рукописи й дозволяв дописувати туди все, що дитині заманеться. Ви теж можете застосувати цю техніку, коли текст, як то кажуть, не йде.
- Берете свої напрацювання і даєте людині, яка зовсім не в темі.
- Просите наговорити чи дописати туди все, що схочеться.
- Далі повертаєтеся до тексту і бачите, що в ньому з’явилися інші думки. Це буде цікавий ефект — текст мовби не ваш, новий.
- Щось буде не те, а щось наштовхне вас подумати про текст інакше.
ЗАМІСТЬ ВИСНОВКУ
Кажуть, що комусь уміння писати чи креативно мислити подарувала природа. А хтось просто для цього не створений. Та це не зовсім так.
Бути творчою людиною — це навичка, яку можна розвивати. І як у будь-якій іншій справі, все починається з першого кроку.
От сьогодні ви дізналися більше про креативні техніки відомих майстрів слова. Завтра спробуєте якийсь із них на практиці. Можливо, не вдасться одразу. Тоді ви спробуєте ще. Будете досліджувати, пробувати знову і знову. А якось озирнетеся назад — і зрозумієте, що вже давно не мали проблем із написанням тексту. Ба більше, це вже до вас звертаються по поради.
Тож бажаємо захопливої гри в кубики та картки, цікавих текстових замальовок та уважності, аби з раптових фраз перехожих вихоплювати цікавинки для себе.
Для цієї статті використали такі матеріали:
- Володимир Винниченко. Щоденник. 1911—1920. Канад. Ін-т Укр. Студій, Коміс. УВАН у США для вивч. і публ. спадщини В. Винниченка. Едмонтон. Нью-Йорк, 1980 р.
- Олесь Гончар. Щоденники у трьох томах. Том 2. 1968—1983. Упоряд., підгот. текстів, іл. матеріалу та передм. В. Гончар. Київ: Веселка, 2003 р.
- Михайль Семенко. Дерзання. Збірка. Маніфест «Сам», 1914 р.
- Іван Багряний. Народження книги. Стаття, 1956 р.
- Майк Йогансен. Як будується оповідання: аналіз прозових зразків. — Харків: Книгоспілка, 1928 р.